Naar men verneemt is in liet voornemen van Z. M. den Koning. om den 13den dezer met zijn gezin naar 's Hage terug te keeren, totdus- ver geene verandering gekomen. Dat de zitting der Staten-Generaal door eene Commissie van 's Konings wege zou worden geopend, moet nog niet zeker zijn. Namens den Minister van wa terstaat zijn de spoorwegbesturen uitgeuoodigd om. ter bevordering vau de Zondagsrust, het aannemen en afleveren van vrachtgoederen zoomede het afhalen en bestellen van ijl- en vrachtgoederen op Zondag zoo min mogelijk te doen geschieden en het aannemen en afleveren van bestel- en ijlgoed op dien dag zoo veel doenlijk te beperken. De Hoofdcommissie voor de Internationale tentoonstelling te Ant werpen heelt in een rapport aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid hare bezwaren kenbaar gemaakt tegen de door Z. Esc. ge- wenschte samenwerking of vereeni- ging met het Nederlandsch Handels museum te Amsterdam. Maandag nacht is de boerderij van den heer E. II. Lohman, op den Spieringweg, in den Grooten IJpol- der, onder Sloten (N.-IL), door brand vernield. Oorzaak onbekend. Alles is tegen brandschade verzekerd. De dochter van den heer C., in de Wagenaarstraat te Amsterdam, werd dezer dagen plotseling onge steld na het eten eener zoogenaamde buiksiekt peer en overleed. Gedu rende haar ziekte klaagde zij over knagende pijn in maag en ingewan den. Het moet bij onderzoek geble ken zijn dat die peer wormpjes be vatte. Op het terrein der landbouwten toonstelling is een aanvang gemaakt met de keuring der rij- en trekpaar den voor de remonte bij het leger. Onder de bezoekers heeft men den Minister van oorlog opgemerkt. Nabij de plaats, waar deze week de harddraverijen gehouden zullen worden, is men bezig de tribunes een eind vooruit en dichter bij de baan te brengen. Maandag in den voormiddag ont stond er twist tusschen den heer Ad- Ion, exploitant der koffiehuizen op de tentoonstelling te Amsterdam, en eenigen zijner bedienden. De heer Adlon liet aan den ingang der ten toonstelling gele tarieven uitreiken met opgave der prijzen van eet- en drinkwaren in het Volkskoffiehuis. Deze prijzen komen overeen met de elders gebruikelijke en zijn dus la ger dan die in de beide andere kof fiehuizen op het terrein. Het uitge ven der tarieven gaf aanleiding tot verwarring. Menig bezoeker kwam aan een der duurdere buffetten van den heer Adlon en wilde daar b. v. een kop koffie betalen met 15 cent. De bediende vroeg 20 cent en had dan alle moeite om den bezoeker aan het verstand te brengen, dat de koffie bij de muziek en bij den Ring een stuiver duurder was dan in het afgelegen Volkskoffiehuis. Men ein digde met betalen, maar was dan zooontstemd dat geen fooi overschoot. De bedienden, die in deze fooi hoofd zakelijk het loon hunner moeite vin den, want de rechtstreeksche beta ling is gering, werden ontevreden, en eenigen hunner wilden het werk lang het gebruik der lokalen, die liij nu bewoont. Of ik hem uit dit privilege verdrijven kan, zal uw no taris met één woord wel zeggen kunnen, mama. En hoe kon jij, als man van eer, een zoo hatelijken, vernederen den toestand voor mij verzwijgen? Ik heb niet geweten, lieve Astarte! dat het nog niet genoeg is, u omtrent de hoogte van mijn vermo gen, zekerlijk meer dan toerei kend, voor de toekomst gerust ge steld te hebben, maar dat ik je nog rekenschap verschuldigd ben van iedere kleinigheid in mijne erfenis. En noemt u dat kleinigheid, af te hangen van zulk een onaan- genamen vent; een man die het open lijk uitspreekt, dat hij elk oogenblik onze toekomst en al uwe hoogklin kende beloften denkbeeldig kan ma- ken? Ik vraag je, Eduardwil je dien man den weg wijzen, ja of neen staken. Anderen