Engeland, waar het gebruik nog grooter is dan in Frankrijk, gaan zij over Rotterdam en Ylissingen. De prijzen beloopen f2,20 k 2,40 per ton. Onlangs werd gemeld, dat de Zeeuwsche visscbers besloten had den, Tesselsch mosselzaad aan te koopen, wegens den slechten aan slag in Zeeland, dit is nu gebeurd. Zaterdag is de eerste stoomboot te Tolen met 1050 balen Tesselsch mosselzaad aangekomen. Nog dui zenden halen worden verwacht, al leen voor Tolen, en nog duizenden voor andere plaatsen in Zeeland, om steeds aan de groote vraag- naar het buitenland te kunnen voldoen. GEMENGD NIEUWS. Pasteur's inëntingsmiddel tegen hondsdolheid werd, zooals men weet, in handen eener commissie gesteld om er de practische waarde van te onderzoeken. Pasteur had deze com missie 23 honden doen toekomen, die door hem waren ingeënt, en toen 23 honden, die deze kunstbe werking niet hadden ondergaan. Al len liet men daarop door dolle hon den bijten. De 23 laatstgenoemden werden daarop allen dol en stierven; de eerstgenoeinden bleven volmaakt gezond. Na zulke feiten is het niet meer te loochenen dat Pasteur met zijn vinding aan de maatschappij op nieuw een grooten dienst heeft bewezen. De directeur van eenen vuur toren, Rije, te Christiania, heeft bij de constructie van de vuurtoren-lan taarns eene verbetering uitgevon den, die ook voor de verlichting aan zee in andere Noordsche landen van belang is. Zooals men weet, zijn de lantaarns in den winter in hooge mate blootgesteld aan het duister worden door sneeuw en ij: en moeten de beambten de glazen tot nu toe altijd afwasschen en af wrijven met in zout water gedoopte doeken. Rije heeft nu een mecha- nismus uitgevonden, die door mid del van luchtstrooming het ijs en de sneeuw verhindert, zich aan de glazen van de lantaarn vast te zet ten. Zijne nieuwe lantaarn is door het Zweedsche «lichtvuurwezen: aangenomen en zal allengs bij alle groote vuurlichten in Zweden inge voerd worden. Ook Sarah Bernardt heeft haar congres gehad, door haar bij eengeroepen en door haar gepresi deerd. In de openingsrede verklaar de zij haar schuldeischers want deze waren de congresleden dat zij met den heer Duquesnel een con tract had aangegaan voor 250 voor stellingen in 'tjaar en 1000 francs per speelavond. Zij verklaarde zich nu bereid om van elke 1000 fr. er 300 af te staan aan een comité uit haar schuldeischers. De voorslag werd door allen aangenomen, en met een glas champagne en een voordracht uit «Horace» scheidde men. Sarah's schuld bedraagt on geveer 1 millioen francs in specie. (D. v. N.) Zondag nacht omstreeks 2 uur is de groote tent, waarin de ten toonstelling van pluimgedierte te Ostende gehouden werd, door een vreeselijken storm geheel vernield. Plet grooste gedeelte der volière is gebroken. Yele duiven en kippen zijn weggevlogen, gedood of gewond De verliezen, door vele exposanten geleden, zijn aanzienlijk. De heer Polvliet, van Hellevoetsluis, verloor een zijner beste duiven, die in den catalogus genoteerd was voor f 1000. De heeren Fulton uit Londen, Boe- ve van Rijssel, Nijpens uit Gent en andere inzenders hebben ook verlie zen, en natuurlijk zijn vele dieren verkeerd terugbezorgd. Een «maan-regenboog», zeer zeldzaam verschijnsel, is Dingsdag- avond, even na 8 uur, gedurende een paar minuten op eenige plaat sen van Engeland waargenomen. Een klein gedeelte van de rechterzijde van den boog was zichtbaar. Blijkens het jaarverslag der Duitsche Maatschappij ter redding van schipbreukelingen heeft zij thans 88 stations, waarvan 41 aan de Noord- en 47 aan de Oostzee. In het afgeloopen jaar zijn door haar bij 14 zeerampen 88 personen gered, Het geheele aantal personen, door haar sedert hare vestiging gered, bedroeg