BINNENLAND. opzichte van de nederzetting te An- gra Pequena beoogde, op de kolonie aan de Walvischbaai heeft toege past. Een gisteren van Reuter uit Kaapstad omvangen telegram beves tigt de juistheid der particuliere mededeeling. De circulaire door dr. Nachtigall op de Cameroon-kust aan de Engel- sche factorijen toegezonden bevat o. a. de volgende woorden«De in houd van het verdrag tusschen den koning en de hoofden van deze ri vier en den Duitschen consul te Ga- bun, den heer Eduard Schmidt, als vertegenwoordiger der heeren Waer- man c. s. gesloten, heeft mij er toe geleid de Keizerlijk Duitsche vlag in dat land te hijschen en het onder het oppergezag fdie Oberheit) van Z. M. den Keizer van Duitschland te stellen.» Hier is dus geen sprake van het in bezit nemen van het land als Duitsch grondgebied namens den Keizer vau Duitschland, gelijk in de particuliere berichten werd gemeld. Zes leden van het Chineesche departement van buitenlandsche za ken zijn afgezet, omdat zij hebben aangeraden vrede met Frankrijk te sluiten. Zij, die hebben aangespoord een schadeloosstelling te betalen worden met straf bedreigd. De Duitschers die in Chineeschen dienst waren, zijn teruggeroepen. Men rekent er op dat ook Engeland en Amerika hunne onderdanen zul len terugroepen. Uit Chineesche bron wordt ver zekerd, dat in Tonkin ernstige ge vechten hebben plaats gehad. Van Madagascar wordt gemeld, dat de vice-admiraal Miot de baai van Passandova zonder eenigen te genstand heeft bezet. Te Tamatave is geen incident voorgevallen. Haarlem, 8 September 1884. 14 Sept. e. k. zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Maria, wed. van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, door het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden op het Wilsonsplein en in de Welhelmina- straat. Zaturdag namiddag 11. is een 4jarig meisje spelende in den Oost singel gevallen en daaruit een half uur later levenloos opgehaald. Gisteren, Zondagmorgen, is een huzaar van het 2de regiment alhier in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ont slag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente geleid. Zaterdag morgen schrikte het paard gespannen voor een tilbury, op den Dreef met het gevolg dat het paard doorsloeg en de tilbury omviel. De beide personen die er in zaten, een heer en de koetsier, kwa men er gelukkig zonder letsel af. Eene belangrijke bijeenkomst van een aantal personen had giste ren in «Felix Favore» alhier plaats, zijnde de onlangs aangekondigde «meeting» om te beraadslagen over de wenschelijkheid van het alge meen stemrecht. Eenige moties werden aangeno men, en men kwam tot het alge- meene besluit, dat het zeer wen- schelijk zoude zijn, wanneer er met het algemeen stemrecht een aan vang werd gemaakt, en mocht men terte's meisje werden bevolen heen te gaan. Mevrouw! hier behoeft geen verdere verklaring van uw gedrag. Gezijt een trouweloos, eervergeten schepsel, en als zoodanig zal ik u behandelen. Zonder mijne toestem ming verlaat gij dit huis niet of ik zal de noodige hulp inroepen. Ik zal dit gebouw verkoopen en ergens anders gaan wonen, om u ten minste de gelegenheid te benemen iederen plicht te kort te doen. Ge zijt in derdaad ongesteld, verstaan? Voor langen tijd ongesteld voor de we reld En hiermede verliet hij haar. Waar hem dat nu heen moest brengen, hoe zich verder te houden, wat hij met zijne vrouw beginnen zoude, dat wist Eduard zelf niet. Hij bad zich voorgenomen koel te blij ven, en had in bet dringendste oogen- blik iedere matiging verloochend. Zijn drift had niet overdacht of hij de dingen door zulk een ingrijpend er al niet rijp genoeg voor zijn, als dan toch allengs de natie die rijp heid zou erlangen en een gewensch- te toestand in het leven zou worden geroepen. Zondag 14 Sept. e. k. zal de Hilversumsche Cricketclub zich op haar terrein aau de «Van der Lin- denlaan» te Hilversum, andermaal meten met «Rood en Wit» uit Haar lem. 