echter niet. Van-' daar verschil van opinie, harde woor den en dadelijkheden. Eeuige keil-1 ners werden, tot slot van dit onver- kwikkelijk tooneel, op verzoek van den heer Adlon, van het terrein door de politie verwijderd. (-4.) Op den 17den Augustus jl. is uit Noordwijk per post naar Leiden ver- zonden eene brief, inhoudende een bankbiljet van f 60, gemerkt B. C. 3109, welke brief niet aan het adres bezorgd is, zoodat het vermoeden voor de hand ligt. dat het bankbiljet ontvreemd en uitgegeven zal zijn. De commissaris van rijkspolitie te Leiden verzoekt den bezitter van gemeld bankbiljet, daarvan aan het commissariaat aangifte te doen. Uit Leiden meldt menOnder onze voornaamste stadgenooten cir culeert eene inteekeningslijst voor geldelijke bijdragen ten behoeve eener feestviering van de werklie den vereeniging bij gelegenheid van de ophanden zijnde onthulling aan Leidens monument. Sommige firma's hebben voor een groot bedrag inge schreven, en in het algemeen vindt de zaak veel bijval. Gisteren is met bijzondere plech tigheid op het Portug. Israëlitisch kerkhof te 's-IIage teraarde besteld het stoffelijk overschot van den Op perrabbijn der Ned. Port. Isr. ge meente, den heer J. Ferares. Vooraf werd in het kerkgebouw aan den Boschkant een lijkdienst gehou den, die door zeer velen werd bijge woond. Door den weleerw. heer Berenstein, Opperrabbijn der Ned. Isr. gemeente en Palache, adspirant- rabbijn van Amsterdam, werden daar lijkredenen uitgespreken.Met het voor deze buitengewone plechtigheid ge bruikelijke ceremonieel werd het lijk uit het kerkgebouw naar den lijk koets gebracht. Vervolgens werd nog een kort woord van waardeering aan de groeve gesproken door de heeren Pimentel en Polak Daniels, waarna de be huwdzoon van den overledene, de heer Moresco, namens de familie hartelijk dank betuigde voor de eer en belangstelling, den diep betreur den overledene zoo ruimschoots be wezen. Te 's-Hage is overleden dr. L. J. de Jongh, doctor in de geneeskunde, later fabrikant op groote schaal van de bekende Lofodinsche levertraan, die in alle landen door hem werd geëxploiteerd. Ook in menige andere indnstriëele onderneming was hij van nabij betrokken, speciaal in de ex ploitatie van gasfabrieken daar te lande en in 't buitenland. In de N. R. Ct. van heden leest men In ons nummer van 28 Augustus komt een bericht voor omtrent een oponthoud, door de stoomtram tus schen Amsterdam en Sloterdijk on dervonden. Volgens nader ontvan gen inlichtingen werd ten onrechte in dat bericht beweerddat de vrachtrijder, die dit oponthoud te weeg bracht, beschonken was. De man was niet dronken, maar werd belet door te rijden, doordien de weg opengebroken was. Door schipper Dirk Spanjersberg. logger Hoop op ZegenZaterdag te Maassluis binnengekomen, is bij de Ik zou het doen, als ik daartoe het recht had. Ik heb al uwe nei gingen gaarne ingewilligd, iets on- mooglijks en onrechtvaardigs kan en wil ik niet. Deze man heeft sinds mijne geboorte en voor dien tijd zelfs, op «Koude-Steen» gewoond; mijn vader heeft veel van hem ge houden, en daarin ten minste zal mijns vaders laatste wil geëerbiedigd worden: Schalm blijft in dit huis. Ik kan hem niet verdrijven, even zoo min als ik dat wil. Mama heelt zelve hoogstwaarschijnlijk tegenover dien man hare waardigheid verge ten; zich in dingen gemengd, die haar vreemd zijn, en is daar met geweld op los gevaren, waar men bedaardheid en verstand gebruiken moest. Dit is verreweg meer te be treuren dan dat ik verantwoordelijk ben voor bedroevende voorvallen die ik niet heb veroorzaakt. Bij allen invloed, dien ik de mijnen op mij toelaat, moet ik u toch verzoeken, justitie aangifte gedaan van het vol gende