BINNENLAND. maar ook de geldschieters en woe keraars der Javaantjes. In een volgend artikel komen wij nog eens op hen terug. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. Verscheidene troepen trokken gis teren fluitend en schreeuwend door Brussel, vooral misbaar makend voor de bureau's van de Patriate. Zij werden door de politie en de gendarmerie uiteengejaagd. Tegen elf uur vereenigde de beweging zich op de Place de la Monnaie. De bur gerwacht veegde het plein schoon: eenige arrestatien hadden plaats. Een republikeinsch pamphlet onderteekend door de hoofden van de Belgische socialistische partij, was in tallooze exemplaren rond gedeeld. Zij noodigden uit tot aan sluiting bij de republikeinsche partij, die zij juist gevestigd hadden. De politie heeft verscheiden exemplaren ervan in beslag genomen. Maandag werd nog een ander zeer heftig republikeinsch pamphlet in heslag genomen. Dezelfde maatregelen als Maan dag zijn door de politie genomen tot handhaving der orde. Zaterdag is de Duitsclie Keizer weder uitgegleden of in onmacht gevallen in het kasteel Benrath in Westfalen. Hij woonde om die reden het galadiner niet bij. Weldra ech ter was hij weder hersteld en defi leerde zelf met de parade voorbij de Keizerin. De Reichsameiger bevat het ant woord dat de Keizer gegeven heeft aan eene deputatie van werklieden die hem, namens 3128 industrie- arbeiders, uit het district Dusseldorf een adres van dank kwamen over handigen. De Keizer zeide, dat het hem niet steeds vergund was, dank te oogsten voor zijn streven tot heil des volks; destemeer verheugt het hem heden, zulk een daukbetuiging te ontmoe ten uit een stand, welken hij tegen woordig zeer zijne zorg wijdde en voor wiens welzijn reeds door middel der wetgeving veel belangrijks ge daan washet deed den Keizer ge noegen dat men blijkbaar met den ingeslagen weg tevreden wasieder een kon hij het toch ook niet naar den zin maken. De Fransche ministerraad is tot Zaterdag a. s. uitgesteld. Eerst dan zal Ferry weder te Parijs komen; de meeste andere ministers worden in den loop der week terug ver wacht. Bij Newry, in Ierland, te Castle Wallam, heeft eene groote manifes tatie der nationale partij plaatsge had, eindigende in een reeks van gevechten. De politie heeft eene charge gemaakt om de menigte uit een te drijven. Vele personen zijn gekwetst: er hebben arrestatien plaats gehad. De rust is nog niet weder hersteld. De houding der Ieren tegenover Engeland blijft nog steeds weinig verzoeningsgezind. Het gemeente bestuur te Limerick ontving van graaf Spencer eene uitnoodiging om 2000 pond te betalen wegens extra- kosten van politie gedurende de troebelen der Land-League, maar weigerde deze te betalen, en zelfs eene commissie naar Dublin te zen- Vervolgens kwam hij bij den linkervleugel, waar de deur van den geheimen trap is, die naar de ver trekken van mevrouw de gravin leidt. Had hij dan ook van die deur een sleutel? Neen. Wat heeft hij toen gedaan? Hij bracht de handen aan zij nen mond en slaakte een zwakken en langgerekten kreet, die zoozeer geleek op den roep van een nacht vogel, dat ik mij eerst zelf liet beetnemen. O zoo! Maar deze kreet herhaalde hij tot driemalen toe en toen begreep ik, dat de burggraaf een sein gaf. Vervolgens? Werd een venster geopend. Welk? Het middelste van het groote balkon. Ik ontwaarde te midden der duisternis eene onduidelijke gestalte, den om met den onder-koning er' over te spreken. De raad ontkende dat eenige versterking der politie was noodig geweest tot bewaring der orde, en noemde den eisch