't Geldt dan een «returnmatch» van den wedstrijd in Aug. 11. te Haarlem door dezelfde clubs ge houden. Voorts zijn partijen over eengekomen elk jaar voortaan een match en returnmatch te houden, om elkanders vorderingen na te1 gaan. (D. v. N.) De Ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen in de Staatscourant ter algemeeue kennis dat met ingang van 12 September e. k.. de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en onge- wasschen lijf- en beddegoed uit Frankrijk, Italië. Spanje, Algerië en Tunis verboden zijn. Gebruikte kleedingstukken als ba gage door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod niet begrepen. De grootvorstin Wladimir van Rusland is met gevolg uit Kissin gen in het Nmstel-Hötel aangeko men. H. K. H. komt, om dr Mez- ger te consulteeren. Vrijdag avond is de bliksem ge slagen in den toren van de R. C. Kerk te Schoten. Van den toren sprong hij over op de pastorie waar aan eenige schade werd toegebracht. Vrijdag jl. strandden tusschen Wijk aan Zee en Egmond de Engelsche brik Levant en de Noordsche bark Socratesdie beide Donderdag van IJmuiden uitgezeild en door den in dien nacht plotseling opgestoken storm overvallen waren. Van eerst genoemd vaartuig werden 7 man van het laatste 10 man door de Egmonder reddingboot gered. De gestationneerde reddingsboot alhier kwam te laat ter plaatse door den 10 kilometer grooten afstand en ten gevolge van den bij het springtij moeilijk te passeeren smallen weg langs den duinvoet; ook was de tijding van het stranden zeer laat aangebracht, omdat de donkere lucht een duidelijke verkenning bemoei lijkte. Het geval bracht groote opschud ding onder de badgasten teweeg, en vooral de buitenlandsche bezoekers begaven zich in menigte naar de strandingsplaats, om de wrakken te zien. Uit Egmond aan Zee wordt van 5 Sept. gemeld: Heden middag strandde alhier een tweede schip, eveneens ten Z. van hier, en wel de Engelsche brikZê- vantekapitein John Ford, van Dordrecht naar South Shields, in ballast. De ekwipage is mede door de reddingsboot afgehaald, en be staat uit zeven manschappen. Beide schepen zitten hoog op het strand, en zijn als verloren te beschouwen. Blijkens aankondiging heeft de Panorama-Maatschappij te Amster dam gedurende eenigen tijd tegen veel verminderden prijs (25 cents) den toegang tot haar inrichting in de Plantage opengesteld, voor werk lieden en dienstboden. Als poging middel beter of slechter maakte maar dat was hem nu ook geheel onverschillig. Zijn haat, zijn gewon de trots had lust Astarte al het gewicht van zijn macht als echtge noot te doen gevoelen, zonder te be denken dat dit geweld denkbeeldig is, zoodra het niet door het gevoel van liefde en plicht erkend wordt, dat die macht geheel en al zonder uitwerking moet zijn, als die niet op zedelijken grond rust, en welks grenzen te uitrekbaar zijn om niet voor afkeer te wijken. Na den bedienden gezegd te heb ben dat mevrouw ongesteld was, verwisselde hij zijnen rok met zijn jas, en zocht zijnen vriend Hakkert op, om bij hem raad, troost en hulp te vindenwant hij gevoelde dat hij moest uitspreken, zoo zijn hart niet van vertwijfeling barsten zoude. Hakkert was niet jong meer, on gehuwd, een echte kunstenaar van eenvoudige onpartijdigheid, en de