Raat fier Gemeente Haarlem niet te vinden, en bleek het al ras, dat men met een opliehter te doen had. De politie tracht hem op te sporen. Over den moord, nabij Nieuw- Amsterdam gepleegd, meldt de Asser CL: In den afgeloopen nacht is te Veenoord, gemeente Sleen, een moord gepleegd. Terwijl de ouders afwe zig waren verzamelden zich giste ren avond ten huize van J. Visser eenige jongeliedenjongens en meisjes. Het schijnt dat aldaar onder eenigen van de jongens ruzie is ontstaan. Voorbijgangers weten ten minste te vertellen dat er in gemelde woning en daarvoor hevig rumoer werd gemaakt en vreeselijk werd gevloekt. Later hebben de rumoermakers zich van daar ver wijderd. Tegen 2 uur in den nacht is op ongeveer 600 meter afstand van het huis van Visser het lijk gevonden van G. W., oud 19 jaar, wonende te Veenoord. De burgemeester van Sleen, van het vinden van het lijk verwittigd, heeft dadelijk een onderzoek inge steld, met het gevolg dat J deV., oud 20 jaar, mede te Veenoord wo nende, bekend heeft den moord te hebben begaan. Volgens gerucht moet hij verklaard hebben de daad te hebben bedreven omdat de ver- slagene hem gesard had. Zoowel de verslagene als de da der waren 's avonds ten huize van Visser geweest. De wond is toegebracht in de hartstreek met een betrekkelijk klein mes en moet spoedig den dood ten gevolge hebben gehad. Nadat de justitie van Assen eer gisteren naar Nieuw-Amsterdam is vertrokken en de zaak ter plaatse heeft onderzocht, terwijl twee doc toren -uit Hoogeveen het lijk heb ben geschouwd, is de dader, na verhoor, onmiddelijk naar Emmen getransporteerd, van waar hij per rijtuig en zwaar geboeid, naar het huis van arrest te Assen is over gebracht. Uit Zwolle meldt men van 26 Au gustus De visscher en sjouwerman A. van den B., op de Hoogstraat alhier, ver wijderde gisteren avond uit zijne wo ning zijn beschonken kostgangerHH. die heden avond echter weder zijn oud kosthuis opzocht. Toen v. d. B, hem wilde verwijderen, werden zij handgemeen, waarop v. d. B. met eene bijl den ander vijf belangrijke verwondingen op het hoofd toebracht, terwijl hij zelf eene verwonding met een zakmes in de lip bekwam. Twee in de buurt zijnde politieagenten brachten beiden naar het politiebu reau, waar zij werden verbonden. Daarna werd H. H. naar het zieken huis overgebracht en A. v. d. B. in I arrest gehouden. Terwijl de vrouw van den landbou wer D. Veldkamp aan de Warmoes straat te Zwolle gister in 't middaguur op den deel bezig was met spek uit te braden, sloeg de vlam in de koekepan en deelde zich vervolgens aan de zoldering mede. Het vuur maakte aldaar zulke snelle vorderingen, dat binnen korten tijd huis, stalling en belendende, gevulde hooiberg, wer den aangetast en totaal afbrandden twee zich in den stal bevindende koeien kwamen in de vlammen om. Van den brandenden hooiberg sloeg de vlam over op een paar daartegenover staande woningen, die eveneens afbrandden. Huis en inboedel van Veldkamp waren tegen brandschade verzekerd bij de Assurantiemaatschappij te Woudsend. ZCL) Alle arbeiders van den huize Rens- woude zullen Vrijdag voor rekening van mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude de land bouwtentoonstelling te Amsterdam bezoeken. GEMENGD NIEUWS. De indertijd zoo veel besproken Eugène 't Kindt de Roodenbeke, wiens straftijd eerst in 1886 zou ge ëindigd zijn en in de gevangeniste Leuven zat, is op last van den Bel gischen Minister van Justitie en op verzoek van diens eollega Nothomb, in vrijheid gesteld. Dezer dagen namen eene Fran- sche heer en dame een extra-trein van Lausanne naar Basel, die hun 2600 fr. kostte. Den volgenden dag werden zij in hechtenis genomen, daar het bleek, dat zij de daders waren van een diefstal te Cham- béry. waarbij voor een waarde van 30,000 fr. aan juweelen gestolen was. Daar kon een extra-trein op overschieten. Den 14en September zal er in den tuin der Tuilerien een feest worden