ben aanzegging ontvangen om on-' middelijk te vertrekken. Te Parijs zijn thans brieven ont vangen van Reunion, loopende tot 7 Agustus en berichten bevattende van Madagascar tot 4 Augustus. Hierin wordt niets gemeld van eene nederlaag bij Farafatte. Generaal Miot was volgens deze berichten nog te Tamatave, de Hova's bij Farafat te; zoodat het Engelsch telegram van eene overwinning van de Ho va's onder kolonel Wïlloughbv nog nadere bevestiging vereischt. BIWEMLAMD. Haarlem, 1 September 1884. Gisteren werd hier ter stede door het uitsteken van vlaggen op pu blieke gebouwen en enkele huizen de geboortedag gevierd van prinses Willielmina. Parade werd er wegens het ongunstig weer niet gehouden. Door de Belgische Rederijkers kamer «de Leeuwerckenaers» te Dendermonde is voor het aanstaand seizoen 1884/85 een tooneelwedstrijd uitgeschreven, ter herdenking van den 25sten verjaardag des afstervens van Dendermonde 's Vlaamschen dichter Prudens van Duyse, waar aan door twaalf vereenigingen. waar onder twee Nederlandsche. zijnde: «Cremer» alhier en Thaliavan Amsterdam zal worden deelgeno men. De Haarlemsche Yereeniging zal 25 Januari a. s. in 't strijdperk treden. Er zijn aanzienlijke prijzen in geld uitgeloofd; bovendien voor «debeste liefhebber» een gouden medaille. Heden middag geraakten op de Ged. Oudegracht alhier twee jongens zoodanig met elkander aan 't vechten, dat de een den ander, door hem tegen den grond te wer pen, eene belangrijke wonde aan 't achterhoofd en enkele kleine kwet suren meer toebracht. De gekwetste na, door eene nabij- wonende vrouw te zijn afgewasschen, begaf zich te voet naar den nabij- zijnden geneesheer. Zaterdag liepen de algemeene vergaderingen te dezer stede, van de Ned. Juristen Yereeniging ten einde. Ter vervanging van de openge vallen plaatsen in het bestuur zijn verkozen de heeren mrs. M. S. Pols, C. Piinacker Hordijk, G. A. van Hamel, M. Th. Goudsmit en jhr. A. J. Rethaan Macaré, terwijl Rotter dam voor de vergadering van het volgende jaar wordt aangewezen. Er hebben gisteren op het Loo geen feestelijkheden plaats gehad ter gelegenheid van den verjaardag der jeugdige Kroonprinses. De graaf Van Lijnden van Sandenburg en zijne echtgenoote zijn op het Loo aangekomen om een paar dagen op het paleis van HH. MM. te vertoeven. De verjaardag van het kroon prinsesje werd gisteren te 's Hage op de gebruikelijke wijze herdacht door het uitsteken der vlaggenvan openbare en particuliere gebouwen. De parade, die ten 1 ure op het Malieveld plaats vond, had in de omliggende wandelpaden dichte drommen toeschouwers gelokt. Zij werd geïnspecteerd door generaal Yan Bel, en bijgewoond door de Kon. Yereeniging van Oud-Indische strijders, welke mannen door den aan 't venster, dat gemeene schan daal weer aangehoord, dat door u is veroorzaakt. Yerder, goede man, gebruikt ge niet alleen de aange wezen ruimte, maar ook nog een gedeelte van het trottoir, om uw boel uit te stallen. Dat moet voort aan niet meer gebeuren, anders zult ge naar eene andere woning moeten omzien. Hm! Dat heeft u toch maar uit gekheid gezegd, niet waar? Of sou u te voornaam zijn om te weten, dat ieder koopman zijne waren moet uitstallen, als hij ze kwijt wil wor den? Ik woon al bijna acht en twin tig jaren hier in huis; ik zal toch wel niet eerst van daag beginnen slim te worden. Heeft u anders niets noodig, dan kan ik wel heengaan. OnbeschaamdeOp welke ma nier veroorlooft gij te spreken?! Ik zeg u dan nu. dat gij het volgende kwartaal kunt verhuizen. Ga nu heen! generaal met hartelijke bewoordin-' gen werden toegesproken en be dankt voor dit openlijk huldebe- wijs. Het défilé voor genoemden