gen den verkoop van sterken drank op de Noordzee. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft de haven van Napels besmet verklaard. (St. Ct.) Blijkens mededeeling van den minister-resident der Vereen. Staten van Amerika, is gedurende 3 maan den, te rekenen van den lsten Sep tember jl., de ontscheping van lom pen in de Amerikaansche havens verboden. (St. Ct.) In de maand November 1884 zal te 's Hage een vergelijkend on derzoek plaats hebben van perso nen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. (St. Ct.) Bij beschikking van den Min. van binuenl. zaken van 1 Sept. zijn benoemd in de commissiën, in het najaar van 1884 belast met het af nemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet op het lager onderwijs o. a. in Noord-Holland: tot lid en voorzitter: de schoolopziener in het district Amsterdamtot leden de schoolopzieners in de arrondisse menten Amsterdam (westelijk), Haar lem, Helder en Hoorn; tot leden- plaatsvervangers de schoolopzieners in het district Hoorn en in de arron dissementen Amsterdam (oostelijk), Hilversum, Alkmaar en Medemblik. Naar wij vernemen, zal de minister van Financiën niet, gelijk men beweerde, een effectenbelasting, maar eenige indirecte belastingen van minder beteeker.is voorstellen. Ook zou er wederom sprake zijn van tabaksbelasting. (D. v. Ned.) Het wetsontwerp tot goed keuring der met Duitschland ge sloten Letterkundige conventie, is naar de Tweede Kamer der Staten- Generaal verzonden. Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op zich genomen, te overwegen, wat er kan gedaan worden tot het behoud en de ont wikkeling der kunstnijverheid bij de inlanders in de Koloniën en daartoe de medewerking in te roepen van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Naar het Vaderland verneemt, is de bovenbouw voor 218 bruggen op Java, wat het eerste en derde per ceel betreft, gegund aan de minste inschrijvers, buitenlandsche indus- trieeleii, doch het 2e perceel is niet aan den laagsten inschrijver (Alph. Victor Ilulot, te Leuven) gegund voor f 30,932, maar aan de heeren L. J. Enthoven Co., te 's-IIage, voor f 31,850. Gisteren is het bericht ont vangen, dat de concessie voor den spoorweg van Pretoria naar Dela- goa-baai door den Volksraad der Z.-A. Republiek is goedgekeurd. Een der belangrijkste bezwaren tegen algemeene deelneming is aldus ver vallen en men mag met reden ver wachten dat vernieuwde pogingen voor het tot stand Komen der lee ning thans met goed gevolg zullen worden bekroond. (Hiïl.) Het personeel van den omnibus- dienst BloemendaalHaarlem heeft van de firma J. Kol, voor het vin den der 55 bankbiljetten van f 1000, die door twee Engelschen waren gestolen, duizend gulden ten ge schenke ontvangen. bare wonden toegebracht. Om die reden heb ik verkozen, in haarden dagelijkschen rustverstoorder te ver bannen. Het testament ligt geopend daar: gij kunt dat zelve zien, dat het de wil was mijns vaders en niet de mijne, die de zaken zoo geregeld heeft. Alleen de tijd kan daarin ver anderingen aanbrengen, dat kunnen geene nuttelooze rechtsgedingen. As tarte, laat u toch raden, zie de zaken goed in: aan de zijde van den man, wien gij voor het altaar liefde hebt gezworen, is uwe plaats; niet naast uwe moeder. Mijne betrekking tot Mathilda, de uitdragersdochter, was reinalleen wie zelf eerloos is kan ons van eerloosheid beschuldigen. Moederloos als ik was, groeiden wij te zamen als speelgenooten op, had den elkaar lief als broeder en zus ter, eenvoudig, kinderlijk en schul deloos, en als uit deze gevoelens eene zinnenveroverende jongelings liefde ontsproot; als