MWKNLAM) De Chineezen vermijden nogl steeds den oorlog te verklaren. Over het ongelukkige Peru zalj de maat der jammeren nog in lang niet volgemeten zijn. De verdel gingsoorlog, door Chili het aange daan, met liet uitgesproken doel, «te maken dat Peru in de eerste hon derd jaar het hoofd niet weer zou opsteken», is geëindigd met den af stand der rijkste provinciën en een vernedeienden vrede. Thans woedt de burgeroorlog. In October 1883 had generaal Iglesias het vredes- tractaat gesloten, maar steeds bleven hem eenige andere «generaals», in verschillende deelen van het land aan het hoofd van gewapende troe pen staand, bedreigen. Een dezer, generaal Caceres, is na eene schijnbare verzoening, den 27sten Augustus met een honderdtal ruiters en eene bende avonturiers de stad Lima komen innemen. Zij heb ben op de weerlooze burgers in de straten geschoten en er een 150-tal gedood: daarna begon de plunde ring, tot de regeerings-troepen de stad hebben weten te bevrijden, een 500 - tal der aanvallers gevangen genomen en de rest verjaagd hebben. Caceres heeft de vlucht genomen, maar hij is thans met een leger van 1300 mangoed gedisciplineerde bandieten, op weg, om de stad te belegeren en te nemen. Haarlem, 11 September 1884. Heden morgen omstreeks 6Va ure is trein lOltf. gaande naar den Hel der, aan het Staten-Bolwerk alhier in botsing gekomen met een ran- geertrein, die te ver was doorgere den. De locomotieven zvin ontspoord en beschadigd. Persoonlijk ongeluk ken zijn daarbij niet voorgevallen; alleen heeft een conducteur eene geringe verwonding in het aange zicht bekomen. Ongeveer te half één had men de eene machine weder in 't spoor, die daarop weggevoerd kon worden. De andere ligt nog uit het spoor en is wegens haar hellenden toestand geschoord. Het spoorweg verkeer is door dit ongeval geen oogenblik gestremd geweest. Gisteren namiddag is een vier- i'arig meisje in het keldergat geval- en. bij den banketbakker Louwerse in de Anegang en daardoor belang rijk aan het hoofd verwond. Een bediende van den heer Veen, dro gist, in de Groote Houtstraat heelt de eerste hulp verleend en het kind naar de ouderlijke woning overge bracht. Het is een wonder, dat daar ter plaatse reeds niet meer ongeluk ken van dien aard zijn gebeurd. Het veelvuldig openstaand keldergat in het smalle trottoir eigent er zich bijzonder voor.. Gisteren namiddag is een ze venjarige knaap in de Zijlstraat over reden door een rijtuig, bespannen met een paard, waarbij hem een wiel over het lichaam is gegaan en hij inwendig kneuzingen heeft bekomen. Het adres van de vrijzinnige leden der Ned. Herv. gemeente aan het kiescollege alhier, tot het beko men van een predikant van die rich ting, is heden morgen verzonden en ■was met 672 handteekeningen voor zien. Na afgelegd examen zijn tot den cursus tot opleiding van hoofd onderwijzeressen alhier toegelaten B. Buysing Damsté van Haarlem en A. Veniet van Beverwijk. kende viel Mathilda hare moeder om den hals. En als mijn met zooveel moeite verworven zweet, wanneer de spaar penningen van ons geheele leven verloren gaan, bepaald verloren, als ik het niet verhinder... Zoo ga het verloren! riep de dochter met vuur, maar gij zult onze liefde en de achting van alle brave menschen behouden! Kinderen, jullie weet niet wat je voor kwaad doet, als je me hin dert om de hypotheek op te zeggen. Dit geld is meer waard dan alles, wat ik anders geluk heb genoemd, hoor-je! Het is meer waard dan je domme ijver, je veranderlijke liefde. Of wil jij soms de verantwoording dragen van alles, als mijn kapitaal verloren gaat? Die zal ik dragen, vaderVoor God en de menschen wil ik die dra