bouwtentoonstelling met den eersten prijs bekroond. Hiervan werd Z. M. telegraphisch i in kennis gesteld. Op het telegraphisch bericht, is! een dankzegging langs denzelfden weg ontvangen. Z. M. heeft de hengsten aan de Luxemburgsche Maatschappij tan Landbouw ten geschenke gegeven. Het gerucht, als zou bij het Ministerie een wetsontwerp in be werking zijn tot invoering eener belasting van het kapitaal ia por tefeuille, meent het Dagblad ten stelligste te kunnen tegenspreken. De Minister van binnenland- sche zaken, overwegende dat. vol gens ingekomen ambsbericht, de Aziatische cholera zich in Frank rijk en Italië uitbreidt, gelet op de art. 1. en 2 der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad no. 35), heeft alle Fransche havens aan de Middel- landsche Zee en de aan die zee ge legene havens van Italië van de Fransche grens tot en met de haven van Civitè. Yeechiabesmet ver klaard. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een ontwerp tot goed keuring van het toetreden van Ne derland tot het voorstel van Egypte, om den proeftijd voor gemengde rechtspraak opnieuw te verlengen tot 1 Februari 1889. Aan den Minister van koloniën is het volgende schrijven gericht: k Excellentie! «Met het oog op de voor den werkman zeer kommervolle tijden neemt de Bestuursbond van de Vak- vereenigingen te 's-Gravenhage de vrijheid, zich, bij dit schrijven, in 't belang van de werkende klasse, tot Uw Excellentie te wenden en met ernst en nadruk voor het letten op den nood van 't oogenblik te pleiten. «Het is Uwer Excellentie bekend, hoe algemeen in den lande op nij- verheidsgebied, vooral in de uitge breide fabrieken, groote matheid van zaken heerscht. Met moeite kunnen de patroons nog een beperkt aantal gezellen aan 't werk houden. «Is daardoor het heden reeds zorgwekkend, de toekomst is voor den werkman nog banger. Wat zal de toekomst ons brengen Die vraag trilt op veler lippen en in veler hart. «Aan den goeden wil om den werkman te helpen ontbreekt het, dit wordt door den Bond gaarne erkend, allerminst. Tegen den loop der omstandigheden, de ongunst der tijden, kan door maar weinigen iets met vrucht worden gedaan. Een tal van oorzaken werkten mede om de tegenwoordige slechten toestand in 't leven te roepen. «De Staat vermag evenwel in deze wel wat te doen. Hij is door de groote werken, welke hij uitschrijft, een der belangrijkste werkgevers. «Maar door den Staat wordt, bij 't uitbesteden dier werken, ook de vreemde mededinging toegelaten. «De Bond eerbiedigt die handel wijze, met het oog op den eisch der zuinigheid, en met een beroep op oeconomische stellingen verdedigd, al schijnt oppervlakkig zulk eene onbeperkte concurrentie met het specifiek Nederlandsch belang, voor hetwelk eene Nederlandsche regee ring allereerst te zorgen heeft, niet wel i nov ereenstemming te brengen. Hetgeen in gewone tijdenals re gelvoor billijk en nuttig wordt ge- Eduard niet. Gedurende het zeer vroolijke sou per, toen de raadsheer Korell met Eduard klonk, trok hij dezen ter zijde. Hoor eens, jonge vriend! ik vrees, ik vrees, dat ge daar een dommen streek hebt begaan. Maar nu, blijf nu man moedig op uwen plichtopenlijke eer helpt menigeen over het huiselijke leed. God be hoede u! Door net voorgevallene tusschen Mathilda en Eduard, dat voor de ouders niet verborgen kon blijven, was de sluier opgelicht, welke tot dusver over de weelderige omkee ring in «Koude-Steen» lag, en des anderen daags werd door het ge babbel der dienstboden van Eduard zoowel als door de nieuwsbladen, de verloving van den plaatsvervan- gend-kantonrechterEduard van Aken, en barones Astarte van Wol- houden: daarbij zal men toch wel] niet altijd