POPULAIR I® EN 2e Jaargang. Zaterdag 30 Augustus 1884. No. 352. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verscliijnt Dagelijks uitgenomen Zon-jrn algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hel BuitenlandCompagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. BA VBE If Co., J OIL F. J ONES, Stier., Parijs, 31Lis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op kol Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12»- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen ondor geleide. Toegau" vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefrijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlnndsehc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Drecfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cn leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van- Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op - - kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. ■eum in de Ramstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vac 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Teylers "Woensdag De Administratie van Haarlem)'s Dagblad, heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De Egyptische zaken blijven voor Engeland altijd nog even belangrijk. De oorlog van Frankrijk met China bad de aandacht in den laatsten tijd meer op bet Oosten doen vestigen, maar de verschillende toe bereidselen, die de Engelscben thans weer voor den oorlog in Egypte maken, doen de oogen weer naar bet Zuiden richten. Lord Wolseley zal zoo spoedig mogelijk naar Egypte vertrekken, om zich aan bet hoofd van de Engelscbe troepen te stellen. Op zijne reis zal hij eerst nog Triëst aandoen, en aldaar zal lord North- brookzich bij hem voegen, waarna zij samen met een Engelscb advies jacht naar Alexandrië zullen ge bracht worden. Nog altijd wordt de stad Debbah door 50,000 Arabieren belegerd; de inwoners hebben ech ter besloten zich tot bet uiterste te verdedigen. Het garnizoen, dat in de stad ligt, telt maar 2300 man, en kan slechts over 2 stoomschepen en „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 35. VI. Eduard en Astarte waren op de huwelijksreis. Met bet Bacchanten- juichen van wilde vervoering was bij aan bet hart dezer onberispelijk scboone vrouw gezonken. Op de gloeiende vreugde van bet eerste bezit volgde een glansrijk leven, een eeuwige verrukking! Hij was met baar daarbuiten in de wijde wereld, naar Zwitserland en Italië, om elke vreugde en heerlijkheid tusscben hemel en aarde aan bare voeten neder te leggen. Het jonge paar was op de huwe- één kanon beschikken. Voortdurend hadden reeds schermutselingen plaats tusscben de belegeraars en de be legerden. Eindelijk werd besloten toteenalgemeenen aanval, maar deze werd manmoedig afgeslagen. De Mahdi blijft zijn macht nog altijd behouden. In de stad Berber, wel ke ook in zijn bezit is, bevinden zich thans niet minder dan 635 Egyp tische officieren, die als slaven be handeld worden. De naam van den Sultan wordt inde gebeden van de volgelingen van den Mahdi vervan gen door Mahomed Acbmed (Mahdi.) De Turken zijn door deze ijveraars tot beidenen verklaard. De Czaar beeft plan een bezoek aan Warschau te brengen. De chef van de politie aldaar, beeft dan ook nu reeds in bet openbaar afgekon digd, dat de inwoners der stad vol komen vrijheid hebben de buizen te versieren en bun vreugde over bet keizerlijk bezoek door illumina tie te toonen. Naar bet ziGh laat aan zien, zullen de Polen dan ook al bet hunne doen om den Czaar de over tuiging te geven, dat zij hoegenaamd niet instemmen met de woelingen van de nihilisten. Reeds nu wordt er sterk aangedacht, den Czaar bij zijn komst een adres van getrouw heid aan te bieden uit naam van al de Polen. De bewoners van War schau hebben plan, aan dat adres nog een toe te voegen van ben in bet bijzonder. Generaal Gurko zon dit laatste adres aan den keizer over handigen. De Franscbe bladen bevatten thans meer bijzonderheden van 't gevecht dat in 'China beeft plaats gehad. Ook