2e Jaargang-. Vrijdag 29 Augustus 1884. No. 351. feuilleton. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pybjicité Btrangére G. L. BA UBE Co., J01I. F. JONBSSucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijjcsmuseim van Schilderijen op hot- Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 unr. Kinderen beneden de 8 jaar licbben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hchbcn op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche- Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ran Nederland cu meer bijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcndc toegangskaarten voor een geheel jaar h 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 Oetober alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 unr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van S tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Bmistraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van i Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Administratie van ■Haar'lem'.s Dtiffbladhee ft lal het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zicb abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Indien men de laatste berichten gelooven kan, zoo is aan de Fran- sche vloot bij het bombardement in China toch ook schade toegebracht. Een gepantserd Fransch oorlogsschip zou zware schade hekomen hebben. Hoe de zaken in China verder zul len afloopen, kan niet met zekerheid gezegd worden. Het Fransche minis terie ziet echter in, dat de oorlog nu toch op handen is, en de Kamers zullen dan ook spoedig bijeengeroe pen worden. De Fransche regeering heeft echter nog geen bericht van admiraal Courbet ontvangen. De reden bi ervan is waarschijnlijk, dat deze zijn opdracht nog' niet geheel en al heeft vervuld. Hij heeft name lijk in last, om ook de forten, die langs de rivier liggen, te vernielen, en hoewel hij hiermede reeds een aanvang heeft g'emaakt, zoo schijnen nog niet alle verwoest te zijn. Om dit te kunnen doen, zijn de Fran- schen met schepen van weinig diep- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 34. "Wat wilt u, mijnheer van Aken? Mathilda! niet zoo, niet dat koude, vreemde «U»; wees barmhar tig en sta toe dat ik spreken mag als vroeger. U heeft tot dusverre den tijd daartoe niet gevonden, zelfs niet één maal, sedert u in uw vaderhuis is. Naar alles wat tusschen ons al ver anderd is, kon u dat voor onnoodig gehouden hebben. Het is ook goed zooU heeft mij en onze geheele jeugd vergeten. Mijn hemel, ukunt dat niet helpen het hart laat zich toch niet hevelen. Mathilda, lieve Mathildawees gang de rivier opgezeild, en zijn de pantserschepen aan den mond van de rivier de Min achtergebleven. De Fransche regeering verwacht dan ook niet eerder bericht van genoem den admiraal, voordat de schepen weder de volle zee bereikt hebben. China schijnt gewacht te hebben tot Frankrijk met bet bombardement is begonnen, om den oorlog te verkla ren, en is dan nu besloten tot het uiterste vol te houden. Toch schijnt men van beide zijden den moed nog niet op te geven, om eene minne lijke schikking te treffenbeiden hebben de oogen naar Duitscbland gericht, om daar misschien den be middelaar te vinden. Opmerkelijk is het althans, dat de Fransche gezant te Berlijn een paar dagen in Parijs heeft doorgebracht, om aldaar de Chineesche zaken te hespreken en toen rechtstreeks teruggespoord is naar Yarzin om prins Bismarck te bezoeken. Maandag heeft de koning van Beieren zijn 39en verjaardag ge vierd en daarmede tevens het 20e jaar van zijn regeering ten einde gebracht. München is dien dag in feestdos getooid geweest en ging als gewoonlijk het geheele land voor. De koning-kluizenaar vertoefde op zijn nieuw zomerverblijf op het berg- slot Scbachen. Hij kon van de top pen der bergen de vreugdevuren zien te zijner eer bier en daar ontstoken en dus bespeuren, dat zijn volk hem nog niet vergeet. In Rusland beginnen de