in buitengewone tijdenals j regelbehoeven te volharden. Er zijn1 toch belangen, die nog hooger staan i dan de eischen van besparing en oeco- nomie. «Uwe Excellentie gelieve die be- j langen in 't oog te houden bij haar beslissing voor het gunnen der be-: langrijke aanbesteding van jl. Maan- dag. De Nederlandsche industrieelen zijn voor de belangrijkste perceelen de laagste inschrijvers niet. De the orie en 't Jinancieel belang van den Staat zouden dus tegen denNeder- landschen patroon en werkman uit spraak moeten doen. «Maar de Bond zou gelooven, dat de practische eischen van het oogen blik en het belang van de vader- landsche nijverheid, wier bloei op den jinancieélen toestand van den Staat zulk een grooten invloed heeft, er toe moeten leiden ditmaal althans en nu de nood onder den werkman zoo groot is, een besluit ten gunste van de Nederlandsche inschrijvers te doen nemen. «Uwe Excellentie zal den Bond wel willen toestemmen, dat in dit geval de zuinigheid wel eens de wijs heid zou kunnen bedriegen. «De Bond doet, tot 't bereiken van eene zoozeer gewenschte uit komst, een warm beroep op de be kende humaniteit van Uwe Excel lentie. En nu weet de Bond wel, dat het gevoel niet altijd een staatsman bij 't nemen zijner besluiten mag leiden, dat hij met het Staatsbelang moet te rade gaan; maar het is de vraag, welk Staatsbelang het zwaarst behoort te gelden, en dan spreekt de Bond het met vrijmoedigheid voor Uwe Excellentie uit, dat het afwen den, als dit mogelijk is, van eene zorgvolle toekomst voor een groot aantal werklieden, gewichtiger Sto&belang zal moeten heeten, dan dat, 't welk in eenige duizenden guldens zijn uitdrukking vindt. «Terwijl de Bond met eerbiedig vertrouwen deze beschouwingen aan het oordeel van Uwe Excellentie onderwerpt, noemt hij zich, in de personen van de onderteekenaren Yan Uwe Excellentie, de zeer onderdanige dienaar De Bestuursbond. Den Haag27 Augustus 1884. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Bond voor Algemeen Stemrecht zijn, ter voorbereiding van de groote meeting te 's-Hage op den dag vóór de opening der beide Kamers van de Staten-Gene- raal, op de volgende plaatsen mee tings georganiseerd, welke op 7 September zullen plaats hebben Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Arnhem, Zwolle, Wor- merveer, Leiden, Haarlem, Delfzijl en Appingedam. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der rijks land bouwschool, is gisteren tot verder herstel van zijn gezondheid naar het buitenland vertrokken. Volgens de N. R. Ct. kondigt de LondonChatham en Dover Spoor wegmaatschappij san., dat, na 31 Aug. e. k., de uitgifte van retourbiljetten tusschen haar station te Londen en stations van het Vasteland, geldig voor de route via Queenboro' en Ylissingen. zal worden gestaakt. Van 1 September af zullen dus te Londen alléén enkele reisbiljet ten voor die route verkrijgbaar zijn. De oorzaak van dezen maatregel l wordt toegeschreven aan 't geen reeds kensteinbekend gemaakt. Mathilda's toestand scheen minder een lichamelijke ongesteldheid, dan een zorgwekkende stoornis van ha ren geest, en de liefdevolste verple ging harer moeder en van Betje waren noodig, en behoefden ook alle verstandige vertroostingen van de zijde haars vaders, om de wezen lijke uitbarsting eener verschrikke lijke ziekte te voorkomen. In de eerste drift besloot Jonas bij zichzelven dit verwenschte huis te verlaten, en dan met vrouw en kind voor eenigen tijd naar een lan delijk dorp te gaan. Maar geen van beide plannen werd uitgevoerd, om dat de toestand van Mathilda het vooreerst niet toe liet en toen zij tot bedaren was gebracht, scheen die verandering niet meer noodig te we