Jaargang-. Vrijdag 19 September 1884. No. 369. FEUILLETON. Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. I Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité E/rangère G. L. BA UBE Sp Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmarfre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12} tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen Tan 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2e deur. Geopend dagelijks tan 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Vertoon van" diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde Ié dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum v®or kerkelijke oudheid, kunst, eu geschiedenis, vooral van Nederland cn meer bijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen i te taling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 11—3 T Teylers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen Moensda" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag v Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag e Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrij. Zaterdag v i 1—4 i Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend De Administratie van Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De Burgemeesters van Brussel, Gent, Luik, Mons, Arlon en Antwer pen zijn gisteren te halfelf uur door den koning ontvangen. De Burgemeester van Brussel hield eene lange rede, waarin hij het ge wicht betoogde der petities van 820 gemeenten, met eene bevolking van 2.800.000 inwoners. De Koning antwoordde: lk ont vang uwe petitie als de uitdrukking van den wensch van een groot aan tal burgers, bekleed met de waardig heid van gemeentelijke overheids personen. Ik heb evenzeer een groot aantal petities in tegenovergestelden zin ontvangen. Met het oog op dergelijke uiteen- loopende meeningen moet ik mij voegen naar den wil van het land, zooals die door de meerderheid der beide Kamers is uitgedrukt. Gij zijt te welwillend mijne wijs heid te prijzen, doch ik neem aan hetgeen gij zegt over mijn nauwge zette plichtsbetrachting als constitu tioneel soeverein. Ik zal steeds getrouw blijven aan mijn eed, en voortgaan te trachten den regelmatigen loop van den par lementairen regeeringsvorm te ver zekeren. Ik zal nimmer onderscheid tus- schen Belgen maken; ik zal voor de eenen doen, wat ik voor de anderen gedaan heb. Mijn tegenwoordige houding zal zijn als die in 1879 toen ik gebruik maakte van mijn prerogatief, vol gens den geest der Grondwet. Ik dien België, onze beide groote partijen en de edele zaak der vrij heid, waaraan ik ten sterkste ben ver knocht. Ik dank de burgemeesters voor hun gevoelens, die zij voor mijn per soon hebben geuit. Vervolgens ondervroeg de koning de burgemeesters over den toestand, die uit de toepassing van de school wet voor hunne gemeenten zal gebo ren worden. De burgemeesters verlieten het paleis te 10uur, om zich naar het stadhuis te begeven. Een tal rijke menigte juichte hen toe. De burgemeesters waren zichtbaar aan- Een persoon die de burgemeesters uitjouwde, werd voor het stadhuis in hechtenis genomen. Nog lang duur den de toejuichingen voort. De avond was vrij onrustig. Ver scheidene troepen, duizenden perso nen sterk, trokken fluitende, schreeu wende en de Marseillaise zingende door de voornaamste wijken der stad. Zij bewogen zich voor het ko ninklijk paleis en voornamelijk voor de bureelen van het katholieke dag blad Patriots. De politie moest tusschenbeide „DE UITDRAGER". Roman uit liet alledaagsere leven. 