gen. Laat ons liever gaan bedelen dan de hand te leggen op «Koude- In het Koloniaal Museum op het Paviljoen te Haarlem is dezer dagen ontvangen een verzameling belangrijke handelsartikelen van de Oostkust van Borneo, zooals getah- pertja, gomelastiek, steenkool, lood erts, vogelnestjes, schildpad, gom en hars, rottan enz., aangeboden door Z. M. den Sultan van Koetei, aan wien door de Algemeene Vergade ring der Ned. Maatschappij tot be vordering van Nijverheid het eerelid maatschap is toegekend. Deze mons ters zullen, als gewoonlijk, door deskundigen onderzocht en in het Tijdschrift der Maatschappij beschre ven worden. Dv. }s-G.) Voor de hulde, Zaterdag e.k.aan Nicolaas Beets op zijn 70sten ge boortedag te brengen, is volgens de N. R. Cthet volgende programma vastgesteld lOVs tot 1 ureSamenkomst in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht. Introductie door den eere-voorzitter; toespraak van den voorzitter bij de aanbieding van de buste; aanbieding van het album, gedenkboek, enz. door den eere-voorzitter. 27a uur: In Tivoli, muzikale uit voering van Elia op Horeb. woor den van N. Beets, muziek van Frans Coenen; liederen van Beets, op mu ziek van Verhulst, Viotta en Hol; feestklanken door J. P. Hasebroek, muziek van RichaBd Hol. 6 uurFeestmaaltijd, aan te bie den aan den jubilaris en zijn echt- genoote, kinderen en behuwdkinde- ren en beide zusters. Naar men verneemt, moet een zeer vermogend en hooggeplaatste Rus, die thans te Scheveningen ver blijf houdt, dezer dagen den heer Lefèbre hebben uitgenoodigd voor zijne rekening naar St. Petersburg te komen met zijne belangrijke ver zameling acoustische en andere in strumenten. De directeur van hei Museum Prins Hendrik heeft ech ter gemeend, dit vereerend aanbod te moeten afwijzen, daar zijn stre ven is: deze inrichting voor zijn land te bewaren en aldus de nage dachtenis te eeren van den Vorst, die zooveel belangstelling in de zaak heeft getoond. Bij de aanbesteding van het maken en stellen van de overkap ping der sporen en perrons op het middengedeelte van het Centraal personenstation te Amsterdam, wel ke gisteren aan het Departement van Waterstaat enz. plaats had. is het laagst ingeschreven door de Ned. Stoombootmaatschappij te Rotter dam, voor f 642,500. De mededeeling van dezen uit slag werd door de aanwezigen in de zaal, waar de aanbesteding plaats had, met luid applaus begroet. Alleraardigst had de commissie voor het volksfeest te Heemstede Dinsdag j.l. de verschillende verma kelijkheden weten in te richten. Oud en jong kon zich dien dag in deze aloude feestviering verheugen, en allerprettigst liep 't geheel dien dag ten einde. Als men zoo het eerst den blik over het feestterrein liet gaan, kreeg men den indruk van een le vendige kermis. Men hoorde en zag een propvollen caroussel terwijl koek en andere kramen niet ontbraken. De uitslag der spelen zelf was als volgt Bokkenharddraverijle prijs Huijg, Steen». En zij omhelsde hem on der het snikken. Jonas stiet Mathilda met geweld van zichopstuivende wierp hij stok en hoed op den grond: Zoo kome dan die verantwoor ding op je neerDe duivel hale alle vrouwenharten! Ik zal niet heen gaan! O, dank, danklieve Jonas riep Christina. Beste, innig geliefde vader stamelde Mathilda. Uit mijne oogen, gaat uit mijne oogen, ik wil niets meer van jullie weten; je hebt een zeer slecht spel bij mij gespeeld. Maar ik zweer het, voor de tweede maal maak-je me niet tot een weekhartigen lafaard! En tranen van woede liepen hem langs de wangen. Zoo was van Eduard, zonder dat hij het konde vermoeden, een oogen- blilckelijke ondergang geweerd, want verrekijker; 2e prijs