POPULAIR MUS-1 2e Jaargang-. Dinsdag 9 September 1884. No. 360. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Et rangere G. L. DAUBE Co., JOU. F. JONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum tan Schilderijen op het. Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- es Feestdagen van 12tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen ran 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledeu der Nederlandsohe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vau diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar ik 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend vau 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos vau 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dnn onder behoorlijk geleide. Tellers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijilag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag Van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. - De Administratie van Haarlem's Dagblad heeft 'Uf het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Betreffende de manifestatie te Brussel van gisteren, wordt door Reuter achtereenvolgens geseind: 1 Telegr. De Katholieke manifes tatie zal te hak twee op weg gaan. Het volk joelt en schreeuwt. Reeds te twaalf uur zijn eeuige personen gearresteerd. 2 Telegr. Een zeer talrijke mani festatie is te kwart voor twee op weg gegaan te midden van een on gekende verwarring. Gefluit, gehuil en geweldig geschreeuw. Op ver schillende punten was een verward gevecht. Onderscheidene personen zijn nog gearresteerd. Eenigen zijn gewoDd in het gevecht; vaandels en devie zen verscheurd. Te half drie is de mantfestatie in tweeën gesneden. De gendarmerie plaatste zich aan het hoofd van den stoet. De burgerwacht trachtte de orde in den stoet te herstellen. FEUILLETON. 3e Telegr. Te drie uur werd de verwarring algemeen. Op verschil lende punten is de stoet doorgesne den. Op dit oogenblik is verdere voortgang onmogelijk. Verscheidene agenten van politie zijn gewond. 4e Telegr. De stoet heeft zich allengs verspreid. De opgewonden heid bedaart. 5e Telegr. De opschudding heeft den geheelen avond voortgeduurd, maar de orde is niet verstoord. In het geheel zijn 185 personen gear resteerd. Een groot aantal zijn ge wond, terwijl er, naar 't gerucht wil, drie dooden zouden gevallen zijn. Het leger handhaaft de rust in de stations, die niet op het grondgebied van Brussel gelegen zijn. Uit Antwerpen wordt door Reu ter van gisteren geseind: Den geheelen avond is een ontzag gelijke menigte in den omtrek van bet station op de been geweest schreeuwende, joelende en vechtende. De gendarmerie heeft een charge ge houden. Een persoon is gewond; vier zijn er gearresteerd Particuliere telegrammen van gis teren uit Brussel melden: De rust herstelt zich. De avond was wel zeer opgewonden, maar ernstige ongeregeldheden hebben geen plaats gehad. Zij, die aan de manifestatie deelnamen, zijn bijna allen huiswaarts gekeerd. Troepen volks liepen de straten door fluitende en zingende. Hier en daar hebben botsingen plaats gehad. De burgerwacht was steeds op haar post. Frankrijk blijft versterkingen naar het terrein van den krijg zen den. Gisteren is de Shamrock uit Tunis met 600 man troepen naar Tonkin vertrokken. Met de 2000 man medegerekend, die Augustus verzon- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 43. Toen Eduard in de kamer kwam, bemerkte hij zijne vrouw op den divan, met een glas in de rechter hand, met flikkerende oogen luis terend naar den graaf, die naast haar zittende hare linkerhand vasthield en met welbespraakten mond haar zijn voorslag mededeelde. Wat doet gij hier, Astarte vroeg haar gade ijskoud en dof. Astarte keek verschrikt op, liet het glas vallen, welks inhoud over haar kleed vloeide, en bedekte met heide handen haar verbleekt ge zicht. Van Gelder was overeind ge sprongen. Een