Raai fier Gemeente Haarlem BEURSBERICHTEN. Voor het geval dat de heer P. A. H. thans weder mocht komen ver oordeeld te worden, ware het toch niet kwaad als men voor ditmaal over -de kieschheid heenstapte en vertelde dat hij Heeremans heette. Dan kun nen andere firma's tegen hem op hare hoede zijn. (P. N. ens-BCt.) Hoe gevaarlijk het is, kinderen in de gelegenheid te stellen met lu cifers te spelen bleek te Zevenaar weer op treurige wijs. Een hoop kool- zaadstroo, dat tegen het huis van den daglooner K., op het Griet al daar, was geplaatst, werd spelen derwijs door kinderen in brand ge stoken. Door wind en droogte aan gewakkerd, deelde het vuur zich aan de woning mede, welke spoe dig geheel was in de asch gelegd. Twee drachtige varkens, een vet var ken, een geit en een groot gedeelte van den inboedel werden mede door het vuur verteerd. Het huis was te gen brandschade verzekerd, de inboe del niet. Zondagavond werd te Genemui- den de arbeider J. E. onder een of ander voorwendsel in het huis van A. K. gelokt en erg mishandeld, en vervolgens buiten de deur geworpen. Eenige buren vonden hem badende in zijn bloed voor het huis van A. K. liggen. De justitie doet onderzoek. G. d. G., gewezen stuurman bij de Drentsche Stoombootmaatschappij is Zaterdagavond te Zwolle gevan gen genomen, verdacht van ont vreemding van een zakje, waarin eene waarde van f 45 was geborgen, toebehoorende aan eene vrouw, die als passagier met de boot van As sen naar Zwolle was gevaren. De vrouw, eene ontslagen bedelaars- koloniste, had te Meppel eenflesch jenever gekocht en was in kenne- lijken staat geraakt; zij had het geld op haar borst verborgen gehad en vermiste het zakje bij 't verlaten der boot. Yolgens de verklaring der docto ren is het typhus-proces of de eigen lijke besmettelijke ziekte in het lief degesticht te Vechel geheel gewe ken. Tot nu toe zijn vijf liefdezus ters aan de ziekte bezweken, terwijl een, zonder door de typhus te zijn aangetast, overleden is aan verval van krachten. Eenige zijn nog zwak, ten gevolge der koortsenterwijl er hij één gevaar is van tering. De meeste zijn genezen of zullen spoe dig genezen zijn. Behalve de tien liefdezusters, is niemand der bewo ners van het gesticht aan de typhus lijdende geweest. Te Venloo had eene 74-jarige vrouw het ongeluk uit het raam eener tweede verdieping op straat te vallen. Zij bleef op de plaats dood. GEMENGD NIEUWS. Zaterdagavond is te Brussel, na eene kortstondige ongesteldheid, overleden prof. E. Arntz, hoogleeraar in de rechten aan de vrije universi-1 teit te Brussel, een geleerde, wiens naam ook buiten de grenzen van België met eere g-enoemd werd. De overledene was ook een der ijverigste leden van het Instilut de droit in ternational. Arntz was den lsten September 1812 te Kleef geboren en kwam reeds op jeugdigen leeftijd naar Brussel. Hij heeft uitdrukkelijk verzocht, dat zijne begrafenis zon der eenig uiterlijk vertoon en zon der redevoering zal plaats hebben, en overeenkomstig dat verlangen zal de lijkdienst Woensdag in de H. Bonifacius-kerk te Ixelles gevierd worden, waarna het lijk in alle stilte naar Kleef vervoerd wordt om in het familie-graf te worden bij-1 gezet. Te Tomsk in Siberië is in den nacht van 7 dezer het zomertheater kort na afloop der voorstelling eens klaps in brand geraakt en geheel afgebrand. Daar het gebouw mid den in een tuin stond, heeft de brand i verder geen schade aangericht. Ver- i scheiden personen zijn bij het blus- schen omgekomen. In den nacht van Dinsdag op j Woensdag is in den Russischen sneltrein in een rijtuig tweede klasse een koopman uit Koningsbergen vermoord. De man was 29 jaar oud en bij het station Swentiany werd het lijk uit het portier geworpen. hetgeen gezien werd door den ma chinist van een goederentrein. Daar deze wegens