officier bood een fraai schouwspel door de talrijkheid van de infante- rie-gelederen, met de miliciens van vorige lichtingen tot oorlogsterkte opgevoerd. De wedloopen te Clingendaal bij 'sHage trokken Zaterdag veel minder bezoekers dan in vorige ja ren. Het weder, dat zich reeds in den ochtend, en voormiddag drei gend liet aanzien, had op dit ge ring bezoek grooten invloed. Te 1 uur deed de regen iedereen eene schuilplaats op de tribune zoeken, die anders tamelijk leeg zou ge bleven zijn. De duinen buiten de afgesloten ruimte waren bezet door eene tal rijke menigte, gerust als zij ditmaal was niet door de charges van de hu zaren te kunnen worden verjaagd van de plaats, die een prachtig uit zicht over de vlakte biedt. Het aantal bookmakers is er se dert de vorige wedrennen niet op verminderd, ja, veeleer toegenomen. De heeren speculanten op de beur zen der speelzuchtigen schreeuwen hunne longen uit om weddingschap pen te sluiten. Te oordeelen naar de menigte, die zich voor de veldkantoren der bookmakers ophieldschijnen de weddingschappen de voornaamste prikkel tot de belangstelling in de ritten te zijn. De echte sportsmen van hier en elders waren niet thuis gebleven. Een Noordwesten wind bracht eene strooming aan. De bodem was goed en niet doorweekt door de water massa's, in de laatste dagen geval len, en de dunne wielen van de sulkeys rolden zonder hinderpaal over de kaalgeschoren grasvlakte. Onder den titel «Het doel kei- ligt de middelen niet»heeft «Hippo crates» in een te Amsterdam versche nen vlugschrift eenige ernstige be denkingen aangevoerd tegen de Ver- eeniging tegen de Kwakzalverijen bijzonder tegen de redactie van het Maandblad dier Yereeniging. Wat «Hippocrates» hier tracht aan te .too- nen, is, vooreerst, dat het streven van de bedoelde Vereeniging, die grootendeels uit apothekers bestaat, niet valt vrij te pleiten van eigen belang, wijl het duidelijk beoogt de gewraakte geneesmiddelen geheel uit den handel te bannen, of een monopolie van den verkoop voor de apothekers te scheppen. En in de tweede plaats dit, dat de Redactie van het Maandbladhierin door le den der Yereeniging geholpen, al zeer weinig nauwgezetheid aan den dag legt bij de keuze der middelen om haar oogmerk te bereiken. «Hip pocrates» voert verscheidene staalt jes aan ten betooge dat de bedoelde Redactie niet schroomt hare toevlucht te nemen tot het zetten van strik ken, om personen, die, somtijds te goedertrouw, met den apothekers stand concurreeren, er te laten in- loopen enz. Deels in gelijken zin, als de schrijver van deze brochure, heeft trouwens ook reeds de hoofdre dacteur van de Geneeskundige Cou rantd. Donkersloot, zich over het Mmndblad tegen de Kwakzalverij uitgelaten. In de maand Mei kreeg een hout handelaar te Amsterdam bezoek van den makelaar C. W v. Yliet, U.... zegt mij?.... U hebt in 't geheel niets te zeggen, mevrouw. Of hebt u soms notarieele volmacht van uwen schoonzoon? Niet kwaad, waarachtig, en toornig stond de dame op. Dat moet ik mij van een ellendige uit drager laten zeggenO, heel goed, beste vrind! Daar u mij niet voor vol aanziet, om de rechten van mijn zoon te laten gelden, zal hij u, als hij terugkomt, de zaak op eene wijze duidelijk makeD, dat ge tevreden kunt zijn. Intusschen zal ik de po litie gelasten u te zeggen, hoe door u voortaan die fijne waren geborgen moeten worden, en verder schandaal en ruzie te vermijden. Kijk me nu eens aan! Watu al niet allemaal doen zult! Wel wel! U zult u heel stil houden. En de jonge man. uw goede heer schoon zoon, zal ook wel heel stil zijn, an ders zeg ik u de heele sitsekraam op en laat u eens eene andere wo-; die op