zen, want Mathilda was geheel her steld zij verachtte Eduard, en deze omkeering harer gewaarwordingen en meeningen gaven haar den trots vroeger door ons is vermeld, name- j lijk het niet herbouwen door de Maat schappij Zeeland van de in 1882 te Queensboro' afgebrande pier. De heer Read, die tweede machi nist was aan boord van de Nisero en met den kapitein werd losgela ten, ontving een brief van den eers ten machinist, die nog gevangen gehouden wordt. Hij schrijft«Wij wonen nu op een klein eiland, 40 mijlen van Sassom, en zijn goed voor zien van levensmiddelen. De radja geeft nu de eene, dau de andere re den op, waarom wij niet worden vrij gelaten maar men kan zijn woor den niet vertrouwen. Het is een groots schurk In de Ni R. Ct. van heden leest men: De passagiers, die Maandag 11. met de stoomtram van 5 uur nam. van Amsterdam naar Sloterdijk wil den vertrekken, kwamen tot de on aangename ontdekking, dat de wa gen niet gereèd stond. Ook liet hij te vergeefs op zich wachten. Er bleet dus niets voor hen over, dan met den wind in 't gezicht, in wolken van stof en onder het genot van een verfrisschend donderbuitje, de reis te voet af te leggen. Eerst te half zes kon de trein vertrekken, die reeds te kwart vóór vijt ure van Sloterdijk had moeten afrijden. Daar vernamen de reizigers, dat het oponthoud veroorzaakt was door een beschonken voerman van den «vrachtwagen van Van Houten» uit Haarlem, die zich dwars in den weg gesteld had, en met eene hardnek kigheid, eener betere zaak waardig, zich het bekende j'y suisfy reste (ik ben er, ik blijf er) tot leus scheen te willen kiezen. De politie moest er aan te pas komen, om den man te beduiden dat zulk eene stoornis van den goeden gang van zaken niet te pas komt; en het wordt dezen «ob structionist» door de teleurgestelde passagiers gegund, dat hij nuchter zal boeten wat hij dronken misdeed. Van Maandag tot gisteren namid dag omstreeks half twee uur, waren er op de Landbouwtentoonstelling te Amsterdam reeds 15,300 bezoe kers. Het spreekt vanzelf dat, waren er ook al vele dames en heeren, die met leekenbelangstelling de tentoon stelling kwamen bezoeken, de land bouwende stand m de meerderheid is. De sneltrein van den Oosterspoor weg, die gister ochtend om half acht van Zutfen naar Amsterdam vertrok, kwam zoo laat te Amers foort, dat de Centraalspoor reeds naar Utrecht vertrokken was. Men kwam te 9.53 te Amsterdam en miste aldaar den trein naar Uit geest. In Amsterdam is 't weder het zelfde leventje als op de drnkke da gen van verleden jaar. Trambestorming op den Dam, en buitengewoon leven en gewoel in geheel de stad. De buitenman laat zich niet on betuigd en uit het buitenland ver meerdert het aantal bezoekers dag aan dag. De hötels zijn stampvol en in de restaurants gaat 't overdruk. Op den Dam werden zoowel de wagens naar de P. C. Hooftstraat en Vondelstraat als die naar den Amsteldijk den geheelen dag door een talrijke menigte opgewacht. Op en de noodige energie, hem in hare nabijheid te weten en hem toch koel den rug toe te keeren. De voorbereidselen voor den trouw dag van Astarte en Eduard waren afgeloopende oude barones woonde reeds op de tweede verdieping van «Koude-Steen». De plechtige dag brak aan, en een lange reeks van rijtuigen, met het bruidspaar voorop, rolde naar de kerk. Dat de geheele buurt op de been was en naar de kerk stroomde, om het bruidspaar te zien, is licht te begrijpen. De Schalms bleven t'huis; Ma thilda was bedaard en ernstig; al leen een zachte rilling overviel haar nu en dan. Jonas liep op en neer. Eindelijk was het huwelijk vol trokken; de rijtuigen rolden terug; alles stortte naar de huisdeur. Schalm ging voor zijnen