de duisternis niet kon zien wat het voorwerp was dat uit het portier geworpen werd, gaf hij van hetgeen hij wist kennis aan het station Swentiany. Men ging van daar naar de aangewezen plaats en vond het lijk met doorgesneden hals. De vermoorde moet veel geld bij zich gehad hebben, gelijk uit de omslagen van brieven die hij bij zich had bleek. Een bediende van den spoorweg wordt van den moord verdacht. Eene onverwachte verfrissching smaakte Woensdagavond een Am- sterdamsch jonkman, die van de ge legenheid dat het «volk», waarbij zijn meisje diende, uit was, gebruik gemaakt had om een uurtje te ko men «vrijen» in de keuken. Dat uurtje werd wat langer; al pratende vervliegt den tijd wonder snel, althans toen de familie thuis Kwam, zat onze Jozef nog bij zijn meisje, aan wie ten' strengste ver boden was haar vrijer in de keuken te laten. Goede raad was duur! «Gauw, naar 't zolder!» fluisterde het meisje haar vriend toe. «Ik zal je straks wel uitlaten.» De jonkman klimt op de teenen naar boven, maar stoot op zolder tegen een strijkplank,, die kantelt en omvalt en zulk een geraas maakt, dat mevrouw een kreet slaakt en ijnheer naar boven snelt, om te onderzoeken of er onraad is. De meid houdt haar hart vast; de jonge man overziet in een oog wenk het netelige van zijne positie. Het kamertje van zijn meisje is op zolder, maar daar gesnapt te worden, zou de eer van zijn meisje in ver denking brengen. In een oogenblik, zeker in minder tijd dan wij noodig hebben om dit schrijven, haalt hij zich al de mogelijke onaangenaam heden voor den geest, die het gevolg kunnen zijn van dit geval. Vinden mag men hem niet. Waar bergt hij zich? Hij hoort de heer des huizes reeds de zoldertrap opkomen. Daar staat een hooge kist. Daarop klim men en zich zoo dicht mogelijk te gen de pannen aandrukken, is zijn eenig redmiddel. Vlug als hij is zwaait hij er zich in een oogenblik op....mis! ....flap! er inwant die ge waande kist is het reservoir van de duinwaterleiding, dat juist volgeloo- pen en diep genoeg is om er kopje onder in te doen. Mijnheer, die den plomp in het wa ter heeft gehoord en alles begrijpt, heeft gelukkig den drenkeling spoe dig bij den kraag en weer op het droge, en de algemeene lachpartij, die op dit incident volgde, verzacht te gelukkig de verbolgenheid over Kaatje's ongehoorzaamheid zooverre, dat het minnend paartje er voor dit maal met een standje afkwam. Te 's Hertogenrath ziet men eene kennisgeving der Pruisische regeering aangeplakt, waarin het heen- en terugvliegen van postdui ven naar en uit Frankrijk verboden wordt met het oog op de cholera. Ongeveer vier jaren geleden verdween het achtjarig zoontje van Frederik Weverbergwonende te Bièviène. Eenige dagen geleden ont moette een milicien van Bassilly, in garnizoen te Antwerpeneen twaalfjarigen knaap die in een der straten stond te weenen. De jongen was mishandeld door koorddansers, die hem sedert meer dan een jaar hadden opgesloten. De milicien her innerde zich onmiddellijk de ver dwijning van den kleinen Wever berg. De vader werd ontboden, maar herkende zijn kind niet meer. Ook de moeder niet. De knaap herinnert zich slechts nog één enkele zaak, en dat is, dat men hem vroeger Omer noemde. Zoo heette inderdaad eertijds de kleine Weverberg. Deze zaak heeft te Bièviène groote op schudding teweeg gebracht. Uit Baden-Baden wordt gemeld, dat daar onder groote deelneming de begrafenis heeft plaats gehad van den laatsten speelpachter van Baden, Dupressoir. Aan de bevol king van die badplaats had de ex- bankhouder vele weldaden bewezen, op het voorbeeld van ziju voorgan ger Blanc. Yan daar de'deelneming bij zijn teraardebestellingen die ove rigens velen met stille trom zouden gewenscht hebben. Zooveel is zeker, dat de honderden geruineerde fami- liën en individus niet op het kerk hof vertegenwoordigd waren. Huwelijksaanvragen per omroe per kunnen nog niet als een «meer en meer gebruikelijken weg» aangeduid worden. Dezer dagen echter is toch op die manier een aanvraag gedaan teDamm, in Oldenburg, daar maakte de omroeper in de straten bekend, dat de heeren R. en B. een vrouw zochten, van een aangenaam uiter lijk en niet te oud. Vermogen was geen vereischte en de aanmeldingen moesten schriftelijk geschieden. 