sieraden in handen van uitdragers overgaan. Dwazen dus, die hooger springen, dan zij kunneneen schan delijk bankroet wordt hun loon of liever hun straf! Eindelijk is er nog een laatste redenwaardoor het groot aantal faillissementen ontstaat: Helaasbij velen is het met de eer lijkheid zoo slecht gesteld, dat zij het er op aanleggen, anderen afte- zetten; liuu doel is eenvoudig zich in den kortst mogelijken tijd ten, koste van anderen te verrijken. Over dezulken spreken wij in een vol gend artikel. Sw. ALGEHEEN OVERZICHT. Het Russische regeeringsblad be vat een bericht uit Skierniewicz gedagteekend 15 September, waarin het volgende voorkomt: Op den tocht van het station naar het paleis zaten de keizer van Duitsch- land en de keizerin van Rusland in het eerste rijtuig; de keizers van Oostenrijk en Rusland in het twee de rijtuig. Het Russische keizerpaar nam zijn intrek aan de linkerzijde van de bovenverdieping van het groote paleis; de bovenverdieping rechts wordt door keizer Wilhelm ingenomen, terwijl keizer Frans Jo seph de benedenverdieping rechts bewoont. In den eersten vleugel van het paleis zijn kamers ingericht voor: Bismarck en zijn zoon, Kalnoky en Giers, voor de generaals Yon Schwei- nitz, Yon Werder, Von Radziwill, Yon Lehndorff, Yon Albedyll, Yon Lambsdorff, Lebanoff en Rostoffsky. In den tweeden vleugel logeeren graaf Worontzoff-Daschkoff, gene raal Tschewerin, Wolkenstein, enz. De overige, tot het gevolg behoo- rende personen zijn gedeeltelijk in de stad en gedeeltelij ic op het land goed Lowitsch ingekwartierd. Het Journal de St.-Petersburg ziet in de bijeenkomst der drie Kei zers de wijding van de reeds be staande goede verstandhouding tus- scheu de drie rijken en een nieuwen waarborg voor het behoud van den vrede. Er is hier geen spraak van formeele alliantiën en evenmin van bepaalde onderhandelingen over bij zondere punten, doch elke nieuwe kwestie die zich voordoet, zal de monarchen niet gescheiden maar vereenigd vinden en vastbesloten om gemeenschappelijk te handelen, waar de gemeenschappelijke belan gen dit vereischen of, waar deze belangen uiteenloopen, naar over eenstemming te streven, zoodat orde, recht en vrede solidair worden ge waarborgd. Voor de drie volken is de bijeen komst der keizers een onderpand van veiligheid en van welvaart. Een volkomen reciprociteit zal worden gehandhaafd, doch tevens zal men een waakzaam oog houden op de woelingen der anarchisten en der rustverstoorders, die de openbare orde bedreigen. De Dzimnik Poznanshieen te Po sen verschijnend Poolsch blad. schijnt te meenen, dat de bijeenkomst der drie keizers de geschikte gelegen heid is, om op het herstel van Po- len's onafhankelijkheid aan te drin gen: «Wij gelooven» zegt het blad «aan het recht van ons on afhankelijk bestaan; wij houden dit voor eene der noodzakelijke voor waarden van de Europeesche be schaving. Door welke middelen, langs geheel op zichzelven. Hoe verdeeld in den beginne ook de openbare meening omtrent Eduard van Aken washoeveel vreugde menig nietig wezen over het schan daal zijner scheiding ook genoot, toch neigden zich de harten van beterdenkenden weder ten zijnen gunste, toen zijn ongelukkige toe stand en zijn berouw meer algemeen bekend werden. De deelneming in zijn lot nam aanhoudend toe en verkreeg een buitengewoon voedsel door het verder levensgedrag der Wolkensteins, dat weldra de open lijke veroordeeling onderging. Astarte en de oude baronnes had den door de scheiding hare persoon-1 lijke vrijheid teruggekregen, en wat zij tot dusverre nooit bezeten had den, ook een vrij aanzienlijk fortuin. Daarom waren zij nu ook ijverig bedacht om de smet van hun wapen schild af te wissen, die door de bur gerlijke