wij elkander Voor het hoofdonderw. examen, van 13 September te 's-Hage ge- I houden, is o. a. toegelaten de heer J. De Weeger van O verveen. In de Dinsdag jl. te Schooten ge-1 houden zitting van den gemeente raad is tot Wethouder herbenoemd de heer J. J. Bruining. De heer P. Nelis, door de nieuwe grensrege ling der gemeente thans onder Haarlem wonende, heeft opgehou den lid van den gemeenteraad te zijn. De verkiezing voor deze vacature is vastgesteld op 16 Sept. e. k. De gemeente Haarlemmermeer is, bij Koninkl. Besl. van 7 Aug. 1. 1. vrijgesteld van de verplichting tot oprichting eener burgerschool. De heer P. Knoop Gzn, sedert 4 Oct. 1859 lid van den gemeenteraad is tot wethouder dezer gemeente benoemd. Uit Velsen schrijft men ons: De talrijke hazen en konijnen richten in de duinen zooveel verwoesting' aan, dat menige landbouwer zich de moeite niet eens behoeft te geven, zijn aardappelen te rooien. Zelden heeft men hier zooveel wild gezien. Men schrijft ons uit Sloten. Het vermoeden, dat de brand bij den land bouwer Lohman in den IJpolder aan kwaadwilligheid moet worden toe geschreven, schijnt niet geheel on gegrond te zijn. De vermoedelijke dader is reeds gevankelijk naar Ams terdam gebracht; het is een arbei der, wien den avond vóór den brand op weinig aangename wijze zijn af scheid was gegeven, zoodat hier aan eene wraakneming moet worden ge dacht. (N. R. Ct.) Bij de keuring van remontepaar- den op het tentoonstellings-terreiu te Amsterdam, zijn van de 122 aan geboden paarden slechts 10 remon- tepaarden bij de artillerie aange kocht. Den prijs van f 250 behaalde de heer Beker, te Brummen; de pre mie van f100, de heer Breukink, te Steenderen. Yoor de cavalerie beza ten de aanwezige paarden niet het vereischte type. Prijs en premie wer den derhalve voor dezen niet toege kend. Het succes der keuring is niet groot. Gisteren namiddag had op den Zeedijk te Amsterdam een vecht partij plaats tusschen een Hollan der en zes Engelschen. De Hollan der, half ontkleed, takelde de En gelschen zoo toe, dat twee «ertus- schenuit trokken». Eenige menschen hadden de politie gewaarschuwd. Na een kwartier trok een politie macht op, bestaande uit zes agen ten en eenige rechercheurs; zij ar resteerden echter alleen een dron ken Noorman, die er in het geheel niet bijhoorde. Bij een kassiersfirma te Amster dam hebben twee bedienden getracht zich een wissel toe te eigenen, wel ken zij door een derden persoon de den incasseeren bij de Twentsche Bank. De twee bedienden zijn door de ben gevallen; hun «commissio nair» is met het geld op den loop. Dingsdag middag is in een tappe rij aan de Weesperzijde te Amster dam een persoon na het gebruik van een borrel ineengezakt. Dr. Schillemans, die ter hulpe geroe- tegen den zin onzer beide vaders, voorbarige eeden zwoeren, zoo heeft het latere leven, zoo hebt gij mij vooral nog van de ondoelmatigheid daarvan ingelicht. Eerst toen ik u zag, leerde ik het onderscheid tus schen liefde en broederlijke vriend schap. Deze vriendschap haar te wijden, ben ik aan de speelgenoot mijner jeugd verplicht; zij zal alleen met mijn leven ophouden. En haar dit te zeggen, dat maakte mijn ge weten mij ten plicht op den dag toen ik mij aan u verloofde. Dat ik u, Astarte! u alleen bemind heb, be wijst d&t ik geen gehoor gaf aan den wensch mijns vaders, die mij, kort voor zijnen dood, met Mathilde wilde doen huwen, en die haar daarom dien bruidstooi gaf. Uw liefde tot mij ware valsch en gelogen, zoo gij in mijne betrekking tot Ma thilda iets anders ziet dan een kin derlijke neiging, een reine, onbaat zuchtige