POPULAIR 2e Jaargang". ^Vrijdag 5 September 1884. No. 357. FEUILLETON. BINNENLAND. M' ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dagen! en voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. I. BA VBE Co., J01I. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montniartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12{- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclxe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het. Paviljoen. Ingang Dreefzijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Znterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten-, kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in d,e Groote Kerk. Dinsdag van 1 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag v i Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. i 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend De Administratie van Haarlemss Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De Dnitsche stoomboot Hohen- staufenvan Bremen komende, trachtte gisteren namiddag noord waarts van Wangeroog door een in strijdorde gerangschikte divisie heen te breken. Zij liep daarbij echter de korvet Sophie bijna recht in bak boordzijde omstreeks bet middenschip. Beide schepen zijn beschadigd. Nie mand van de ekwipape of de passa giers der beide schepen zijn gewond. Het artillerie-vaartuig Mars verge zelt de Hohenstaufen naar Bremers- baven, Sophie is naar Wilbelmshaven teruggekeerd. De rede van den beer Eugen Rich ter, te Berlijn gehouden, heeft, ge lijk te verwachten was, de Nord- deutsche Allgemeine Zeitung ont stemd. Veel zakelijks brengt het blad er echter niet over te berde. Het wijst er op, dat Richter weder zijn belasting-stokpaardje heeft be stegen zonder echter zijn opmerkin gen te weerleggen en beweert, dat „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 40. Daar stond hijbijna in onmacht wankelde hij naar het venster, en staarde naar de binnenplaats. Daar klonk zacht van onder naar omhoog de weemoedig zoete toon eener harp, en de bevende stemme des ouden Jonas lispelde hem toe: 't Is niet de schijn der grootheid, Die ons gestaag verrukt; Het is de reinste liefde, Die zelfs de ellende smukt. O gij, oud vergeten lied vau Oberhof! O gij, verdwenen tijden! Weener.d zonk hij op een stoel, en drukte zijn hoofd tusschen zijn beide banden. de uitlegging, die de Vrijzinnige partij thans geeft aan hare bestrij ding der Rijkspoststoombooten, niet opgaat. Die bestrijding gold niet de postbooten maar de koloniale poli tiek, meent de Norddeutsche. Het blad haalt echter uit de indertijd gevoerde discussiën geen stukken aan tot ondersteuning van zijn meening. Bismarck heeft de uitnoodiging voor het Standefest te Diisseldorf aangenomen, wanneer zijn gezond heid hem toestaat te komen. «Het zal mij bijzonder aangenaam zijn schrijft bij nog eenmaal in mijn leven aan den Rijn te komen.» De Duitscbe keizer beeft een deel van de groote parade, eergisteren op den Sédansdag te Berlijn gehouden, te paard geïnspecteerd, 't Schijnt dus dat de val van 't paard, verle den week te Babelsburg gebeurd, geen kwaad beeft gedaan aan 's Vorsten krachtig gestel. Vermoeie nis dwong hem echter een gedeelte der parade in een rijtuig plaats te nemen. Gisteren was bij min of meer ongesteld, maar des avonds waren alle sporen van vermoeienis geweken. Ook Frankrijk beeft een spion, en nog wel een Duitscben gevangen. Hij maakte plannen van de verde digingswerken in bet departement der Zee-Alpen. Of bij daarbij even onbevangen te werk ging als de Fransche «spionnen», waarvan on langs in Duitschland sprake was, meldt de historie niet. Sedert 29 Augustus is de cholera geconstateerd in de Spaansche pro vincie Alicante. Vijf sterfgevallen kwamen te Alicante voor en 42 te Novelda. Het is verboden particu liere mededeelingen per telegraaf over te brengen. VII. Des morgens na