BEURSBERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een lekker hapje. Toen admi raal Courbet, dus vertelt een zijner vrienden in een Fransch blad, nog luitenant van een linie-schip was, was hij op zekeren dag met vijf of zes matrozen aan de kust van West- Af rika landwaarts ingegaan. Daar de wandelaars niets anders dan apen, eekhoorns en vogels te aanschouwen kregen, begonnen zij te vreezen dat zij geen menschelijke woningen zouden aantreffen en dus honger en dorst zouden moeten lij den, toen zij eensklaps, tot hun groote vreugde, achter een palmboschje, eene fraaie hut ontdekten, die met slingerplanten bedekt en met schedels en beenderen versierd was. De Europeanen ging-en er op af en vonden eenige jonge zwarte dames met het belangrijk werkje bezig om heur boezem met roode zonnen en blauwe manen te beschilderen; de mannen boden der jeugdige schoonen kralen en glazen voorwerpen ten geschenke en werden daarvoor niet enkel met allerliefste lachjes, maar ook met eieren beloond, die een der dames ging halen. Toen men een soort pan meester ge worden was begon een der matrozen de eieren stuk te slaan, terwijl de luitenant jammerend uitriep: «wat zal dat een raar soort ommelet wor den, nu wij spek noch kaas, peter selie noch uien, ja zelfs geen truf fels hebben.» Eensklaps echter riep hij verheugd: «wij zijn geholpen, ziet eens wat een prachtige morilles!» Daar hing waarlijk boven de deur der hut eene snoer met rimpelige gele morilles die er zeer smakelijk uitzagen, in den wind te drogen; de luitenant haalde ze met de spitse van zijn degen naar beneden en gaf ze aan de matrozen die de padde- stoeltjes schoonmaakten, stukhakten en in de ommelet roerden. Toen de vrouwen dit geval aan schouwden, hieven zij een vreeselijk spectakel aan, vielen op de knieen en smeekten om genade voor de teedere plantjes, die echter reeds in de struif rondzwommen en met smaak werden opgegeten. De negerinnen stonden met open monden te kijken en jammerden en klaagden aan een stuk door. «Het zit er dood op», zeide Courbet, «dat de nikkers hier in de buurt er een morille-eeredienst op nahouden en dat wij nu hunne goden hebben op gepeuzeld.» De matrozen lachtten dat ze schuddengaven der dames nog eenige linten en kralen ten geschenke en wilden juist heengaan, toen vijf kolossale kerels, de heer des huizes met zijne vier zonen, op het tooneel verschenen. Onmiddellijk wezen de dames naar het ledige plekje boven de deurde mannen begonnen luide te brullen en wilden de vreemdelingen te lijf, zoodat de jonge officier hen met zijn revolver in bedwang moest houden. Ten slotte begon men, doordien een der wilden een weinig Engelsch sprak, elkander te begrijpen en nu bleek het den Franschen dat zij de schoonste zegeteekenen hunner gast- heeren hadden opgegeten en wel:... de gedroogde hersenen hunner vij anden. - Naar het heet blijft Courbet steeds beweren, dat hij nooit in zijn leven smakelijker ommelet heeft gegeten. Op een trein naar Warschau, aan een klein tusschenstation, von den de conducteurs den lOen dezer in een wagen 3de klasse een jong- mensch badende in zijn bloed. Hoe wel stervend, kon hij nogmededeelen, hoe hij in dien treurigen toestand kwam. Hij was door nihilisten ge zonden om een aanslag te plegen, maar de moed had hem ontbroken om een moord te doendaarom was hij er maar toe overgegaan zich van kant te maken, om te ontkomen aan de wraak zijner partijgenooten. Uit Bern wordt per telegraaf aan de Independence gemeld, dat Zondag avond twee spoortreinen, de een uit Morteaux, de ander uit Locle, nabij Vihers met elkaar in botsing zijn gekomen. De beide locomotieven zijn verbrijzeld. Eene dame werd gedood. Een anderen reiziger werden de beide beenen doorsneden. Yan de overige passa giers werden vijf zeer zwaar, en verscheidene anderen licht gekwetst. Daar het herhaaldelijk voor gekomen is, vertelt een Duitsch blad, dat uit de wachtkamers der