zusterliefde. Spreek nu pen was, kon slechts den dood con- stateeren. jb. Er heeft eene afschuiving langs den nieuw aangelegden dijk te Zaan dam plaats gehad en zal de opening der havenwerken ten gevolge daar van eenigszins later geschieden dan men oorspronkelijk gemeend had. De afschuiving heeft echter op de scheepvaart en op de toegankelijk heid van de haven voor schepen met grooten diepgang niet den al Ier- minsten invloed. Die schepen vallen nu reeds dagelijks de haven onge hinderd binnen en in dat opzicht zijn dus de werken in de Voorzaan uitnemend geslaagd te noemen. (Z. Ct.) In de zitting van den Raad te Den Helder, gisteren gehouden, is, ter vervanging van den heer Van Veen, die wegens aanstaand vertrek niet weder wenschte in aanmerking te komen, tot wethouder benoemd de heerJ. C. Jansen, hoofdingenieur der marine. De benoemde heeft zich de beslissing, of hij de betrekking zal aannemen, voorbehouden. De vergadering ontving mededee ling, dat het ontwerp voor een ge bouw ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, door den prov. inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht is goedgekeurd. Op de overdekte markt iu de Eerste Wagenstraat te 'silage is een 19jarige joug'en gearresteerd, die betrapt was op het valschelijk veranderen van aan de kas afge geven bewijzen, waarop de gekochte waren als betaald waren aangewe zen en op vertoon waarvau zij aan de criée konden worden afgehaald. Hij deed dit bij een potje boter en pakjes koffie. Stond er b. v. op het briefje, dat een pot boter betaald was f 0.40, dan wischte hij met gom-elastiek het cijfer 1 uit zette daarvoor een vier in de plaats, ter wijl hij het bedrag van f 0,40 wij zigde in f 1.60, zoodat hij vier pot jes boter verkreeg en slechts één betaald had. Het VGravenhaagsche Bestuur- dersbond heeft bij adres den Ge meenteraad van \s Hage gewezen op den onhoudbaren toestand van de arbeiderswoningen, uit een hy giënisch oogpunt. Ter voorkoming van misverstand dient, dat A. J. Heijmans, tegen wien het bevel tot inhechtenisne ming' is verleend door den officier van justitie te 's-Gravenhage, als stationschef niet in dienst was bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, maar bij de IJsel-stoom- tramweg-maatschappij. Blijkens een brief, door Heijmans geschreven aan zijn vroeger kost huis te Voorschoten, hield hij zich op 25 Augustus te Parijs op onder een valschen naam. Dinsdagmorgen leverdende duinen onder Scheveningen een prachtig schouwspel op. Het regement Grenadiers en Ja gers, verdeeld in twee deelen, de bataljons Jagers (versterkt dooreen gedeelte veldartillerie) contra de Grenadiers, als vijand, rukte dien morgen circa 7ys ure uit, om op bovengenoemde plaats een «tir de combat» te leveren. De bewegingen werden van de twee zijden netjes en vlug uitgevoerd. Laat geen vreemde, lage lasteraars onzen vrede vernietigen, ons huwelijk bedroeven, dat ik met offers gekocht heb, tot welke alleen de gloeiende liefde geschikt maakt. Hij had hare hand gevat, hij zag haar met brandende oogen aan, als wilde hij haar antwoord van te voren uit hare blikken lezen. Zij trok hare hand weer tot zich, en trad terug. Ik bewonder uw talent van veinzen, mijn waarde! en meer nog de bekoorlijke wijze, waarop gij die allerliefste, onschuldige minneliedjes voor uwe vrouw aanneembaar weet te maken. Eén woord voor duizeiid ik geloof er niets van. Gij hebt mij bedrogengij hebt mij liefde gehui cheld Goed zoo, nu ik ontwaakt ben, zal ik mij in deze nieuwe ma nier van huwelijk, die ook hare be langwekkende en aantrekkelijke zijde heeft, als dame van goeden toon, weten