om een geoorloofd genot ook onder het bereik te brengen van minder door de fortuin begunstigden, wien de gewone entree-prijs te zwaar valt, is deze maatregel toe te juichen. Zekere v. d. V., wonende in de Kleine Wittenburgerstraat, te Ams terdam kreegpijn in de keelengevoel- de zich daarbij onwel. Zijn vrouw gaf hem daarom iets te drinken, waarna hij dadelijk een hevige'krampin het lijf kreeg en na verloop van een half uur overleed. Men vermoedt dat hem bij vergissing een ver keerde drank is toegediend. Een 20jarig jongeling, als kan toorbediende werkzaam op het ex peditie-kantoor van Van Gend Sc Loos te Amsterdam, is in hechtenis genomen, als verdacht van verduis tering van niet onbelangrijke gelds waarden, waarvan de expeditie aan hem was opgedragen. Een pas .geïnstalleerd bruidegom, in Amsterdam, die Vrijdag zijn bruid een morgengroet wilde brengen, was verplicht zich hiertoe naar een der politie-bureau's te begeven. Na toch met haar aanstaanden echtgenoot voor den ambtenaar van den burgerlijken stand verschenen te zijn en de voorafgaande aangifte van hun huwelijk gedaan te hebben, had hij zich zoozeer aan sterken drank te buiten gegaandat zij des nachts door de politie op straat ge vonden werd, die haar naar het bu reau medenam. Een arbeider uit Laren, werkzaam aan den zandtrein onder Hilversum, is Zaterdag terwijl hij aan het werk was, door een naar beueden schui vende laag zand zoodanig met de borst tegen den wagen gedrukt, dat hij in levensgevaar verkeert. Naar de Zaanl. Crt. verneemt, heeft zich dezer dagen in een der weeshuizen te Zaandam het volgende toegedragen De weesmoeder had des avonds eene zekere hoeveelheid arsenicum ingenomen. Des nachts evenwel schijnt zij van haar voornemen tot zelfmoord te zijn teruggekomenten minste zij gaf te kennen dat zij ver gift had ingenomen. Hierop werd in allerijl een geneesheer ontboden, die door middel van de maagpomp het ingenomen vergift verwijderde. De weesmoeder zegt tot haar wan hopige daad te zijn gekomen, om dat zij haar man, den weesvader, verdacht van ongeoorloofde verstand houding met een der weesmeisjes. De weesvader trachtte daarop mede in wanhoop een einde aan zijn leven te maken en wendde eene poging aan om zich met een mes den hals af te snijden, waarin hij echter bij tijds verhinderd werd. Volgens informatiën moet er even wel voor de verdenking van de weesmoeder ten aanzien van haar man geen redelijke grond bestaan. Tengevolge van het gebeurde is intusschen de positie van vader en rnoeder in het weeshuis onhoudbaar geworden, en hebben de regenten moeten besluiten beiden te ontslaan. Uit Terschelling wordt van 5 September gemeld. Heden och tend kwam hier de onrustbarende tijding, dat eenige schuiten van dit eiland, door een hevigen storm overvallen, nog in zee waren, en weldra zag men schipper. eenige van Eduard's kennissen die zijn vertrouwen waardig was. Hij bleef den ganschen nacht bij hem, en de wijn maakte beider ton gen los. Het was de allereerste keer datEduard vertrouwelijk met iemand sprak en zijn gansche hart blootlag, zijn geheele leven prijs gaf. Dat deed hij omdat hij behoefte had aan goe den raad, want voor hem was zijne toekomst een duistere nacht, een klu wen dat niet te ontwarren was. Hakkert keurde noch zijne vroe gere noch zijne laatste handelingen goed: ze waren alle verkeerd, onbe zonnen. Maar als man die de wereld kent, zag hij in, dat verwijten hier nutteloos waren, en dat men de za ken nu zoodanig beschouwen moest als ze geworden waren. Naardien de beeldhouwer alleen de tegenwoor dige huwelijksaangelegenheden van Eduard voor oogen