ge grond op «onderdrukking, onwet tigheid en onrechtvaardigheid». De secretaris van den onderkoning, de heer Trevelyan, hield voor zijne kiezers in Engeland te Hawick eene rede, waarin hij omtrent Ierland nog allerlei merkwaardigs mede deelde. Een Iersch Parlementslid had voor eene Iersche vergadering gezegd: «Als het Kabinet graaf Spencer niet afzet, dan zijn er nog 40 Iersche laarzen om het Kabinet omver te schoppen. Ierland wordt thans bestuurd door den slechtsten Engelschman en den gluiperigsten Schot die ooit het Kanaal oversta ken.» Uit dit alles blijkt dat de dagen der verbroedering nog niet gekomen zijn. Toen de koning van Italië, zegt het Berl. Taqeblatttijdens zijn ver blijf te Napels een der cholera-hos- pitalen bezocht, zag hij den minis ter-president Depretis en den afge vaardigde Nicotera in elkanders on middellijke nabijheid staan. De koning trad op de beide man nen, die sedert geruimen tijd zoowel politieke als persoonlijke vijanden zijn, toe, vermaande hen om in het aangezicht des doods alle vijand schap te laten varen, en had de voldoening dat beiden elkander de hand reikten en eene verzoening tusschen Depretis en Nicotera tot stand kwam. Tot op 20 September waren te Napels, volgens de officiëele statis tiek, 5000 menschen aan de cholera overleden, waarvan 700 begraven zijn zonder dat men hun identiteit heeft kunnen uitmaken. Op het kerkhof is nu, naar het schijnt, ge bleken, dat velen levend begraven zijn. De minister Depretis heeft 50,000 lire van de door den koning ge schonken som aan levensmiddelen doen uitdeelen. Maandag bedroegen in de Pyre- nées-Orientales de cholera-sterfge- vallen 6; in Spanje 15; in Italië 223, waaronder 1 te Rome, 7 te Spezzia en 152 te Napels. Te Genua kwamen 4 verdachte gevallen voor. Te Marseille en te Toulon wordt de toestand steeds beter. Te Marseille waren in vier dagen geen gevallen voorgekomen, thans weer in twee dagen 11, bijna allen bij het lossen van een schip met suiker uit Réunion. Te Toulon ko men nog twee of drie gevallen per dag voor, in de Pyrenees Orientales nog verspreide gevallen. In Italië blijft de toestand onge veer dezelde. Terwijl te Napels het getal aangetasten en sterfgevallen nog weinig afneemt begint de ziekte te Spezzia te wijken, en breidt zich in de provinciën weinig uit. In Spanje neemt de cholera niet toe; de gevallen in Alicante. Lerida en andere districten blijven zich tot enkele bepalen, en men verwacht van het herfstweer spoedige ver betering. Zeven Spaansche soldaten van de geregelde troepen trokken de Fransche grens over onder het ge roep: Leve Zorrilla! Zij werden ge arresteerd en naar Perpignan ge voerd. Zij zullen in eene stad, meer die zich vooroverboog, als om in het donker iets te onderscheiden. Ook de Villedieu zag deze gedaante en fluisterde zachtjes: Ja, ik ben het. Toen gleed iets langs den muur, dat onder het vallen uit elkander rolde. De Villedieu sprong naar vo ren en klom een oogenblik later over het balkon. Een touwladder werd hem toegeworpen, niet waar? Ja. Hebt gij zekerheid hieromtrent? Ja. Toen ik den muur na derde, raakte ik het zwevende touw aan. Goed zoo, zeide de Vezay, goed zoo, Caillouët, gij zijt mijn toegenegen vriendeen goed en trouw dienaar. Ten tweeden male zweefde een glimlach over de lippen van den koddebeier, nog onheilspellender en nog dreigender, dan die waarvan wij reeds gewag gemaakt hebben. binnenwaarts gelegen, geïnterneerd worden. Het gerucht loopt dat in Cata- lonië een opstand gevreesd wordt. De Sultan van Turkije is zoo met den vorst van Montenegro