populair mm i 2e Jaargang-. Vrijdag' 26 September 1884. FEUILLETON. De Wraak vau den KoieMer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofd*!/enten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Ftrangere G. Z. BA TJBE Sf Co., J 011. F. J O NFS, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Ceat; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen ra» 10 tot 4 uur; op Zou- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclxe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het, Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van .10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donatours en leden dor Nederlandselie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland cu meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persöou, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylevs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen va a 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zij, die zich op dit blad vóór 1 Oct., of in 't begin der volgende maand abonneeren,ontvangen de num mers der Courant waarin het begin van de feuilleton, «de Wraak van den Koddebeier», voorkomt gratis. De Administratie van Haarlem's Damlad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een hoeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Er is te Brussel huiszoeking ge daan bij den directeur en de redac teurs van den Nationaldie in den laatsten tijd heftige republikeinsche artikelen heeft doen verschijnen. In het lokaal der Ligue républicaine zijn alle documenten en inteeken- lijsten in beslag genomen. De Engelsche admiraliteit heeft besloten tot den aankoop van eenige kanonneerhooten en torpedo's waar schijnlijk ten gevolge der heftige en zeer gemotiveerde aanvallen, waarvan de Engelsche marine in de Naai- het Eranseh VAN XAVIER DE MONTÉPIN. Hoe nu, zeide de Vezay, begrijpt ge mij nog niet? Ik begrijp u opperbest. Waarom draalt gij dan? Nu scheen op zijn beurt de kod debeier te weifelen, maar deze aar zeling duurde niet langer dan een oog'enblik. Mijnheer de graaf, zeide hij op vastberaden toon, is mij een vraag geoorloofd? Een vraag, en nog wel aan mij Wat wilt gij met dit speel goed uitrichten? Cailiouët wees tegelijkertijd naari de degens. laatste tijden in de pers het voor werp geweest is. Graaf Herhert Bismarck is over Vlissingen te Londen aangekomen. Men beschouwt daar zijne komst als een bewijs van de veranderde gezindheid der Duitscbe regeering. Het is bekend dat graaf Munster, de Duitscbe gezant, die thans met verlof is, zich niet met al te bar- sche dépêches aan de Engelsche regeering met welke hij zeer be vriend is, zou belasten: de zending van graaf Herbert van Bismarck wordt nu als een onmiddellijk uit vloeisel van de besprekingen der drie rijkskanseliers en de verkregen overeenstemming met Frankrijk be schouwd. Twee leden der uiterste linkerziide in de Fransche Kamer, TonyRé- villon en Camille Pelletan, zijn te Dijon een voordracht gaan houden. De eerste heeft een fraaie en popu laire speech over het vaderland ge houden; de tweede een geestig en scherp vertoog tegen de politiek der regeering, met de slotsom: «De politiek die Madagascar najaagt, ter wijl Elzas-Lotharingen om het ver loren vaderland weent, die onze sol daten naar Tonkin zendt, terwijl Bismarck iedere onzer bewegingen beloert, die politiek is niet republi- keinscb, omdat zij niet vaderlands lievend is.» Na hem werd onverwacht nog het woord genomen door een zekeren heer Aubert, die mededeelde dat al wat de vorige sprekers verkeerds hadden aangewezen slechts uit ééne oorzaak voortvloeide, het kapitaal. Hij stelde eene collecte voor, ten voordeele van prins Krapotkin. Dit incident sloeg de commissie een wei nig uit het veld, maar men zette zich er spoedig overheen, hield de collecte niet en «loot de vergadering. Vóór den ministerraad van Zater dag zal Jules Ferry den gezant te Berlijn, baron de Courcel, en den gezant te Londen, Waddington, ge sproken hebben. Beiden begeven zich naar Parijs. De National meent, dat baron de Courcel een «theore tische overeenstemming» tusschen Frankrijk en Duitschland in zake de Egyptische kwestie medebrengt. De werklieden zonder werk te Lyon hebben eergisteren de aange kondigde tweede meeting gehouden, die door 10,000 werklieden bezocht werd. De vergadering zond eene deputatie naar den burgemeester, wiens antwoord evenmin voldoende scheen als de vorige maal. en daarna een telegram aan den minister Ferry, om hem te verzoeken, bij het ge meentebestuur van Lyon aan te dringen op bet openen van werk plaatsen voor de werklieden zonder werk. Er zijn thans 6000 zijdever vers, 12,000 wevers en 7000 metaal werkers zonder werk. De minister antwoordde, dat hij zich niet kon mengen in eene kwes tie, die geheel de gemeente-admi nistratie van Lyon aanging, maar hij zou het verzoek aan zijn collega van binnenlandsche zaken overhan- Dit kunt ge nu nog vragen antwoordde de graaf met ongeveinsde verbazing. Wel wis en zeker. Ik dacht dat gij het zoudt gissen. Juist de vrees om g-oed tera den noopt mij tot deze vraag. Meent gij dan, dat de burg graaf even gemakkelijk het park verlaten zal, als hij het betreden heeft, zonder mij op zijnen weg te ontmoeten? Voor den duivel, dat denk ik niet. En dan bevroedt gij nog niet waartoe deze degens moeten dienen O, welzeker! Welnu? Goede pistolen hebt gij van noode, maar niet dit kleine ontuig. Pistolen Voorzeker! Maar waartoe toch? Omdat kruit en lood zeker-' De