BINNENLAND, generaal Gordon gezondenliem meldt, dat Amir Abu-Klianga met een leger, uit Kordofan komend, door Gordon volkomen verslagen is. Het kad groote verliezen geleden. Dit gebeurde den 24sten Juli; den 30sten Augustus had een tweede slag plaats, waarin ket beleg van Khartoem werd opgebroken. Skeik Sidi. zijn zoon en zijne volgekngen werden gedood. Dit bericht wordt bevestigd door eeu brief van Ahastoem-bey, die met Egyptische troepen Kalfi-yeh bezet houdt. Het land wordt over ket algemeen rustiger; de koofden van den stam der Skeggiek hebben hunne onderwerping aangeboden zij smeekten om genade en zwoeren bij den Koran, dat zij den valschen profeet niet meer zouden volgen. Als dat ook maar geen Miinch- kausen-verhaal is! De vertegenwoordigers vanDuitsch- land, Oostenrijk en Frankrijk heb ben in eene collectieve nota aan Nubar-Packa medegedeeld, dat zij tegen ket schorsen van ket amorti satie-fonds protesteeren. De Franscke vertegenwoordiger protesteerde daarenboven Zaterdag morgen persoonlijk. Uit Durban wordt gemeld, dat de regeering van Kaapland thans St. Johns formeel ingelijfd heeft. In Zu- iuland worden troepen samengetrok ken in den omtrek van Inkankkla, waar Usibepu thans verblijf houdt. De officieuséFransche bladen spre ken het gerucht tegen, als zouden de onderhandelingen met China we der opgevat zijnde Télégraphe daar entegen meldt dat niet China, maar Ferry ze weer wenscht aan te knoo- pen. en zelfs van de schadevergoe ding zou willen afzien, als men Ke- lung gedurende 99 jaren aan Frank rijk afstond. Den 19den September is te Pana ma het laatste contract gesloten, omtrent de uitgraving van 30 mil- lioen kubieke meter grond voor het kanaal. Het is gesloten met eene Amerikaansche aannemers - maat schappij, Berdging-Company, te New-York, tegen den prijs van 1,45 per M. Het werk zal in 1887 ge ëindigd moeten zijn. Haarlem, 22 September 1884. Naar men verneemt, heeft de heer J. J. Rooyers Jr., penningmeester van de liedertafel «Zang en Vriend schap» alhier, als blijk van belang stelling in genoemde liedertafel van haar een werk ten geschenke ont vangen getiteld: «HetSoldatenkoor van Faust». Gisternamiddag ten ruim 5 l/t ure, werd door twee agenten van politie alhier aan den Burgwal ge arresteerd een polderwerkerge naamd Zeger Broere, oud 26 jaren, woonachtig te Haarlemmerliede, die in dronkenschap rustverstorende han delingen pleegde; hij weigerde ech ter goedschiks mede te gaan en spaarpot, als eene herdenking aan uwe gelukkige bevallingNeem dat geld aan, als het eerste geld in den spaarpot van den kleinen man.» Dankbaar en opgeruimd ging Marie huiswaartsmaar toch hoe verheugd, hoe blijmoedig zij ook was, er ging iets bij haar om, dat zij nog nimmer ondervonden had. Me vrouw had haar op dien laatsten Zondag, toen zij nog bij mevrouw was, die haar altijd zoo goed geraden had, gezegd en daarbij haar zoo ernstig aangezien«Zal er bij u nim mer verschil zijn tusschen eigenen vreemd? Toen had ze gezegd; ik zal Hendrik zoo lief hebben als of het mijn eigen kind was.» Zou ze dat nog zeggen Het was waar. haar hartbonste zoo vreemd! 't Was ot haar kleine zuigeling onrustig begon te worden. Zij kon niet nalaten den mantel, waaronder zij den knaap verborgen hield, even open te doen, hem steelsgewijze eene kus op het mondje te drukken met het vreese- lijke woord«Je bent toch mijn jongen!» Zoo keerde zij huiswaarts, maar vooraf nog even bij denboekver- kooper op de hoek, een mooi envelop gekocht, en toen zij te huis kwam want de duivel der hoogmoed nam deel aan de verleiding, werd het muntbillet in het envelop gelegd heeft -zich krachtdadig verzet door de agenten te trappen en