In den nacht van 7 op 8 Augus tus jl. werd hij door een Fransch- man van zijne vleet gekapt op 51 netten; toen hij zijn overige netten had ingehaald, vermiste hij acht net ten met reepen en toebeliooren. Daarna heeft hij het Frar.sche schip opgespoord, 't welk bleek te zijn éen vischlogger van Boulogne, ge naamd Catherine,, merk B. 1053. Spanjersberg zag zijne netten in breils bij den Franschman op het dek liggen. Twee uur lang heeft hij ge tracht zijne netten enz. terug te krij gen. De Franschman wilde echter van niets weten, en ten slotte zij de Fransche schipper«ik wil niets met het gespuis te doen hebben». Den volgenden dag, 11 Augustus, kwam een Nederlandsch oorlogschip.zijnde een driemast- barkje met de Nederl. vlag op, door de visschersvloot. Schip per Spanjersberg heesch dadelijk zijne vlaggen en zeilde het oorlog schip na. Dit echter zette nog meer zeil bij en ging door. Omstreeks vier uur later kwam genoemd oorlogschip weer door de vloot; opnieuw deed Spanjersberg al het mogelijke met seinen en vlaggen, ten teeken dat hij den kommandant wenschte te spreken. Ook andere Hollandsche schippers, die van het geval wis ten, heschen hunne vlaggen, doch alles te vergeefs. Met volle zeilen ging het oorlogschip er al weer van door, tot groote teleurstelling van de Holl. visschers, die gaarne gezien hadden, dat de Fransche roover, die nog in de nabijheid was, door het oorlogschip tot zijn plicht gebracht was. Van een en ander is door de jus titie proces-verbaal opgemaakt. Ook het Collegie voor de zeevisscherijen is met deze feiten in kennis gesteld. Gisteren avond is te Baarn ten huize van mevr. Postt eene poging tot moord geschied. De koetsier, door sterken drank verhit, loste op zijne meesteres een geweerschot, dat gelukkig geen doel trof. Dezen och tend is de dader onder geleide der politie naar Utrecht gebracht. Uit Hedel schrijft men aan het DagbladGisteren avond werd hier in het lijkenhuis nedergelegd het zielloos overschot van een vreem deling, die in een waterschap on der deze gemeente den dood had gevonden. Naar gissing had hij den ouderdom van 25 h 30 jaren be reikt; lengte middelmatig, haar en knevel zwart, kleeding net. Volgens verhaal van een man, die hem had vergezeld, zou hij van beroep kap per zijn en laatst werkzaam te 's Hertogenbosch; thans waren zij echter zoekende naar werk en geheel geldeloos. Uit eenige lichte verwon- digen aan de keel vermoedt men echter dat de dood aan misdaad moet worden toegeschreven. Dade lijk is dan ook de man, die het laatst in gezelschap van den doode is geweest, in hechtenis genomen. Den keuterboer R. te Oudenbosch trof eergisteren, Maandag morgen, een droevig ongeluk. Zijne koe sprong bij een der overwegen van de spoorbaan over den sluitboom. R. liep haar achterna, doch de in middels voorbijsnellende trein greep beiden, met het treurige gevolg dat de koe onmiddellijk gedood en de landman zwaar gewond werd. Met bebloed hoofd, verbrijzelden voet en mama, mij in mijne geldzaken voort aan het initiatief alleen over te laten. Daar u, heer schoonzoon, den toon op die wijze belieft te verwis selen. en mij aanduiden, als of 't bijzonder in mijn voordeel lag, mij met uw omboel te bemoeien, ver zeker ik u, dat ik, na deze ophel dering, werkelijk geen smaak vind in zoo defecte belangen, als de uwe zijn. U is daarbij evenwel tot mijne groote spijt, echtgenoot mijner doch ter, en u zal de beieedigde moeder wel veroorloven u te zeggen, dat uwe afhankelijkheid van dien me neer uitdrager, evenals de bijzon dere liefde van uw papa, die zelfs het bruidsgeschenk zijner eigene vrouw aan de dochter van dien uit drager vermaakt heeft, zich op een schaamtelooze betrekking grondt, die mijnheer