BINNENLAND. worden, dan op zijne persoonlijke Kamer reeds voor en tegen warenriuj aanvrage, of met zijne volle toestem ming. Reeds aaui geopperd, de nutteloosheid, het ge- Khartoem, waartoe generaal Wolse- meermalen is er op vaar van slechte verhouding tot Italiëly het plan heeft ontworpen, inder- de Egyptische expeditie naareene eigenlijke basis niet spreken valling van zijn vrouw haastig eeni- kan. w De Nijl is, volgens bericht, drie igedrongen, in dezen geest de weten het inconstitutioneele wegens de j daad zal moeten afzenden. Volgens i voet gevallen, te wijzigen, doch tot heden zijn de positie vap den Paus als «metaphy- de laatste berichten toch blijft Ma-Te Soeakim zijn berichten ont- opeenvolgende regeeringeu daar nietsische mogendheid», waartegen deijoor Kitchener te Dongola; hij schijnt vangen, meldend dat Kassala door toe gekomen. Wellicht dat het ver-1 clericalen telkens met nieuwe betui- dus geen kans te zien. om van daar- eene groote krijgsmacht der rebel- schrikkelijke vergiftigingsproces, het-1 gingen van hulde en dankbaarheid uit verder in de richting van Kliar- w welke in den loop dezes jaars voor j jegens den Pauselijken stoel opkwa-1 toem door te dringen. ge boodschappen moest doen, gleed uit in een der tallooze straatkuilen brak zijn dijbeen en werd naar het gasthuis vervoerd. de rechtbank te 's Hage zal komen, men. een stoot in de goede richting geeft, i Ware toch reeds vroeger hiermede keizer en de keizerin van Rus- een aanvang gemaakt, het LeidscUe iand zjjn Donderdagmiddag uit Pe- monstcr zou nooit in de verzoeking tersbof te St Petersburg aangeko- gebraclit zijn. zoovelen barer mede- raeDj bezochten de ve.-ting-kerk, ver burgers door vergif uit den wegte Ieenden eene afscheids-audiëutie aan ruimen, omdat zij dan in geen ge- .lenPerzischengezant Daoele-\ ahiak- val het beoogde doel had kunnen j en verlieten daarop weder de hereiken. Gaat men echter binnen j gta(j korteren of langeren tijd tot het ue- men van dezen maatregel over. dan l1rro In geheel Italië hadden Donder- spreeüt van dat op den alge-' p i 1 j. dag 106 sterfgevallen aan cholera meeneu regel eene uitzondering ge- maakt zaf moeten worden voor de P1^ waarvan te ^>aPekenlo minderjarigëD. \rau ben toch kan ,e Pe7^iao zijn door men geene toestemming vragen, ^rooie ouDereDeiuueueu zyu iuui omdat deze voor de wet toch niet de Trees m°T de. ch.ol.e.ra <e.C-atan- van kracht zou zijn. Het komt oJza™ te Reggio di C alabr.a voor evenwel voor, dat men ook dit be- gekomen. De postdienst is afgebroken zwaar gemakkelijk zou kunnen ver-1 de adm,n's| helpen, door te bepalen, dat voor|Weo ziet Z1C hunne toestemming, die hunner en de administratie van den spoor- jedwongen. de trei nen niet te laten vertrekken, daar ouders of voogden in de plaats zou I moeten komen. Misschien maakt een onzer lezers] de opmerking, dat met het invoeren van bov enstaande hervormingkwaad willigen niet alle gelegenheid tot bedrog wordt ontnomen, en wij er kennen gaarne de juistheid hiervan. Het is dan ook o. i. niet mogelijk eene regeling te treffen, die misbruik geheel onmogelijk maakt. Ten allen tijde is de gewetenlooze er op uit geweest, de beste instellingen te misbruiken, en ware dit niet bet geval, de gevangenissen zouden wel dra geheel ounoodig zijn. Strenge strafbepalingen worden immer ge trotseerd, doch daarom zal nog met een onzer hunne opheffing vragen. Op dit oogenblik evenwel is de toe stand van dien aard, dat men het kwaad al te gemakkelijk maakt, en daarin zit juist de fout. Men moet den misdadiger, zoo al niet door strafwetten en tuchtmiddelen, ook door hen groote moeilijkheden in den weg te leggen van het kwaad track- af te houden, en hiertoe