doctoren te Berlijn voorwerpen zijn gestolen, vond men in later tijd in die ver trekken slechts stoelen, terwijl alle andere draagbare zaken er uit ver wijderd waren. In de laatste week is nu echter door zes doctoren bij de politie aan gifte gedaan dat ook die stoelen, die meest allen van gebogen hout waren, spoorloos verdwenen zijn. Men is de dieven men vermoedt dat de ontvreemdingen door twee mannen gemeenschappelijk verricht worden nog niet op het spoor. De Engelsche gedachtenlezer Cumberland wordt thans door een landsman, zekeren Capper overtrof fen. Capper raadt de gedachten met veel geringer hulpmiddelen dan zijn voorganger; hij raakt de personen waarmede hij experimenteert niet aan, is slechts door middel van een zijden draadje met hen in verbin ding en handelt door tusschenkomst van een derden persoon. Dezer dagen bracht hij Sarah Bernhardt een bezoek in haar ate lier, vond onmiddellijk een francstuk dat de kunstenares, tijdens hij uit het vertrek was, in eene buste had verstopt die zij bezig was te boet- seeren en was even gelukkig in het te voorschn brengen van een potlood dat Dona Sol in eene sofa had verborgen, door in het overtrek er van met den nagel een klein scheurtje te maken. Bij de wedrennen te Maisons Lafitte hebben twee jockeys zich op een concurrent gewroken, door dezen, die bijna den eindpaal be reikt had. zoo tussehen zich in te dringen, dat zijn paard van de bee nen geraakte en de berijder zwaar gewond werd. De verontwaardiging der toe schouwers was groot. Men heeft de hand gelegd op een individu, Parizot, die onlangs terecht stond doch vrijgesproken werd wegens vermoedelijken moord op zijn vader gepleegd, die van Bar-le-Duc naar Parijs was geko men om een belangrijke som gelds terug te vragen. Hij is te Brussel gearresteerd met verscheiden ban dieten, die bezig waren gestolen diamanten aan den man te brengen. Die bende stond in betrekking met Engelsche agentschappen, die ge stolen waarden opkoopen. Een dezer laatsten heeft onlangs te Parijs voor 1600,000 fr. gestolen effecten terug- bezord tegen betaling van de helft van den -Beursprijs. Bij circulaire hebben zij den slachtoffers van de inbrekers medegedeeld, dat zij zich slechts te Londen hebben te vervoe gen, persoonlijk of bij procuratie, om weer in 't bezit van hun fond sen te komen. Een Newyorksch blad ver meldt heel lakonisch: «er waren deze week in onze stad 708 sterf- n, 625 geboorten, 226 huwe lijken en 1427 arrestaties». De sneltrein van Salzburg kreeg dezer dagen te Neukirchen van den baanwachter het signaal van stoppen. De machinist dacht aan een versperring van den weg; de passagiers ijlden aan de vensters, niet anders denkende of er zou in 't volgende oogenblik een botsing volgen; maar niemand zag iets en toch bleef de baanwachter voortdu rend maar teekens geven. Toen de sneltrein stilstond den wachter naar de reden was ge vraagd, antwoordde deze: «wel, ik dacht dat het de bommeltrein was en mijn vrouw moet mee naar Wels!» Te Lyon, waar sedert eenigen tijd vele arbeiders zonder werk zijn, is eergisteren eene groote vergade ring van werklieden gehouden, waartoe zij uitgenoodigd waren door aanplakbiljetten die het volgende te lezen gaven: «Honger! het hoofd omhoog! Het uur van handelen is gekomen. Ons recht van bestaan wordt geloochend. Onze gekozenen twisten en klagen over de cholera, den oorlog, de handelstractaten, de mededinging der stoomwerktuigen. Maar wat beteekenen die oorzaken als de honger ons aangrijpt en zelfs tot den dood leidt? Dat wij ons niet door de heillooze traagheid der el lende laten overmannen. Laten wij handelen, vergeten wij onze oneenig- heden, rukken wij gezamenlijk op ter verovering van brood. Alleen door het aantal kunnen wij den onwil onzer afgevaardigden over winnen. Laten wij millioenenzijn!» Een Brusselsch dagblad ver zekert, dat men Donderdagmorgen, op den voornaamsten gevel van het koninklijk paleis, verscheiden plak katen heeft gevonden, waarop men lasHuis te huur. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Aug. De kolonel Demmeni heeft de terugreis naar Atjeh gemaakt via Bengkalis, vermoedelijk om aldaar te spreken over dienstaangelegen heden met den resident van Suma tra's Oostkust. Te Penang heeft hij een bezoek gebracht aan onzen con sul en kolonel Dunlop, den waar- nemenden resident-councellor van Penang, en dejeuneerde den dag na zijne aankomst bij den goeverneur van de Straits, die zich ook te Pe nang bevond. Den 12en dezer zette de kolonel via de kustplaatsen de reis voort naar Oleh-leh. Uit Padang schrijft men aan het Bat. Hdbl.: De autoriteiten hier ter plaatse zijn er achter gekomen; dat uitgeschoten hulzen van Beau- montpatronen, die door de korpsen infanterie bij het oorlogsmagazijn ingeleverd, en daarna op publieke vendutie ten voordeele van den lande worden verkocht, geregeld een uit weg vinden naar een der kuststaatjes op de Westkust van Atjeh gelegen, waar zij waarschijnlijk weder benut worden tot vervaardiging van scherpe patronen, dan wel onze Atjehsche vrienden in handen worden gesmok keld om er hun voordeel mede te doen. Te Buitenzorg heeft een felle brand gewoed, die de g'ebouwen, waarin de leerlingen der landbouw school woonden, geheel in asch heeft ■elegd. In een bericht uit Pekalongan aan het Ind. Vad. wordt melding gemaakt van verwoestingen in de koffietuinen aangericht door zeker soort van engerliugen, acrets ge noemd, die aan de wortels knagen, Petroleum en andere mengsels ver drijven deze larven van torren niet. Men hoopt, als het seizoen daar is, met fakkels de nachtelijk vliegende torren te vangen en te kunnen ver nielen. De boomen, aan welker wor tels de acrets knagen, zijn dubbel vatbaar voor bladziekte, welke op zich zelve echter bij boomen, die vrij zijn van de andere plaag, door den berichtgever voor niet zeer ge vaarlijk wordt gehouden. Uit Deli wordt aan de Soer. Ct. o. a. geschrevenDat we binnen korten tijd de oprichting eener Su matra petroleum-maatschappij tege moet mogen zien, die de exploitatie van oliebronnen in het Langkatsche ten doel heeft, zal misschien de consumenten a cos li interesseeren, De voorloopige boringen en terrein opname leverden zeer goede resul taten, en de heer Zijlker, de oor spronkelijke concessionaris, is thans een mijn-ingenieur van Java wach tend, wiens oordeel door eenige Bataviasche kapitalisten is ingeroe pen. Volgens de on-dits zoude één ton voor de concessie geboden zijn. Van Probolingo is bericht ont vangen, dat in de administratie van den zoutverkooppakhuismeester te Loemadjoeng, L. P. Th. Iioijer, een tekort ad f 1000 is ontdekt, ten ge volge waarvan deze in de uitoefening zijner betrekking is geschorst. Naar dien delinquent in volle confessie was, zijn de betrekkelijke stukken, hoewel de f 1000 door hem is bij gepast, in handen gesteld van den procureur-generaal. Muller, gcb. Sijtboff, z., Mr. Cornells. A. Droop geb. Point, d., Kcdiric. L. W. rail Mens, geb. llcnniugs, Bandong. S. G. Veen, gcb. Slee- bos, d., Wouosobo. OVKRltEDENE. dc Blij, in., Solo. D. F G. Heira, m., 45 j., Samarang. II. F. A. Slitter, in., 69 j., Batavia. E. llaurï, k., 6 m., Bata via. G. Scherer, k. Magelang. Th. Lciuaire, k., 3 j., Samarang. E. .T. C, Berghuis, geb. Bitter, Limpcni. Een van dc tweelingkindcren van .T. P. Corsmit, 5 ra., Soerabaia. W. B. de Blaauw, m., 30 j., Sambas. Cb. H. lluijs- dens, ra., 30 j., Batavia. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In zijn antwoord op het Kamer verslag over het wetsontwerp tot uitbreiding van het personeel der rechtbank te Amsterdam, handhaaft de minister van Justitie die ver meerdering wegens den toenemenden achterstand van zaken. Zij behoort zoo spoedig mogelijk, onafhankelijk van het strafwetboek, ingevoerd. Toevoeging van eene tweede straf kamer acht de minister vooralsnog niet noodzakelijk. Ook de minister is tegen versterking van het perso neel der rechtbank door overbren ging van het college te Haarlem naar Amsterdam. Tot de samenstelling der vierde kamer blijft hij een vice-president en drie rechters noodig achten. Bij gewijzigd ontwerp wordt het parket met een substituut-officier uitgebreid, zoodat er 5 zullen zijn. MILITAIR-DEP AR TE MENT. Vergund: aan den van het leger in Ned. bij in Ncd.