te schikken. Verscheidene particulieren, waar- onder enkele badgasten, woonden deze manoeuvre bij. Over het al of niet voortbestaan i der kermis te Oud-Beierland werd met 10 tegen 1 stem besloten deze kwestie voor een jaar te verdagen, zoodat de kermis dit jaar nog zal plaats hebben. De uitslag werd door i het zeer talrijke publiekdat de raadszitting bijwoonde, luidruchtig1 toegejuicht. Gisterennamiddag te ruim half; 4 ure is in de nabijheid der Schans tusschen Rotterdam en Ouwerschie eene vrouw door de stoomtram over- reden. Zij was onmiddellijk dood. Gisteren middag viel in het water aan de Kortekade te Kralingen eene i bejaarde vrouw, die door de hulp van B. Barendrecht en diens echt- j genoote, die beiden de drenkeling; nasprongen, met moeite op het droge werd gebracht. In de vorige week werd te i Utrecht eene vergadering gehouden 1 door de Vereenig ing van grondeigc- j iwren tegen naïatuje huurdersdie zich ten doel stelt het bijeenbren gen van gelden, om daaruit de kos ten te voldoen, vallende op de vor deringen tot ontruiming van bij de week verhuurde woningen, en op de executie der verkregen vonnis- sen. Het verslag werd uitgebracht over het 8e boekjaar, waaruit bleek dat er door 185 personen wordt deel genomen, voor een gezamenlijk ge tal van 977 woningen, en dat er eene som van f 238,69 aan de deel nemers kon worden terugbetaald van de gestorte contributie, die 1 cent per week voor iedere woning bedraagt. De geheele gemeente Amerongen was gister in feestdos, overal zag' zag men eerebogen, vlaggen, bloe men en groen, terwijl de muziek der dienstdoende schutterij van Utrecht hare opwekkende tonen deed hoo- hooren. Het gold den feestelijken intocht van den ambachtsheer, graaf G. J. G. C. van Aldenburgh Ben- tinck en van zijne jeugdige echtge- noote gravin A. W. L. A. van By- landt. Ook van naburige gemeenten deelden velen in de feestvreugde. Een flinke eerewacht te paard en te voet geleidde het echtpaar naar 't kasteel. Een schaapherder moest dezer dagen voor een koopman te Hars- veld naar een anderen handelaar te Valburg (beide, plaatsen in de Be tuwe, op ongeveer 1/z uur afstand van elkander) schapen brengen en daarvoor f 97.50 ontvangen. Een dag later vervoegde hij zich bij de poli tie te Hilversum en verhaalde dat hij, na het geld ontvangen te heb ben daarmede huiswaarts was ge gaan, doch dat hij het heeft ver loren, want dat hij het niet meer kon terugvinden. Hij had zich nu niet bij den afzender der schapen durven vertoonen. uit vrees, dat deze hem «de hersenen zou inslaan.» De gemeente-politie-agenten W. Krijkamp, H. van den Broek en J. van Essen meenden echter aan de Astarte, maak mij niet razend Kwel mij niet zooGij bemint mij nog, moet mii nog beminnen, of gij hebt mij nooit bemind! Nader mij niet, als ik ver zoeken mag! Schaamte en afschuw vervullen mijn hart. Gij zijt een valschaard, een eerlooze. Dat werd gij voor mij, zoowel als voor dat schepsel. En zelfs dan, als alles tot op de laatste lettergreep waar was, wat gij mij verzekert, zoo vraag ik, waart gij als man van eer niet ver plicht, mij dezen kinderlijken liefde - liandel van te voren te bekennen, eer gi) mij aan u verbondt? Was het niet even lafhartig als smadelijk, mij in hetzelfde huis te lokken, dat die persoon bewoont, wier vader meester is van uwen toestand en daarvan gebruik maakt Als gij dat meisje liefde gezworen hebt en die om mijnentwille hebt verbroken waart gij dan niet een meineedige, die twee meisjes naliep? maar die mij de voorkeur gaf om het wapen en de adellijke kennissen, die ik u aanbood, en welke uw eerzucht tot lokaas moesten