van Franscbe zijde zijn verlie zen geleden en wel 6 dooden en 27 gekwetsten, waarvan echter nog 14 lijksreize. De adellijke schoonmama bestuurde intusscben bet buis en de profane aangelegenbeden van 't ge zin, maar hield zich bovendien bezig met den armen graaf van Gelder, om hem te troosten voor zijn be graven liefdesgeluk, met de fijne, aantrekkelijke wijze, die baar zoo bij uitstek eigen was. Het zij, dat zij werkelijk medelij den bad met den graaf, dat zij bij nadere beschouwing baars schoon zoons en zijne verhouding en ka rakter, toch aan graaf van Gelder, in weerwil der geringe hulp, die zijne beurs hem geven kon, de voor keur gaf; de laatste was zeer, zeer dikwijls bij baar, en zij had veel meer genegenheid voor hem opge vat dan vroeger. Ware deelneming in zijn lot nam, ondanks haar zelve, nog toe, door de omstandigheid dat van Gelder's broeder, de kamerheer, een buitengewoon listig machiavel listisch gestemd hoTeling, door een weinig beteekende wonden hebben bekomen. De averij, die de schepen bekomen hebben, kannen zij zelf herstellen. Een torpedoboot werd echter buiten gevecht gesteld. Van de Cbineescbe vloot werden 9 sche pen en twaalf kleinere oorlogsvaar tuigen vernield. Indien men verder de berichten gelooven mag, dan zijn twee k drie duizend. Cbineezen bij bet bombardement omgekomen. Uit Tonkin wordt gemeld dat niet min der dan 80000 Cbineezen aldaar de Franscbe troepen hebben overvallen. Hoewel eenige duizenden Cbineezen bij dit gevecht zijn gedood zoo is dit toch ten nadeele van de Fran- scben afgeloopen en zonden de Fran scbe troepen geheel verslagen zijn. De Franscbe mailboot is te Hongkong aangehouden. Deze mail moet echter met de boot van eene onzijdige mo gendheid overgebracht worden. Te Ashantee beersebt thans we der regeeringloosbeid. In Plymouth ontving men bet bericht dat koning Quacow Dacb aan de pokken, die thans te Comassie en omstreken epidemisch beerscben, is overleden. Thans hebben eenige hoofden van de Asbantee-stammen zich tot den goeverneur van Cape Coast Castle gewend met bet verzoek om bet land bij bet Engelscb gebied in te lijven. De troonsopvolger Mensab beeft reeds tot vóór eenige maanden bet bestuur in banden gehad; ten gevolge van zijne barbaarschbeid werd hij afgezet. Om nu aan zijn wreedheden te ontkomen, hebben de hoofden bun toevlucht bij Engeland gezocht. Toch verwacht men nog een verwoeden burgeroorlog. Zooals wij reeds gisteren meldden is in België art. 1 van de nieuwe schoolwet aangenomen. Vóór men dier onbegrijpelijke zetten op bet schaakbord, die over gunst of on gunst, dus over bet geluk der be langhebbenden aan bet bof, zoo veel malen beslissen, plotseling op den voorgrond begon te treden, en in de nabijheid des vorsten eene plaatsin te nemen, die juist bet tegenover gestelde was van zijne vorige ver getelheid. Bijgevolg verbeterde ook aanmerkelijk de toestand van zijn broeder, graaf Tancredo. Hij bad gelegenheid gekregen om de regee- rende familie te naderen, op baar de volheid zijner beminnelijkheid te richten, en men sprak zelfs dat prins Arthur, de derde zoon des konings, hem tot zijn adjudant wensebte te benoemen. Dit uitzicht vooral deed de oude barones tot nadenken stemmen; zij werd boe langer boe meer zwaar moedig, naarmate de omstandighe den van Eduard voor baar alle be koorlijkheid verloren en bare ware echter tot de stemming overging, hadden verscheidene sprekers van beide zijden bet woord gevoerd. Van liberale zijde maakte de rede van den ex-minister Frère-Orban een ont zettenden indruk; maar niet minder welsprekend was de rede van den beer Woeste, die de nieuwe wet voor de Kamer verdedigde. Na de aanneming van art. 1 volg de die van artt. 2 en 3 spoedig. Men weet nog niet hoe de koning in deze zal bandelen. De liberalen doen alle mogelijke moeite om mon ster-vergaderingen te beleggen en monster-petitiën op te stellen, om zoo mogelijk den koning en de cle- ricale partij vrees in te boezemen, 't Staat echter te bezien of dit wer kelijk wel bet geval zal