verbintenis met van Aken welke wegen dit doel zal worden' bereikt, weten wij niet. Dat is de zaak der Voorzienigheid, op wier' besluiten wij niet vooruit willen loopen en wier raadslagen wij niet i kunnen doorgronden.» De Polen konden moeielijk een slechter oogenblik hebben gekozen, om op vervulling hunner nationale wenschen aan te dringen. De drie Keizers keerden gisteren namiddag te 4 u. 15 m. van de jacht terug, waarna het diner en des avonds een ballet-voorstelling plaats j vond. De nieuwbenoemde Engelsche ge-1 zant te Berlijn, Sir Edward Malet, was van 1879 tot 1883 consul-gene raal en agent diplomatique in Egypte, en bekleedde de betrekking van ge zant te Brussel eerst sedert 31 De cember van het vorige jaar. Klaar blijkelijk is het de grondige be kendheid van den heer Malet met de Egyptische kwestie, waardoor Enge- land's tegenwoordige verhouding tot de groote mogendheden van het vasteland geheel beheerscht wordt, die bij deze benoeming den doorslag heeft gegeven. Volgens de Engelsche bladen, is Lord Carlingford, de voorzitter van den Engelschen Privy Councilniet tot gezant te Berlijn benoemd, om dat de zwakke staat zijner gezond heid hem het aannemen dier betrek king niet mogelijk maakte. Als aan beveling voor den nieuwen gezant, Sir Edward Malet, vinden wij verder vermeld, dat hij afstamt van zekeren Lord, die de Magna Charta mede onderteekende, en dat hij dus in Berlijn ongetwijfeld «Covrfd/iig» is! Het Journal des Débats heeft een telegram uit Weenen ontvangen, waarin het gerucht werd vermeld, dat de Fransehe minister Jules Ferry een bezoek zou hebben ge bracht bij Vorst Bismarck te Varzin. Bijzonder waarschijnlijk klinkt dit niet; de aanleiding tot het gerucht is waarschijnlijk hier in te zoeken, dat Ferry gedurende zijne vacantie eenige dagen in den Elzas, dus op Duitschen bodem,heeft doorgebracht. De Fransehe gezant te Berlijn, Baron de Courcel, heeft, nog voor het vertrek van den Rijkskanselier naar Skiernewicz, een langdurig onderhoud met dezen gehad. Camille Pelletan laat in een hoofd artikel van de Justice de vrees door schemeren, dat de drie keizers maat regelen zullen beramen om het asielrecht in Zwitserland te doen beperken of opheffen. «Wat men ook moge denken over de internationale revolutie» zegt hij aan het slot van zijn artikel «men kan be zwaarlijk aannemen, dat de groote militaire mogendheden de binnen- landsche staatkunde en de wetge ving geweld zullen aandoen in eene Republiek, waarop zij geenerlei rech ten kunnen doen gelden. Lode wijk XIV vermocht niets tegen het kleine, maar vrije Holland: laat ons hopen, dat Europa sedert de zeventiende eeuw niet achteruit is gegaan.» Maandag zijn in Italië 613 cho- lera-gevallen, waarvan 351 met doo- delijken afloop, voorgekomen. Voor Napels bedroeg het cijfer der sterf gevallen 283; voor Spezzia 6; voor Rome geen. Braïla-Arméni, gezant van Grie kenland aan het Engelsche hof, is aan de gevolgen van tering over leden. daarop kleefde. Bij de voorkomend heden door graaf Tancredo van Gel der steeds aan Astarte betoond, zoo zichtbaar nog onlangs in nieuwe bewijzen zijner vriendschap, kon het niet moeilijk vallen, dien allerge- trouwsten kampioen Jot echtgenoot te winnen, en zich dan, ten toppunt van geluk, tot den glans aan het hof te verheffen. Moeder en dochter begonnen dus een wezenlijk stormloopen op Tan credo's hart: zij lieten geen krijgs list voorbij gaan. om de zegepraal over den adjudant te behalen. Bij een aanval, welke de oude barones op den graaf ondernam, terwijl As tarte eene lichte ongesteldheid voor wendde, verklaarde vaD Gelder aan de mama, dat van eene echtver bintenis, tusschen hem en Astarte, niet de minste spraak kon wezen. Ten eerste wenschte