dienen? Wordt vervolgd.) waarheid van dit verhaal te moeten twijfelen. Zij onderzochten hem, en vonden nu, dat hij het geld onder den arm verborgen had. De man, J. M. genaamd, is daarop in voor- loopige bewaring genomen en thans naar Arnhem overgebracht om al daar terecht te staan. Te Arnhem is de gasprijs voor 1885 vastgesteld op 7 cents en op de begrooting voor 1885 hebben B. en W. van Utrecht den gasprijs van 7 op 6 cent verlaagd. Dinsdagmorgen had te Arnhem het volgende e.genaardige voorval plaats Een heer en dame hadden samen eene Philippine aangegaan met de bepaling, dat zij, zoo dikwijls zij el kaar ontmoeten, beiden de Philippine toonen moesten. Deze Philippine be staat slechts uit een onschuldig stuk je lood, waarop van boven een klein koperen plaatje bevestigd is. Giste ren bevond de dame zich bij een photograaf alhier, waar zij dit stukje lood liet liggen. De meid van den photograaf, die het vond, maakte zich beangst, dat het een dynamietpatroon was en haar patroon, die de verantwoordelijkheid voor een mogelijk ongeluk nu ook niet op zich wilde nemen, zond het daarop naar den geweermaker, om het te laten onderzoeken. Deze ver trouwde de zaak ook niet al te zeer en bracht het naar het politiebureau. Daar achtte men 't voor alle zeker heid raadzaam, om het naar een kundig geweermaker te brengen, ten einde het zoozeer gevreesde voorwerp te onderzoeken. Ook deze vertrouwde het niet recht, maar kon geen uitsluitsel geven...en zoodoende werd het naar het politiebureau te ruggezonden, van waar het, na toe lichting en opheldering, aan een kennis der dame werd teruggegeven. Wat toch een nietig stukje lood eene moeite kan veroorzaken (.A. C.) Woensdagnacht is zekere Joseph Deumends, ploegbaas en seinwach- ter bij de Staatsspoorwegen te Nij megen, door den landbouwer J. Ver biezen, oud 55 jaar, wonende te kla tert onder Nijmegen, na een voor afgaande woordenwisseling in de tapperij van M. Berends aan den Graafschenweg, en nadat zij te zamen die tapperij hadden verlaten, met een mes zoodanig in het aangezicht gesneden, dat hij daardoor in groot levensgevaar verkeert. De dader, die veel misbruik van sterken drank maakt en daarvoor krachtens de drankwet reeds onderscheidene malen met de politie en justitie in aanra king kwam, is gisteren namiddag in hechtenis genomen en naar de ge vangenis overgebracht. De verwonde spoorwegbeambte is een oppassend man en vader van 4 kinderen. Eergisteren heeft een jongmensch te 's Hertogenbosch, die vóór 5 jaren een Belgischen cent had ingeslikt, het geluk gehad die uitte braken. Het muntstuk is zoo vergaan, dat de eene zijde bijna glad is afge sleten, terwijl de leeuw nog zicht baar is; geen wonder dus dat door de koper-oplossing de jongen steeds onpasselijk was. De soldaat H. van het 4e bat. 2de reg. inf. te Maastricht is ge vankelijk naar 's Bosch overgebracht, ten einde voor den krijsraad te wor den terechtgesteld wegens diefstal van een horloge uit het badhuis aan de militaire zwemplaats. De diefstal werd door hem gepleegd [tijdens hij daar als schildwacht op post stond. Te Leeuwarden is voor eenige dagen een zeer vermogende dame overleden. Onder de erfgenamen be vindt zich een echtpaar, dat tot dusver den kost verdient met straatwieden! Te Compascuumkanaal worden gemiddeld per week 100 ladingen beste turf afgevoerd en schijnt de drukte vooreerst nog niet te eindi gen. De turf is uitmuntend, dank zij de langdurige droogte. De prijs van de eerste soort harde turf is f 30 per dagwerk, die van beste zware baggelaar f20 per stobbe.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2