de Keizersgracht woonach tig, belast was met den bouw van eenige perceelen, waarvoor op de Nassaukade reeds bouwterrein ge kocht was. Zijne vraag was of de houthandelaar voor rekening vau de dame hout zou willen leveren. Na een toestemmend antwoord werd een contract opgemaakt, v. Vliet kwam eenigen tijd daarna met het contract terug, dat door de dame was onderteekend. Successievelijk werd voor f 4400 geleverd en v. V. wist den leve rancier te bewegen f1125 aan comp- tanten te geven voor de uitbetaling van knechtsloonen. De rijke dame was, zooals hij voorgaf, uit de stad. Op dezelfde wijze wist hij den steeu- kooper voor f 1600 aan stesnen en den ijzerbandelaar voor een bedrag f 400 aan ijzer afhandig te maken. Toen de leveranciers over het hun toekomeude dachten te beschikken, kwamen zij tot de minder aange name ontdekking dat zij waren be drogen. De zaak werd ter kennis van de politie gebracht, en het bleek dat het bewuste contract op verzoek van v. V. door zijne huishoudster was onderteekend. De man werd naar de cel gebracht. (G. P. N.) j In een buitengewoon politieblad van gisteren, wordt gesignaleerd Adrianus Jacobus Heijmans, oud 24 jaren, geboren te Schiedam, laatste lijk Stationschef te Voorschoten, ge stalte klein en gezet, haar blond en krullend, kneveltje aankomend, ui terlijk gunstig; Kleeding: net met laag rond hoedje. Bij bevelschrift der Ar rond. Recht- bauk te 's Gravenhage d.d. 29 Augs. jl. is rechtsingang met bevel van gevangenisneming tegen hem ver leend, ter zake van misbruik van vertrouwen. De Officier van Justitie te 's Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Comelis Minderman, oud 31 jaar, steenhouwer, geboren te !s-IIage, heeft in Sept. 1883 de echtelijke woning te Rotterdam verlaten, zijne vrouw en een kind onverzorgd ach terlatende en zelf een zoontje van 6 jaren met zich nemende. Hij moet toen naar Amsterdam gegaan zijn en daar gewerkt hebben. Namens de vrouw verzoekt de com missaris van politie der 3de afd. te Rotterdam opsporing en bericht. Van vier jonge katjes, die het le venslicht zagen in een hofje aan den Z. O. Buitensingel, te's Hage, deelt men aan het Dagblad de merkwaar digheid mededat er drie, ofschoon op zich zelf goed gevormd, door een snoer aaneengestrengeld zijn. Het trio zuigt goed en de eige naar doet moeite deze triple alliantie in 't leven te houden. De bejaarde geneesheer A. Hoek en mevr. de wed, Bulkley geb. Bekker te 's Hage, willen te Apel doorn een speeltuin oprichten voor de behoeftige kinderen der open bare scholen. De Koningin heeft hare ingeno menheid met dit plan betuigd en, behalve eene geldelijke bijdrage, toestemming gegeven dat de tuin den naam van Prinses Wilhelmina zal dragen. Van 1 Mei tot 30 Augustus 11. zijn te Scheveningen aangekomen ning betrekken. U schijnt nog zeker niet te weten dat in het testament van den overleden van Aken staat, dat ik heel mijn leven in 't huis kan blijven? U weet zeker ook niet dat ik twintig duizend daalders, als eerste hypotheek, op het huis heb? in weerwil mijner fijne waren op de straat; in weerwil ik maar een el lendige uitdrager ben. Ook weet u wellicht in 't geheel niet, dat ik wel eens de aardigheid kon krijgen u dat kapitaaltje op te zeggen en dan zou het er al heel dunnetjes in uw beurs uitzien. Och, daar zult u mis schien niets van weten, en daarom heb ik u dat maar eens gezegd. Leef mijnentwegen gezond en wel, en bekommer u maar niet om mij. Ik ben niets anders dan een ge wone kerel, ik ben niet eens adellijk. Hij knikte en verliet den gepar- fumeerden salon. De barones stond stom als een beeld, en keek hem na, alsof zij 5398 badgasten met 455 