zal eene wijziging als de boven aangegevene stellig medewerken. J. S. M. AUiEMEE\ OVERZICHT. In een artikel der Engelsche Pall Mall Gazette wordt gezegd, dat er sprake van is, om tijdelijk Lord Carlingford. den president van den Privy Councilaan te wijzen als plaatsvervanger van den overle den gezant te Berlijn, Lord Ampthill. De Belgische Senaat heeft eer gisteren, na een debat van P/j uur met 41 tegen 19 stemmen het ont werp tot herstel der diplomatieke betrekkingen met het Vatikaan aan genomen. De minister van Buiten- landsche Zaken verdedigde het ont werp, zonder terug te komen op het verledene, maar als «noodzakelijk voor de nationale eer en waardig heid». De discussie was gevoerd tusschen de hh. Vaucamps, Crocq, baron de Sélvs-Longchampsoud-minister Graux, burggraaf Yilain XIV en Lammens; zij werd met dezelfde ar gumenten volgehouden, welke in de het volk gewapenderhand zich daar tegen verzet. Te Villa San Giovanni heeft het volk een huis overvallen, waarin het meende dat een geneesheer ver borgen was, dien men beschuldigde vergif aan' zijn zieken te hebben toe- ediend. De bewoner van het huis, die volstrekt niets verborgen had, werd door stokslagen en dolksteken gewond en daarna aan de voeten door de straten gesleept. Door de gewapende macht werd de orde her steld. Verscheiden personen werden in hechtenis genomen. La Nazione meldt, dat te Resina het gerucht verspreid was, dat de scholen te Napels gesloten waren omdat eenige moeders tot de ont dekking' gekomen waren, dat de ge meentelijke geneesheeren haar kin deren wilden vergiftigen. De vrou wen van Resina gingen daarop ter stond haar kinderen halen en toen zij eenigen tegenstand ontmoetten ontstond een oproer, waarbij de ka- rabiniers tusschenbeide moesten ko men. Gelijke gevallen kwamen te Portici voor. Voor het aangekondigde Consis torie is, naar uit Rome aan de KölniscJie geseind wordt, de dag nog niet bepaald. Ingeval de cholera te Rome mocht optreden, zal het con sistorie worden uitgesteld. De propaganda heeft reeds sedert verscheidene dagen geen bericht van de Chineesche missiën ontvangen. Den volgenden dansmijn waardeheeft de graaf besproken, maar als het u daarna aangenaam is... O, heel gaarne 1 Och ja, mijn heer de graaf weet zoo gaarne en lief te occupeeren, dat men zich waarlijk haasten moet, als men een klein beetje van zijne rechten wil ont nemen. Tot weerziens, lieve Astarte Eduard trad terug en engageerde mejuffrouw Olivia van Keversberg. Donderdag is de spoorbaan van Belgrado naar Nisch op plechtige wijze geopend. De stations waren met de Servische, Oostenrijksche en Hongaarsche vlaggen getooid. Nadat de Metropolitaan de inzege ningsmis had gecelebreerd, zette zich de trein onder de tonen van het volkslied en het gedonder van het geschut in beweging. Het wekt eenige bevreemding dat koning Milan bij deze gewichtige plechtigheid ontbrak. Men had ver wacht. dat hij zijn reis naar Wee- nen eenige dagen zou hebben uit gesteld, maar men heeft zich daar in bedrogen gezien. Het wordt meer en meer waar schijnlijk dat de Engelsche regee- De moeilijkheden, waarmede de expeditie zal te worstelen hebben, zijn van zeer ernstigen aard. Tot Assoean kan het transport van troe pen en materieel plaats hebben per spoor of per stoomboot. Hier moe ten manschappen en goederen wor den ontscheept en door een spoor lijn van weinige kilometers lengte worden overgebracht naar een punt boven den eersten waterval. Van daar zullen stoombooten de expe ditie verder brengen tot Wady Haifa, waar opnieuw alles moet worden overgeladen, om langs een spoor weglij n van 30 kilometer het boven den tweeden waterval gelegen Sar ras te bereiken. Hier begint het