tot het einde van Maart laatstleden 1482. Men meldt uit Durban van 8 Sept., dat eenige inboorlingen aan de Zambesi-rivier, niet ver van Mackingire, Portugeesche kooplieden en officieren vermoord hebben. De Fransche factorij te Chimuarra werd geplunderd en de geheele omlig gende streek is verlaten. Aan het personeel der Hollandsche factorij en van de opium-plantages gelukte het, de aanvallers af te slaan. Te Sena (Portugeesche hoofdplaats aan de Zambesi) heerschte groote op schudding. De handel is totaal ge stremd en de verliezen zijn zeer groot. Zekere R. kwam met den trein uit Lyon te Parijs aan. Een net ge kleed persoon vroeg hem van waar hij kwam. Toen R. op die vraag geantwoord had, zeide de ander, dat hij deel uitmaakte van de gezondheidscom missie en de aankomende aanstonds moest ontsmet worden. Hij voegde er nochtans bij, dat, indien de vreem deling dit niet in 't openbaar wilde laten doen, hij den man in een kof fiehuis zou brengen. «Laat uw reis koffer hier staan, besloot hij; ik zie wel dat gij gezond zijt en volg mij maar.» In het koffiehuis vroeg het «lid van den openbaren gezondheids dienst» de portefeuille van den vreem deling, om ze te berooken. De man mocht naar het station terugkeeren. De portefeuille zou hem ontsmet te rugbezorgd worden. R. ging verblijd heen, maar wat hem niet volgde was zijn portefeuille die 1500 fr. bevatte in bankbiljetten, welke thans zonder twijfel reeds zul len ontsmet zijn. - Waarom worden de meeste vrou wen zoo vroeg oudOp gezag van het Phreneological Journal wordt hierop geantwoord: Hoofdzakelijk: tobben. Vrouwen blijven in den regel te veel aan kleinigheden hangen; overdrijven ondergeschikte bezwaren, loopen vooruit, en vermoeien zich den geest met muizenissen. Moeders tobben over hare kleine en groote kinderen veel meer dan noodig is. Eene tweede oorzaak is: gemis aan beweging en frissche lucht. Niet nu en dan een visitetje of een klein wandelingetje, of wat boodschappen doen, maar een geregelden Hinken uitstap. Eene vrouw zegt altijd: «ik heb vandaag geen tijd; vandaag moet ik absoluut dit of dat opredderen, of verstellen, of nazien, de hemel weet wat.» Zij bedenkt niet dat een ge regeld dagelijks wederkeerend lucht- bad haar eerste behoefte is. Als zij kinderen heeft, laat zij die kinderen dan meenemen, dat zal haar en hun goed doen, maar laat zij minstens één uur daags, weer of geen weer, een wandeling doen. Laat zij voor die gelegenheid een Hinken doelma- tigen regenmantel gereed hebben lig- waar de ochtendjas onder ver dwijnt, en een Hinken doelmatigen hoed, zoodat het: «wat zal ik aan trekken?» ook geen hoofdbreken kost. Wees zeker, dat, al blijft dan ook eens eene kamer ongedaan, of een paar kousen ongestopt, zij aan gezondheid en levenslust rijkelijk aan haar man en kinderen vergoedt, wat zij hun in dit andere opzicht te kort doet. En dan, frissche lucht in al de hem zijn staart, welke hij eenige malen om het hoofd gewonden, in den vorm van een chignon draagt. Hij moet der nieuwsgierige Parij- sche jeunesse dorée nu en dan iets verhalen over het Hemelsche Rijk; vooral interresseert haar dat thans, nu de Franschen in vollen oorlog met de zonen van dat Rijk zijn. Eén gebeurtenis vertelt üij meerma len, en boeit steeds zijn toehoorders. Ziehier hoe het verhaal luidt: 't ls drie jaar geleden. Een zekere Loang-Li was in dienst bij de Keizerin van China en had in bewaring een sierlijken waaier, waarop de keizerlijke draak met groene zijde geborduurd op een goud veld; een heilig stuk afkomstig van den overleden Keizer en 't welk door de Keizerin bestemd was om op den trouwdag van haar zoon, als een der kostbaarste relieken zijns vaders, op plechtige wijze dezen