Koek, inktko ker; 3e prijs Vink, veldflesch. Ringrijden: le prijs D. Meijer, tafeltje; 2e prijs J. v. d. Eijken, bierstel; 3e prijs D. v. d. Weiden, zweep. Dames: le prijs mej. S. v. d. Wei den, werkdoos; 2e prijs mej. N. v. d. Linden, odeurstel; 3e prijs mej. S. de Wilde, goud étui. Tobbespel: C. Vos, H. Smit, P. Out, ieder een horloge; P. v. d. Put ten, portemonnaie. Tonnenspel: Brouwer, sigarenko ker; v. Straten, id.; Van Bakel, por temonnaie; Kersten, id. Nog had er een alierkluchtigste wedstrijd plaats, welke bestond in het door mannen en vrouwen behendig opvangen van jonge varkentjes, die zij misschien dezen wiuter gaarne in den kuip zouden zien. Ook zak- loopen, turfrapen, enz. was aan de orde van den dag; hettraditioneele mastklimmen en katknuppelen, ook dikwijls bij ■dergelijke gelegenheden in zwang, mochten wij niet aan schouwen. Den geheelen dag werd de feest vreugde geen oogenblik gestoord en liep alles in de beste orde af. Maar of 't nooit volmaakt kan zijner werdhelaasna afloop van het feest, eene vrouw overreden, doch wij hopen van harte, dat dit onge val voor haar geen ernstige gevol gen moge hebben. We hopen dat we een volgende maal. Heemstede's burgerij weder in die aangename, prettige feeststemming als van Dins dag j.l. mogen terugzien. De gemeente Amsterdam heeft vanwege het «Uitvoerend Comité» der landbouwtentoonstelling, wegens de compost-bereiding, een gouden medaille ontvangen. De slooping der wallen en brug gen aan den Nieuwezijds Voorburg wal te Amsterdam ondervindt veel vertraging, eerst door het vinden van zware metalen potten aan de oude Haarlemmersluis, en gisteren middag door het vinden van een zwaren roodkoperen vloer der bui- tensluis aan de Prins Hendrikkade. Dat door den slooper alle moeite en kosten worden aangewend om een en ander machtig te worden, be- hoett niet vermeld. Op verzoek van den minister van Oorlog, is door den minister van Waterstaat enz. aan het personeel van het rijkstelegraafkantoor ie Am sterdam een oproeping gericht, wie hunner zich hij eventueele mobilisa tie van ons leger beschikbaar willen stellen om de militaire telegraaf- posten te helpen bezetten, waartoe de telegraafcompagnie van de genie onvoldoende is. Een 37-tal burger lijke telegraaf-ambtenaren zou daar toe benoodigd zijn, die men door vrijwillige aangifte hoopt te vinden Een toelage van hoogstens f2.50 per dag wordt daaraan bij oproe ping verbonden. Als onderscheidings- teeken zal enkel een pet met insigne dienen. Gisteren had met den besten uit slag de proeftocht plaats van het stoomschip Hollander, op het etablis sement der Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij op Feijenoord, gebouwd voor rekening van de hee- ren Smith Co te Rotterdam. Het vermogen der werktuigen, de vaart en het stuurvermogen van het schip en het geringe cijfer van het kolen- het was duidelijk genoeg dat hij niet in staat was, de helft van zijn ver mogen en te gelijk de hypotheek in gereed geld uit te betalen. Het hoogst kwistige leven der familie van Aken had niet alleen de intresten, maar ook een groot gedeelte van het kapitaal opgeteerd, dat Eduard disponibel had. Daarbij kwamen de weelderige inrichting van twee verdiepingen, zijne oude schulden, de dure reis naar Italië, de verkwistende kunstliefhebberijen van Eduard, en de intresten der hy potheek die geregeld aan Jonas moesten betaald worden. Zijne gel den reikten dan alleen toe om As tarte de verplichte helft van zijn vermogen uit te betalen, wanneer hij zich zeiven geheel en al van kontanten ontdeed, en daar hij geen andere bronnen van inkomsten had en zijn ambt opgegeven had, stonden hem volstrekt