hij dat niet, wijl men hem reeds verweten had achter het net van van Aken te In tegenspraak met de ontken-1 ning van Reuter, wordt officieel be- vestigd, dat men voornemens is j 3000 man versterking naar Egypte te zenden. Uit Malta zullen 15001 man infanterie en uit Engeland 1200 man cavalerie en 300 man infante rie worden uitgezonden. Een tweede uitgave van The Ti mes bevat het volgend telegram uit Shanghai. Er is alhier eene be langrijke vergadering gehouden door j de geheele vreemdelingen-kolonie,j waarin geprotesteerd werd tegen j het voortduren der ongeregelde vij andelijkheden, die den handel ver- nietigden en waarin de betrokken! regeering werd verzocht bemidde lend op te treden. Uit een officieel schrijven, door den kapitein ter zee Schering, com- mandant van de Duitsche korvet Elisabethtot den heer Lüderitz te Bremen gericht, blijkt, dat reeds op i 10 Augustus de geheele kuststreek van de Oranjerivier tot den 26en graad zuiderbreedte, en tot een uit- gestrektheid van 20 mijlen land-j waarts, officieel als bezitting der firma Lüderitz is erkend, en onder bescherming der Duitsche vlag is j gesteld. Ook de eilanden langs de kust worden tot deze bezitting ge rekend. In de proclamatie, welke bij het hijschen der Duitsche vlag werd voorgelezen, lezen wij onder an-i deren «Terwijl ik hiermede den last van j Z. M. ten uitvoer leg, hijsch ik hier als zichtbaar teeken de Duit sche vlag, en stel daardoor het bo ven omschreven gebied onder de bescherming en de opperheerschappij Oberherrlichheitvan Z. M. Keizer! Wilhelm I». Het bedoelde gebied blijft eene particuliere bezitting, want de pro clamatie spreekt van een Territo rium des Berm Lüderitz. Te Pretoria is eene publicatie afgekondigd, waarbij de Kafferhoof- den Moshette en Montsioa, op hun i verzoek, geplaatst zijn onder de be scherming en ingelijfd bij het rechts gebied der Transvaal, naar aanlei ding van artikel 4, der te Londen gesloten conventie. BIWËMLAMD. Haarlem, 17 September 1884. In den afgeloopen nacht is uit den Schootersingel opgehaald het lijk van den 56jarigen broodbak kersknecht D. S., die vermoedelijk in beschonken toestand te water was geloopen, gaande naar zijne woning. Niettegenstaande het bekende votum der Tweede Kamer, zullen Gedeputeerde Staten van Noord- Holland de grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel we der op het tapijt brengen. De Minister van Marine heeft aan de mindere geëmplooieerden bij 's Rijks werven voorloopig doen me- j dedeelen, dat hun adres tot beko ming van vaste aanstelling, ten einde aanspraak op pensioen te kunnen doen gelden, door hem in overwe ging is genomen. Door de huishoudelijke Com missie der Eerste Kamer is, ter te gemoetkoming aan het verzoek der! verslaggevers van de dagbladen, het voor hen bestemde vertrek ver groot en doelmatiger ingericht. visschen. En verder had hij zich over tuigd, dat Astarte's liefde meer voor het stoffelijk welzijn en den uiter- lijkeu praal bestemd was dan voor ieder zachtere aandoening van het hart; iets wat men toch in het hu welijk ook zoo niet geheel en al ontberen kon, zooals het eigen voor beeld der dame bewees. Wanneer evenwel Astarte op hare wijze ge lukkig wilde worden, 't geen hij als vriend van harte wenschte, dan had zij niets anders te doen dan de vurige genegenheid van prins Arthur aan te nemen, die smachtend wenschte door hem te worden voorgesteld. Dat was een dondsrslag uit een helderen hemel! Van den Babyloni- schen toren der ijdelste illusiën stort ten beide vrouwen geweldig neder in den diepen afgrond, waarin zij eigenlijk benoorden. Alle tranen van spijt en wanhoop, elk verlangen iedere zucht naar haar vroeger lot aan Eduara's zijde, kwamen voor Volgens de