moeielijkste deel der taak. De ge wone weg door de Nubische woestijn is wegens bet ontbreken van water voor een Europeesch leger geheel afgesloten; de tocht moet dus langs de rivier worden voortgezet, en de afstand bedraagt van Sarras tot Berber 640 en van daar tot Khar toem 200 mijlen. De achthonderd booten welke van hier de expeditie zullen ver voeren, moeten stroomopwaarts wor den geroeid of geboomd, of wel, naar de gesteldheid der oevers dit toelaat, en er een soort van «jaag pad» aanwezig is, door paarden of menschen worden voortgetrokken. Het vaarwater is ecliter weinig be kend, maar men weet, dat over een afstand van 130 mijlen een reeks an stroomversnellingen en water allen gevonden wordt, die het noo- dig maken telkens den inhoud der booten te lossen, de booten zeiven uit het water te lichten en alles over korter of langer afstand te land te vervoeren. Men kan zich voor stellen hoe tijdroovend en vermoeiend dit werk voor Europeesche troepen zal zijn. Omtrent de gezindheid der Ara bische stammen, die de oevers van den Nijl tusschen Sarras en Don gola bewonen, weet men weinig of niets. Men hoopt hen door het ver toon van macht schrik aan te kun nen jagen, maar de gelegenheid om de. langzaam voortrnkkende kolon- ne te bestoken, zonder zich zeiven aan groot bezwaar bloot te stellen, is voor de Arabieren te gunstig, om die ongebruikt voorbij te laten gaan. Het is evenwel niet onmogelijk, dat eene milde uitdeeling van En- gelsch goud de inlandsche hoofden tot onzijdigheid zal bewegen. Had men nu een betrekkelijk onbeperkten tijd voor zich, dan zou men vrij zeker kunnen zijn, met geduld en beleid deze moeilijkhe den te kunnen overwinnen. Doch het klimaat van Soedan beperkt de tijdruimte, waarover men voor den tocht naar Khartoem en den terug tocht beschikken kan, tot hoogstens drie maanden. Dit alles maakt het onverklaarbaar, dat de Engelsche regeering niet de veel kortere route over Soeakim en Berber gekozen heeft, te meer omdat Soeakim eene uitstekende basis voor de operatiën zou zijn geweest. Thans is, van As soean tot Wady Haifa, een zeer kleine Engelsche legermacht langs den Nijl opgesteld, zoodat men van Volgens de Amst. heerscht er te met grootKoog aan de Zaan spanning tusschen de patroons en de werklieden, welke behooren tot de sociaal-democrati- Joubert heeft het presidentschap sche partij. len is aangetast, welke verlies werd teruggeslagen. van de Republiek der Boeren Zoeloeland aangenomen. Zoo moet o. a. de heer B., ko- reufactor aldaar, aan zijne werklie den die tot genoemde partij behoo ren, hebben te kennen gegeven, dat I zij voor het lidmaatschap van het j bond moeten bedanken of anders zijn dienst kunnen verlaten. Haarlem, 6 September 1884. Door B. en W. alhier is gisteren aanbesteed, bij openbare inschrijving, Aan de Donderdag te Krommenie de verkoop van lompen, beenderen,gehouden herstemming voor een lid glas, ijzer enz., afkomstig van dei van den gemeenteraad is slechts mest-verzamelplaats der gemeente- j door 59 van de 154 stemgerechtig- reiniging, tot 1 September 1885. De I den deelgenomen. Gekozen is de heer aankoop is gegund aan de firma S. Planteydt. met 31 stemmen. Op jj. G. Veerman en Zonqn, te Am- den heer T. Schotte waren 26 stem- sterdam, voor de volgende prijzen1 men uitgebracht, terwijl 2 blanco berekend per 100 KG.: kousen f22.75, touw f8, baai f 16,50, laken f 12.50, Srairna tapijt f 8, gonjes f3,50, dweilen f 5,50, lompen f6,35, mestvodden f2,50, papier fl, zink f 10, ijzer f 0,60, wit glas f 1,40, biljetten werden ingeleverd. Door den raad der zelfde gemeente is de verbouwing en vergrooting der burgerschool opgedragen »an de heeren T. Zuiderbaan en H. Zwart, te