POPULAIR ML» M 2e Jaargang. Donderdag 4 September 1884. No. 356. FEUILLETON. UI\\E\L\\l). ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Btrangère G. L. DA UBE If Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 3 Uns Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toekan" vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 neuts per persoon. Donateurs en leden der Nederlnndsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon° van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haariemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar j i guldon. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, allceu op Zondagen kosteloos van 12—4 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaliug van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu bet geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Tei/lers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, 2&n- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Wocnsda" cn Z«terda« van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Dondc-'— wff 2—3 i Toegang (deur Oudcgroeumarkti lËSas» De Administratie van ft plllljr Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijn: le premie, een keurige mahoniehouten tafel: 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang* de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon bet zeker in oorlogstijd niet geraden is de hoofdleiding der zaken te veranderendenkt bet Fransche ministerie er over gene raal Campenon zijn ontslag opte- dringen. L'armée francaisedoor Gambetta in verbinding met de Rè- publique francaise opgericht, doet bet voorzieu. Zijn opvolger zou zijn generaal Lewal. Generaal Lewal was met Bazaine in Mexicoen schreef topn tegen diens beleid een boek, dat zijne bevordering deed vertragen. Hij is een goed vriend der Aumale's, letterkundig ontwik keld, goed theoreticus eu strateeg, maar niet krachtig vau karakter. Men verneemt dan ook dat gene raal Markies de Galliffet, chef van den generalen staf zou wordeu, zoo dat bet leger geheel in conserva tieve banden zou komen. Generaal Millot in Tonkin wordt ook wegens zijne al te radicale gevoelens ver wijderd. Het is zeer opgemerkt, dat „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 39. De vreugde van bet wederzien t'buis, woog meer dan bet genot van bet oogenblik, en zoo kwamen beide aan bet einde hunner reize, zonder te vermoeden welke onder- aardscbe demons reeds ijverig in de weer geweest waren, om den bodem van bun huiselijk geluk te onder mijnen. Astarte's ontvangst was van de zijde der moeder warmer dan ooit; maar Eduard bad reden verwonderd te zijn, over de lauwheid, die hem van de barones ten deel viel. Graaf van Gelder, die meteenige vrienden ook tegenwoordig was, was een rapport over Bac-lé, door zijn lagere in rang, kolonel Degeuns, aan bet ministerie gezonden, aan de monarchale bladen is verstrekt, vóór dat des generaals eigen rapport be kend gemaakt werd. Dit beeft men in generaal Campenon's afwezigheid gedaan. Generaal Campenon's val is licht uit te lokken, daar bij zal aandringen op bet zenden van een veel grootere macht naar Tonkin, dan de Kamer zal willen toestaan. De radicale bladen hadden de regeering uitgedaagd om de dépêche openbaar te maken, waarin generaal Millot zijn ontslag vroeg. Havas antwoordt dat de dépêche gedateerd is van Hanoi, 29 Augustus, 10 uur 10; en te Parijs is aangekomen te 1 uur 35 van denzelfden dag. De beer Gladstone, onlangs te Denbury in Engeland voor eene groote meeting van keizers spre kend, gaf een overzicht van alle daden van zijn binnen- en buiten- landsch bestuur. De regel voor de buitenlandsche politiek moet zijn, zich jegens anderen te gedragen, zooals wij wenscben dat anderen zich jegens ons gedragen. Deze re gel is van toepassing op de koloni ale kwestie met Duitscbland. Glad stone verklaart luide, dat de Engel- scben geenszins met afgunst de po- ging*en