overhandigd te worden. Op een kwaden dag brak Loang-Li den waaier. Wel eene maand verliep en Lo ang-Li hoorde niets, van straf noch berisping. Hij vleide zich dan ook, dat de Keizerin óf die waarde niet aan den waaier hechtte, waarvan zij zoo hoog had opgegeven, óf dat het ongeluk haar onbekend was. Dit laatste was waarschijnlijk. Toch kon hij zich niet verklaren dat het ge broken kleinood eenige dagen na het ongeval spoorloos verdwenen was. Op een morgen, circa 5 uur, werd hij gewekt en een dienaar, hooger in rang dan hij, stond vóór hem. Sta op, Loang-Li. Waarom, Thsing-Poe? waagde hij te zeggen. Hebt ge hier uw beste kleeren J a. De allerbeste? Neen, die zijn beneden. Ga ze halen, maak uw staart sierlijk op en kleed u, vlug! Maar? Thsing-Poe deed een gebaar,waar uit Loang-Li begrijpen konDe Kei zerin wil het! Volg mij, sprak Thsing-Poe, toen de ander gereed was. Deze zonderlinge handelingen ver ontrustten Loang-Li, vooral, toen hij eenige binnenplaatsen doorgegaan zijnde,Thsing-Poe volgen moest door een deur, over welker drempel hij nooit den voet gezet had. Na eenige gangen doorgeloopen te hebben, kwam hij op eene bin nenplaats met hooge sombere mu ren hier was de grond niet bestraat en in een der vier hoeken zag hij een pas gedolven kuil, waarnevens een staak geplant was. Aan den staak waren de stukken van den waaier vastgebonden. Hemel weet het de Kei zerin Wat? Van den waaier. Wat weet ik daarvan. En daar hangt hij? Is dat de waaier van de Kei zerin Weet ge dan van niets en voert me hier heen? Ik doe mijn plicht. Wat moet er dan gebeuren? Och! Thsing-Poe, lieve, beste Thsing- Poe, zeg mij dan ten minste wat 'k Begrijp Tt helaas! ik moet sterven Eensklaps knarste een sleutel in de deur, welke toegang gaf tot de binnenplaats. De deur opende zich even en door de opening werd een zwaard gestoken. den oorlog tegen Atjeh kon worden beschikt. Kolonel Demmeni, benoemd tot goeverneur van Atjeh, is den 3en dezer naar Atjeh teruggekeerd, en werd door een groot aantal officie ren aan den Kleinen Boom uitge- De neusvleugels van Loang-Li leide gedaan. Zijn adjudant, de 1 ui- vertrekken nu en dan ramen en dit alles beteekent deuren tegen elkaar open, vooral in de slaapkamers, en de afgehaalde bedden aan dien luchtstroom bloot gesteld. Ook daardoor worden al lerlei ziekten voorkomen. En eindelijk, vindt het niet «laf of lui of onvergeeflijk,» om wat te gaan rusten, ook al is het overdag, als de vermoeienis u lust en kracht beneemt. Een half uurtje, desnoods een kwartiertje op canapé of ge- makkelijken stoel, knapt u voor den geheelen dag weer op. Om kort te gaan, vrouwen die niet vóór haar tijd leelijk en oud willen worden, moeten bedenken dat beweging en vrije lucht een hoofd- vereischte zijn, en dat tobben geen verdienste, maar een plaag is voor ons zelf en anderen. Een Drama binnen de muren van bet Paleis te Peking. Bij een der café-concerts in de Champs-Elysées is een garcon in dienst, een Chinees, die echter uit stekend Fransch spreekt. Hij draagt de witte voorschoot, den zwarten rok en het laag uitgesneden vest, zooals de andere, alleen onderscheidt Thsing-Poe zweeg, trok een hor loge uit zijn gordel, bekeek dat even en ging op en neer loopen, zooals iemand die wachten moet. Thsing-Poe, ik zal eeuwig uw slaaf zijn, zeg me toch waar ik ben, wat ge wilt, wat ge doen moet, wien ge wacht. Zwijg. Maar, waarom houdt ge toch een makker in pijnlijke onzekerheid. Hebt ge zelfs geen medelijden met mij, die den toorn wellicht heb op gewekt der Keizerin. Een toorn, die mij treffen zal en mij misschien scheiden voor altijd van war mij dierbaar is. Een toorn, die nog te verbidden is, als gij spreken wilt. Thsing-Poe stapte steeds