uw vader met die persoon schijnt onderhouden te hebben, even zoo als die door u nog op den ver- inwendige kneuzingen werd hij in het gasthuis opgenomen, waar hij nog denzelfden dag overleed. Hij laat vrouw en kinderen na. Zondagavond ten 10V2 uur ont stond in eene tapperij in de Tol- brugstraat te 's-Bosch tusschen bur gers en militairen, die daar in groo ten getale aanwezig waren, twist, waarvan het gevolg was, dat een burger, J. H. v. O., een berucht per soon, die reeds meermalen met de gevangenis kennis maakte, de bajo net van een der infanteristen uit de schede trok en daarmede de mili tairen te lijf ging, zoo woest, dat hij drie soldaten minder of meer erns tig aan het hoofd verwondde, ter wijl nog andere militairen slaag be kwamen; buitendien verwondde de zelfde persoon een burger vrij be langrijk aan het hoofd. Door de goede zorg der politie, die terstond tusschenbeide trad, werd den woesteling belet verdere onhei len aan te richten en hij overgebracht naar het politiebureau en verder naar de gevangenis. Alle verwonden werden naar het gasthuis gezonden en onder genees kundige behandeling gesteld. Zondag middag omstreeks 1 ure is aan het spoorstation te Keulen de trein naar Aken bij het wegrijden in aanraking gekomen met een ran- geertrein. Een conducteur werd ge dood, een stoker gewond; verschei dene wagens zijn aanmerkelijk be schadigd. De trein naar Nederland kwam anderhalf uur te laat te Ze venaar aan. 0 GEMENGD N5EUW8. Onlangs trad een typisch -boertje uit eene naburige gemeente, tijdens eene muziekuitvoering van de Kon. harmonie Cecilia» te 's-Princen- hage, de harmoniezaal binnen. On der de pauze had, zooals gebruike lijk, de ballottage plaats voor leden, waartoe o. a. was voorgedragen een zekere heer Offergeld. «Ballottage voor Offergeld» werd er aangekon digd. Nauwelijks hoorde het boertje dit, of hij toog, evenals de leden, ter stembus. Toen hem echter be duid werd dat hij niet mede mocht stemmen, antwoordde hij flegmatiek wis en waarachtig wel, 'k heb wel g'hoord dat er «geld geofferd» mot worden,» tastte in zijn zak en stopte heel leuk 5 cent in de ballottagebus, er bij voegende: «Ziedèr, want gul- lie kunt veur nimmendal zoo schoon nie speule nie,» waarna het boertje zich, onder algemeen gelach, weder bij het auditorium plaatste. Dezer dagen is te Londen, in een tuin voor een huis in Madia- vale, het lijk van een meisje tusschen 8 en 12 jaren gevonden, zoo klein mogelijk in een zak gepakt. Het meisje was blijkbaar vermoord. Men heeft het in het doodenhuis van Paddington tentoongesteld. Daar vervoegden zich op één dag zeven menschen, die dezer dagen op een nog onverklaarde manier kinderen verloren, en een hunner, eene vrouw uit Liverpool, moet in de kleine haar vermist dochtertje herkend hebben. Van den moordenaar is nog niets bekend; maar het onderzoek wordt nu, in vereeniging met de politie van Liverpool, voortgezet. Omtrent «verdwijnen» van perso nen in de Engelsche hoofdstad ge ven de politieverslagen treurige cijfers aan. Verleden jaar werden er 12,411 lovingsdago schande en hoon voortgezet is. Dat is uw echtgeluk, mijn kind! Dat zijn uwe verwach tingen Mevrouw! riep Eduard, bui ten zichzelven. In dit huis, dat mijn vader in 't zweet zijns aan- schijns verwierf, opdat gij daarin thans als meesteres kunt heerschen en u met zijne nalatenschap kunt voeden, heeft hij in eere geleefd! Er zijn beleedigingen, die te diep aangrijpen, om vergeven te worden. U zal wel zoo veel eer hebben om de vertrekken te mijden, die voor ons beiden te eng worden. Moge u het aangename bewustzijn met u nemen, recht moederlijk gehandeld te hebben. Ik zal u verlaten, en mijne dochter zal weten wat zij te doen heeft, om