inge nomen, dat hij hem een paleis ten geschenke gegeven heeft. Het is het paleis Emirghiau, aan den Bosphorus gelegen, allerkostbaarst gemeubeld en versierd, en van een uitgestrekt park voorzien; het behoorde vroe ger aan Ismaël-Pacha, Khedive van Egypte. De Standard ontvangt een tele gram uit Cairo van 22 September meldend dat aldaar weder twee dé pêches van Gordon ontvangen zijn. De generaal blijft steeds aanhouden op zijn denkbeeld van eene bezet ting cloor Turksche troepen. Haarlem", 24 September 1884. Gisteravond omstreeks 7J/3 ure. is brand ontstaan in de werkplaats van den meubelmaker F. J. van Baars, in de Zijlstraat, boven z;:ne woning no. 38, veroorzaakt door het in brand geraken van een petro- leumtoestel, waarop een pot met lijm werd gekookt. De werkplaats is geheel uitge brand, doch de woning is door de brandweer behouden maar heeft veel waterschade bekomen. Ten 81/2 ure was de brand geheel gebluscht. De hulpvaardigheid van de om wonende buren was zeer prijzens waardig. De nieuwe winkelgoederen werden door hen zooveel mogelijk met de meeste zorg behandeld en voor schade gevrijwaard. Brandweer en schutterij hand haafden evenals altijd de goede orde, wat, met het oog op de ontzaglijke massa menschen en de niet ruime passage, waar de brand plaats had, nog al moeilijk was. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het 5e escadron huzaren van het 2e reg., sterk 119 officieren en manschappen, hetwelk deelgenomen heeft aan de groote manoeuvres in de Grebbe-linie (prov. Utrecht) zal den 2Gaten dezer van daar naar het garnizoen alhier terugkeeren. Ons bericht, betreffende de liedertafel «Zang en Vriendschap» alhier, voorkomende in de courant van Dinsdag 23 Sept. jl., moet wor den gelezen als volgt Naar men verneemt, heeft de heer J. J. Rooyers Jr.. penningmeester der liedertafel «Zang en Vriend schap» alhier, als blijk van belang stelling in genoemde liedertafel aan haar een werk ten geschenke ge geven, getiteld: «Het Soldatenkoor ^an Faust», dat dezen winter op het eerste concert van «Z. en V.» ten gehoore zal worden gebracht. Tevens kunnen wij mededeelen, dat thans bij bovengenoemde lieder tafel in studie is, ook voor het eerste concert dezen winter door haar te geven, het groote werk van Richard Hol: «Hymne aan den Vrede». Dit stuk werd tot dusverre in Haarlem nog nooit ten gehoore gebracht. Door het Departement van bin- nenlandsche zaken is uitgegeven de Statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1883. Op 31 December van dat jaar bedroeg de bevolking van het Rijk 4,225,065 jMaar even spoedig verdween deze, zonder door den graaf te zijn op gemerkt. De Verzay bewaarde ge durende een korte poos het stil zwijgen en scheen in diep gepeins verzonken. Toen ging hij voort: Neem deze lamp, Caillouët, zeide hij. De koddebeier voldeed hieraan. Licht mij bij. Caillouët nam de lamp op. Ga mij voor. Caillouët zette zich in beweging. Waarheen gaan wij?vroeg hij Naar mijne slaapkamer. De koddebeier kende den weg. Hij opende eene deur en doorliep een gang, die naar de particuliere woning van de Vezay leidde. De graaf, door Caillouët voorgegaan, kwam in een somber, prachtig ge meubeld vertrek. Het ledikant in middeleeuwschen stijl, geplaatst op eene verhevenheid, die men langs drie treden kon bereiken, was van personen (2,090,850 m. en 2,134,215 j vr.) In 1883 zijn aangegeven 139,814 levend geboren wettige en 4,2881e-! vend geboren onechte kinderen, te zamen 144,102 levend geboren kin deren levenloos aangegeven werden 7,232 wettige en 445 onechte, te za men 