eentonig door en zei alleen: Blijf staan, waarin ik u gezet heb. Och! breng mij vóór de Kei zerin, die dienst zal mij voor altijd aan u hechten. Gij verveelt me met uw ge bazel. Thsing-Poe! zeg mij dau ten minste is die kuil voor mij be stemd? Dat zult ge spoedig weten. spalkten zich open, zijn tanden klem den zich zenuwachtig op elkander en hij overzag al de verschrikke lijkheid van zijn toestand. Een flauwe hoop had hij nog gekoesterd, dat deze comedie der Keizerin met geen drama zou eindigen, daar Thsing- Poe zonder wapen was. Een rotting straf, een geeseling had hij zich toe gedacht gezien en het scheen hem toe, dat Thsing-Poe wachtte op de knechten die hem een opgegeven getal slagen zouden komen toedie nen. Nu echter een zwaard aan Thsing-Poe zoo geheimzinnig werd toegereikt, begreep hij maar al te goed, dat het om zijn hoofd te doen was. Doch hij verloor zijn zinnen niet. 't Was hem bekend, dat de ge bruiken van zijn land meebrengen, dat zonder getuigen dergelijke te rechtstellingen tusschen de muren der gevangenissen werden volbracht. Bij deze gedachte glinsterden zijn oogen, al de bewegingen van Thsing- Poe volgende. Hij wachtte tot de deur zich weer sluiten zou. Nauwelijks was ze dichtgetrok ken of Loang-Li sprong, nog vóór Thsing-Poe zich had omgedraaid, dezen naar de keel hem. Daarop trok hij de kleeren van Thsing-Poe aan en smeet het lijk in den kuil, Hij kende ongelukkig het teeken niet, dat Thsing-Poe zou gebezigd hebben om den wachter in den gang te zeggen«Het is geschied. Open de deur.» Een onvoorzichtigheid kon voor hem noodlottig wezen. Daarom be- doot hij te wachten. Deze oogenblikken waren vreese lijker dan die te voren met Thsing- Poe doorleefd. Herkende men hem, spoedig zou zijn daad der Keizerin ter oore komen en welke afgrijseli; ke folteringen wachtten hem dan wei- licht, welke martelingen vóór een gruwelijken dood? Een kreet van blijdschap ontsnapt bijna aan zijn hijgenden boezem. Zijn aandacht viel er op dat de deur, als zij geopend werd, den gang moest indraaien en hij rekende op den slaaf- schen eerbied van den ondergeschik ten dienaar, die zich noodeloos niet vertoonen zou. Toen hij eindelijk de sleutel in de deur hoorde steken, bedekte hij zooveel mogelijk het gelaat met een doek. De deur opende zich en achter haar verschool zich eerbiedig, met voorovergebogen bovenlijf de die naar. De wil der Keizerin is volbracht, mompelde Loang-li. Hare Majesteit wacht u, sprak de man achter de deur. Loang-li liep vlug door de gan gen, over de binnenplaatsen en be vond zich spoedig op bekend terrein, ontsnapte gelukkig uit het paleis, zonder herkend te worden, en scheep te zich zoo spoedig doenlijk in te Tonkin, aan boord van een Fransch stoomschip. Te Marseille aangekomen, bleef hij twee jaren bij een theekoopman en thans kan men hem, de servet over den schouder geslagen, iederen avond in de Champs-Elysées hooren roepen Limonade Gazeuse, un! Servez Boumra Gij kent hem allen, heeren, zegt de garconals hij geëindigd heeft, met een grijnslach. En hij plaatst den duim dan veel- beteekenend op de borst....'t Is zijn eigene geschiedenis. tenant Breijer, vertrok per zelfde gelegenheid. Naar het Bat. Hand. verneemt, is aan Toekoe Bait, voormalig At- jehsch hoofd, die vijf jaren geleden wegens verraad door de Ind. regee ring naar Banda werd verbannen, vergunning verleend, naar zijn land te mogen terugkeeren. Blijkens opgave in het Ind. Weekb. v. h. Rechtis door ruiling de samenstelling van het Hoog Ge rechtshof en het Hoog Militair Ge rechtshof van N. Indie gedurende het rechterlijk jaar 18841885 eenigszins veranderd, en nu als volgt: le Kamer. Mrs. J. Sibenius Trip, president, J. Ph. F. Filz, A. Stibbe Lzn,, J. Hulshoff Pol, D. J. M. P. Mulder, raadsheeren. 