Purmerende, voor eene som van zwart glas f0,75, groen glas fl,, f13,824, zijnde de laagste insckrij- beenderen f5,25. Tot hoofd der school met den bijbel te Ferwerd is benoemd de heer J. Blauw, onderwijzer alhier. Nauwelijks had zich Astarte's echt genoot verwijderd, of de graaf fluis terde haar toe, onderwijl hij eene lichte buiging maakte: kunt u wel raden, schoone vriendin, wat de tegenwoordigheid van uwen tiran hier beduidt? Niet hijzonder, maar zooveel w-eet ik toch zeker, dat voorzichtig heid noodig is. Ik ken hem helaas te goed, om niet bezorgd te wezen. met wie hij walste. Vertwijfling en Nadat mama u helaas een zoo treu- haat gaven hem de geschiktheid, in rigen blik in mijn krank hart liet de pauze den beminnelijken prater -1—1C te spelen. Onderwijl de woorden zeer vlot van zijne lippen vloeiden, be schouwde hij met bliksemende oogen ieder teeken, iedere beweging zijner vrouwr, zijner schoonmoeder en van den graaf. Hij wist zich daarbij zoo zorgloos lichtvaardig aan te stellen, dat hij nagenoeg elke kwade ge dachte uitroeide, die bij zijn ver schijnen wellicht hier of daar mocht zijn opgekomen. slaan, moet gij zelf inzien, dat van zijne aanwezigheid alhier niet veel goeds te wachten is. Ge zijt oneindig ellendig, dier bare Astarte, en dat zult ge steeds nog meer worden. Ik wil u thans allerminst verwijten, dat gij mijn hart niet vroeger beter gekend hebt, maar wanneer ge mij vertrouwen wilt; die sterke krachtige ziel nog hebt, welke ik zoo dikwerf bewon derde, zoo ruk manhaftig een zoo De Minister van binnenland- sche zaken, overwegende dat vol gens ingekomen ambtsbericht de cholera asiatica zich in het Zuiden van Europa uitbreidt, gelet op art. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 {Staatsblad no. 35), heeft goedge vonden: alle havens aan de Wes tkust van Italië tot en met die van Reggio, de Spaansche havens aan de Middellandsche Zee, alsmede die van Algerië en Tunis, besmet te verklaren. De Minister van binnenland- sche zaken brengt ter algemeene kennis dat 's Rijks museum van schilderijen in het Trippenhuis te Amsterdam, te rekenen van 10 Sep tember 1884, weder voor het publiek geopend wordt. De Midd. Ct. ziet zich thans in staat gesteld uit goede bron mede te deelen, dat zoowel in Engeland als op het vasteland, evenals vroe ger, met de uitgifte van retourbil jetten over de lijn Vlissingen Queenboro van de stoomvaartmaat schappij Zeeland wordt voortgegaan. De Vereeniging van margarine- boterfabrikanten in Nederland, zal eene vergadering houden op 11 Sep tember, des namiddag-s ten één ure. De punten van behandeling zijn: Mededeeling van het bestuur be treffende de werkzaamheden in 1882/84; a. bestrijding van mede- deelingen der Landbouw-Courant in verband met het rapport van dr. Rnd. Meijer; b. polemiek met de Nieuwe Êotterdamsche Courantc. bemoeiingen ten opzichte van het handelstractaat met Frankrijk; d. correspondentie en onderzoek betref fende de rechten van invoer in Frankrijk te betalen; e. bemoeiin gen tot uitbreiding der Vereeniging; f. stand der kas en voorstel betref fende de contributie der leden. ving bij de in de vorige week ge houden aanbesteding. Te Scheveningen loopt het gerucht dat telegraphisck bericht uit de bad plaats Blankenberghe is ontvangen, luidende, dat eenige visscliersvaar- tuigen en een koopvaardijschip daar op de kust in nood verkeeren. Een bewoner der St. Nicolaas- straat, te Amsterdam, die na de be- ondragelijk juk van u af, dat u meer en meer drukken zal, en tot open bare opspraak voeren moet. Kom hem liever voor, eer ge zelf geheel en al machteloos tegenover dien man staat. En hoe, lieve Tancredo! hoe kan ik dat? Zijn wij vrouwen van natuur niet reeds