7,677 levenloozen; er overleden 91,651 (zonder de levenloos gebore nen). Het totaal der huwelijken be droeg 29,815, dat der echtscheidin gen 189. Er vestigden zich in de verschillende provinciën 273,485 terwijl vertrokken 273,929 personen. De dirig. officier v. gez. Ie kl. bij de zeemacht kolonel dr. F. J. Van Leent is door Z. M. den Sultan van Turkije benoemd tot groot-officier der Medjidié-orde, en door den president der V. S. van Venezuela tot officier der orde van Simon Bolivar. De Russische grootvorst Mi chael en zijne zoons zijn gisteren middag om 5 uur van Amsterdam naar Parijs vertrokken, om vandaar hun reis naar Engeland te vervolgen. De vereeniging van gepen sioneerde onderofficieren en minderen van het Ned. leger ontving dezer dagen weder een blijk van belang stelling. Mevrouw de weduwe van Willes zond een bedrag van f100 aan die vereeniging, ter voldoening aan den wensch van wijlen haren echtgenoot, den luit.-gen. N. van Willes, die verlangd had dat de bedoelde som, welke aan zijne wed. uit het officiersfonds zou worden uitgekeerd, aan die vereeniging zou worden geschonken. De Provinciale Staten van Gel derland hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen den heer mr. C. J. Sickesz, oud-lid der Tweede Kamer. De heer Sickesz werd bij tweede stemming gekozen met 29 van de 56 stemmen. De heer mr. Leo van Nispen had 20 stemmen, terwijl er 7 op verschillende personen waren uitgebracht. Naar men verneemt, is door het Departement van waterstaat, handel en nijverheid in gereedheid gebracht een wetsontwerp, houdende aanvraag' van een subsidie ten be- behoeve der internationale tentoon stelling te Antwerpen. Men rekent, dat de tot een kapitaal van 5 millioen uit te geven muntbiljetten in het voorjaar van 1885 gereed zullen zijn en in om loop kunnen gebracht worden. Een der schoonste maansver duisteringen in deze eeuw zal den 4en Oct. a. s. plaats hebben. Te 8.25 treedt de maan in de schaduw der aarde, en te 9.25 begint de totale verduistering, die tot 10.58 duurt. Aan de conferentie over de maatregelen tot beteugeling van drankverkoop op zee zal worden deelgenomen door Engeland, Frauk- rijk, België, Nederland en Dene marken. De conferentie komt ver moedelijk op 8 October te 's Hage bijeen. (N. R. Ct.) Op 17 September jl. werd in Heem stede een feest gevierd, dat zoowel bij de inwoners dier gemeente als de hooggeachte personen ter wier eere het was, lang in gedachtenis zal blijven. Jhr. J. B. van Merlen en zijne echtgenoote, mevr. van Merlen, geb. Visser van Hazerswoude, vierden hun zilvereü bruiloftsfeest. De allerwege uitgestoken vlaggen zetten dit feest luister bij. De dag sierlijk gebeiteld eikenhout met ge draaide kolommen en van een bal dakijn voorzien. Zware lampasgor dijnen van zeer lichte kleuren ont trokken het bed ten halve aan al ler blik en vielen langs het venster neer. De stoelen, hooge fauteuils met bewerkte rugleuningen, waren, evenals het ledikant, van gebeiteld eikenhout met allerlei versieringen overdekt. De lambrizeering, even zeer van eikenhout, was in groote paneelen langs de muren afgedeeld. Wapentrofeëen uit alle oorden en allerlei tijdvakken saamgebracht prijkten in alle richtingen. Zoo ont waarde men er de lans, de knods en de dagge uit het riddertijdperk, de Turksche sabelhet musket enz. Eveneens de nieuwste geweren van de beste Londensche en Parij- sche zwaardsmeden, zadel-, jacht en zakpistolen. Ten laatste trokken, te midden van een aantal andere wapens, te veel om op te sommen, werd in een waren feestdag her schapen. Er was een