niet anders ter be schikking dan de zeer matige liuur- verbruik overtroffen de verwachting. Door de visschers van Terschel ling was in een adres aan Z. M. verzocht, de «Meep» niet te ver pachten, daar de visscherij door die verpachting ten zeerste zou worden benadeeld. Eergisteren is daarop be richt ontvangen, dat er nog geen plan bestaat voor die verpachting, en dat, wanneer zulks mocht ge schieden. op de belangen der vis schers zal worden gelet. Door een visscher van zeepaling, werd aan de Tesselsche kust in een zijner fuiken dezer dagen een gar naal van bijzondere grootte opge merkt. Het dier was 10 cM. lang en had voelhorens aan den kop, ter lengte van 15 cM. Deze diersoort schijnt als Koningsgarnaal bekend te zijn, doch wordt hoogst zelden gevangen. Het bijzondere exemplaar wordt door iemand te Nieuwediep op spiritus bewaard. Drie sjouwers te Leiden, geen werk en geen geld hebbende, gin gen samen enkele tapperijen rond en gebruikten er iets, doch konden bij het heengaan niet betalen. Dat dit aanleiding moest geven tot con flicten, spreekt wel van zelf. Ten slotte werd hun dan ook door een der tappers belet, zonder betaling heen te gaan. De man werd door hen aangevat en geslagen, waarbij tevens de ruiten der straatdeur het moesten ontgelden. De vrouw van den tapper ging de politie roepen. Onderwijl kwam eene vriendin, die juist bij haar op bezoek was, den tapper te hulp, doch werd op den grond geworpen en geslagen. Toen er een politieagent en drie brug wachters kwamen opdagen, gingeu de drie sjouwers op den loop, doch werden even buiten de gemeente tot staan gebracht. Zij weigerden de politie te volgen, kwamen tegen haar in verzet, waarbij de brug wachters werden mishandeld, en de daders ten slotte ontkwamen. Ge lukkig waren zij bekend, zoodat zij den volgenden dag voor den com missaris van politie werden gebracht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De heer J. P. v. d. Laan, tuin baas op het landgoed «Zorgvliet», aan den Ouden Scheveningschen weg te 's Hage, heeft bij gelegen heid van zijn 40jarig jubileum, als bewijs van waardeering zijner ver diensten van de Groothertogin van Saksen-Weimar een gouden remon toir met inscriptie en een gouden ketting ontvangen. Het geschenk werd door den intendant, baron d'Yvoi van Mijdrecht, den jubilaris onder eene hartelijke toespraak uit gereikt, in tegenwoordigheid van liet geheele arbeiderspersoneel. De administratie zelve, bestaande uit de heeren d'Yvoi en Couturier, vele vrienden en zelfs de arbeiders schon ken den trouwen dienaar stoffelijke bewijzen van belangstelling. Gisteren voormiddag had een jon gen aan de Galerij te Rotterdam het ongeluk van eene aschkar te vallen, waardoor een der wielen over zijn hoofd ging, met het gevolg dat hij terstond dood was. Op de grenzen van Utrecht en Gelderland is er geen gebrek aan wild, en de jagers maken, nu de jacht pas geopend is, zeer goede za- penningen van het huis, een uit zicht, dat hem met akeligheid ver vulde. Om genoeg baar geld te ver krijgen koos hij den eenigen weg, namelijk om «Koude-Steen» meteen tweede hypotheek te belasten, en gedeeltelijk daarmede de eisch van Astarte te voldoen. Zulk eene hy potheek te bezorgen, boven de eerste en aanzienlijke die Schalm bezat, dat was hoogst moeilijk, zoo niet ondoenlijk, in weerwil van de ijve rigste opsporingen van notaris Leks, en ook dat liet zich niet doen zon der eene nieuwe takseering van het huis, en buiten medeweten van Schalm. Hoe bitter de noodzakelijkheid moest wezen voor het bovendien zoo verscheurde en verbroken hart van Eduard, om den man die hem zoo plomp haatte, aldus beschaamd en verlegen