2e Kamer. Mrs. W. de Gelder, vice-president, M. C. Piepers, A. J. W. Immink, W. J, Essers, raadsheeren. 3e Kamer. Mr. H. B. van Da velaar, vice-president, A. J. W. Cornets de Groot, en H, van Dissel. 4e Kamer en Hoog Mi litair Gerechtshot, vice-president, J. Th. M. Godefroy en J. D. Peere boom Voller, raadsheeren. Op het door den advocaat en procureur bij den Raad van Justitie te Samarang jh. mr. A. J. van den Bergh gedaan verzoek, om te bepa len dat de Europeesche tolken voor de Chineesche taal voor hunne ten behoeve van particulieren uitge brachte adviezen niet meer mogen in rekening brengen dan f 25 tot f 500, en dat ingeval van verschil omtrent de rechtmatigheid der vor dering de betrokken raad van Ju stitie alsdan uitspraak zal doen, is door de Regeering eene afwijzende beschikking genomen. Tot het doen van dit verzoek was adressant geleid door de omstandigheid, dat een tolk te Soerabaia voor een advies had gevraagd f 3000, terwijl een andere te Batavia voor hetzelfde advies tevreden was met f 15. Volgens het Bat. Hand. doen zich te Tjilatjap nog altijd koortsen voor van dien aard, dat lijders, naar andere plaatsen geëvacueerd, er nog geruimen tijd last van hebben, en al zijn zij in zooverre genezen, dat zij weder dienst kunnen doen, nog lang eene slepende ongesteldheid behouden. De Mercuryvarende tusschen Deli en Singapore, heett gerappor teerd, dat te Batoe Besar, op Su matra's Oostkust, den 21sten Juli een 20tal Chineesche zeeroovers des namiddags ten 3 ure geland zijn, en de woning van den Datoe om singeld hebben, terwijl het volk verschrikt wegvlood en den Datoe met een zijner beambten alleen lie ten die twee van de roovers dood schoten zonder te kunnen beletten, dat de Chineezen voor 200 dollars goed wegroofden. Het schip bleef nog uren liggen, maar het volk durfde er geen aanval op doen. KOLONIËN. BATAVIA, 5 Augustus. Naar het Bat. Hand. verneemt, zullen binnen eenige dagen naar Atjeh worden gezonden Z. M. ram- torenschepen Koning der Nederlan den en Prins Hendrik der Neder landenzoomede Z. M. stoomschepen Leeuwarden SambasPontianak BandaBatavia en Bandjarmasing Aldaar zullen alsdan aanwezig zijn een zeventiental oorlogschepenen dus eene scheepsmacht, grooter dan r die waarover tot heden gedurende aangevoerd: 190 Vette ""kalveren"'le "kwak MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 11 Sept. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.a 3.20, Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.a 1.50 Noordwijker Zand f .25 a 3.50 Sassenheimer f a Geld. Kralen f 1.25 a 1.50; dito Blauwe fl.50 a 1.60; dito Muisjes f a Hillegommer Zand fl.50 a 4.10; Friescke Hamburgers f2.10 a 0.dito Jammen fl.50 a 1.70; Engelsche f 1.10 a 1.20: Zeeuwsche blauwe f 1.70 a 1.80. Geldersche Fleur f 0.90 a 1.10. Champignons- f0.— afO— Aanvoer 1500 H.L. Tin onveranderd. Tarwe zonder noteering, op levering on veranderd, Nov. f 210. Rogge als voren, per 2100 K.G. a. c. z. k. Western f173, Petersburger f165. Noteering van de commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering hooger; Oct f153, 154, 153, Maart f151, 152, 153, 152. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op S00 K.G. Olie vast. Lijnzaad hooger betaald. Raapolie ruim prijshoudend; vliegend per 100 K.G. f31, lo. Oct./Dec. f30" f, lo. Mei f3 V/s. Lijnolie willig; vliegend per 100 K.G. f 22, 213 4, lo. 8ept./Dec. f21*/s, 21®/«» lo. Jan. Mei f 21 -/.. lo. Maart Mei f 22'M, lo. Juni Aug. f 229 f. Henncpolie vliegend f per 100 K.G. Raapkoeken f90 a 95 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 9.50 a 12.50 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3