serenade met fakkellicht georganiseerd, met lam piondragers en muziek der stedelijke schutterij uit Haarlem, terwijl tal van personen in den stoet als Zeeuw- sche, Friesche en Hollandsche boe ren en boerinnen waren gekleed. Op de uitgestrekte buitenplaats, «Groenendaal en Bosbeek,» die voor 't publiek was opengesteld, had men gelegenheid zich te verlustigen in en te bewonderen de prachtige ver siering van den tuinbaas A. de Wilde; het huis was met lampions verlicht, terwijl de schoone schakeeringen, door het Bengaalsch vuur teweeg gebracht, de heerlijkste effecten te voorschijn riepen. Ten slotte had men een allerprachtigst vuurwerk, dat alle. toeschouwers in verrukking bracht. Donderdag, den volgenden dag, werden de feestvierenden door het zilverenbruiloftspaar feestelijk ont haald. Het feestterrein was in een kermis herschapen. Allerwegen de grootste pret en het drukst gewoel. Er was voor volksspelen gezorgd; men vermaakte zich met mastklim- men, spriet- en zakloopen enz., ter wijl keurige prijzen voor de over- winners beschikbaar waren gesteld. Het lijdt geen twijfel of alle aan wezigen hebben zich recht geamu seerd. De Chinees Liug-Look van Hon- kong, die als goochelaar in het lokaal De Vereeniging in de War moesstraat te Amsterdam door zijne kunsten het publiek avond op avond bezig hield, werd Zondagnacht in bedoeld lokaal door de politie in hechtenis genomen, omdat hij den Duitsclie Gerlachbijgenaamd de Reus Ureck, in een twist door een stokslag vrij ernstig aan het hoofd verwond had. De reus moest naar het gasthuis gebracht en aldaar ver bonden worden. Twee metselaarsknechts werden eergisternacht op de Prins Hendrik kade te Amsterdam door de politie in hechtenis genomen, onder zware verdenking een winkelbediende op den openbaren weg aangerand en hem van zijne kleederen en horloge met geweld beroofd te hebben. Het horloge dat in een herberg was verkocht en de kleederen die ergens in pand gegeven waren, zijn mede door de politie opgespoord. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd tot het stichten van een twaalfde kerk derNed.Herv. Gemeente, ten dienste der bewoners buiten de Muiderpoort. Door vrij willige bedragen hoopt de commissie haar doel te bereiken. In de bestaande behoefte zal voorloopig door een hulpkerk worden voorzien. Naar men verneemt heeft de af- deeling Noord-Holland von de Ned. Jacht vereeniging Nimrod een schiet tent aangekochtdie zoo spoedig mogelijk op het schietterrein in den Amsterdammer polder zal worden geplaatst. De ruim 62-jarige werkman Wil degens, dolken en jachtmessen, zeer de aandacht. De graaf naderde een wapenschild. Licht mij bij, Caillouët, herhaalde hij. Het felle schijnsel der lamp deed duizenden vonken stralen uit de ge polijste degens, uit de korte, drie hoekige en gedamasseerde klingen der sty letten, uit de handgrepen der Turksche sabels met goud en robij nen rijkelijk versierd. De Vezay wijdde een langdurig onderzoek aan deze wapens zonder te kunnen be sluiten aan welk dezer rijke moord tuigen de voorkeur te geven. Ein delijk was zijn keus bepaald. Deze viel op twee sterke, scherpe, goed te hanteeren strijddegens, die hij uit den bundel trok. Caillouët zag dit alles met gefronsde wenkbrauwen aan en haalde andermaal nauw merk baar de schouders op. De Vezay bezag geruimen tijd de punt en het gevest der degens. Over het onder zoek voldaan, nam hij de degens onder den arm en gaf Caillouët een teeken, om zich weder naar de bi bliotheek te begeven. Deze verroerde geen vin. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2