't Is niet onwaarschijnlijk, dat de zaak niets anders dan een grap was. Maar wie weet hoevele meisjes en vrouwen een velletje papier eraan ge waagd hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 19 Juli. In een uit Soerabaya langs tele- grafischen weg ontvangen bericht van den resident van Timor van 5 Juli jl. omtrent den stand van zaken aldaar, komt het volgende voor Algemeene toestand bevredigend. Door heerschende koortsen is de gezondheidstoestand minder gunstig. Ingekomen berichten omtrent geest jegens het Goevernement bevredi gend. Aan het door den resident van Riouw over Junijl.ingediendmaand- rapport omtrent den stand van zaken aldaar, wordt liet volgende ontleend In den loop der verslagmaand ver trok de resident, vergezeld van den adsistent-resident, van Lingga, naar Ringat, ten einde den stand van zaken op te nemen, en werd de algemeene toestand van genoemd landschap bevredigend bevonden. Een groot gedeelte der bevolking hield zich bezig met den aanleg van nieuwe ladangs voor de padi-cultuur. De handel in gambir, peper, sagoe, getah, was en rotan over het algemeen gedrukt ten gevolge van de daling der marktprijzen van die artikelen te Singapore. Naar de Java-Bode uit goede bron verneemt, heeft de Regeering als beschikking op het request van den heer Heilbuth. die, krachtens een bevel van den raad van justitie te Padang, ten onrechte wegens krankzinnigheid in verzekerde be waring werd gehouden, aan den adressant een schadeloosstelling van f 5000 toegekend. (Jav. Ct. Westerafdeeling van Borneo. In het begin der verslagmaand werd door eene bende Batang Loeparda- jaks van Sera wak onder aanvoering van zekeren Ngoembang, een aanval gedaan op de Belabau Boekit da- jaks, wonende tusschen de Katoen- gan en Empanang in de Bovenka- poeas en behoorende tot het land schap Salimban. Bij die gelegenheid werden 6 hui zen verbrand, 9 personen gedood en 4 verwond. Yan de verbrande hui zen waren er twee bewoond door da- jaks van den Panembahan van Sin- tang. Den betrokken inlandschen zelfbestuurders werd verzocht, de noodige maatregelen te nemen, om hunne dajaks te beschermen, terwijl bij den radja van Sera wak werd aan gedrongen, zoo veel mogelijk snel- tochten binnen ons gebied te voor komen. Naar wij ^ernemen, zegt het Bat. Hdbl.. is van den verderen aan voer van bevroren vleesch uit Aus tralië afgezien, en zal eene proef ge nomen worden of aanvoer van le vend vee van daar financieel moge lijk is. Eene beduidende vermindering van j vleeschprijzen heeft het bevroren vleesch hier niet kunnen bewerken daar het in dit klimaat tervoorko-| ming van bederf snel moetende wor- den van de hand gezet, bijna uitslui tend ter plaatse van aanvoer verbruikt werd. De kosten van vervoer naar, het binnenland ziju door de noodige afkoelingsmiddelen te hoog, om het daar te kunnen van de hand zet-: ten. Daar staat nu tegenover, dat de j prijs van vleesch van levend vee ter plaatse van aanvoer hooger zal zijn dan het bevroren vleesch. Van dit laatste zijn de transport- kosten veel geringerdaar daarvan alleen de voor consumtie geschikte' gedeelten van het vee aangevoerd worden, waardoor veel scheepsruimte j gewonnen wordt, terwijl bovendien de kosten van personeel voor de ver - j zorgingvan voeder en de verliezen door sterfte uitgespaard worden. De proef zal moeten uitmaken j of deze meerdere uitgaven den prijs van het vleeseh niet te hoog zullen opvoeren, om Java van den vee-over vloed van Australië te kunnen doen partij trekken. VERGADERING van den op Woensdag 27 Aug. 1884, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden. 1. Brief Ged. Staten goedk. be sluit af- en overschrijving. 