paar woorden, heer kan tonrechter, zijn voldoende tot ophel dering, stotterde de graaf. Me vrouw uw gemalin, wier danser ik was, werd onpasselijk en ging een oogenblikje op zij. Ik haastte mij om haar een glas oranjewater toe te reiken. Ik heb van u noch verklaring noch leugens aan te hooren, heer adjudantZwijg stil en verwijder u, ge zijt een ellendeling! Daarop zal u mijn secondant en een kogel antwoorden! Ik vecht noch met lieden zoo als gij, noch om een vrouw zooals deze. Uw valsch, eerloos geweten sluit u beiden buiten de rij dergenen wie men een strijd waardig acht. Daar, daaruit, mijnheer! of ik zal probeeren of uw epauletten vast zitten. Woedend greep de graaf naar zijne linkerzijde om zijn degen te zoeken, dien hij vóór het bal afgelegd had. den zijn, zullen de Franschen nu een leger van 16000 man in Tonkin hebben, een cijfer hetwelk, naar men vermoedt, voldoende zal zijn om de vestingen tegen een aanval van de zijde der Chineezen te beschermen. Bij de belangrijke aanvaring van het stoomschip Hohenstauffenvan den «Norddeutschen Lloyd»,metde Duitsche oorlogskorvet Sophietij dens de uitvoering van het Duitsche eskader te Wangeroog, geven als gewoonlijk heide partijen elkander de schuld. Een officieel onderzoek zal daarover eerst het ware licht verspreiden. De schade aan beide schepen is van zeer belangrijken aard. Van de Sophie zelfs zoo, dat dit stoomschip al zijn stoomkracht moest aanwenden, om de lenspom- pen in werking te houden. Het heeft door de aanvaring een gat in de bakboordmidscheeps gekregen van verscheidene vierkante meters. Dit gat bevindt zich gedeeltelijk onder de waterlijn. Het schip moest nog denzelfden nacht bij electrisch licht in het droge dok worden gezet. Ook de Hohenstauffen is te Bremerhaven in het droge dok gegaan. De Russische keizer is, begeleid door grootvorst Wladimir, Zaterdag avond naar Wilna en verder naar Warschau vertrokken. De Keizer zou te Wilna een dag vertoeven. Behalve grootvorst Wladimir be vindt zich in het geleide van den keizer en zijn gemalin de grootvorst troonopvolger en de grootvorsten George en Nicolaï Sr. Het keizerlijk paar met de groot vorsten en verder gevolg is giste renmorgen te 10.45 te Wilna aan gekomen en door de bevolking met geestdrift ontvangen. Nadat de keizer en zijn gemalin het klooster van den 't Is een geluk voor u, dat ge te ver onder mijn rang staat, om met u in 't gerecht te treden. Maar ge zult mij op uwen weg vinden en de straf ondergaan, die alleen voor u past! Deze woorden waren door de oude barones gehoord, die het ergste ver moedende, van de praatachtige Oli via zich bevrijd had, om hierheen te snellen. Mijn kind. ik bid-je om 's Hemels wille, wat zie-je er uit! wat is er gebeurd? Wat in dit huis gebeuren moest mevrouw! Daar jij niet wel bent, Astarte! zoo kom mee naar huis. Als zij niet wel is, mijnheer schoonzoondan zal zij onder moe derlijke handen het best herstellen ik zal haar naar mijne slaapkamer brengen. Laat als 't u belieft, uwe moe derlijke handen maar rusten; zij gaat met mij mee. En wanneer u niet het ergste beleven wilt, ga dan Heiligen Geest hadden bezocht, bega ven zij zich naar het Marsveld, waar een revue over de troepen werd ge houden. Generaal Tscherewin reist met generaal Gourko en eene deputatie van den adel, den Czaar tegemoet tot Wilna, van waar deze zich recht streeks naar Warschau begeeft. De aankomst des keizers aldaar, is officiëel tegen heden 10 uur voor middag aangekondigd. Het circulee- ren van rijtuigen door de straten is een uur vóór dien tijd verboden. Ruslands keizer heeft het noodig geacht de bijzondere maatregelen, den 14 Augustus 1881 uitgevaardigd tot bewaring van de algemeene orde en de openbare rust voor drie jaar te verlengen. Mede zijn de speciale voorschriften, den 27 Augustus 1883 voor Petersburg, Moskou en andere plaatsen genomen, voor een jaar ver lengd, terwijl