dit treurige fa- milie-tooneel, dat voor 't vervolg den vrede en het zoo verwachte geluk aller belangstellenden geheel scheen te zullen begraven, na een nacht in onophoudelijke kwelling en een zaam doorgebracht, begaf Eduard zich naar zijne gade om eene poging te doen tot verzoening en gewenschte verstandhouding. Wel was de al te vurige liefde tot Astarte voor eene ware onver schillige koelheid geweken, maar de diepe smart, om voortaan zelfs niet de flauwste schemering van geluk te mogen genieten, de smaad en schande die hem bedreigden, bij het bekend worden zijner huiselijke el lende; eergevoel eu schaamte beide deden hem tot dien stap besluiten. Evenals zoo velen, klemde hij nog met een nameloozen angst vast aan het overblijfsel van bet bezit, dat ver- Uit Italië meldt men: In de pro vincie Cuneo stierven Dinsdag 17, in Spezzia 13 en te Napels 69 per sonen aan cholera. Op enkele punten der laatstge noemde stad zijn ongeregeldheden voorgekomen, waarschijnlijk tenge volge der genomen maatregelen maar zij zijn met geweld onderdrukt. Onmiddellijk na bet vertrek van den Rumeenschen koning, is koning Milan van Servië met vrouw en oudsten zoon naar Weenen vertrok ken. Tijdens zijn afwezigheid is de ministerraad met bet regentschap belast. Zijn reis is niet zonder bezwaar geweest. Op de lijn SemlinBuda pest liep de as van een der wagens warm. Eenig oponthoud was hier van het gevolg, zoodat te Budapest de trein werd gemist. Een speciale trein werd gereed gemaakt, maar onderwijl kwam het bericht dat de trein waarmede de koning zou ge reisd zijn, ontspoord was. 't Is vol gens de directie der baan een onge luk, maar de koning was min of meer ontstemd en ongerust. Hij is echter in goeden welstand te Wee nen aangekomen. Te Tunis had den lsten Septem ber eene beteekenisvolle plechtigheid plaats. De Italiaansche consul Mal- musi overhandigde zijne geloofsbrie ven aan den bey, in tegen wooidig- heid van den Franschen resident Cambon, in diens qualiteit van mi nister van Buitenlandsche zaken van Tunis. De consul déjeuneerde daarna bij den heer Cambon. Alle veeten schijnen dus vergeten. Na den Ita- liaauschen consul Maccio is eersteen meer verzoenende, Raybaudi di Mas- siglia benoemd; thans is deze naar Damascus verplaatst, en een derde loren ging, al gevoelde hij ook uog zoo zeer, hoe dat genot voor hem onherstelbaar verloren gegaan was, en hoe hij alleen naar een leugen- achtigen schijn, naar een niets, zijne hand uitstrekte. Hij vond Astarte voor hare schrijf tafel, aan het doorzoeken van pa pieren. Zij wendde het hoofd om toen hij binnen kwam, beet zich hevig op de lippen, wierp hem een kouden blik toe, en.... zette hare be zigheid voort. Het was hem alsof hij een knaap, een kind, was ge worden, en deze versmading dreef hem het bloed naar het hoofdmaar toch bedwong hij zich, en g-ing naar haar toe. Astarte, ik kom tot u, de echt genoot die met zijne vrouw alleen alle verdeeldheden heeft te beslech ten. Ik hoop dat het geweld uwer driften sedert gisteren zal bedaard ziju, evenals de mijne, en dat gij verstandiger zult zijn. consul, Malmusi, heeft de vriend schapsbetrekkingen bezegeld. Na het bombardement van het arsenaal van Foo-Chow heeft de Chineesche regeering oumiddelijk aan de Fransche onderdanen de hun toekomende schadeloosstelling we gens het voorgevallene op het eiland Shamein in de golf van Canton, doen uitbetalen. De «barbaren» geven in dit op zicht een goed voorbeeld aan de regeering van den beer Gladstone, die sedert twee jaren de benadeel den van Alexandrië op schadever goeding laat wachten. Het is waar, dat dezen het arsenaal van Woolwich nog niet hebben laten vernielen. De Times ontvangt uit Foo-Chow van 2 September bericht, dat de stad en het vreemdenkwartier thans rus tig zijn. De vice-consul is naar de pagode teruggekeerd, onder geleide van Chineesche troepen. De consul