2. Id. id. met goedgekeurd le Suppl. kohier. 3. Id. Jhr. Q. Hoeufft, onts! raadslid. 4. Rekening der gemeente 1883 en rapport comm. v. financiën. 5. Voorstel B. en W. op rekest J. W. A. Immink, tram Bloemen- daal. 6. Verzoekschrift commissie N. Schouwburg aan den Jansweg. 7. Id. J. Bastiaans, organist en klokkenist. 8. Rapport comm. verordeningen, met ontwerpverord. op den verkoop van schadelijke eet- en drinkwaren. 9. Voorstel B. en W. op rekest H. Piët, aankoop grond. 10. Rapport comm. verordeningen zaak A. A. Perrin. 11. Benoeming commissie recla mes plaats, directe belasting. 12. Voorstel B. en W. aanschaf fing brandbluschmaterieel. 13. Id id. gratificatie hoofden scholen B. en C. en Tusschenschool. 14 Id. id. Opruiming wed Jans straat. 15 Id. id. namen straten nieuwe kwartier. 16. Id. id. op rekest N. en Z. Holl. Stoomtram. 17. Id. id. met instructie opzichter plantsoenen. 18. Id. id. op rekest A. v. Damme. 19. Id. id. op rekest kiesvereeni- ging «Haarlem» en adres ingeze tenen. 20. Brief raadslid M. O. de Kanter. met financieele berekeningen. 21. Rapport comm. fabricage zaak O udemannenhuis. ARMENZORG. Door wijlen den heer C. Quirijne te Ant werpen is aan het algemeen armbestuur van Zundert een legaat vermaakt van fr. 5000, vrij van successierecht. AANBESTEDINGEN. ZATERDAG 6 SEPTEMBER. Utrecht, 2 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, aan het ge bouw van het prov. best.: het leveren van grint en kleigrond, het maken van duikers met zinkputten, het vernieuwen en herstra ten van eenige vakkeu keibestrating en het onder proüel bewerken van bermen op de rijks groote wegen der le klasse Nos. 3, 5 en 6, in de provincie Utrecht. Begr. f 5610 aanw. 30 Aug. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 26 Aug. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.40 a 3.Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand f 1.a 0.-- Noordwijker Zand f 1.50 a 3.50 Sassenheimer f 0.a 0. Geld Kralen fl.60 a 1.70; dito Blauwe f 1.25 a 1.80; dito Muisjes f a Hillegommer Zand f 1.25 a 4.—; Eriesche Hamburgers f.0a 0.dito Jammen fl.70 a 1.90; Engelsche f 1.40 a 0.—; Zeeuwsche blauwe f 1.40 a 1.50; Geldersche Elcur f 1.50 a 1.60. Aanvoer 6000 ELL. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam, 23 Aug. De Amerikaansche Petroleuiu-uotceringen 1 waren volgens Reuters telegramNew-York 7 "c. 7' i, 7b 7' 7r- s, S— ct. per gall. Philadelphia 7" 8, 73.t, 75 8. 75,'f, 73 4, 7"/'e ct. per gall. Ruwe Olie 761/,, 76I/S, 785/s, 79' c, 82'.'., S5' 8, ct. per vat. Na eenige teruggang der prijzen in het begin der week, herstelde de markt zich ge heel door vastere en hoogere berichten van Amerika, en sluit iu zeer willige stemming. Alhier arriveerden de schepen *Hanmw met 5.733 vaten en «Terpischore* met 7.763 vn De notoering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petroleum-Entrepot Disponibelf 9! a fEntr. Aug.-levering- 93 r Sept. - 9s/, October K -10 Novembern -10 - Sept.Dec. -10 Oct./Dec.-10 -10»'. In consumtie vrij aan boord fll1 Bij kleinigheden f'/4 a l/± hooger. De voorraad aan het Amsterd. Petroleum- Etrcpöt pedroeg op 16 Aug44.806 vaten. Aangevoerd per «Hann?.*5,733 h «Terpischore". 7,763 B Afgeleverd4,792 P Voorraad op heden53,510 a Op "de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: vette kalveren, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.per ke. 2 Gras- f a 66 nuchtere dito f 9 a 15.