voor alle plaatsen die niet onder het verscherpte toezicht staan, de verordening van 14 Aug. 1881 zal gelden. De Belgische Hord bevestigt de mededeeling. dat de sammlcomst der keizers te Skiernewiczy zal plaats hebben. Volgens de Russische Nowoje Wrernja zou de samenkomst der drie keizers nog niet vaststaan. Daar nog twijfel werd gekoesterd of keizer Wilhelm wel daarbij tegenwoordig zou kunnen zijn, hing de geheele samenkomst in de lucht. Het Berliner Tagéblatt kan ech ter thans de stellige verzekering ge ven, dat keizer Wilhelm bij de bij eenkomst zal tegenwoordig zijn. De koning van Spanje is van zijne reis door de provinciën en langs de kust te Madrid teruggekeerd. In de Baskische provinciën is men ten spoedigste met dien voortreffe- lijken mijnheer daar terug, anders.... bij Godzal in vijf minuten de gan- sche stad van u hoorenMijne vrouw zet geen voet meer in dit huis! De moeder en de graaf stonden als aan den grond genageld. Astarte beproefde vol angst hare hand uit Eduard's arm los te maken, die haar met zich trok. Ik breek je op 't laatst nog de vingers stuk, gevangen duifje, als je nog langer tegenspartelt. Wat ik heb, ben ik gewoon vast te hou den. Zonder veel omslag dus! En hij voerde zijne doodsbleeke vrouw naar buiten. De barones leunde snikkend op den schouder van den graaf. Van Gelder trok haar op de ledige divan, en begon haar, zooals vroe ger hare dochter, de noodzakelijk heid van een beslissenden stap dui delijk te maken, en had ook weldra zeer ontstemd dat het bezoek van koning Alfonso, waarvoor te San Sebastiaan en Bilbao groote toebe reidselen gemaakt waren, plotseling is opgegeven. Voorwendsel is het uitbreken der cholera te Alicante en te Lerida, maar waarschijnlijk heeft de koning geweten dat men in de Baskische provinciën zou aan dringen op het herstel der eigen wetgeving, defuerus, welke in 1876 beperkt en gedeeltelijk afgeschaft zijn. Men beklaagt er zich zeer over de uit Madrid gezonden ambtenaren, die ver van de hoofdstad en met ieder ministerie wisselendzich aan kne velarijen en misbruik van gezag schuldig maken. Een inwoner van Berber, uit die stad ontsnapt nadat zij door de vol gelingen van den Mahdi was bezet, heeft aan de Regeering te Caïro meegedeeld dat, onmiddellijk na den val van Berber, de goeverneur dier stad, Hussein-Khalifa, naar Kordofan vertrokken is, om den Mahdi een som van 30.000 pond, voor generaal Gordon bestemd, te overhandigen. Een gewichtige tijding wordt uit Bremen gemeld. De firma Li'ideritz aldaar heeft uit Kaapstad telegra- phisch bericht ontvangen dat de door haar verworven Zuid-Afrikaan- sehe kuststreek, ten noorden van zijn eerste bezitting te Angra Pe- quena tot kaap Frio toe als Duitsch j grondgebied is erkend. De Duitsche vlag is er overal gehescheu met uitzondering van de Walvischbaai. De regeering der Kaapkolonie heeft, gelijk men zich herinneren zal, aanspraken doen gelden op de geheele kust met uitzondering van I Angra Pequena. 't Blijkt nu dat Duitschland haar voor is geweest en j denzelfden maatregel, dien zij ten het genoegen te zien hoe goed zijn troostwoorden gelukten. In een gezelschap blijft niets ver borgen. Het plotselijke verdwijnen van Ednard en zijne vrouw, de ver- legene, gedwongene houding der ba rones, verwekten groote opschud ding. Van Boekhoven, die, ongelukki gerwijze, achter een pilaar ver scholen, heel dicht achter den graaf en Astarte gezeten, al hunne stille besluiten had afgeluisterd, verklaarde zijnen vriend, staatsraad Wijdmond, in vertrouwen dit verdwijnen van het gehuwde paar, en het werd zoo lang in stilte overgefluisterd, dat het geheele gezelschap er mede bekend werd. Men nam zeer tijdig afscheid en was bijzonder koel.... De onteering der familie van AkenWolkenstein was voltooid! Eduard had zijne vrouw naar huis gebracht. De kamerdienaar en As-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1