gegeven, waarvan de op brengst strekken zal tot leniging van den nood der slachtoffers van de cholera of hunner nagelatene betrekkingen. Aan het feest zal eene tombola worden verbonden en er zullen, om van het verdere ge deelte van het programma niet te spreken, niet minder dan drie lucht ballons worden opgelaten. Aanvankelijk was het feest be paald op 31 Augustus, maar het is 14 dagen uitgesteld, omdat de Ligue des Patriotes op eerstgemel- den dag te Vincennes een grooten internationalen schietwetstrijd hou den zal voor hetzelfde weldadige doel. Ook de maconnieke loges zul len eene matinée geven ter onder steuning van de behoeftige cholera- lijders of hunne betrekkingen. VERGADERING van den van- Woensdag 27 Aug. 1884. Tegenwoordig 19 leden. De Notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen en goedge keurd. Een drietal leden, niet tegen woordig bij de vorige vergadering, onthouden zich van stemming. Voorz. deelt mede, dat na de vast stelling der agenda nog waren in gekomen Een plan tot verbouwing aan de H. B. school met 5-jarigen cursuswelk stuk tot de volgende vergadering wordt uigesteld. Een verzoekschrift van den heer Hoek- sema, eervol ontslagen beambte der stads-bank van leening om pensioen, welk stuk in handen wordt gesteld der commissie van pensioenen. Een schrijven van B. en W. tot vermeer dering van het personeel der stads politie met een inspecteur en vier agenten, wegens de uitbreiding, die de gemeente door toevoeging van een deel der gemeente Schooten heeft ondergaan. Een nieuw schrijven van den heer Dr. von Reeken betreffende financ. zaken en een schrijven van den heer de Kanter in antwoord hierop, om de zaak aan de beslissing van den Raad te onderwerpen. Vervolgens wordt overgegaan tot de punten der agendaEen brief der Ged. Staten inhoudende goedkeuring van het besluit van af- en overschrij ving op de rekening van 1884, als mede een dito met goedgekeurd le suppl. eohier over 1884, worden voor kennisgeving aangenomen. Ingeko men was een brief van Jhr. Q. Hoeufft, om ontslag als raadslid. Het gaat den Voorz. bijzonder aan 't hart, dat zulk een algemeen geacht en trouw raadslid zijn ont slag had ingediend, en hij gelooft de tolk der vergadering te zijn met te zeggen, dat het haar smart, dat de heer Hoeufft zijn ontslag heeft moeten nemen. Spr. stelt verder voor, om het stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Kanter, er op doe lend dat den vergaderden leden het ontslag zooveel leed deed, vraagt of er dan niets aan te doen zou zijn, dat de heer Hoeufft zijn ontslag zou willen intrekken; vooral omdat de hoofdoorzaak, slechte gezondheids toestand, in de laatste dagen, vol gens mededeeling van den heer H. zeiven, weder tamelijk gunstig was. Voorz. heeft den heer H. de ver zekering gegeven, dat het hem speet en hij hem het genomen besluit nog maals wel in overweging gaf; doch de heer H. heeft zijn woord niet te ruggenomen. De heer Derx was van hetzelfde gevoelen als de heer de Kanter. Spr. geloofde dat er iets aan te doen zou zijn, daar de heer H. zich werke lijk iets beter gevoelde. Misschien was het besluit iets overijld geweest, en zoo hem het verzoek werd ken baar gemaakt, zou hij het misschien nog kunnen terugtrekken. Voorz. verzekert nogmaals dit alles reeds in aanmerking te hebben ge nomen, doch hem was gebleken, dat er niets aan te doen wasalhoewel het hem veel leed deed, moest hij nogmaals den Raad voorstellen het besluit voor kennisgeving aan te nemen, dat dan ook geschiedt. Aan de orde is thans de reke ning der gemeente over 1883 en het rapport der comm. van finan ciën. Omtrent deze ontspint zich een vrij lang debat. De heer Macaré stelt eene amen dement voor van den volgenden inhoudom het batig slot der reke ning van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1883, voor zoover daaraan niet reeds eene andere be stemming is gegeven, op de begroo ting van 1885 als