had. zoo wees hij hem dan ook alle verkeerdheden van deze zijde aan. Dijker met zijne schuit stranden De opvarenden konden nog worden gered, maar de schuit is geheel ver brijzeld. Niets was tegen zeeschade verzekerd, zoodat de eigenaar totaal geruïneerd is. Ook van de Volen- dammer vloot zijn nog een 12tal schepen in zee; men wacht angstig op tijdingen van hen. Te Bergen, bij Alkmaar, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bliksem geslagen in de boeren woning van Jan de Waard. De man zelf werd doodelijk getroffen, ter wijl huis en inboedel geheel zijn verbrand. Van den inboedel was niets tegen brandschade verzekerd. Sedert eenige dagen houden zich op de mosselbanken nabij Wieringen een aantal Zeeuwsche visschers be zig met het korren van plantmos- selen. Eene menigte schuiten van Tessel houden zich tegenwoordig met hetzelfde werk bezig en leveren de vangst dagelijks te Nieuwediep af, waar gewoonlijk een stoomschip gereed ligt om de mosselen ten spoe digste naar de stroomen, waar ze geplant moeten worden, te vervoe ren. Tal van personen vinden door dit werk een goed bestaan. Aan een koloniaal, die te 's Hage «uit» is geweest, werd een taschje met ongeveer f 200, een gedeelte van zijn handgeld, ontstolen. De justitie doet onderzoek. De politie te 's-Hage verzoekt inlichtingen omtrent de herkomst eener vrouw, naar gissing oud 60 jaren, wier lijk in den avond van 2 September te 7 uur aan de Z. O. Buitensingel is opgevischt. Wingers, die bij de vechtpartij in het Lampgroen te 'sHage der mate werd verwond, dat onmidde- lijke verpleging in het Ziekenhuis noodzakelijk was, heeft dezer dagen dat gesticht nagenoeg hersteld ver laten. De zee heeft in de laatste etma len het strand te Scheveningen ge heel genivelleerd. De banken die dezen zomer telkens bij het wassen van het water oorzaak waren van echt komische tooneeltjes zijn thans verdwenen. Zaterdag avond geraakte te Delft eene dienstmeid onder het spoelen van goederen in de gracht aan den Ouden Langendijk. Twee in de na bijheid zijnde militairen sprongen zonder 'zich te bedenken in 't wa ter en aan één van hen gelukte het, de meid spoedig op den kant te brengen; de tweede even wel, die niet kon zwemmen, had zijne menschlievendheid bijna duur moeten betalen, want terwijl zijn kameraad de dienstbode de behulp zame hand bood, zonk hij in de diepte weg, en op het droge ge bracht, had hij zijn bewustzijn reeds verloren. Na veel moeite keerde het bewustzijn eenigzins terug, waarop hij naar de infirmerie werd gebracht. Zaterdag ochtend werd een paard, voor een ledigen sleeperswagen ge spannen. op de Koninginnenbrug te Rotterdam schichtig en sloeg met een der achterpooten o ver eenderstrengen. De voerman, van den bok sprin- igende. geraakte met één voet in de leidsels verward en viel, waarna een der wielen over hem heen ging Het beste wat u doen kunt is, dat u verstandig met uwe vrouw spreekt, omtrent uwe eigene gebre ken niet blind zijt, en de residentie gaat verlaten.Nu moest u, naar mijne idee, een goedje koopen, waar u zeker kunt zijn, dat mevrouw niet in ge zelschappen loopt. Bezorg haar daar ondertusschen geachte familiën en al die aangenaamheden, die haar met haar nieuwen staat verzoenen kunnen. Zie het met haar te schikken toegeeflijkheid en verklaring werken altijd goed; geweld daarentegen is het allerdomste, wat men als een huismiddel tegen 't huiselijk leed kan aanwenden. Eduard voelde nu heel goed, dat hij in 't geheel niet vrij was van ver wijtingen dat hij zijne vrouw vóór het huwelijk niet genoeg op de hoogte van een en ander gebracht had, en toch daarentegen