arbeiders zullen weder eene vergadering beleggen om over het antwoord van Ferry te beraadslagen. Volgens de Voce delld Veritd heeft de maire van Rome aan den Paus den dank der bevolking doen toe komen wegens zijn plan om de stad een cholera-hospitaal ten geschenke te geven. De Paus heeft doen ant woorden dat deze stap van den maire hem zeer verheugde. Dinsdag hadden in de Pyrenées- Orientales 15 sterfgevallen aan de der treffen dan een stalen degen. Toegegeven, maar men kan immers niet in de duisternis met het pistool duelleeren. Duelleeren herhaalde Cail iouët op een toon alsof hij er niets meer van begreep. Hoe anders, natuurlijk, duel leeren. Wat hoor ik! riep de kod debeier uit, gij wilt derhalve met de Villedieu duelleeren? Totdat een van ons beiden zal zijn bezweken! Cailiouët haalde nogmaals en met meer nadruk de schouders op. Mijnheer de graaf, zeide hij op zonderling schamperen toon, die de Vezay deed rillen, de burggraaf de Villedieu heeft u be drogen, niet waar? Dit weet gij maar al te wel, antwoordde de graaf op somberen toon. De koddebeier vervolgde. Hij cholera plaats; in Italië 213, waar van 6 te Spezzia en 126 te Napels; geen enkel te Rome. In Spanje kwamen Dinsdag 2 ge vallen voor. In het lokaal der kappersvereeni- ging te Triest en in de woniugen der leden van het bestuur is huis zoeking gedaan, naar stukken om trent eene irredentistische samen zwering. Daarbij werd ook een tele gram in beslag genomen, afkomstig van het pruikemakerscongres te Turijn, en waarvan de inhoud hoog verraad zou bewijzen. De telegraaf bad zonder bezwaar het telegram overgeseind en besteld. Een bode van Gordon, te Amboe- kol aangekomen, meldt, dat een groot deel der belegeraars zich vau den omtrek van Khartoem hebben te ruggetrokken. Levensvoorraad bereikt de stad gemakkelijk van uit bet Zuiden. Gordon heeft 4 stoombooten gezon den om het garnizoen van Sennaar bij te staan; zoodra zij teruggeko men zijn, zal Gordon eene expeditie naar Berber zenden, om de Engel sche expeditie tegemoet te gaan. Het weekblad World bevat een brief van Stanley, waarin hij den spot drijft met de vrees van Sir Samuel Baker, betreffende den veld tocht in Soedan, en een onfeilbaren goeden uitslag voorspelt onder de «schitterende, triomfeerende leiding» van Lord Wolseley. Volgens een bericht aan den Stan dard zou een hooggeplaatst Duit- scher van den koning van België merkwaardige plannen omtrent den Congo-staat vernomen hebben. De nieuwe staat zou niet eene republiek worden, zooals de Vereenigde Staten, heeft u eer en levensgeluk ont roofd Gij spreekt de treurige waar heid, Cailiouët, mijn eer en tevens mijn levensgeluk. De wond waaraan gij lijdt is diep en allerpijnlijkst. Ja, ondragelijk, mompelde de Vezay, wien elk woord van Cail iouët de angst op het lijf joeg. Welnu, hernam deze, wiens oogen onheilspellende vlammen scho ten, wanneer iemand u zoo grie vend beleedigd heeft en aan uw genade of ongenade is overgelaten, j dan duelleert men niet met hem, men doodt hem Ik een sluipmoord begaan riep de Vezay uit. Neen, mijnheer de graaf, gij zoudt u slechts wreken. Dit zou laaghartig zijn Het zou niet meer dan billijk zijn Genoeg hiervan, Cailiouët, ge- maar een afhankelijke staat, die tot België ongeveer in verhouding zou staan als Britsch-Indië tot Enge land. De graaf van Vlaanderen zou misschien iu naam suzerein kunnen worden; hij zou worden bijgestaan door eene permanente commissie in Europa, in den vorm der Donau- eommissie, welke in bet land Congo door een goeverneur zou worden vertegen woordigd. Het beginsel van vrijen handel met alle natiën zou de grondslag der internationale betrekkingen zijn. De kosten van bet bestuur zouden worden goedgemaakt door het mono polie van den uitvoer van ivoor en palmolie, hetwelk de regeering voor zich behouden zou. Bij de beoordeeling vau dit bericht is wel in het oog te houden, dat de koning van België geheel als particulier persoon de Congo-zaak steunt; Belgie als staat is er in geenen deele bij betrokken. De Standard ontvangt een tele gram uit Kimberley, meldend, dat den 23sten September de Boeren de stad Frijburg, de hoofdstad van Stellaland, bezet en aldus de con ventie met Engeland geschonden hebben. Omtrent het bombardement van Kelung zijn nog steeds de berichten onvolledig. In China vertelt men, dat de Franschen er eene nederlaag hebben geleden; admiraal Lespès seint niets; de Temps verneemt uit particuliere bron dat drie Fransche schepen een fort met Ivrupp-kanon- nen bestookt en geteisterd hebbeD, en dat vervolgens de troepen, aan land gezet, de Chineezen van de hoogten achter het fort verjaagd en hun aanzienlijke verliezen toe gebracht hebben. noeg Mijnheer de graaf, ik wil alles zeggen: deze man ontneemt u wat u het dierbaarst ter wereld is, ont rooft u uw nachtrust, de toegene genheid uwer vrouw, die man is een dief, en een dief doodt men! Terwijl de koddebeier aldus sprak scheen zijn krassende en afgebroken i stem bet hart van de Vezay te door priemen. De graaf scheen te wan kelen en werd beurtelings bleek en rood. Eindelijk zeide, of liever sta melde hij deze schier onverstaan bare woorden: Misschien hebt gij geen on gelijk, Cailiouët, maar nooit, in der eeuwigheid niet, zou ik een weer- loozen vijand in den rug willen aan vallen. Zooals gij wilt, antwoordde koeltjes de koddebeier. Gij zijt heer en meester. En zonder een enkel woord hier aan toetevoegenopende hij we-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1