dienstbo den. Van 1 Mei tot 1. Sept. '83 be droeg het getal vreemdelingen 4817. Te Papendrechtbij Dordrecht, is Vrijdag in den vroegen ochtend een felle brand uitgebarsten in de boe renhofstedevan den landbouwer Yan der Grijp, welke zoo in hevigheid is toegenomen, dat in weinig tijds, j ondanks alle aangewende pogingen tot blussching, de geheele hofstede, met den reeds daarin geborgen voor raad hooi, benevens zes daaraan gren zende woningenin deasch zijngelegd. De oorzaak is onbekend, het meeste was geassureerd. Uit Arnhem ontvangen wij het bericht dat de Minister van Staat, L. G. A graaf van Limburg Stirum, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, oud-Goeverneur der pro vincie Gelderland, enz., overleden is. (N. R. Ct.) Gisterenochtend werd even buiten de kom der gemeente IJselmonde het lijk van een, zoo 't bleek, pas overleden persoon gevonden afkom stig uit Rotterdam, die genoemde gemeente bezocht als pianostemmer. Naar de Midd. Ct. mededeelt, deed zich in de vorige week te Vlis- singen bij de bezichtiging van het voormalig kruitmagazijn aan den Westdijk, dat voor afbraak werd verkocht, een aardig incident voor. Een paar bezichtigers namelijk bemerkten in een hoek een houten kist, die bij onderzoek en tot hun niet geringen schrik vol kruit bleek te zijn. Spoedig werd de soldaat gewaarschuwd; deze ging naar den sergeant en die op zijn beurt, na gekeken te hebben, weder naar den luitenant, die de zaak zeer leuk op nam door te zeggen: «da's waar ook, dat is een kist met kruit!» Nu moet men weten dat de vesting werken na 1870 (Fransch-Duitschen oorlog) overgegeven zijn aan 't do mein, en door dat bestunr thans zijn verkocht aan het gemeentebestuur. In dien tusschentijd heeft het ge diend tot winkelhuis van Eigen Hulp, en stond het verder sinds een paar jaar te wachten op de sloopers- hand. Er werden onmiddellijk maatre gelen genomen om dezen onge- wenschten gast te verwijderen en naar veiliger en beter verblijfplaats over te brengen. Men vraagt nu of de kist met kruit aan de gemeen te, koopster, of aan het rijk, verkoo- per, behoort? De bij den diefstal aan het post kantoor te Breda ontvreemde gel den, ten bedrage van f 4025, zijn gisteren aan den rechthebbende, den heer Poulie, ontvanger de registra tie te Bergen op Zoom, terugge zonden. Bij het in de vorige week gehou den boelgoed ten sterfhuize van den heer S. H. Sikkes, te Hindeloopen, werd een antieke eikenhouten kast (keeft) verkocht voor de som van f1105. De kast is naderhand weder overgedaan voor f1280 en eindelijk gekocht door den heer B. KalfDz. te Amsterdam. Het meubelstuk werd voor 45 jaren door wijlen den heer Sikkes gekocht voor f30. Ook ou der wetsch porselein en verschillende antieke zilveren voorwerpen vonden tegen hooge prijzen vele liefhebbers. droomde, en alsof 't haar onmoge lijk was zichzelve in de werkelijk heid terug te vinden. En toch moest zij ontwaken, en dat wel met al die ontzetting, schrik en verbittering, welke zeer natuurlijk scheen, na eene zoo grove teleurstelling in hare hoop op rijkdom en onafhankelijk heid. Dat Schalm waarheid gesproken had, erkende zij aan de ironische bedaardheid des mans, en het be wustzijn dat haar schoonzoon, zij- zelve en haar kind, niet vrij in hunne bezitting waren; het gevoel, af te hangen van een zoo gewonen bur german, van wien men zich niet ontslaan kon, vervulde haar met toorn tegen Eduard, en het berouwde haar bitter, niet aan van Gelder de voorkeur gegeven te hebben; van Gelder voor wien hare dochter een warmer hart had dan voor Eduard, wiens geld haar boeide en de geest drift, waarmede hij haar genegen Te 's-Gravemoer werd eene doch ter