52. Van Boekhoven zag dat ijveren met veel wantrouwen aan; hij wist wat ijveren beduidde; maar zijn vrees dat deze zucht tot werkeu spoedig zou verdooven, werd niet bewaarheid. Eduard schrikte noch voor de moeite, noch voor den langen duur van den arbeid terug ja, onderwijl hij zich geheel aan zijn vak wijdde, leerde hij het gewicht daarvan niet alleen waardeeren, maar kreeg er zelfs lust in, en verlioovaardigde zich er op dat hij een deel uitmaakte vau die macht, die, levendmakend, olie aderen van het staatslichaam doordringt. Daar Eduard bepaald talent bezatbij een gelukkige scherpzinnigheid en voorstellings vermogen, en als jurist alle zijden van het recht had leeren kennen, zoo behoorde hij spoedig tot de be kwaamste beambten van dat kabi net, trok de opmerkzaamheid van invloedrijke mannen tot zich, en zag zich langzamerhand met veelvuldig vertrouwen vereerd. Hem begon een g*evoel van eigenwaarde en tevre denheid te doorstroomen, van welks I schoonheid hij nooit te voren begrip 1 had gehad, en zoo hij zijne ooren ^oor dat treurig verleden kon slui ten, dan had hij zich bepaald ge- 1 lukkig gevoeld. i Gedurende twee jaren bijna zag j hij Schalm niet, uitgezonderd een j paar malen, dat hij hem ter loops ontmoette of vluchtig «goeden dag» I wenschtemaar ook met opzet ver- meed hij «Koude-Steen», wanneer hij uitging. komen om ze uiteen te jagen. De burgemeesters hebben beslo ten om den 2den October opnieuw te Brussel bijeen te komen. De Engelsche admiraliteit heeft besloten om het pantserschip Aga memnon naar China te zenden. Naar uit Londen aan de Temps gemeld wordt, zou Li-Fong-Pao, de Chineesche gezant, weldra weder van Berlijn naar Parijs komen. Ge ruchten van bemiddeling worden weer vernomen. Li-F ong-Pao's vertrek naar Peking zal nog vooreerst niet plaats hebben. Hij wacht op zijn opvolger, Shu- Tsin-Tchang-, dien hij eerst instal- leeren zal. Ook deze zal gezant te Berlijn, Weenen, Rome en Parijs worden. Hij is op weg met 14 se cretarissen, maar zal Pijrijs eerst na het eindigen van den oorlog mogen bezoeken. Of Jules Ferry een bezoek bij Bismarck gebracht heeft, zooals de Débats meldden, zal van Fransche zijde niet spoedig hekend worden. De Temps spreekt het tegen op eene zoo geheimzinnige wijze alsof het blad wilde doen gelooven, dat het bezoek had plaats gehad; eer gisteren met deze woorden «Eene eenvoudige opmerking doet aan de juistheid van het bericht twijfelen. De Duitsche rijkskanselier heeft namelijk in den laatsten tijd zijn buiten Friedrichsruh' niet be zocht, maar is zijn geheelen vrijen tijd op Varzin gebleven.» Dit bewijst niets, daar Ferry even goed naar Varzin als naar Frie drichsruh' kon gaan. Gisteren weder «Berichten uit Berlijn doen het gerucht ongegrond schijnen. De hr. De Courcel heeft onlangs twee be zoeken te Varzin gebracht; weldra Doch het treurig genoegen kon hij zich toch niet ontzeggen, om Ma thilda, op haren verjaardag, anoniem een klein geschenk* of een bloemen- ruiker te zenden. Wie de eigenlijke gever was, kon men licht vermoeden, en in Mathilda's hart flikkerde de jeugdige liefde weer op, hoe gun stiger de heer van Boekhoven over hem sprak; want deze kwam nu weder dikwijs bij Schalm inkoopen doen. Op zekeren dag, nadat Eduard een zeer moeilijk werk had afge maakt en geleverd, liet de directeur hem boven op zijne audiëntie-ka mer komen. Uwe Excellentie heeft mij ont boden Ja, mijn waarde van Aken! Ik heb het concept van uwen ar beid gelezen, en ben buitengewoon daarover tevreden. Gij zijt een ge- schikt, vlijtig en eervol ambtenaar, en daar ge reeds lang werkzaam- zal hij opnieuw een onderhoud met den Rijkskanselier hebben.» Twee Fransche prelaten, mgr. De- quesnay, aartsbisschop van Kame- rijk en mgr. Chaulet d'Oultremont, bisschop van Mans, zijn overleden. Thans zijn er zes bisschopszetels in Frankrijk onbezet. De Dinsdag door de ministers v. Bismarck, Kalnoky en v. Giers ge houden conferentie te Skierniewiez duurde ongeveer twee uren. Keizer Wilhelm verleende des avonds te half zes eene audiëntie aan graaf Kalnoky. Bij de Dinsdag in de schouwburg zaal gegeven ballet-opvoering kwa men eerst de dames en heeren van het hof binnen met de ministers, de generaals