—, 73 schapen en lammeren f 14 a 26; -- vette varkens 40 a 48 ct. per kilogram- biggen f a paarden f a 734 runderen, le kwal. f 0.80, 2e kwal. f0.70, 3e kwal. f 0.62 per kg. melk- en kalfkoeien f100 a 270 p. st. Alkmaar, 25 Aug. Ter veemarkt aange voerd: - paarden, 176 vette kalveren, 16 nuchtere dito, 404 schapen, lam nieren, 101 vette varken, 20 magere dito, biggen, - bokken en geiten, 7 koeien en ossen. De prijzen waren als volgt: vette kalveren f 40 a 100, nuchtere dito f 6 a 27, schapen f 23 a 35, lammeren favette varkens 40 a 52 cents per k^., magere dito f 13 18; bok of geiten f - a -, koeien en ossen f180 a 275, paarden fa biggen f - a -, allen per stuk. Sohiedam, 25 Aug. Moutwijn f 13.—Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 19.75, Spoeling f0.50, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f 0.60. Amsterdam, 26 Aug. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koer* Nederland. Cert. Werk. Sck. 2l 68», u 3 80» 3 4 101»/, Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 99 Goudleening 5 85 Italië. Obl. Paus. Leening portugi l, ru8land, Spanje. Turkije. 'ui. x ttus. jjcciuug 1860-64 5 I S3» 4 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 66» n n zilv.Jan.-Juli) 5 t 67' Obl. buitl. 1853-80. 3 49»*,, bij Hope Comp. Oude Russen 5 |1003 I6 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 96l/« Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1»/. Obl. buit. 1876. 2 46' h //(Perpetuele) 4 55s, binnl. f 12500- 25000l'/< Obl. binnl. f1000- 5000 1»/4 Obl. Alg. Sch. 1865. 5 8"/u r 1869. 6 9 Egtpte. Obl. Leen. 1876. 4 60 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. l'/jlW'/i 1877. 4 118»/, Columbia. Obligatiën4* Peru. Leening 1870 6 101/, 1872 5 S»/8 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 119s/8 Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. 152 M. tot Expl. St. spw. Aana. r 114 Cent.spw. gest.Obl. u 723/4 Ind. spw. Aand.141*/4 Rijn spw. volg. Aand.108 Boxtel Wezel Obl. 4' 15l Boxtel Wezel Obl. 1875 5 62 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 56"l8 Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 l21»/4 Balt. spw. Aand. 3 I 553,8 Jelez Griasi Obl. 5 90:'/4 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 573 8 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 135' N.-York Lake Erie W. 8. Aand. 167/a Illinois Cert.Aand. 130'/- Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 il0D's f1003 104»,, Kan.-Mij.C.v.A. 100 Stad Rotterdam 3 '100'.', Gem. Crediet 3 96 PaL v. Volksvl.1867 110 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 98» h Brussel 1879. 3 100s 8 Hongarije. Staatsl. 1870. 95s/4 Stuhlweiss. Spw. 4 94'/4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 953'4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 102» 4 18605 lll»/4 E864 141 Crediet-Inst. 1858. 150'/, Bod.Crd.Amst.Obl. 3 80' 4 Stad Weenen 1874. 104' Pruisen. Th. 100. 1855. 3'/, Keul. Mind-Spw. 3»/-124 Rusland. Staatsleen. 1864. 5 134»., 1S66. 5 130 Servie. 3 64 Spanje. Madrid 1868 3 40 Turkije. Spw-leeuiug 3 j 9s; 8 ZwrrsERLAND.Genève Aand 3 82* Geldkoers. Prolongatie 3 pCt. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 26 Aug. 1.71 M. boven AP 4.SI M. onder N. P. Keulen, 26 Aug. 1.99 M. boven 0. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip //Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia arriveerde 24 Augustus te Port-Saïd en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip "Soenda", van Bataria naar Amsterdam, arriveerde den 25en Aug. te Aden en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip //Voorwaarts", van Am sterdam naar Batavia, passoerde Kaap Roca den 24en Augustus. Het stoomschip «Padang", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Augustus dea ochtends 6 uur Dover.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3