te slaan, terwijl hij op de Oude Groenmarkt ging liggen en een der agenten in het linkerbeen begon te bijten, dat hij met zijne banden bleef vasthou den en eerst losliet nadat de agent hem met zijn sabel een slag hadj toegebracht, waarbij hij eene geringe verwonding op het hootd heeft be komen. Daarop kregen de agenten het te kwaad met eenige personen uit de menigte die in heftige woorden hunne afkeuring over het slaan met de sabel te kennen gaven en den dronk aard wilden ontzettenzelfs werd er met steenen op de agenten gewor pen. Met behulp van vier andere agenten is het hun echter na veel moeite gelukt, den woestaard naar het politiebureau in de Zijlstraat overtebrengen, gevolgd door eenige honderden personen, die den oploop nog grooter maakten, door te vertel len, dat een polderwerker door de politie was doodgeslagen. Tot omstreeks middernacht heeft zich een massa menschen nabij het politiebureau vertoond, waaruit nog eenigen wegens dronkenschap en beleediging van de politie in bewa ring zijn genomen. De toegebrachte verwonding op den polderwerker had niets te beduiden, en deze is heden morgen na zijne ontnuchtering ont slagen hij zal wegens verzet en ge weldpleging vervolgd worden. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Aug., kan het vol gende worden medegedeeld: Van volgens de wet besmettelijke ziek ten werden ter stedelijke secretarie aangegeven: 20 gevallen van ma zelen, 7 van roodvonk, 1 van an- ghina diphtherina en 2 van febris typhoïdea. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 8 levenloos aaugegevenen, bedraagt 120. Verhouding' der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berek.: 32.04. Aan lichaams zwakte stierven 17. aan kanker 6, aan aanhoudende koorts 2, aan rood vonk 2, aan stuipen 3, aan hersen ziekten 13, aan kinkhoest 2, aan organische hartgebreken 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 25 (waarvan 15 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 29aan andere oorzaken 10 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden 1 jaar 49, van 15 jaren 14, van 514 jaren 7van 1420 jaren 5, van 2050 jaren 19, van 5065 jaren 9, van 6580 jaren 6, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 58 jongens en 82 meisjes. De Minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen den 4en Nov. a. s. weder pu pillen op de pupillenschool te Nieu- wersluis zullen werden geplaatst. Bij de Tweede Kamer is o. a. ingekomen een adres van den ge meenteraad van Buiksloot, zich be klagende, dat door den minister van en met dikke vette letters schreef zij er op, met een hand die wel wat beefde, doch zij schreef: voor mijnen jongenen toen zij die schat in haren latafel wegborg, fluisterde de duivel der verleiding haar in het oor: «Hij is rijker dan die andere!» «Hendrik, wat scheelt je toch jon gen, je komt anders altijd zoo vroolijk uit school; is er iets gebeurd; heb je straf gehad? anders geef je altijd Pietje een zoen, nou zie je niet eens naar hem om; kom zeg me wat scheelt je? Lach eens tegen broertje. «'t Is me broertje nietu is maar mijn stiefmoeder, en hij is maar mijn halve broer, dat hebben de jongens op school mij gezegd toen ik ver telde dat mijn broertje van mevrouw Van Dursen een muntbillet had gekregen.» Schijnbaar slaat zij geen acht op den knaap, die mokkende op de glas ruiten staat te trommelen en soms met een grimmig gelaat het vreese- lijke woord herhaalt: «hij is maar mijn halve broêr,» schijnbaar slaat zii geen acht op den knaap; 't is tijd dat vader te huis komt, en dan moet hij blijde gezichten zien, daar om neemt zij den kleinen Piet uit de wieg en zingt met hare helde re stemdie echter