brieven uit de Hof- 3vad in de ArnhCtbevindt de oud- minister Modderman zich in een slechten gezondheidstoestandde wonde, verleden jaar met zooveel moeite tot genezing gebracht, moet weder opengegaan zijn. Ofschoon men er weinig van hoort spreken, moet deze toestand reeds geruimen tijd duren, en zouden de twee ge neeskundigen, onder wier behande ling de heer Modderman zich be vindt, de zaak niet zonder gevaar achten. Bij koninklijk besluit van 12 Sept. is dr. N. Beets, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In het Amstel-Hotel te Am sterdam is aangekomen grootvorstin Olga Feodorowna van Rusland, ver- gezeld van haar löjarigen zoon Ale xander en zeer aanzienlijk gevolg; de grootvorst Michael, haar gemaal, wordt aanstaanden Zaterdag ver wacht, hij is een oom van den Czaar. Het vorstelijk kwartier' van het x\mstel-Hotel is voor de hooge be zoekers in gereedheid gebracht. De Grootvorstin denkt eene maand hier te vertoeven en stelt zich onder be handeling van dr. Mezger. De door uitnemende organisa tie en werkelijke belangstelling zoo naar den wensch geslaagde demon stratie van het volk ter verkrijging van algemeen stemrecht, is thans geëindigd. De heer Heemskerk verleendeMaan- dag op het Binnenhof te elf uur audi ëntie aan de hh. F. W. Gebing en P. J. Helsdingen als leden van het hoofd bestuur van het Ned. Bond voor Algemeen Stemrecht, B. IJ. Heldt en J. Weelink, leden van 't Centraal bestuur van alg. Ned. Werklieden Verbond, en F. Domela Nieuwen- huis en P. van der Stadt, vertegen woordigende 't bestuur van het Soc. Democratisch Bond. De Minister had,de deputatie zeer welwillend ontvangen. De heer Ge bing had het woord gedaan en aan Z. Exc. het adres aangeboden, waaraan, naar men weet ongeveer tachtig vereenigingen uit den lande sanctie hebben gegeven. Op eene korte toespraak van den heer Gebing had de Minister geant woord, dat de Regeering den volks- wenscli in overweging zou nemen; maar dat men van de gevolgen van een algemeen stemrecht toch geen overdreven verwachtingen moet heb ben dat de belangen der werklie den behartigd kunnen worden, ook zonder dat algemeen stemrecht, 't welk daartoe dus niet noodig is en ook te onzent nooit heeft bestaan. Het laatste, Excellentie had de heer Gebing geantwoord is geen bewijs tegen de noodzakelijkheid. Spr. had daar tegenover gewezen op den ernst der tijden en nogmaals den wensch geuit, dat de Regeering de volksuiting in ernstige overwe ging mocht nemen en niet alleen beloven dit te doen, gelijk al zoo vaak is geschied, maar ook zou han delen. Die ernstige overweging had de minister toegezegd, te liever nu het j verzoek zoo ter juister tijd is geko- i men, met het oog op de plannen voor grondwetsherziening. I En daarmee was de audiëntie af geloopen blijkbaar ten genoegen van den spreker, wiens verslag door de aanwezigen dan ook zeer werd toegejuicht. Hij eindigde met een opwekkend Astarte te laat, en ten prooi der diepste vertwijfeling verliet zij met hare moeder de residentie Berlijn voor altijd. Van Aken, aan zijne schrijflesse naar gezeten en gebonden aan zijne actes, had maar één doelzijn uiterste best te doen. Hij leerde ar beiden. De aandrang om zijn on geluk weer goed te makende vroe gere beelden der jeugd, die met verwonderlijke frischheid hem zelfs in zijn hevigste berouw bijbleven; de altijd vurige doch hopelooze be geerte naar Mathilda's verlorene liefde; de smart harer onwaardig te zijn en haar toch te moeten der ven, dreven hem aan tot eene be paalde arbeidswoede, eene rustelooze bezigheid, om zijn verleden en zijn toekomst, zijne smart en zichzelven te vergeten. Wordt vervolgd woord, waarin hij wees op het nut van goede organisatie bij het onder nemen van iets als