nihi listen weer teekenen van leven te geven. Zij hebben het echter niet zoo zeer op het leven als wel op het kapitaal van hunne landgenoo- ten gemunt. Een dame althans Puschkine genaamd is te Saratow toch niet zoo heel onrechtvaardig tegen mij. Wel gevoel ik dat wij overijld en met de onnadenkendheid der kinderjaren gehandeld hebben, toen wij pas in bloei, ons levens lang wiiden verbinden. Maar wan neer ook dwaze wenscben in ons, nu voor de wezenlijke behoeften des levens wijken moeten; wanneer wij elkander niet als eebtgenooten mo gen toebehooren, wilt gij mij dan ook uwe vriendschap, de verkleefd heid der vroegere speelgenoot ont trekken? Mathilda, kunt gij dat? Ik weet niet of ik mijn gevoel zoo onder behoorlijke vormen kan plaatsen en allerlei gedaanten kan doen aannemen. Ik kan u zonder blozen, even als het kind van wel eer, zeggen, dat ik n bemindat ik van geen anderen man tot nu toe iets heb willen weten, en voortaan ook niets weten wil. Evenzoo gevoel ik ook dat ge mij niet de uwe noemen kunt, niet noemen wiltGe beroofd van een som van 400,000 roebels. Op eene andere plaats heb ben 's nachts een viertal met revol vers gewapende roovers den post wagen overvallen en alle geldwaar de zich toegeëigend. Behalve op deze ruwe wijze hebben de nihilisten ge toond ook door list in het bezit van geld te kunnen komen. Voor eenigen tijd kwam op het kantoor van een genootschap, dat uit edellieden bestaat, een keizerlijk ambtenaar, die aan den voorzitter eenige papieren toondevoorzien van het keizerlijk zegel, waarbij hij benoemd werd tot kassier van die instelling. De voorzitter overhandigde zonder de minste bedenking, aan den nieuw benoemde de sleutels van de geldkist. Weinige dagen daarna merkte men echter, dat men te doen had gehad met een oplichter van de ergste soort. De kassier namelijk was met 30,000 roebels verdwenen, en de papieren die bij vertoond had, bleken bij nader onderzoek alle valscb te zijn. Rusland en China staan thans ook weder op een eenigszins gespannen voet. Verscheidene stammen name lijk, die lang de Russische Chinee sche grens wonen zijn tegen eerst genoemd land opgestaan. Hoewel oorspronkelijk aan China onderwor pen, staan zij toch in de laatste jaren onder Russische heerschappij. Het vermoeden schijnt niet ongegrond,dat aanhitsingen van buiten af, invloed op deze vijandige stemming hebben uitgeoefend. Hoewel reeds verscheidene keeren de dagbladen hebben verzekerd, dat dit jaar de drie keizers te zamen zouden komen, zoo zijn toch later die berichten altijd weer tegenge sproken. Thans echter meent men voor officiëel te kunnen mededeelen, dat dit jaar de samenkomst der kei- hebt mij ellendig gemaakt, en toch bemin ik u en heb medelijden met u, want ge hebt u zei ven daarmede 't meeste kwaad gedaan. Ach, ge weet nog niet, hoe veel kwaad! O, wees niet toornig op mij, Mathilda! thans niet! Ik doe den gewichtigsten, den moeilijksten stap mijns levens, en wil ten minste met u verzoend zijn! Wees mijne zuster, evenals in onze kinderjaren! Mathilda stond te beven. Doods bleek antwoordde zij hem Ge hebt.... uwe bruid gekozen, dat merk ik. Een schoone, voorname bruid zeker; ik heb het altijd wel vermoed, gij waart niet voor de uit dragersdochter. Leef wel! wees ge lukkig! Ach, ik vrees, dat zult ge nooit zijnIk wil u vergiffenis schen ken.... achten....; kan ik u nimmer meer, ram' over wien men treuren moet! Zij wankelde naar buiten. Als van lichaam en ziel verpletterd volgde zers toch nog zal plaats hebben. Als plaats van ontmoeting wordt genoemd Krakau. Hier althans zal Czaar Alexander, Keizer Frans Jozef bezoeken en te zamen zullen zij dan verderreizen om in eene plaats, dich ter bij Berlijn gelegen, Keizer Wil- hem te ontmoeten. De verschillende manifestatiën van de Belgische liberalen schijnen op de leden van de Kamer van Volks vertegenwoordigers weinig invloed te hebben uitgeoefend. De nieuwe schoolwet is in de Kamer in behan deling gekomen en art. 1 is met eene meerderheid van 28 stemmen aangenomen. 