POPULAIR mm Ei 2e Jaargang. Dinsdag 23 September 1881. No. 372. FEUILLETON. „Zij was maar een ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. BA UBE Sp Co., J OH. F. J ONE'S, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen MUSEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12! tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voer kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar i gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zo»da"en kosteloos van 124 uur, dc overige Christelijke feestdageu tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 11 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag i i 2—4 v Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Administratie van Haarlem1 s Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te. kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Brussel komt van gisteren het volgende Reuter-telegram Zooeven heb ik een onderhoud gehad met den burgemeester. Op mijne daartoe gedane vragen, ant woordde hij «Ik geloof dat de oppositie tegen de schoolwet weldra binnen hare wettige grenzen zal terugkeeren. Alle hoofden der liberale partij ten minste beijveren zich om de agitatie binnen de wettige perken te houden. Overigens gaat men zich ijverig bezighouden met de gemeentelijke verkiezingen, die een afleiding zullen geven.» DOOR H. ZEEMAN. Marie roept mevrouw VanDur- zen, hare eenige dienstbode, toen deze na kerktijd te huis kwam. Marie eene vroolijke maar brave meid komt binnen met de woorden «Wat blieft mevrouw?» «Ga zitten kind! ik wenschte nog iets ernstigs met u te bespreken. Nog eenige dagen en gij verlaat mijnen huiselijken kring, om de vrouw te worden van een braaf man en vader. Ik heb u dikwijls onderhouden over den gewichtigen s$ap, dien gij doen gaat. Uw aanstaande echtgenoot, ik ken hem sinds lang, is een braaf man; hij is altijd vlijtig, werkzaam en nuchter. Met hem, ik ben er zeker van, zult gij gelukkig zijn, maar hij is weduwenaar; zijn jongen is 6 jaar oudhij zoekt eene moeder voor zijn moederloos kind, zult gij dat kunnen zijn, zeg Mariezult gij dat kunnen zijn; zult gij de plaats der moeder kunnen innemendie vervullen zooals zij die vervuld heeft? Gij De burgemeester geloofde niet dat er ernstige rustverstoringen te vree zen waren. Den dag der af kondiging van de schoolwet zal de burgemeester een verordening afkondigenwaarhij alle samenscholingen verboden wor den. De geheele burgerwacht zal dien dag onder de wapenen geroe pen worden. Bijaldien de troepen mochten tusschenheide komen, zou de burgemeester de burgerwacht terstond naar huis zenden. De Ligue de Venseignement, waar van de burgemeester de oprichter is, zal het initiatief nemen voor de bescherming der liberale scholen en ter krachtige bevordering van de schoolcollectie. Het is volkomen waar dat de regeering militaire maatre gelen heeft genomen, doch ernstige onlusten zijn alleen dan te vreezen, wanneer de regeering een ontwerp mocht indienen, waarbij de gemeente privilegiën worden besnoeid, 't geen te vreezen is. Sir Stafford Nortcote heeft op zijne reis in Mid Lothian ook een aantal deputatiën betreffende het stemrecht voor de vrouw in Engeland, ten gehoore ontvangen. Een drietal ver- eeniging-en maakten'van de tegen woordigheid van den edelman, die in het Parlement het stemrecht der vrouw verdedigd heeft, gebruik, om hem eenige dames te zenden. Miss Eliza Wigham begon een lang stuk voor te lezen, en Het dit volgen door znlt de stiefmoeder van dat kind worden. Een gehate naam bij de wereld! Zeg mij meidlief! zult gij voor dat kind zijn, wat de moeder er voor was? Nog eenige dagen en gij zult voor God en menschen moeten beloven, dat gij eene goede moeder, voor dat moederlooze kind zult zijn; zult gij die belofte met een vrij geweten voor God en men schen durven doen Marie? «O