zijn. Aan staanden Zondag beeft weder eene liberale manifestatie te Brussel plaats. De clericalen van hunnen kant heb ben ook hunne partij opgeroepen, om op dien zelfden dag een te gen manifestatie te houden in dezelf de stad. De burgemeester van Brusseldie voorzeker botsingen verwacht van de beide partijen, beeft aan de clericalen verboden a.s. Zon dag aan bun plan gevolg te geven, maar bun verder toegestaan bijeen te komen op ieder anderen dag. De partij is echter niet bijzonder met dit besluit ingenomen en daarom is dan ook van clericale zijde aan de partijgenooten in de provincie kennis gegeven, dat zij, niettegenstaandet verbod van den Burgemeester, ben toch a.s. Zondag te tien ure 's mor gens te Brussel verwachten. Wat hun ne verdere plannen zijn ligt nog in 't duister, maar niet onwaarschijnlijk is bet, dat waar zooveel tegenstan ders bijeen zijn, ook wel vijande lijkheden zullen plaats hebben. De doop van den zoon van Prins Willem van Pruisen, die a.s. Zon dag zou plaats hebben is op last van den keizer uitgesteld. Dereden biervan is dat de toestand van de prinses in de laatste dagen zorg wekkend begon te worden. Zij was namelijk door de scharlakenkoorts aangetast en de krachten van de zieke waren zeer afgenomen. Eerst na herstel van de moeder, zal de kleine prins gedoopt worden. De Chmeesehe kolonel Tcbeng- ki-Tong bevindt zich thans nog te Parijs. Hoewel was gemeld, dat bij reeds naar Berlijn was afgereisd, zoo verzekerd men thans, dat bij eerst Maandag zal vertrekken en wel naar Zwitserland, om aldaar eenigen tijd te vertoeven. aannamen. Wel was de gade barer dochter een rijk man, maar in weerwil ba rer veelvuldige verbintenissenin weerwil van Eduard's ijver, zag zij levendig in, dat een spoedige booge vlucht baars schoonzoons onmogelijk was; en bet uitzicht op een bijzon der boogen rang zoo veel te zwak ker, boe meer zij door bare eigene bemoeiingen tot de overtuiging ge komen was, dat baar invloed al zeer luttele kracht bad en er dus niet op viel te rekenen. De echtgenoot barer dochter niets meer dan advokaat, hoogstens in 't vervolg raadsheer, en de graaf van Gelder, adjudant van den prins en aan bet hof! ontzettende gedachte! verbazend onderscheid Welke aardscbe grenzen echter ook zelfs de rijkdom van Eduard bad, vernam die goede dame eerder dan baar schoonzoon aangenaam kon wezen, en deze ontdekking moest Haarlem, 29 Augustus 1884.. B. en W. hebben gisteren aanbe steed: le. Het leggen van bij de gemeente voorhanden zijnde riolen, bet maken van bestratingen en bet zetten van koplagen en kantdeelen in de Leidscbestraat. (Raming f 6900) Hiervoor zijn 12 inschrijvingen in gekomen. Het werk is gegund aan de Wed. A. Reijnders Jz., voor f 5924. 2e. Het maken van eene waterscboeiing aan bet Zuider Bui- ten-Spaarne, langs den wal, waar de oude zwemschool gestaan beeft. (Ra ming f 900.) Ingekomen 7 inschrij vingen. Gegund aan J. B. Lasschuit, voor f 740. Door bet prov. bestuur van N.-Holland is gisteren bij enkele inschrijving aanbesteed: Het maken en inbangen van vier stel bouten ebdeuren, voor de Noordzeesluizen te IJmuiden. Raming f 28,300. Min ste inschrijver de beer F. Schram. voor allen even gewichtig in de ge volgen zijn. Omtrent veertien dagen waren er verloopen, sedert bet vertrek van Eduard en Astarte. Er zijn tijden, dat zich bet levens beekje den eenen dag na den anderen glad en effen en met weinig ver andering in de oude bedding voort spoedt maar er zijn ook dagen dat bet stormachtig toegaat, en dingen geschieden, die ons zelfs langen tijd daarna stof tot denken geven. En zulk een dag brak voor Jonas aan. Schalm bad juist Betje weder tot bedaardheid aangemaand en terecht gewezen, daar zij niet nalaten kon, te verschijnen, om over Eduard's trouweloosheid een vloed van klach ten uit te storten, en eene verdoe ming over geheel zijn volgend leven uit te spreken. Daar die goede oude nu bij Jonas niet terecht kon komen, moesten moeder en dochter bet des

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1