buitengewone ont- vangst te brengen. Het doel van dit amendement is hoofdzakelijk om een zuiveren toe stand der stadsfinanciën in 't leven te roepen, daar door een verschil in 't stelsel door den heer M. gevolgd, en dat door B. en W. gevolgd, ge heel verschillende resultaten worden verkregen. De heer M. levert door zijne rekening het bewijs op dat er op de rekening van 1883 een tekort is van minstens f 3.312.84; B. en W. verkeeren in de meening dat er op dezelfde rekening een goed saldo komt van f 17.447.01. De heer M. beweert, dat indien men het stelsel van B. en W. blijft volgen, dit zal leiden tot voor den bloei der ge meente zeer gevaarlijke, financiëele moeilijkheden. Verschillende sprekers geven hunne beschouwingen te kennen en de heer 't Hooft merkt op, dat er in de re kening uitgaaf-posten voorkomen, waarvan de Raad geen kennis droeg, dat toch bij voorkomende gevallen behoorde te geschieden. De heer von Reeken wenscht in een en ander de comm. van finan ciën te hooren. De heer Macaré kan het op vele punten niet eens worden met den heer von Reeken, die geenszins be zwaar ziet in 't stelsel door B. en W. gevolgd. Laatstgenoemde heer eindigt met de verklaring dat het op deze wijze een strijd zal blijven. De Voorz. vraagt of nog een der heeren over het amendement het woord wenscht te voeren. De heer Krelage oppert de vraag of het amendement van den heer Macaré werkelijk een amendement kan worden genoemd. Hij heeft daartegen bezwaar en wilde deze zaak van de rekening zien afge scheiden. De heer Enschedé wijst er op hoe oneenig men is in de beschouwing wat buitengewone en wat gewone ontvangsten zijn. De heer Macaré wil in korte be woordingen den laatsten spreker be antwoorden. De woorden van dezen hebben op hem een zonderlingen indruk gemaakt. De heer E. heeft zich steeds vastgehouden aan de door den Raad vastgestelde cijfers. B. en W. verkeeren echter op een verkeerd punt aangaande de aflossingen en daarom vreest spreker, dat de be lasting met sprongen zal moeten worden verhoogd. De heer Krelage, merkt op dat, terwijl de heeren steeds de uitgaven en inkomsten bespreken, de kapitaal rekening geheel uit het oog wordt verloren. Spr. wenscht daarom een considerans, als wanneer men tot een gemakkelijker oordeel zal ko men. Hij is daarom tegen het amendement. De heer 't Hooft verklaard door het amendement in moeilijkheid te worden gebracht. De heer Macaré inziende, dat zijn amendement thans nog eenigszins te vroeg wordt ingediend, nu men nog niet genoeg den stand van za ken heeft overzien, verzoekt zijn amendement voorloopig in te trek ken, dat wordt toegestaan. De rekening en het rapport werden daarna goedgekeurd. Aan de orde is vervolgens het voorstel van B. en W. op het rekest van den heer J. W. A. Immink in zake de tram HaarlemBloemen- daal. Voorz. vraagt of er bezwaar be staat om de gevraagde concessie te verleenen. De heer Huët heeft het stuk be treffende de voorwaarden doorgele zen en zich daarna de vraag ge steld, daar de tram ongetwijfeld groote voordeelen zal afwerpen, of het niet billijk zou zijn, evenals van de Haarl. Tramw. Mpij. indertijd, eene recognitie te vorderen, daar toch de Mpij. gemeentegrond in beslag neemt en gebruikt, waartegenover in het desbetreffende stuk geene tegenvergoeding staat vermeld. Spr. stelt voor om per jaar van iederen wagen een zekere som te vorderen. De heer Baumhauer is het daar mede om dezelfde motieven eens. Ook de meeste leden wenschen dat jaarlijks eene ricognitie worde betaald. De heer Huët stelt daarna als amendement voor: Om voor elke wagen, die over de lijn loopt, eene recognitie van f20 per jaar te ont vangen, en deze recognitie om de 5 jaar opnieuw te regelen. Dit amendement wordt metalge- meene stemmen aangenomen. De heer Huët maakt vervolgens de opmerking, dat ter plaatse, waar alhier de terminus zal zijn (aan het einde der Zijlstraat b. d. Groote Markt) de straat slechts