van Duitscbland tot koloni satie beschouwen en bun integen deel alle succes wenschen. mits zij de rechten van anderen eerbiedigen. De Belgische Kamer beeft gis teren bet wetsontwerp tot hefling eener surtaxe op buitenlandsche suiker met 63 tegen 10 stemmen aangekomen en daarna de eerste drie artikelen aangenomen van de wet tot regeling van de rechten en accijn- sen op sterken drank. Tengevolge van dit votum is de aanneming der geheele wet verzekerd. De Agemia Stefani verklaart de berichten van enkele Italiaansche bladen omtrent de vervanging van graaf Nigra als Italiaansch gezant te Londen voor volkomen ongegrond. Het is onjuist, dat er tusschen den beer Nigra en den Minister van Buitenlandsche Zaken Mancini ver schil van meening zou zijn ontstaan. Eergisteren zijn in geheel Italië 65 personen aan cholera overleden, waaronder 20 te Napels en 13 te Spezzia. Maandag had in Spanje geen enkel sterfgeval aan cholera plaats. De geneesheeren constateeren, dat de ziekte te Alicante een goedaar dig karakter beeft. Bij antisemitische woelingen in Rusland te Dubrowitza bij Kowno zijn weder twintig buizen en twaalf winkels geplunderd. Yele Joden werden gewond; eene vrouw werd gedood. Noch de politie, noch de Russische geestelijkheid was bij machte om de buitensporigheden der fanatieke menigte tegen te houden. Naar bet gerucht wil, is de aan komst des Russiscben keizers te Warschau morgen of Vrijdag te wachten. Volgens eene dépêche aan de Wiener Allgemeine Zeitunq gezon den, heeft generaal Gordon de stad Schend}', aan den Nijl tusschen Khartoem en Berber gelegen, ge bombardeerd en ingenomen, en er, in naam van den Khedive, eene nieuwe regeering aangesteld. De oorzaken van den opstand in heel voorkomend, even als altijd; een waas van zwaarmoedigheid maakte hem nog innemender en liet niet na nog meer deelneming* bij Astarte op te wekken. Niet zoodra zag de oude dame zich met bare dochter alleen, ,of zij nam dat eerste vrije oogenblik waar, om haar met den toon van spijt en wrevel de schitterende vooruitzich ten van graaf van Gelder mede te deelen, als ook den twist, dien zij met den uitdrager gehad had, en de verschrikkelijke ontdekkingen, die daaruit voortgevloeid waren. Van de betrekkingen tot Mathilda maakte zij evenwel nog* geene mei- ding zij wilde het liever aan Eduard en den loop der omstandigheden overlaten, of men tot uitersten zou overgaanbij gevolg eene breuk I moest veroorzaken, 't geen haar te- j genover de wereld hoogst onaange- Inaam zijn moest. Astarte, hoe bedaard in 't alge Yemen zijn tweederlei, verschil in godsdienst met hun Turksche ad ministrateuren, die Sunniten zijn, terwijl de xirabieren tot de secte der Zeiditen behooren, en daaren boven de misbruiken aan alle Turksch beheer eigen. Men is er ver van Constantinopel, en de opgebrachte schatting is belachelijk klein in ver gelijking van wat aan belastingen en douanen te land en te zee ge heven wordt. Opstanden zijn er dan ook perio diek, maar deze schijnt erger dan de vorige. Het hoofd van de iusur- genten heet Cherif-Ed-Din. Hij heeft een aantal stammen om zich ver- eenigd, die wel geen vuurwapenen bezitten, maar met hunne lansen en sabels gemakkelijk de zwakke en verspreide Turksche troepen, 10,000 man over het reusachtige land, kun nen weerstaan. Ten zuiden van Sana de hoofdplaats der provincie, bestrijdt Cherif-Ed-Din zelf het Turksche leger; zijne onderbevelhebbers staan ten noorden der stad tegenover de Turksche troepen. De Times ontvangt een telegram uit Pekin van 29 v\ugustus, mel dend dat aanplakbiljetten, in alle straten vastgehecht, den oorlog tus schen China en Frankrijk aikon- digen, maar aan alle bewoners op strenge straffen bevelen, zich van alle gewelddadigheden jegens de andere vreemdelingen te onthouden. De Kölnische Zeitung bevat een bericht uit Tien-Tsin, waarin ge meld wordtdat Li-Hung-Chang zou zijn gedegradeerd en afgezet als onderkoning en