nual hee binnenlandsche zaken vergunning is verleend tot het houden van eene door burgemeester en wethouders der gemeente verboden collecte voor «eene school met den bijbel.» Op 15 Sept. ontbraken bij het kader der reg. inf. 12 sergeanten, 1 fourier en 296 korporaals, tegen een incompleet van 5 sergeanten, 2 touriers en 295 korporaals op 1 Aug. jl. De heer Maurits Snellen schrijft aan het Utr. Ddat hem uit de berichten omtrent het inslaan van den bliksem, gedurende dezen zomer bij het Kon. Ned. Meteor. Instituut ontvangen, is gebleken dat het ge vaar, door de telephooudraden ver- oorzaakt, niet gering is. «Met het bovengezegde is niet uitgemaakt, dat de gevaren door telephoongeleidingen over de huizen Jniet weg te nemen zijn; door toe- I passing van bekende middelen zou den de bedoelde gevallen in het ge heel niet hebben plaats gehad. Maar waarom het gevaar niet voorkomen door, in plaats van luchtgeleidingen, alleen grondgeleidingen toe te laten Daartoe zal het toch eenmaal ko men. Reeds in 1880 bood de heer Olland aan, een net van telephoon- draden door Utrecht en door een paar andere steden onder den grond aan te leggen. «Met stilzwijgen werd zijn con cessie-aanvraag beantwoorden wat geschiedt er nu? Amerika geeft het voorbeeld. Daar zullen binnen wei nig jaren de luchtgeleidingen door grondgeleidingen vervangen zijn. Dan zullen wij natuurlijk ook vol gen en, door schade en schande wijs geworden, een stelsel gaan toe passen, dat ons reeds van den be ginne is aangeboden, maar waarin wij toen geen vertrouwen stelden. «Arm volk zoo besluit de heer Snellen dat zoo weinig zelfver trouwen bezit, dat het uit den vreemde moet halen wat door land- genooten was aangeboden!» Vrijdagavond j. 1. blies de gezag voerder van het stoomschip Alonbij gedureden ruim anderhalf uur, IJ- muiden in rep en roer. met de stoom fluit; hij wilde en moest schutten, en of ook al de scheepsagenten of havenbeambten den man aan het verstand trachtten te brengen dat schutten onmogelijk was. omdat men bezig was met eene nieuwe sluis deur in te hangen, de kapitein blies er steeds duchtiger op los, totdat eindelijk eenige werklieden, die vroeg moeten slapèn, om vroeg te kunnen werken, op den fluiter een bombar dement begonnen van steenen en andere projectielen. Dit middel scheen de geweldenaar afdoend te beschouwen, hij zweeg en berustte eindelijk. Bij een winkelier in de Laurier straat te Amsterdam, stal een man, die reeds meermalen met de justitie1 kennis maakte, een kaas van de toonbank. De man zette het niet op een loopen, maar wachtte be hoorlijk de inhechtenisneming af. Het was hem, zooals hij zeide. vreemd, wat hokte«Dat God u be- wake, mijn kind, goeden nacht!» De maaltijd liep, als gewoonlijk, prettig af, alleen Hendrik was norsch en stroef, gelukkig dat vader het niet merkte; hij zag niet gaarne stuursche gezichten aan tafel, daar om was Marie voor het eerst in haar huwelijk blijde, dat haar man weêr naar zijn werk en Hendrik weer naar school ging. Zij bleef zitten met de handen in den schoot, in plaats van den boel op te redderen daar; was iets dat haar hinderde; daar was iets dat haar deed gevoelen dat zij eene stiefmoeder was. Zij laat hare gedachten den vrijen loopIs dat rechtvaardig, is dat moederlijk, het eene broertje zoo rijk, het andere zoo arm! maar het zijn toch eigenlijk geen broertjes! Niet? geen broertjes? En zij hoort weer de woorden van Hendrik: «'t is mijn broertje niet!» Het wordt Marie te angstig. Wat zal het gevolg zijn Haar man heeft zoo menigmaal haar gekust, als hij zag hoe zij als eene lieve moeder, voor zijn Hendrik zorgde: «Best wijfikdank-jedat-je zulk eene lieve, beste