een breedte heeft, van muur totjmuur gemeten, van 10 M. en dat, na aftrek van de ruimte, die rails, (daiir zal nood wendig een uitwijkspoor zijn), het wachthuisje en de trottoirs beslaan, nog slechts 27a Meter overschiet voor de passage, dat toch blijkbaar veel te gering is. Deze opmerking brengt een vrij lange discussie teweeg. De heer Krelage stelt als amen dement voor, dat met den aanvang der tramlegging geen begin zal worden gemaakt, dan nadat die zaak geheel geregeld is geworden. Dit amendement wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Verscheidene heeren opperen nu plannen voor een nieuwen terminus 't zij op de Groote Markt, Krocht of Verwulft. Hiertegen rijzen echter bezwaren, 't zij van den concessio naris of van de andere leden. Ten laatste wordt besloten de zaak nogmaals te onderzoeken, ten einde een voor beide partijen gewenschte oplossing te krijgen. Thans komt ter tafel het verzoek schrift der comm. van den Nieuwen Schouwburg. De Voorz. stelt voor de zaak aan de comm. van financiën over te dra gen. Daartegen heeft men bezwaar men wenschte ze in handen van B. en W. gesteld te zien. Dienovereen komstig wordt besloten. Een verzoekschrift van den heer Bastiaans, organist en klokkenist alhier, inhoudende het verzoek om verlof voor ongeveer 8 maanden, ten einde voor herstel van gezondheid naar Davos te gaan, wordt aange nomen. Voorz. deelt mede, dat in zijn dienst zal worden voorzien door de heeren Schmölling en Bruijnsteen. Het verlof kan worden toegestaan zonder financiëel bezwaar voor de gemeente, terwijl bij voorkomende moeilijkheden tusschen genoemde heeren, de heer Bastiaans deze uit den weg zal ruimen. Voorz. prijst deze regeling, als een liefdedienst door beide heeren aan hunnen zieken [collega bewezen waarmede de Raad bij acclamatie instemtverder voegt spr. er bij dat bij eventuëele vervanging van een dezer heeren, deze niet plaats kan hebben, dan door een persoon, daar voor door B. en W. goedgekeurd. Aan de orde is thans de ontwerp verordening op den verkoop van schadelijke eet- en drinkwaren. De heer Baumhauer zegt dat deze verordening een zeer algemeene strekking heeft, met het oog op de velerlei vervalsching enz. van levens middelen en ook vooral melk, en dat daarvan in de artt. niets voor komt. De Voorz. wijst er op, dat daar tegen reeds door politieverordening is voorzien. De heer Macaré deelt mede, dat hier slechts kwestie is van eet- en drinkwaren, die aan een oogenblik- kelijk bederf onderhevig zijn, zonder juist vervalscht te zijn, dat in tijden van epidemie van 't grootste ge wicht is. De verordening wordt daarna aan genomen. Een voorstel van B. en ff, op het rekest van H. Piet, betreffende den aankoop van grond, om hem dezen voor f 756.te verkoopen, wordt aangenomen. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming eener commissie voor de reclames der plaatsel. dir. belasting en gekozen de heeren: Von Reeken, De Kanter, 't Hooft, Stoel en van Ek. Het voorstel van B. en W. tot aan schaffing van brandbluschmiddelen, waaraan thans behoefte bestaat,wordt aangenomen. Een voorstel van B. en W. ter toekenning van een gratificatie voor de hoofden der kostelooze scholen B. ea C. van f 100, ieder, en voor het hoofd der tusschen school op f 50, lokt van de zijde van den heer van Eijk de vraag uit of het niet billijk zoude zijn, in deze het oordeel der comm. te vragen. Voorz. antwoordtdat dit n.et noodig zal zijn, daar dit in dit ge val door B. en W. zeer wel kan worden beoordeeld. De heer Huët wenscht de zaak, daar het hier een geval van waar deering is, ook in handen der comm. te stellen. Ook voegt spr. er bij dat het aantal kinderen in eerstgenoemde scholen, in verhouding niet zoo groot is als dat in laatstgenoemde; dus was het bedrag niet juist. De heer van Eijk's amendement, aldus ingediend, wordt met 10 tegen 8 stemmen verworpen. De heer van Eiik stelt nu voor om elk der drie