-Indie, gedet. Ie luit.-kwart. I. A. Keukenmeester om na 15 Nov. naar Nederland te vertrekken. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: een tvrccj. verlof naar Europa we" gens ziekte, aan den mnc-h. te Soerabaia, G. Ha" snzieker. On/sht/en .-Uit's landsdicnstde tijdel. verific. 5de kl. bij de in- en uitvoerr. en ace., A. Demmink. Verleend: een twecj. verlof naar Europa, vre- ;ens twaalfjarigen onafgebroken dienst in deze jewesten, aan den contr. Ie kl. bij liet binnenl. best. op de bezit, buiten Java en Madoera S. G. 't Veld. Trouxo-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd- J. A. van 't Wout Hofland en II. L. M. O. Gcrrit9, Soebang. W. E. Steeheren S. C. Andriesse, Samarang. A. Maas en J. C. Lagarde, Koedoes. J. W. Hoefman en E. Dom, Djokdja. II. A. Schmitt en P. dc la Cour, Soerabaia. Beva.li.en: M. E. nijland, geb. Gordon, 'dT, Buitenzorg. H. G. van Dapperen, geb. Polkyn, - Batavia. Ch. A. van den Nicuwenhoff. geb. Ligtvoet, z., Batavia, A. T. W. Schoenmaker, geb. Van Leeuwen, d., Magelang. S. J. A. Einmen, geb. Laseur, d., Djokdja. II. F. A. Valckenicr, gcb. Nettekovcn, d., Tegal. W. B. •an I.ecr, geb. Braakman, <L, Batavia. A. A. F. Colfoort, geb. Piseh, d., Batavia. II. E. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 23 Sept. l)e prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsehe Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.50 a 2.80, Westlandsehe Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.30 a 1.50 Noordwijker Zand f 1.a 3.20 Sassenheimer f a Geld. Kralen f0.a 0.dito Blauwe f 0.75 a 1.25; dito Muisjes f a Hillegommer Zand f 1.50 a 4.—; Friesche Hamburgers f 0.a 0. dito Jammen fl.— a 1.60; Engelsche f0.60 a 1.20; Zeeuwsche blauwe f 1.75 a 1.80. Geldersche Fleur f0.— a0.—Champignons- f0.— a f0.— Aanvoer H.L, Tarwe zonder notecring, op levering on veranderd. November f 202. Noteering van de commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets vaster; Oct. f 153, Maart f 152,153. Noteering van Menne Tliole. Koolzaad vast. zonder handel. Lijnzaad onveranderd. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam, 20 September. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 8 8—, S—8—,8—,S—ctpgall. Philadelphia 7- 8 7',t, 7-/f, 7-/s ct. per gall. Kuwe Olie 783/s, 757 8, 75r 775 76'/., 76s ct: per vat. Bij zeer vaste stemming was de vraag voor disponibel levendig en werden flinke posten tot f 95 p verhandeld, terwijl nu niet onder f 93/. te koop is. Ook voor latere leveringen bestond meerdere kooplust en kwamen ver schillende afdoeningen tot stand. De noteering is heden bij minstens 25 vn, te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot: September ran Southampton vertrokken naa$ Java. Het stoomsohip »Prins Frederik" is 20 Sept. Aden gepasseerd naar Batavia. Het stoomschip «■Conrad'» is 21 Sept. van Genua vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip «Maasdam", kapt. v. d. Zee, vertrok Zaterdag 20 Sept. mei dc mail voor Nederland en 100 passagiers van New- York naar Rotterdam. Het stoomschip «Leerdam", kapt. Slieren- drecht, van Rotterdam naat New-York, pas seerde Maandag 22 Sept. des ochtends 7 uur, Dover. Matige Z. W. wind, betrokken lucht. Het stoomschip /.Zuid-Holland," vauJava naar Rotterdam, arriveerde 22 Sept. des mid dags, te Suez. Amsterdam, 23 Sept. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. ae koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' Hongarijb. Obl. Leening 1S67. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpapJMei-NA 5 n zilv.Jan.-Juli) 5 Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Span jr. Obl. buitenl. 1867. 1871 75 D/. Obl. buit. 1876. 2 «(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 25000li/ Obl. binnl. f1000- 5000 Turkijz. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 Disponibel. Septemb.-levering October November. Nov./Dec. Dec./Febr. Jan./Maart. f 9»', a f - 97. 9s/s -r 97, 9' 9? 8„ 9 7/e 93, 97, Eutr. In cousumtie vrij aan boord f 11Bij kleinigheden f 1 a f 1 hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 13| Sept. 39,706 vn. Aangevoerd per Gloire 7,500 Afgeleverd6,294 Voorraad op heden 40,912 Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: vette kalveren, le kwal. f0.2e kwal. f 0.per kg. 7 Gras- f30 a 45; 47 nuchtere dito f 10 a 17. schapen en lammeren fa vette varkens 42 a 48 ct. per kilogram- biggen f a - paarden f a 639 runderen, le kwal. f 0.S3, 2e kwal. f0.75, 3e kwal. f 0.65 per kg. melk- en kalfkoeien f 100 a 270 p. st. Alkmaar, 20 Sept. Ter veemarkt aange voerd:—paarden133 vette kalveren, 20 nuchtere dito 214 schapen, lammeren, 188 vette varken 29 magere dito, biggen, 0 bokken en geiten, 5 koeien en ossen. De prijzen waren als volgt: vette kalveren f 36 a 98, nuchtere dito f5 a 28. schapen f 17 a 29, lammeren f a vette varkens 40 a 50 cents per kg., magere dito f 13 a 17; bok of geiten f a koeien en ossen 200 a 250, paarden f 85 a 275 biggen f 6 S allen per stuk. Schiedam, 23 Sept. Moutwijn f 13.Jene ver f 19.75, Amst. Proef f21.Spoeling f0.80, idem door de Schiedamsche Spoeling- RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 23 Sept. 1.84M. boven A. P. 4.6S M. onder N.P. Keulen, 23 Sept. 1.96 boven 0. STOOMVAARTBERICHTEN, Het stoomschip «Burgemeester den Tex" is 17 September van Batavia en den 19den an Padang vertrokken naar Nederland. Het stoomschip ^Prinses Wilhelmiua" is 20 Italië. RÜ8LAND. Amerika. Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 47.. 1877. 4 Columbia. Obligatiën4' Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f 1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand6 Chicago N. W. Cert. Aand. divid, N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. a Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. flOOO 3 f1003 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Hongarije. Staatsl. 1870. H.-B. te Budap. 4- Stulilweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 18605 1,864 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.ObL 3 Stad Weenen 1874. Pruisen. Th. 100. 1855. 3'/. Keul. Mind-Spw. 3'/. Rusland. Staatsleen. 1864. 5 5 667U 79 lOlVi 983 85l/„ 673 a 49»., 1007, 96s/, 46 567, 607, U0 75/g 119' a 1537, 112 I 73 140 1077» I4isie 58 122»/, 55»/, 135,8 122 I 1027b 102»/, 104-3/, 100»,!, lOOVs 96» 112»/; 98 99,3i< 9578 637, 94'/, 95»', 103»/, 111'/, 142»/, 146 807, 104'/, Sesvie. Spanje. Turkije. 3 3 3 3 ie 124'/, 1333/, 1287e 61 44 9' 8 83»/, Madrid 1868 Spw-leening ZwiTSERLAND.Genève Aand STEDELIJKE LEENINGEN. 2 70 Stad Haarlem61 65 3'/s 7o 82'/87»/, 4 7. 97 *-99 Geldkoers. Prolongatie 2' pCt. Commissariaat wn Politie te flaarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's nuddags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige portemonnaies met en zondergeld, een beursje met geld en tramkaartjes, een defecte gouden oorknop, een armband, een gouden ring, een blauw koralen kettinkje, een tabakszak, een wandelstok, een rijtuig- moer, een kist met ledige flesschen, eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij Kuenen in de Zijl straat no. 70, een onderstuk van een gouden oorbel. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen aan het kantoor van de gemeente-reinigingHarmenjansenweg, een zilveren vork gemerkt K. R. In de Tramwagens achtergelaten. Twee paar witte kousen.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3