van Wouter van Dongen, ter wijl zij eenig huiswerk verrichtte, door den bliksem getroffen, waar door zij bewusteloos nederviel en hare kleederen in brand geraakten. Zoo spoedig mogelijk werd het vuur door haren vader uitgedoofd, en het gelukte ook het meisje weder tot bewustzijn te brengen. Haar ÜGhaam was gedeeltelijk geschroeid. GEMENGD NIEUWS. In het geding tusschen Sara Bernhart en Mayer, directeur van den schouwburg der Porte St. Mar tin, wien de groote treurspelspeel ster de geldigheid eener verbintenis voor zes jaren betwistte, is het tot eene schikking gekomen. Mayer heeft afstand gedaan van de leiding der onderneming, en er is eene nieuwe vennootschap gevormd met een ka pitaal van 500,000 fr.. welke som in eenige uren door inteekening bij eengebracht is. Félix Duquesnel is thans tot directeur benoemd. Deze heeft op zich genomen het nieuwe drama van Victorien Sardou, Théo- dora, binnen twee maanden hoog stens op te voeren. Uit het kasteel van den her tog van Montpensier te Vichy js gestolen een kostbare pijp, met dia manten omzet, ter waarde van 100,000 frs., een geschenk van den Sultan aan den hertog. In den trein van Spezzia naar Genua (Italië) stierven 4 personen aan cholera. Een bericht voor liefhebbers van doggen! Dezer dagen wer den de 3 kinderen van een opzich ter der tramway te Aken, 14,10 en 7 jaar oud, door hun doghond aan gevallen en zoodanig ontvleescht, dat zij op last der geneesheeren naar het hospitaal moesten vervoerd wor den. De hond overigens altijd goed aardig, was hun vertrouwde speel makker wellicht hebben de kinde ren het dier getergd; maar hoe het ook zij, tegenover zulke gevaarlijke «vrienden der menschen» neme men de grootste voorzorgen in acht. De politie liet den hond door een vee arts onderzoeken, kenteekenen van dolheid werden niet geconstateerd; in afwachting is de hond opgesloten. Bij gelegenheid van een echt- scheidings-proces werd de man ver hoord. De vrouw, door tranen over stelpt, weent bitterlijk en bedekt haar gelaat met een zakdoek. «Schaamt gij u niet?» dus vraagt de rechter, «dat gij uw vrouw zoo ruw hebt bejegend, een zachtzinnig vrouwtje van 25 jaar!» De vrouw heft eensklaps het hoofd op en zucht «Ik vraag u excuus, ik ben pas vier en twintig», waarbij zij op nieuw aan haren smart den vrijen loop laat REISINDRUKKEN. (Van een lid onzer Redactie.) Een tochtje op den Rijn. Na ons bezoek, aan het Nahedal en Kreuznach gebracht, wachtte ons het niet onbelangrijkste deel van onze geheele reize, namelijk een tochtje stroomafwaarts op den Rijn, met een der prachtige salon booten, der «Kölnische en Diisseldorfsche Dampfschiffgeselschaft. Op aanraden van een onzer vrienden, die meer malen een dergelijk tochtje had ge daan, besloten wij het traject van Bingen tot Coblenz daartoe te ne men en om 3 uren des middags be gaven wij ons te Bingen aan boord van het nieuwgebouwde vaartuig «Hohenstaufen», atkomstig van de welbekende scheepstimmerwerf Fop Smit te Slikkerveer. Een heerlijk weder begunstigde ons. De grootste hitte van den dag was voorbij, en van tijd tot tijd schoven enkele lichte wolkjes een gordijn voor de zonne stralen, die zoo nu en dan ons nog was. Deze geestdrift der vurigste liefde verkreeg evenwel, naar de meening van mevrouw de barones, spoedig na de twist met den uitdrager, een verbazenden schok. Mink had namelijk een bijzondere soort van wraak op Jonas en diens gezin verzonnen, men zoude die eene hoeveelheid boosheid en laagheid niet ontzeggen kunnen; maar die wraak viel anders uit, en had een geheel ander uitwerksel, dan de uit vinder daarvan had bedoeld. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2