onderwijzers f 100, te schenken. Dit wordt met 9 tegen 5 stemmen aangenomen (de heer Macaré buiten stemming.) Tot de opruiming van het wed in de Jansstraat wordt met 13 tegen 2 stemmen besloten. De overige stukken worden aan gehouden en tot een volgende ver gadering uitgesteld. Voorz. deelt nog mede, dat van de heeren der vrijwilligers spuit een dankbetuiging was ontvangen voor de onlangs aan lien geschonken gratificatie, en sluit de vergadering. RECHTSZAKEN. Dinsdag is voor de oorroctioneele recht bank te Assen behandeld de zaak van de vrouw van A. Koeps te Assen, beschuldigd van, zonder vergunning te hebben, sterken drank te hebben getapt, en van zich tegen de politie te hebben verzet. Gelijk men weet, werd Koops verdacht ge houden van te tappen, doch kon de politie hem niet op de daad betrappen. Daarom werd een rijksveldwachter uit Sinildc, daar hij alle veldwachters te Assen kende, in burgerklee- ding gekleed, en naar het huis van K. gezon den, die een borrel eischte, bekwam en daar voor betaalde, hetgeen werd aangenomen, waarop de veldwachter zich bekena maakte en aan K. verklaarde, dat hij proces-verbaal opmaken zon. Bij deze gelegenheid had er door de vrouw verzet tegen den rijksveld wachter plaats, die de lleseh met jenever in beslag wilde nemen. De heer mr. A II. ten Oever trad als ver dediger van de vrouw op en noemde de wijze, waarop de overtreding geconstateerd was, een Jezuïtenstreek. De heer officier van juistitie kwam tegen deze qualificatie op en zcide dat de wetsover treding van het tappen zonder vergunning zeer veel plaats had en zeer moeilijk te con- stateeren viel, daar, wanneer een veldwachter in uniform de geheime tapperij biuuentrad, aan dezen natuurlijk geen sterke drauk ge tapt werd, dat daarom deze overtreding niet kon geconstateerd worden dan op de wijze als nu had plaats gehad; dat hij dan ook deze wijze van const,ateeren bevolen had en daarvan alle verantwoordelijkheip op zich nam. De eisch is 6 weken cel. De rechtbank te Leeuwarden beeft in de volgende zaak uitspraak gedaan: H. L. P., 20 jaren, timmerknecht, geboren te Holwerd, wonende te Anjmn; thans in hechtenis, logeerde 14 Sept. 1883 bij V. de Zee te Leeuwarden en den volgenden mor gen, na zijn vertrek, vermiste Johs Wilkes, die daar ook gelogeerd en op dezelfde kamer geslapen had, zijn zilveren horloge. Bekl. werd opgespoord, doch ontkende alle schuld. Op het politiebureau werd cchl er bet horloge in de linkerpijp van zijn ouderbroek gevon den. Om dc gevolgen ceuer terechtstelling te ontgaan, vluchtte bekl. naar Duitschland en vandaar naar Amerika. Vervolgens terug- keerendc naar zijn vaderland, kreeg hij werk te Amsterdam, maar werd ter zake van dief stal veroordeeld. Na het ondergaan zijner straf werd hij door dc /Zedelijke verbetering' aan werk geholpen, doch hij w as in het Po litieblad gesignaleerd en op zekeren dag werd hij herkend en aangehouden. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan diefstal in een herberg waarin hij wns opge nomen en, in aanmerking genomen dc om standigheid dat hij reeds veel heeft geboet voor het door hem gepleegd feit, veroordeelde hem tot 45 dagen eelstraf. ARMENZORG. Door mevrouw de douairière P. J. vandeu Sautheuvel, Jantzon van Erffrenten tc Dor drecht, zijn aan verscbilleude instellingen de navolgende sommen geschonken, als aanhet Bestedelingenhuis aldaar f12 000; de Diaco nie der Ned flerv. gemeente aldaar f12,000; het Dordrechts Museum f 12.000de Kiader- bewaarplaats aldaar f5000; de Verecniging Dorcas aldaar f3000; dc Louisa-stichting te 's-Gravcnhage ffiOOO. AANBESTEDINGEN. DINSDAG 9 SEPTEMBER. Amersfoort, Amsterdam, Arnhem. Ber- gen-of-Zoom, Breda, Deventer, 's Gravkn- hage, Haarlem, 's-IlERTor.BNB0scii, Leiden, Utrecht, Roermond, Vknlo en Zdtpiien. 12 ure Dc plaatselijke of garnizoen» com mandanten de levering van fourages, noodig

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3