ja zeker mevrouwik zal den kleinen Hendrik zoo lief hebben als mij zeiven; ik zal voor hem leven en zorgen.» «Ik geloof u gaarne Marie! wat gij nu belooft, is oprecht gemeend, maar als God u zelve de moeder vreugde eens schenken zal, en gij zelve eens moeder zult zijnhoe dan Zal er dan geen verschil zijn tus- schen eigen en vreemd Geloof mij Marie, door veel liefde alleen is het mogelijk eene goede stiefmoeder te zijn. Laat het kind, waarover gij moeder staat te wor den, nimmer gevoelen, dat gij zijne eigene moeder niet zijt. Gij neemt de plichten eener ontslapene moeder op ugij zult eens voor God moeten verantwoorden, hetgeen gij nu aan vaardt. «Ik zal mijn best doen, lieve me vrouw, ik zal voor den jongen, dien een nog langer toelichting. Nauwe lijks had zij geëindigd of Dr. Agnes Mac'laren en daarna Miss Mair, allen tot dezelfde deputatie behoorend, voerden het woord, de eene om over de moeilijkheden van het verkrijgen van betrekkingen aan staatsinrich tingen, de ander om over de onge lijke verdeeling der studiebeurzen te spreken. De overige vier dames dezer de putatie zwegentoen kwam Dr. Sophia Jex Blake, met een adres van 314 onafhankelijke vrouwen uit Edinburgh en Mid Lothian en een lange rede. Het parlementslid geen einde aan den woordenstroom ziende, besloot tusschenbeiden te komen, en zeide: «Ik hoop dat gij mij zult verontschuldigen, daar ik heden nog veel te doen heb. De tijd vliegt, en ik heb spoedig een afspraakdus ofschoon ik zeker met voordeel nog vele opmerkingen zou kunnen vernemen, verzoek ik u mij toe te staan, na het gehoorde u te bedanken.» Sir Stafford Northcote beloofde toen nogmaals aan de dames dat hij hare rechten tegenover den heer Gladstone verdedigen zou, en nam afscheid, de dames der derde deputatie, welke niet aan het woord hadden kunnen komen, zeer teleur gesteld achterlatend. Ingevolge een keizerliik besluit van 18 September zullen de ver kiezingen voor den Duitsclien ik zóó lief heb, altijd opkomen en hem zóó lief hebben, als of 't mijn eigen was.» «Dat help ik u wenschen meid lief! zorg en bid God, dat hij u kracht geve te kunnen voorkomen, dat de menschen van u niet zullen zeggen: «Och wat kan je anders van haar verwachten; 't is maar een stiefmoeder!» Marie is gehuwd; zij is gelukkig en zij verdient zulkszij is de vrouw van een bekwaam, ijverig werkman, die leeft en werkt voor vrouw en kind. Zij verstaat de kunst om alles knap en zindelijk te houden, en zij heeft er eer van! In huis ziet er alles recht vroolijk en helder uit, en als manlief te huis komt, kan 't niet anders, of hij moet tevreden en gelukkig zich nederzetten aan het eenvoudige maal en God dan ken voor het vriendelijke, zonnige te huis, dat zijn Marie hem sinds twee jaar bereid heeft, na vier droe vige jaren, die hij met zijn kind, dat nimmer zijne moeder gekend heeft, als weduwnaar heeft doorge bracht, en dat geluk zal nog ver groot worden; de jeugdige vrouw verkeert in «blijde verwachting.» O hoe gelukkig zal zij dan wezen, als zij eens zelfs moeder zal zijn; wat Rijksdag den 28sten October plaats hebben. De Fransclie Justice bevat een brief van den radicalen afgevaar digde Vacher, die zeer de aandacht trekken zal. Daarin wordt gemeld, dat als gewoonlijk de prefecten aan de maires lijsten hebben rondgezon den van de jongelieden voor den krijgsdienst bestemd. De eerste na men op deze lijst zijn die, welke bij de marine ingedeeld worden, en hun getal is ditmaal dubbel zoo groot als anders. Dit moet dienen om de leemten aan te vullen, welke de oorlogen in Tonkin, Madagascar, enz, veroor zaakt hebben, maar men vraagt: met welk recht mag dit contingent ten koste van het landleger ver hoogd worden? Op het platte land verwekt de maatregel veel ontevre denheid, en de oppositie vraagt niet ten onrechte of hierin ook de Kamer al niet geraadpleegd