en het verdere gevolg. Daarna verschenen Keizer Wilhelm met de Keizerin van Rusland aau den arm, Keizer Frans Jozeph met de Grootvorstin Pauwlowna, Keizer Alexander en de Grootvorsten. Dinsdagavond te vijf uur bracht Yon Bismarck met ziin beide zonen een bezoek aan generaal Gourko. Aan generaal Gourko is de Leo poldsorde eerste klasse verleend. Keizer Wilhelm is met den rijks kanselier en verder gevolg gisteren morgen om acht uur vertrokken. Gisteren morgen te tien uur heeft Keizer Frans Jozef Skierniewiez ver laten, na van het Russische Keizer lijk echtpaar, de grootvorstin Maria Pauwlowna en grootvorst Wladimir Nikolais een hartelijk afscheid te hebben genomen. Z. M. de Keizer, vorst Bismarck, en grootvorst Michael met zijne zonen, zijn gisterenavond ten acht ure te Berlijn in goeden welstand aangekomen. heden hebt gedaan, die tot een hoo- i geren rang behooren, zoo heeft het, op mijne voordracht, Zijne Majes- I teit behaagd, u dien rang lieden te j verleenen. Ge zijt voortaan secretaris in 't civiel kabinet, met duizend gulden tractement, en ik verheug mij dat ge nu nog nader tot mij ;komt. Hier is uwe benoeming. Vriendelijk lachende reikte de staatsraad hem het brevet zijner i aanstelling over, en drukte hem har telijk de hand. J Excellentie! riep Eduard, verschrikt en verrast. hoe zal ik u danken wat zal ik u zeggen U kent mijn jammervollen levensloop al te goed. om niet mede te kunnen j gevoelen, dat dit de eerste oogenblik is, waarop ik mij weder minder be- I zwaard zie door gewetensangst en j kwellingja, dat ik wellicht ijdel genoeg ben te kunnen hopen, dat ik in de achting van enkelen weder ,zal rijzen. Wat ik verwierf heb ik Ingevolge de vroeger gemaakte beschikkingen vertrok de Keizer heden ochtend ten 7 ure naar Ben- rath (in de Rhijn-provincie). Grootvorst Michael reist met zijne zonen onmiddellijk naar Amsterdam door. In geheel Italië kwamen eergis teren 325 sterfgevallen ten gevolge van cholera voor, waarvan 265 te Napels en 11 te Spezzia. Volgens een bericht in de Spaan- sehe Epoca heeft de heer Silvela zijn ontslag als gezant te Parijs aan gevraagd. Men meldt uit Marseille aan de Temps dat contracten gesloten zijn voor het overbrengen van 5500 man troepen uit Tunis naar Frankrijk. De Popoio Romano bevat een tele gram uit Tripoli, waarin gemeld wordt, dat de bevolking te Zaïre in opstand is gekomen tegen den Turk- schen goeverneur. Deze had eigen handig een jongman gespietst we gens het beleedigen van een jong meisje. De zaak liet zich ernstig aanzien; het Turksch garnizoen is zeer weinig talrijk, en de correspon dent meende dat de Turksche auto riteiten veel gevaar liepen. Twee duizend man Fransche troe pen zijn bij den Kimpai-pas ont scheept. Zij tastten de Chineesche legermacht aan en joegen die met groot verlies op de vlucht. De Chi neesche troepen zijn thans in vollen aftocht. De Times bevat eene dépêche van Dinsdag uit Foo-Chow, waarin vermeld wordt, dat vijf Fransche door u alleen; ik zeg u mijnen hartgrondigen dank daarvoor, doch i kan, helaasniets anders doen dan jGod bidden, dat Hij voor die edele daad, door welke u een ongeluk- lage gered heeft, u met de heer lijkste vreugde aan uwe kinderen moge loonen! O, had mijn goede vader dezen dag beleefd! Beste van Aken! ik dank u recht hartelijk voor uwe goede wen- I schen, want 't is toch in zijne kin deren dat men herleeft, en voor wie men leeft. Maar ik moet u evenwel j met betrekking tot mijne weldaden, jzeer uit den droom helpen. Uwe tegenwoordige verhooging hebt gij alleen verdiend; het is uw werken de uitslag uwer billijkste pogingen, j Dat ik een beetje heb meegeholpen, |nu ja, vriend, dat deed ik gaarne, toen ik zag, dat gij een achtens waardig, geschikt man zijt. Maar dat ge voor twee jaren hier geheel onverwachts, ja plotseling zijt aan-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1