moeder voor ons kind zijt!» Onwillekeurig liep zij naar de voorkamer, waarom wist zij niet; slechts te doen om weder in de ge vangenis te komen. De beide onlangs te Amsterdam in arrest genomen vreemdelingen, verdacht van het maken van val- sche munt, zijn, wegens gebrek aan bewijs, buiten vervolging gesteld en uit de celgevangenis ontslagen. Het N. v. d. D. deelt mede, dat de financieele resultaten der nu af- geloopen Internationale Landbouw tentoonstelling niet zoo ongunstig zullen zijn als men aanvankelijk vreesde. Het hangt zelfs nog van verschillende omstandigheden, o. a. de bijrekening van den aannemer en de opbrengst van het hoofdge bouw af, of er wel eens een deficit zal zijn. Zooveel is zeker, dat nu reeds alle ten laste van de tentoonstelling ingekomen rekeningen voldaan wer den en de oproeping in de couran ten alleen de strekking heeft om te zien of er nog achterblijvers zijn. De officier van justitie te Amster dam verzoekt bekend te worden ge maakt met de woonplaats van J. J. L., 61 jaren, emeritus-predikant, laatst wonende te Amsterdam. Hij moet als beklaagde wegens erger lijke vergrijpen tegen de zeden wor den gehoord door den rechter-com- missaris. Het lijk van den op zoo onge lukkige wijze verdronken student in de medicijnen te Leiden, den heer v. d. V., is Zaterdagmorgen in het Galgewater voorbij de Vink gevon den. De R. K. «St. Magdalena-Ver- eeniging,» welke dezer dagen te Rotterdam is opgericht, heeft van een geacht ingezetene aldaar een huis aan de Jonkerfransstraat ten geschenke ontvangen, om het in te richten voor een doorgangshuis voor bekeerde gevallen R. K. vrouwen. De medewerker van de N. R. Ct. die twaalf jaar lang de verslagen over het Tooneel voor die courant schreef, heelt verzocht van die taak ontheven te worden. Met leedwezen zien wij hem de pen nederleggen, zegt het blad, die hij met zooveel be kwaamheid voerde. De ware vrien den van het Tooneel kunnen zich echter verzekerd houden, dat de N. R. Ct. zal voortgaan door strenge, maar opbouwende critiek het hare te doen om het Tooneel te verhef fen, gelijk zij tot heden gedaan heeft. Zaterdag ochtend is uit de Wes terhaven te Rotterdam opgevischt het lijkje van een vermoedelijk pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht, hetwelk in vergevorden staat van ontbinding verkeerde en gewikkeld was in een blauw ge- ruiten handdoek, een stuk van eene blauw geruite sloof en een stuk moltondeken. De officier van justitie bij de arr. rechtbank te Utrecht verzoekt op sporing en aanhouding van de 26- daar hing in een net lijstje het portret der ontslapene vrouw envreemd toen haar oog er op viel, was het of die eenvoudige beeltenis haar zoo ernstig aanzag; die vroolijke trek, dat goedig oog, scheen haar nu zoo pijnlijk, zoo verwijtend zelfs;'twas als of die beeltenis tot haar sprak: «Waarom hebt gij uwe belofte ge schonden? Wat heeft mijn kind u gedaan, dat gij hem nu al besteelt?» O het werd Marie angstig om het hart. Zij, die beloofd had eene goede trouwe moeder te zullen zijn; zij zou twist en tweedracht tusschen broeders aankweeken? Zij zou haar gelmkkig huwelijk tot een hel ma ken? Zij zou in haar eigene huis houding het noodlottige woord «Ben ik mijn broeders hoeder?» door haar gedrag met «neen» doen be vestigen. Had mevrouw haar niet gezegd, bij het aangaan van haar huwelijk, dat het alleen mogelijk was eene goede stiefmoeder te zijn door veel lief te hebben? En zij had Hendrik lief; vroeger zoo lief als of het haar eigen kind was: dat dorst ze nu wel niet herhalen, dat had zij na de geboorte van haar eigen kindje niet meer durven zeg gen. Maar dat kon ze wel, dat moest zij ten minste doen; voor