onder de oogen te tre den en hem om hulp te moeten smeken, dat kan alleen hij gevoelen, ken. Men besteedt voor patrijzen fl h 2 per koppel en voor hazen f 1.30 a 1.50. Yele personen te Assen zijn na het eten van gekookte garnalen ziek geworden, één zelfs bedenkelijk. Ook moest er eene school gesloten wor den, daar de onderwijzers, na gar nalen te hebben gegeten, zich zeer onwel gevoelden. Tot adjunct-directeur van 's rijks gesticht te Veenhuizen No. 3 is be noemd de heer J. W. van der Saude, concierge van het gebouw der Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden. De vleeschfabrieken langs den IJsel hebben het werk hervat. Men is begonnen met het maken van de zg. saucis de bologne, metworst enz. Er zijn reeds veel orders voor Noord en Zuid- Holland. De vleeschwaren zullen niet laag in prijs zijn, want het beste vee, waar die prijs naar berekend wordt, is duur. Dinsdag avond werd door de po litie op de kermis te Nijmegen aan gehouden zekere C. G. v. D., koop vrouw, wonende te Deventer, die een 84-jarig heer zijn cilinderhorloge uit den vestzak gestolen had. Ilare handlangster, zekere H. T. B., huis vrouw van J. K. uit Arnhem, die ook was aangehouden, werd bij na der onderzoek niet schuldig bevonden. De vorige week had zich te Slie- drecht onder schafttijd een arbeider op een steiger te slapen gelegd. Hij werd geroepen, en schrikte plot seling wakker, wierp zich om, en viel daardoor van eene hoogte van 15 meter in de rivier. Hij wist zich door zwemmen boven te houden, tot de bemanning van een in de na bijheid zijnde stoomboot hem op merkte en redde. De man trok droog goed aan, en binnen een half uur na het ongeval stond hij weder heel kalm te wer ken, alsof er niets gebeurd was. Vrijdag heeft zich Hendrikus Ter- velde, oud 58 jaar, wonende in een steegje aan den Vuchterdijk te 's-Bosch gezelfmoord. Hij, die slecht ter faam stond, had zich daartoe nadat zijn oppas sende vrouw, welke met hard wer ken voor beiden 't brood verdiende en gistverkoopster is, 's morgens naar buiten was gegaan met zijn hond in een klein vertrek opgesloten en heeft zich met zijn hond gedood door verstikking met houtskooldamp. Toen 's namiddags de vrouw thuis kwam, had hij reeds opgehouden te leven. Op tafel lagen een viertal brieven, van welke een voor den heer com missaris '«'an politie, terwijl op de deuren, muren en tafel de volgende ontboezemingen geschreven waren: De dood is beter dan een slegte vrouw Wie baar neemt ik gun haar jou. De dood van een 28-jarige mar telaar (huwelijkstijd) Gij hebt uw wraak gekoeld me- taale vrouw, ijzere hart, moordenaar van uw man. Ik sterf met een hond omdat ik nog minder als een hond getelt werd. Hoordeelt niet, want ge zult ge- hoordeeld worden. Te Helmond werd Zondag och tend mej. C. S., terwijl zij aan 't waterscheppen was, uit het reser voir, door een duizeling bevangen, waardoor zij in het water viel en verdronk. De groote aflevering van Zeeuw- sche mosselen naar het buitenland is begonnen, met duizenden tonnen worden zij te Mechelen en Antwer pen gebracht, om van daar naar Frankrijk verzonden te worden. Voor die zelf eens gedwongen is geweest om bij het bewustzijn van eigen schuld, zijnen vijand een goed woord te geven, tot hem zijn noodkreet te richten, dien hij van alle menschen het minst meende noodig te heb ben. Eduard schreef derhalve op zeke ren dag een paar regels aan Schalm, waarbij hij dien verzocht, wegens zaken bij hem te komen, daar het hem, zooals men denkeu kan, on mogelijk was om zelf een bezoek te brengen aan den uidrager. O, gebroken trots, geknakte hoog moed Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2