zal ook weldra naar de stadterug- keeren. De Chineezen zijn bezig de for ten te herstellen; de orde wordt al leen gehandhaafd door de tegen woordigheid der troepen, welke door de Engelsche en Amerikaansche oor logschepen aan land gezet zijn. Tlavas ontvangt van Hongkong, 3 September te middernacht, eene dépêche, luidende: «fregat La Ga- lissonnière is zoo even alhier aan gekomen om de Fransche koopvaar dijvloot te beschermen. Haarlem, 4 September 1884. Tot de le klasse van het gym nasium alhier, is toegelaten H. Ba- kels van de vier kandidaten die nog geplaatst wenschten te worden. 2 Ik begrijp niet, wat gij mij nog te zeggen hebt, na zulke erger lijke voorvallen. Gij beleedigdet niet alleen mijne moeder, gij onteerdet haar door haar het huis te verbie den, waarin hare dochter leeft, bet buis dat gij zelf haar tot woning hebt aangeboden. Gij hebt mij be drogen, want in plaats van een wel gesteld, onafhankelijk man te zijn, staat gij onder voogdij van dien uit drager, den meest doortrapten schelm die op aarde leeft. In plaats van mij te beminnen, zooals gij in de koogstopgewonden woordenpraal mij verzekerde, bebt gij niet alleen vroe ger een gemeenen omgang gehad, maar met deze persoon nog op den avond onzer verloving een geheime bijeenkomst gehouden, waarschijn lijk om haar de verzekering uwer voortdurende liefde en een klinkende schadeloosstelling voor uw bezit te verleenen. Ik denk dat wij nu toch wel elkaar genoeg verstaan? September jl. zijn de lessen met 100 leerlingen en één auditor hervat. Door den districtsschoolop ziener te Hoorn is o. a. de beer J. J. Francken alhier, onlangs benoemd tot hoofd der openbare school te Wijk-aan-Zee, op de bij den ge meenteraad ingediende voordracht van drie onderwijzers gebracht, voor hoofd der openbare school te Ven huizen. Voor het hoofdonderwijzers examen te Amsterdam van 13 Sept. is o. a. geslaagd de heer H. Sasburg alhier. In de plaats van den heer B. H. Hoeksema, wien met 1 Oct. a.s. eervol ontslag wordt verleend als taxeerder aan de Stadsbank van lee ning alhier, is benoemd de heer G. Moerbeek, thans Ie klerk aan die bank. In diens plaats zal treden de heer J. Hoogeweg, thans 2de klerk. Bij het Dinsdag- jl. te Meppel gehouden nationaal scherm-concours van wege de vereeniging «Pro Patria» aldaar, werd de 2de prijs, een zilveren medaille, behaald door den heer y\. J. Meijerink van dè vereeniging Sparta'alhier, weder op den sabel, waarmede genoemde heer op andere concoursen reeds meer medailles heeft verworven. De St. Ct. bevat een Kon. Besl. dd. 1 Sept., houdende, dat de tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden geslo- Zaterdag 13 dezer, des namiddags te 3 uur, en dat de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt ge machtigd, de vergadering in naam des Konings te sluiten. Volgens de Amst. Ct.. zal nog dit jaar te 's Hage een internatio nale conferentie worden gehouden tot het nemen van maatregelen te- Dat denk ik nog niet, al ston den de zaken inderdaad zooals gij u verbeeldt, want ik ben uw man, die rechten boven u heeft voor God eu voor de menschen. Maar gij doet mijn hart en mijn eere onrecht aan, als gij mij in staat denkt tot dingen, die niet in mijn aard liggen. Of uwe moeder gerechtigd was. willekeurig in mijn huis op te treden en te handelen, eer zij-van mijne toestem ming zeker was, en eer zij de be trekkingen kende, dat rnoogt gij aan uzelve zeggen. Het stond eene dame, van zulk een verheven zelfs- bewustzijn en zoo als zij zich ook voordoet, zeer kwalijk, zich mijne bezigheden aan te matigenen toen zij zich vernederde om de dienstbo den te gaan uithooren, hen tot aan brengers en stille verklikkers van baren schoonzoon te maken, om het huwlijksgeluk barer aoebter te sto ren,- toen beeft zij bare eigene waar digheid weggegooid, en mij onheel-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1