50 leden van de Volks vertegenwoordiging stemden tegen dit artikel. Ook in Turkije vindt Engeland met betrekking tot Egypte nog geen hulp. Naar de Engelsche bladen mededeelen, zouden er in Turkije twee partijen bestaan, waarvan de eene met Engeland wil samenwer ken. maar de andere daarentegen meer heil verwacht van het kalm afwachten van den loop der gebeur tenissen. In den ministerraad werd dan ook besloten, in geenerlei schik king met Engeland te treden, maar voorloopig vrij te blijven in doen en laten. In Peru heeft generaal Caceras zich geproclameerd tot president van de republiek. Met een leger is hij het land doorgetrokken en heeft zich meester gemaakt van Arequipa en Mallendo. Toen hij echter met zijne troepen optrok tegen de hoofdstad Lima, heeft de president Iglesias hem teruggeworpen. Graaf von Moltke, van wien in de laatste tijden zoovele onrustbarende Eduard haar, en snelde onstuimig haar voorbijop de plaats stond de dienstmaagd. Ga naar juffrouw Mathilda, zij is niet wel! Hij stortte in vertwijfeling naar de achtertrap; daar hoorde hij een luiden gil; met ontzetting keerde hij zich om.... in 't matte maanlicht zag hij, hoe dat meisje Mathilda on dersteunde en om hare ouders riep. Doodelijk afgemat ging hij zijne kostbare woning binnen. Een uur later was hij op weg naar zijn ver loving. Het zien van Astarte schudde Eduard's levensgeest weder wakker. De plechtigheid werd statig vol trokken. De graaf van Gelder, zijn medeminnaar, de staatsraad Boek hoven met zijne dochters, veel hee- ren en dames der aristokratie, de raadsheer Korell, oud vriend van Arnold van Aken, benevens ver scheidene kunstenaars engeleerden, berichten in omloop waren, verheugt zich nog in een betrekkelijk goede gezondheid. Uit de badplaats Ragatz meldt men ten minste dat de 84- jarige grijsaard zicb voor zijn jaren nog zeer kras toont. De verjaardag van 't overlijden van den graaf de Chambord is in ver scheidene plaatsen van Frankrijk herdacht. De graaf en de gravin van Parijs woonden de godsdienstoefe ning bij. Verscheidene aanzien lijke Franschen waren zelfs naar Goritz gereisd, om op die plaats, waai de graaf overleed, den dienst in de kerk bij te wonen. Haarlem, 28 Augustus 1884. Jammer was het, dat het concert gisterenavond in den Hout onder zulk sleeht weder, plaats vond. We hopen echter, dat de feesten, ter ge legenheid van de vergadering der Ned. juristen-vereeniging, met dit concert in deBuiten-Societeit«Trouw moet blijken» aangevangen, onder gunstiger weersgesteldheid mogen worden voortgezet. Ten negen uur werden gisteren de leden van het hoofdbestuur in genoemde sociëteit, door de rege- lings-commissie bij monde van haren voorzitter, jhr. mr. Rethaan Macaré, met een toespraak ontvangen, welke door den vice-voorzitter mr. G. de Vries werd beantwoord. Voor de hoofdonderwijzersacte in Noord-Holland op 25, 26 en 27 Augustus, zijn o. a. geslaagd de beeren F. J. Aukes en C. Verheul, alhier. De Luxemburgsche hengsten van Z. M. den Koning zijn op de land- allen vrienden van Eduard, waren Eduard teekende plechtig, na zijne bruid, het contract. Ridder Roest, de beeldhouwer Hacken, de intimes van Eduard, en de graaf van Gelder onderteekenden als getuigen. Nadat de laatste de pen langzaam nederlegde, zeide hij ernstig en niet zonder aandoening, tot Eduard: Heer kantonrechterik heb hiermede mijn eigen ongeluk beze geld. Ik deed het gaarne, omdat ik het geluk der dame, die ik vereer, kooger stel dan dat van mijzelven. Maar ge zult mij toch wel willen veroorloven, dat ik de vriend uwer familie blijve, niet waar? Eduard boog en glimlachte even; bij was verlegen, waarom, wist hij zelf niet. De bruid was als door bloed over goten, en beefde als een espenblad. Een lichte traan, die haar verrader lijk uit de oogen sloop, bemerkte

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1