moest worden. De sterfte in Tonkin moet groot zijn; de monarchalen exploiteeren met veel kracht de ontevredenheid tegen de Republiek. Men voorziet bij de eerstvolgende verkiezingen eenige nederlagen voor deze, die echter door de verdeeldheid der monarchalen hun geen voordeel zul len aanbrengen. Te Lyon dreigt weder tegen den winter eene arbeids-crisis en reeds wordt het werk schaarsch. Talrijke vergaderingen zijn reeds gehouden, zal zij dat kindje, haar eigen kindje lief hebben; «o God», zoo trilt het in haar hart, voor dat haar eigen kindje zal zij leven en sterven; en Hendrik dan Ja, ja zij zal hem lief hebben, dat heeft zij beloofdmaar even lief als haar eigen kindjezie, dat durft zij niet meer zoo stoutweg beloven. De strijd om het leven van moe der of kind is gestreden, en de vrouw die leven om leven stelt en die in die oogenblikken aanbiddelijk schoon is, ook onze Marie, was moeder van een zopn gewordeD, wat waren beide ouders gelukkig; wat had de brave man, die geen borrels dronk, maar voor vrouw en kind, en nu voor vrouw en twee kinderen leefde, ang stige uren doorgebracht; God zij dank, zijne Marie was behouden, zijn jongen leefde, een ferme gezonde jongen; hij was overrijk! De brave vrouw, daar Marie meer dan zes jaar gediend had, die haar bij haar huwelijk zoo'n rijk uitzet gegeven had, en later zulk een rijk aandeel aan de lurenmand had ge nomen moest getuige van haar geluk zijn. De eerste gang van de gelukkige moeder was het opgaan ter kerk, om de kleine ten doop te houden. en eenige deputatiën hebben den gemeenteraad om onderstand ver zocht. Zij vroegen werk van stads wege,ondersteuning op groote schaal, enz. De maire heeft hun geant woord, dat hij aan den toestand niets veranderen kon, en zij betere tijden moesten afwachten. Nu is tegen heden een monster-meeting bepaald, en intusschen een oproerig manifest aangeplakt. Men vreest dat het gemeentebe stuur niet in staat zal zijn de wan ordelijkheden, die heden verwacht worden te onderdrukken. Vrijdag hadden te Italië 559 ge vallen van cholera plaats, waarvan 386 te Napels; en Zaterdag 312 sterfgevallen, waarvan 226 te Na pels. Te Rome kwamen geen gevallen voor. De Russische keizer en keizerin ontvingen Zaterdag voormiddag eene deputatie van hoeren uit het district Radamin, die zout en brood kwamen aanbieden. Daarop begaven zij zien naar het jachtslot Limbochenck, om aldaar eenige dagen doortehrengen. Zij worden vergezeld door groot vorst Wladimir,den prins van Saksen Altenburg, de generaals Woronzo- daschkow, Werder, Wielopolski en een talrijk gevolg. De Mudir van Dongola telegra- pheert, dat een bode, hem door Dacht de stiefmoeder nog aan hare belofte: «even lief» toen zij ant- woorde: «ja» op de haar gedane vraag? Haar tweede gangwashare lieveling voor te stellen aan hare brave mevrouw, die «alles zoo goed wist,» Maandag ging zij! Wat was mevrouw lief en vrien delijk; maar zij was ernstig'. «Marie» zeide zij, «uw oudste jongenwant gij hebt hem als de uwe aangeno men, hij is de uwe gelijk ook deze, voedt ze beiden op tot zegen voor God en de menschen; voedt uwe kinderen op tot zeden, tucht en orde, maak er met Gods hulp, brave, vlijtige menschen van, neem tot uw voorbeeld hunnen vader; en nu nog ééne dochter, dan zijt gij den koning te rijk af, niet waar? Maar Marie, de huishouding wordt kostbaarder; kinderen kosten geld; zuinigheid moet huismeesteresse worden: er moet gespaard worden. Wil ik u eene goede raad geven? Leg een spaarpot aan en bewaar daarin elk uitge wonnen dubbeltje, elk door u met breiwerk verdiend kwartje en be steed dat spaargeld voor buitenge wone uitgaven, die de kinderen zul len eischen. Beproef het eens; ik wil u helpen! Daar hebt gij een muntbillet van tien gulden, neem dat aan als het eerste geld in den

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1