opper-secretaris. De Kölnische twijfelt zeer aan de juist heid ^an het bericht: ofschoon zij erkent, dat eene dergelijken behande ling van hooggeplaatste personen in China niet tot de onmogelijkheden behoort. De onlusten in Valle-Hocking in de Vereen. St. van N.Amerika komen tot bedaren. Langzamerhand wordt de rust hersteld. De aange richte schade is minder dan ge vreesd werd. meen haar gestel ook was, werd vast en eigenzinnig van karakter, zoodra haar g-evoel eenmaal belee- digd en in opstand gebracht was. De mededeeling van hare mama wekte dan ook de hoogste verwon dering bij haar op, en nu haar bloed aan 't gisten geraakte, besloot zij dat Schalm tot iederen prijs het veld moest ruimen. Toen daags na het gesprek met de moeder, Eduard van visites t'huis kwam, en men aan tafel zou gaan, blies dan ook de opgewekte harts tocht der jonge vrouw de eerste seinen tot den aanval. Het was de eerste maal dat zij Eduard met niet verborgen spijt een slechte ontvangst bereidde. Maar, mijn hemel! wat man keert u, mijn schat? vroeg hij bezorgd. Wie heeft weer het on geluk gehad je boos te maken? Die man zal je spoedig in zijn smerig voorkomen voor de oogen Haarlem, 3 September 1884. Tot len adsistent bij het chemisch- pharmacentisch laboratorium aan de universiteit te Amsterdam is voor het studiejaar 1884/85 benoemd de heer H. C. Prinsen Geerlings alhier. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 53 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Augustus van het vorig jaar was dit getal 81 dus 28 meer. Tot den cursus voor hoofdon derwijzeressen alhier, zijn. na vol doend afgelegd examen, toegelaten Mej. E. C. van Laer, M. Roux en B. Graue. Aande H. B. school ter opleiding voor handel en nijverheid alhier zijn na voldoend afgelegd examen, toe gelaten: tot de 1ste klasse G. P. Salzman, M. Weill, W. Koene, J. M. v. d. Water en H. W. Sneltjes, en tot de 3de klasse R. II. G. Nakuijs. Het aantal leerlingen van den nieu wen cursus is thans23 leerl. in de eerste, 23 in de tweede en 8 in de derde klasse. treden. Hoor maar eerst van mama wat in jou huis is voorgevallen, en oordeel dan of ik niet het recht heb, boos te zijn over de groote mislei ding, waarvan ik de speelbal ben geweest? Grove misleiding? Ik jou, As tarte? Mijn hemel! ik begrijp je niet! Je zult me toch niet willen belee- digen Misschien, heer schoonzoon, be grijpt u mij beter, als ik u zeg, dat, toen ik mij genoodzaakt heb gezien dat schandelijke leven en de beper king van dit huis met uitdragers- waren te verbieden, en dien meneer Schalm anders eene verhuizing in het vooruitzicht aankondigde, hij mij op eene wijze toesprak, zooals het nog nooit iemand gewaagd heeft, ja mij zelfs te verstaan gaf, dat hij ook u in zijne handen had! liet spreekt vanzelf, Eduard! i dat die vent aanstonds uit het huis imoet. Voor jou geweten moet je 't Z. M. de Koning heeft bericht gezonden, verhinderd te zijn om bij de onthulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet tegenwoordig te verantwoorden, hoe jij het over je hebt kunnen verkrijgen, om mij eene afhankelijkheid te verzwijgen, die even zoo gemeen als onwaardig is, indien zij werkelijk bestaat. Eduard verbleekte; met moeite beheerschte hij eene opwelling van ontevredenheid en wrevel. Lieve vrouw! ik bid-je, even zoowel als mama, houd-je toch be daard, en hoor mij rustig* aandan zal uw helder oordeel zelf het rechte wel vinden. Persoonlijk hang ik vol strekt niet van den uitdrager af; ook is mij zijn gedrag hierbij niet minder hinderlijk er dan u, maar het j is wel zeer natuurlijk, dat ik het I testament mijns vaders, hoe onaan genaam dat ook in vele opzichten I voor mij zijn moge, niet onuitge- j voerd mag laten. Schalm heeft twin- I tig duizend daalders als eerste hy potheek op het huis, en binnen de zestien jaren mag ik hem die niet opzeggeneveDzoo heeft hij levens.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1