door een verblinde liefde zijne rechten al te zeer uit de handen gegeven had. Nu Met gebroken ribben en arm, als mede eene verwonding aan het hoofd werd de man, na voorloopige ge neeskundige behandeling, naar zij ne woning gebracht. Van der Zeeuw, de strooper, die Vrijdagavond den rijksveldwachter N. in het jachtveld te Lopik een schot in den arm heeft toegebracht, is door den rijksveldwachter te Schoonhoven geboeid naar Rotter dam overgebracht. De stationschef te Kruiningen is Vrijdag levenloos opgehaald uit eene sloot nabij het station. Het volgende wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld: Men wordt gewaarschuwd tegen zekeren zich noemende Jozef Zons, een Duitsch photograaf, met eer waardig grijs hoofd. Hij verstaat zijn vak goed, maar heeft geen middelen om zich de noodige praeparaten en machines aan te schaffen. Liefst leeft hij ten koste van anderenzoo moet hij vroeger in Bommel een som van 600 gulden zijn machtig geworden, en thans heeft hij te Oisterwijk bij Tilburg zijne logementrekening on betaald gelaten en is met een som metje van f55, dat hij den kastelein afhandig maakte, verdwenen, terwijl de photograaf uit Crefeld, voor wien hij werkzaam was, bij zijne over komst aldaar gewaar werd, dat de man een der instrumenten, ter waarde van een kleine honderd gulden, had meegenomen. Vrijdagmiddag te twaalf ure wer den de kinderen van den heer P. te Kampen volgens gewoonte met den kinderwagen uit de bewaarschool gehaald. Toen zij even voorbij de Cellesbrug waren.kwam hun een rijtuig achterop rijden. Om spoedig te ontwijken, werd aan den kinder wagen een verkeerde draai gegeven, zoodat deze met de kinderen in den Burgel stortte. De heer H. van Heu- kelom, die juist de brug voorbij ging, aarzelde geen oogenblik, maar sprong van de brug en bereikte al zwemmende de plaats des onheils. Na eerst den wagen verwijderd te hebben, gelukte het hem, de beide kinderen, een voor een, behouden aan wal te brengen. (K. C.) Door de politie te Vlissingen is proces-verbaal opgemaakt tegen een 14-jarig meisje, genaamd C. B., we gens dietstal van een parure en eene portemonnaie uit «de goedkoope bazar» aldaar. De parure, zijnde een paar oorknopjes en eene broche, had zij aan eene vriendin geleend, om zich daarmede te tooien, toen zij te Middelburg een dag gevangenisstraf ging ondergaan, terwijl zij de porte monnaie had verkocht. Dat de verdachte geen veelbelo vend meisje is, blijkt wel uit het feit, dat zij bijna alle kleedingstukken en beddegoed een voor een uit de woning van hare zeer armoedige ouders heeft weggenomen, verkocht en het geld daarvan versnoept. M. C.) GEMENGD NIEUWS. We zouden het niet geloovenals we niet de verzekering hadden dat het waar is. Een boer uit den achtersten Noord- brabantschen achterhoek komt in stormpas naar 't station loopen. 't Is hoog tijd. Goddank, hij is er. 'n Raortje vraagt hij aan den eerste den beste, dien hij ontmoet. Daarantwoordt de aangespro kene, terwijl hij hem den weg met de hand aanwijst. Onze boer echter vergist zich, en in stede van het station binnen te gaan, loopt hij 't perron op. Hahij heeft het reeds gevonden Daar hangt de bel, waarmede men zag hij ook in dat Astarte niet zoo schuldig was als de graaf en hare moeder, aan wier invloed zijne vrouw niet onttrokken was kunnen wor den. Bij het nagaan hiervan begon nen zijn haat en zijn toorn een weinig te bedaren, en nu besloot hij dan maar, zich met Astarte weer te ver staan en alle pogingen aan te wen den om ontslagen te worden van het huis en van het stadsleven. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2