winkel staan, met zijn pijp in den mond, de lijn P. C. werden de wagens van het grootste kaliber gebezigd. De rijtuigen hebben er zich maar op het plein te vertoonen, om dadelijk «volk» te hebben. Met heen en te rugrijden naar de tentoonstelling maken ze hun dag goed. Het grootste succes der tentoon stelling als zoodanig wordt dus ver hoogd, door de komst van waar- deerende duizenden uit stad en land. (Sb.) In de a. s. wintermaanden zal, bij genoegzame deelneming te Krom menie in het Societeits-gebouw «Ons Genoegen» een tooneelwedstrijd wor den gehouden. De mededingende vereenigingen zullen verplicht zijn, hiervoor een tooneelstuk op te voe ren uit minstens drie bedrijven be staande. Er zullen slechts zes ver eenigingen aan den wedstrijd mogen deelnemen. Elke maand zal eene uitvoering plaats hebben, en wel de eerste omstreeks 15 October. De prijzen zullen zijn: le prijsgouden medaille en f 50; 2e prijs gouden medaille3de prijsverguld zilveren medaille. Acteurs en actrices van beroep kunnen niet in de mededin gende vereenigingen medewerken. Van vele zijde is reeds toezegging gedaan en wij betwijfelen niet, dat dit concours in de bloeiende Zaan streek veel bijval zal vinden. Terwijl de in zee zijnde visschers- vloot, door de invallende buien uit het Noordwesten daartoe genood zaakt, Dinsdag naar de haven van Nieuwediep terugkeerdegeraakte een der vaartuigen, U. K. 233, schip per Snoek, op de zandplaat Onrust verzeild. Wind en water waren on gunstig, doch schipper P. Vlaming, van de vischschuit T. X. 110, die het ongeval bemerkte, aarzelde niet ter hulp te snellen. De bemanning van het gestrande scheepje, uit vier personen bestaande, ging aan boord van dit vaartuig over en kwam be houden te Den Helder aan, terwijl een gedeelte van den inventaris door andere vaartuigen in veiligheid werd gebracht. Gisterenmiddag is te Leiden per wagen, getrokken door één paard, zegt het L. Dagblaangebracht het in het etablissement der heeren L. J. Enthoven A Co. te 's-Hage ver vaardigde beeld van den oud-burge meester Pieter Adriaanszoon van der Werf. Op een gedeelte van de Ruïne moesten planken worden gelegd, om het doorzakken in den grond te voorkomen. Het beeld weegt 1300 kilo en zal waarschijnlijk Maandag morgen op zijn voetstuk worden geplaatst. Tot den 3en October blijft het natuurlijk in den zak ge wikkeld. Men zal beginnen om het plateau bestrating aan te brengen. Maandag avond werd in de Lan ge Pooten le 'sHage, de heer C. B., chef van een kantoor te Am sterdam, door de tram overreden. Hij wilde aan de voorzijde van het rijtuig instappen, viel en kreeg een der wielen over de borst. De koet sier remde zooveel mogelijk, doch te vergeefs. Bewusteloos binnenge bracht bij den heer M., in die straat woonachtig, werd de gewonde 's avonds laat naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij gisteren in den vroegen ochtend aan de gevolgen overleed. De ongelukkige was gehuwd en had een gezin van zes kinderen. de handen op zijn rug. en zag het gewoel aan. Eduard steeg uit en hief Astarte, schoon als eene fee, uit het rijtuig. Toen hij zich omkeerde, en haar den arm bood, om haar in zijns va ders huis te voeren, viel zijn blik op de kleine winkeldeur. Daar stond Jonas en lachte spottend. Eduard ontstelde en liet de hand zijner bruid los. Hé, wat overkomt umijn beste? riep graaf van Gelder lachende, die de oude barones aan den arm had. Snel vatte Eduard de hand zijner bruid weder, en voerde haar in het portaal, dat rijk met bloemen opge sierd was. Heb-je 't gezien, heb-je 'm gezien, mijn kind! hoe het dien te moede was?riep vlammen schie tend de uitdrager en wierp de win keldeur achter zich toe. Ik heb