de schande te vergeten zich zoo diep tot u vernederd te hebben. Mevrouw! uw vader plakte kinderen als verloren bij de politie aangewezen zij werden, op zes na, allen teruggevonden. Maar daaren boven zijn er in dat jaar 130 men schen spoorloos verdwenen. Er wer den voorts 35 dooden gevonden, waaromtrent men niets heeft kunnen ontdekken. In den storm van den 26n Aug. bev nden zich een dokter en een advocaat in een boot op zee bij de Tunesische kust. De boot sloeg om en beide klampten zich aan de boot vast. Na twee uren geraakte de advo caat uirgeput en verdronk; doch de dokter, die 27 uren in zijn gevaar lijken toestand doorbracht, gelukte het de kust te naderen, waar hij gered werd. Bij gelegenheid van het eeuw feest der katoenindustrie heeft van 1 December e. k. tot 31 Mei 1885 te Nieuw-Orleans (Louisiana, Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika) eene wereld-tentoonstelling plaats die onder bescherming staat van het Goeveruement der Vereen. Staten, van de Nationale vereeniging der katoenplanters en van de stad Nieuw- Orleans. Voor deze onderneming zijn zeer belangrijke fondsen beschikbaar ge steld. Aan de tentoonstelling is ver bonden eene afdeeling voor tuin- bouw, waarvoor een kolossaal ten toonstellingsgebouw en uitgestrekte gronden zijn aangewezen. Het kan voor de Nederlandf-che boomkwee kers en bloemisten van belang zijn aan die tentoonstelling deel te ne men, voor welk doel de in te zen den voorwerpen weldra zullen moe ten worden opgezonden. Voor Ne derland is tot vertegenwoordiger voor de afdeeling tuinbouw dezer tentoon stelling benoemd de heer J. H. Kre- lage te Haarlem, bij wien program ma's in de Fransche taal en zooveel mogelijk nadere inlichtingen zijn te bekomen. Den 15-jarigen prins Jozef van Saksen-Coburg, kleinzoon van den keizer van Brazilië, is in de om streken van Aussee in het Salzkam- mergut, een ernstig- ongeval over komen. Met zijn neef, een zoon van den hertog van Chartres, beklom hij de Frisselwand, een hoogen berg rug, toen hij uitgleed, en van een hoogte van 15 meters in den af grond viel. Zijn rechter sleutelbeen is verbrijzeld en zijn schedel ge kwetst. Zijn toestand is zeer ernstig, maar men heeft de hoop op zijn be houd nog niet opgegeven. Omtrent het uitbreken der cho lera in Spanje bericht de Imparcial het volgende. «Eene familie te Alicante ontving als gasten een gezin uit Algiers bij zich. Dit laatste gezin had eene qua rantaine van zeven dagen ondergaan, en op de bagage waren de noodige ontsmettingsmaatregelen toegepast. Toch werden vijf leden van het Spaansche gezin door cholera aan getast; twee daarvan zijn gestorven en de overigen herstellende. Het ge zin uit Algiers bleef van de ziekte bevrijd. De stedelijke autoriteiten hebben alle personen, die met de zieken in aanrakiDg zijn geweest, zorgvuldig geïsoleerd. De bisschop van Meaux. Mgr. Allou, deken van de Fransche bis schoppen, is 87 jaren oud, overle den. Hij was sedert 20 jaren blind. Zaterdagavond hadden erns tige ongeregeldheden plaats onder de mijnwerkers, die in het kolen- district den arbeid hadden gestaakt. Naar Valle Hocking in Ohio zijn eens builtjes, zoowel als de mijne. De barones vloog als een Megare naar buiten. Astarte stond voor hem met ver beten woede, met tranen in de oogen en een kloppend hart. O gij, ellendige bedriegerwien ik mijne eer, mijne jeugd, al mijne schoone hoop heb opgeofferd, ik ver acht je Astarte, mijne vrouwAstarte, wees barmhartig! Hahaha! jou vrouw? Ga be neden naar die kamer, daar vindt ge die. Ik doe afstand van die hooge eer! Zij wendde zich haastig naar hare kamer, en grendelde de deur voor haren echtgenoot toe. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2