hem op komen en voor hem zorgen, als of jarige Jacoba van Schaik, geboren te Werkhoven, laatst wonende te Yinkeveen, gestalte zwaar en gezet, kleur blozend, oogen blauw, neus dik, mond groot, haar en wenk brauwen blond, laatstelijk gekleed met blauwe japon, boerenmuts, lage schoenen; draagt bovendien een paar valsche oorbelleneen dito ketting met kruis om den hals, en aan een der vingers een bruinen beenen ring. Z\) is wegens diefstal tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Een tijdelijke wegarbeider bij den Rijnspoorweg is in hechtenis geno men en onmiddellijk uit den dienst I der Maatschappij ontslagen, wegens ontvreemding van plaatskaartjes uit de loketkast op het station Wester voort. Bij huiszoeking wareD onge bruikte plaatskaartjes in zijn tabaks doos gevonden. In de vorige week ontstond er te Nijmegen tusschen T. C. F., koop man in kaas en visch, en zijne huis vrouw, die gedurig met elkander in oneenigheid leven, doordat de man ie veel gebruik van sterken drank maakt, een huiselijke twist, welke ditmaal zóó hoog liep, dat T. C. F. zijne vrouw met een mes twee sne den over het voorhoofd toebracht. De man was weldra in handen der politie. Te Giethoorn is Donderdag-nacht een brug afgebrand. Toen de werk lieden, met de reparatie belast, zich aan den arbeid wilden begeven, be merkten zij dat de brug, het hei blok, werktuigen enz. door brand waren vernield, zoodat zij weder naar huis konden gaan. Waarschijnlijk is de petroleum- lantaarn, die nachtelijke wandelaars moest waarschuwen, naar beneden gevallen. De passage tusschen Steenwijk, Giethoorn en Vollenhove zal nu voor rijtuigen nog langer gestremd zijn. Maandag middag tusschen 1 en 2 uur is de gemeemte Gennep in rep en roer gebracht door 't volgende voorval: Een vreemdeling door de Maasstraat gaande, viel plotseling omver en was als bewusteloos. Na dat men den dokter gehaald en den vreemdeling naar het gasthuis had gebracht, verliet de nieuwsgierige menigte de straten. Toen tegen 4 uur onze dokter een bezoek bracht aan den patient, was hij toevallig vergezeld van een ander dokter. Deze herkende dadelijk in den vreem deling den bedrieger, die reeds meer malen zoo'n gewaand toeval had gekregen, alleen om voor een tijd lang een goed heenkomen te heb ben. Beide dokters gaan den schijn- zieke opzoeken. En eerst toen men hem een gloeiend ijzer op den rug wilde zetten, sprong de vent op en ging heen. Thans speelt hij elders dezelfde comedie; men zij dus op zijn hoede. het haar eigen was. De kleine sliep en Marie haalde een andere envelop. Ze wist wat zij doen ging; ze haalde uit de lade het muntbillet, deed het in de tweede envelop, doopte de pen heel diep in den inktkoker, als of dit haar moed moest geven, 't was dan ook eene overwinning voor het moederhart, en zij schreef met dikke vette letters: Voor mijne beide lieve jongens. Zij liet de envelop op tafel lig gen. Toen Hendrik uit school kwam, liet zij hem ongemerkt het opschrift lezen, en met een «moeder, lieve moeder! ik zal die slechte jongens nooit meer geloven!» viel hij snik kend om haar hals. Yader kwam op dit aandoenlijke tooneel juist binnen met tranen in de oogen, zag hij moeder en kind aan en riep, terwijl hij Marie in de armen drukte, haar toe: «Best wijf! ik dank-je, datje zulk eene lieve beste moeder voor onze kinderen zijt!» En Marie? Zij vergat dat munt billet haar geheele leven niet; zij vergat den strijd niet, dien zij gestre den had en de heerlijke overwin ning niet, die zij behaald had, door veel lief te hebben; lief te hebben tot in het oneindige! En toch was zij maar een stief moeder

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2