onmachtig tegen over valschheid en onbeschoftheid van hartelooze mannen? Dit zijt gij niet, want ik sta u ter zijde, en de wet, en de open bare meening. De wet? De meening der we reld? Dat zijn immers juist de vreese- lijkste hindernissen. Wel neendoch wij zullen aan de beurt komen met dansen, 't Is gelukkig, dat het gezelschap groot en druk genoeg bezig is, om niet op ons te letten. Ik moet u alleen spreken, Astarte! om u het middel aan te wijzen. Tegen het ongemerkt naar 't foyer hier naast begeven. Bij gelegenheid van een glas oranjewater, dat ik u argeloos tot versterking zal overreiken, is in twee seconden alles besproken! Goed zoo, graaf Trancredo! maar wees in Godsnaam voorzichtig Spoedig daarop sloten zij zich aan de rij en dansten mede. Eduard scheen bijna op hun laat te lezen, wat zij beiden van zins waren, en terwijl hij met steelsge- wijze blikken al hunne bewegingen volgde, wenschte hij van zijne dan seres Ólivia, die in verrukking naar zijn gesnap luisterde, af te komen. Op eens brak hij een interessante anecdote uit zijn leven in S.af, toen hij bemerkte hoe zijne vrouw naar de zijkamer sloop en spoedig daarop van Gelder, met een glas oranjewater in de hand, haar volgde. Veroorloof mij, beminnelijke dame, zeide Eduard haastig, dat Door den in den nacht van Don derdag op Vrijdag gewoed hebben den storm uit het noordwesten, zijn te Schiedam de werken der water leiding in de Keilen aan de rivier de Maas, tot ophooging van het terrein en het graven van een ha ventje, ondergeloopen. Een aldaar opgeworpen dijk is gedeeltelijk weg geslagen, zoodat de werklieden, die aldaar in keten verblijf hielden, in allerijl met vrouwen en kinderen zich van het terrein moest verwij deren, welke laatsle in de politie wacht aan de Hoofdstraat een on derkomen vonden. De schade aan de werken der waterleiding, waarvan de heer B. Voordendag te Dordrecht aannemer is, moet niet onbelangrijk zijn. Eenige sjouwerlieden wonende aan g-enoemde straat, mochten er in slagen de vijf paarden van den stoommolen l)e Cycloop uit de Kei len te halen, terwijl de veehouders eveneens in allerijl hun vee, dat daar graasde, voor gevaar van te verdrin ken hebben behoed. De werken aan het Westerhaven hoofd tot het aanleggen van eene bazaltkade en die voor het graven van het balkengat voor de heeren Plant Co., zijn eveneens onder geloopen. De schade zal daar echter zoo groot niet zijn, daar de aanne mer met het verlengen der kade en het ophoogen van den grond reeds aanmerkelijk gevorderd is. Men meldt uit Maasluis: Eergis teren avond werden de Achtersche pen Oberminterschipper P. de Bie, en Vrouw Petronellaschipper K. Winkel, geladen met kelders jene ver en langszijde liggende van het Engelsche stoomschip Winncbah om in genoemd schip overgeladen te worden, door stormweder overval len. zoodat zij vol water liepen en onmiddellijk zonken; de bemanning der beide lichters werd gered. De lading wordt zooveel mogelijk van Rijkswege opgevischt en bier eindigen van den dans moet gen maar j ik den dans een oogenblik afbreek, en u naar mijne schoonmoeder ge leide, die u deze geschiedenis nauw keuriger en veel pikanter eindigen kan. Mijn knecht staat daar in de kamer en schijnt mij een gewich- tigen brief te brengen, dien ik al lang verwacht. Ik verzoek u intus- schen om de beide volgende dan sen, opdat ik de gelegenheid hebbe, deze onbeleefdheid te herstellen. Hij bracht snel zijne danseres naar de barones, die ongerust naar Astarte omzag, en ijlde daarop, toen hij zijne schoonmama door de nieuwsgierige vragen van Olivia geboeid zag, naar het foyer, onderwijl het dansen op nieuw verder woelde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2