deze demonstratie. De Arnh. Ct. meldt het vol gende omtrent de voorgenomen ver grooting van de badinrichtiug in het verplegingsoord Bethesda te Laag- Soeren. Het reeds groote hotel Bethes da zal binnen kort worden ver groot, door het aanbrengen van een geheel nieuwen vleugel, waarin be halve eene reeks van badkamers, te vens een zaal voor douche-baden en het noodige aantal vertrekken voor Russische damp- en mineraalbaden zullen worden aangebracht. Het ge heel zal worden uitgevoerd volgens de plannen van de ingenieurs Riet- schel en Henneberg te Berlijn, spe cialiteiten op het gebied van bad inrichtingen. Tevens zal de eetzaal, met het oog op het groote aantal bezoekers, belangrijk worden ver groot, zoodat aan vele werklieden in de gemeente Rheden en omstre ken gedurende de wintermaanden werk zal worden verschaft. Het harddr.-comité van de Nederlandsche harddraverij- en ren- vereeniging, overwegende dat Maar ten van Rossum ex Nette als inl. paard in de nationale harddrave rijen te Bussum en Clingendaa! in 1883 geloopen, verkeerd is opgege ven, daarbij in aanmerking nemende art. 22 luidende: «Indien het blijkt dat een paard verkeerd is I opgegeven, heeft het harddraverij comité het recht de inschrijving te vernietigen, in dat g-eval komende inleggelden ten bate der kas; heeft I een paard een prijs gewonnen, dien niet uit te keeren of terug te vor- j deren. Blijk het, dat het paard op zettelijk verkeerd is opgegeven, zoo heeft het comité het recht alle per sonen die daaraan hebben deel ge had, voor altijd uit te sluiten van eiken te houden wedstrijd,» besluit Maarten van Rossum ex Nette als inlandsch paard te disqualifieeren en dientengevolge den tweeden prijs der nationale harddraverij te Bus sum in 1883 geloopen, te geven aan Telegraaf van den heer P. Smit Jr., den derden aan Emmavan den heer De Ridder. De tweede prijs der nationale harddraverij te Clingendaal, in 1883 geloopen, aan: De Wisse, van den heer B. Dekker, de derde aan Pro test ex Nette van den heer Van Aardenne. (Sport.) Uit Pretoria schrijft men aan De Standaard «Aan allen, die in Transvaal fa milie hebben of vrienden, of infor- matiën wenschen te ontvangen, deel ik mede dat Engeland heeft goed gevonden, het port op de brieven van Holland naar Transvaal van 35 tot 60 cent te verhoogen, waar door wij het twijfelachtige genot hebben, voor eiken brief 50 cent te mogen betalen voor onvolddoend port. Frankeert dus uw brieven met 60 cent port, doch laat het geen reden zijn, dat gij ons daarom min der schrijft, want dan straft Enge- land ons nog meer.» Uit Amsterdam wordt gemeld: Welk een zegen de invoering der postpakketten, voornamelijk voor meer verwijderde streken, is, mo ge blijken uit het navolgende Iemand, wonende in Staats-Vlaan deren, verzoekt een zijner kennissen te Amsterdam hem twee doosjes j tandpoeder te willen zenden, het geen geschiedde. Ongelukkigerwijze zag de meid tegen de moeite op om naar het postkantoor te gaan, en bracht het pakje bij Van Gend Loos, door wier tusschenkomst het werd bezorgd voor drie gulden vijf tien cent. Ware het per postpakket i verzonden, men had slechts vijftien cent moeten betalen. (N. R. Ct.) Een sedert 24 uren ontslagen I gevangene heeft Maandag nacht wederom diefstal gepleegd op de Kloveniersburgwal bij de Oude Hoog straat te Amsterdam in den glaswin- I kei van de firma Griel en Goil. Door I het inslaan eener glasruit heeft hij een en ander ontvreemd. Hij werd door de politie op heeterdaad be trapt en in hechtenis genomen. Het barkschip, in aanbouw bij de heeren Huygens Van Gelder te Amsterdam, zal den naam dragen van den algemeen geachten en po- pulairen Nicolaas Beets.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2