immers wel voorspeld, dat hij je Ten gevolge der lage prijzen van den haring, heerscht er le Scheve- ningen eene gedrukte stemming. In 1883 maakten de scheepstimmer werven nieuwe schepen in voorraad en hielden zij al hare manschappen in dienst; thans maken de werven ook wel nieuwe vaartuigen, doch een paar hebben reeds een deel van het volk ontslagen. In eene Dingsdag avond te Oud beierland, gehouden talrijk bezoch te vergadering werd besloten een adres aan den gemeenteraad in te dienen, waarin verzocht wordt het voorstel van het raadslid De Ko ning tot het afschaffen der kermis niet aan te nemen, als zijnde ge heel in strijd met de belangen van het overgroote deel der burgerij. Zaterdag* j.l. is aan de Utrechtsche Ijzergieterij (firma A. F. Smulders) bepioefd den stoom-mastbok ten dienste der havenwerken in Zuid- Amerika, waarvan de levering aan die fabriek was opgedragen. Dit omvangrijk werk bestaat uit 20 meter hooge bokbeenen met drijftoestellen door stoom gedreven, welke zoodanig zijn ingericht, dat één persoon een gewicht van 25000 kilogr. niet alleen kan ophijschen, maar ook in- en uithalen, zoodat de geheele bewerking door denzelfden persoon geschiedt. Bij de beproeving werkte naar het U. D. meldt alles uitmuntend; een en ander voldeed geheel aan de overeenkomst, zoodat het werk tuig onmiddelijk per spoor naar Antwerpen is verzonden, om van daar te worden ingescheept. De Utrechtsche Ijzergieterij mag zich steeds verheugen in overvloe dig werk voor hare ruim 300 werk - lieden, wat in den tegenwoordigen tijd nogal wat beteekent. Onder de zeldzame plaatsen, waar vogels hun nesten bouwen, mag voor zeker ook gerekend worden de mu ziektent in het Heeren-Logcment te Schoonhoven, waar drie zwaluwen voor den tweeden Keer in dit jaar hun eieren hebben uitgebroed onder de soms daverende fortissimo's van het muziekgezelschap Appollodat aldaar wekelijks zijn repetitiën houdt. Maandagavond is te Heteren een aanvallig 7-jarig knaapje, dat zich met het vangen van vischjes ver maakte, in den Rijn gevallen en verdronken. Zijn lijk werd eenige oogenblikken later opgevischt. De heer G. van de Rotte, genees heer te Ouderkerk a/d. IJsel, her dacht gisteren den dag waarop hij vóór 50 jaren de genees-, heel- en verloskundige practijk aldaar begon. Reeds in den vroegen ochtend wap perde de driekleur bijna van huis tot huis, als bewijs van sympathie. Onder voorwendsel van te Zalt- Bommel eene villa te moeten bou wen, werden Zondag jl. te Nijme gen. door zekeren zich noemenden J. Molenkamp, timmerman te Dor drecht. een dertiental werklieden van verschillende aard aangenomen, om Maandag ochtend per stoomtram naar Zalt-Bommel met hem te vertrekken. Nadat het accoord gemaakt was,ging men een borrel drinkenen Molen kamp wist toen, onder voorgeven dat zijn geld was opgeraakt en hij geld te wachten was, van eenige der door hem aangenomen werklieden bedra gen van 60 cent tot één gulden te leenen, welk geld hij zou terugge ven. Toen de werklieden Maandag ochtend op het vastgestelde uur aan de boot kwamen, was Molenkamp ontrouw zou worden, en dat hij een schooier zal worden. Ik had gelijk, Ik zeg u nu: van vandaag af aan snelt hij met reuzenschreden zijn ondergang te gemoet. De zoon van Arnold van Aken zal als een bede laar uit zijne vier naakte muren trekken, en blij zijn als het kind van Jonas den uitdrager hem een stukje brood en een kleedingstuk geeft, ter herinnering aan de liefde die zijn vader verdient. Ruil, ruil! Alles is ruilhandel, mijn kind, zoo wel als 't gansche leven. Eéne liefde alleen is onverganklijk, de liefde van ouders en kind; houd u daaraan! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2