BINNENLAND. De Chineezen zouden daarop langs den weg van Tam-hui gevlucht zijn, en men durfde hen met de geringe; troepen niet nazetten. De Franschen hadden twee doodeu en eenige ge wonden. In het begin van het volgende jaar zal De Lesseps naar Amerika reizen, om bij het openen van de eerste afdeeling van het kanaal van Panama, dat de beide zeeën ver eenigen zal, tegenwoordig te zijn. Haarlem, 25 September 1884. H. M. de Koningin wordt mor gen (Vrijdag) van het Loo te 's Hage verwacht en zal een korten tijd in de residentie vertoeven. De minister van binnenlaud- sche zaken heeft, op de uitnoodiging van Leiden's burgemeester, geant woord voornemens te zijn om de offieiëele onthulling van het Ontzet monument op 3 Oct. bij te wonen. Als een bewijs hoe in sommige streken van ons land de postdienst nog slecht geregeld is, blijkt daaruit, dat brieven en couranten uit Haar lem verzonden naar Avenhorn bij Hoorn ongeveer 24 uren noodig heb ben om de plaats hunner bestem ming te bereiken. Brieven en couranten gaan 14 h 16 uur die plaats voorbij, alvorens ze worden ontvangen. In het Staathuishoudkundig Jaarboekje der "Vereeniging voorde Statistiek in Nederland vind men o. a. een overzicht van uitkomsten der loting voor de nationale militie in de 20 laatste jaren. Daaruit blijkt dat het menschengeslacht in Neder land althans lichamelijk niet achter uitgaat. Was bijna 13 pCt. in 1863 beneden de maat, in 1883 bleek slechts even 5 pCt. te klein te zijn; terwijl het aantal van hen die lan ger dan 1.70 M. waren van 1863 tot 1884 van 23 op 313/^ pCt. is gekomen. Naar het Handelsblad ver neemt, heeft de heer R. van Lennep zijn ontslag aangevraagd als consul der Nederlanden te Alexandrië. Er zullen voortaan, overeen komstig eenstemmig advies der In dische autoriteiten, geen Inlandsche kweekelingen uit Ned. lndië meer in Nederland worden opgeleid tot onderwijzer bij den Indischen dienst, omdat van het nut dezer opleiding niets is gebleken en bij de voorge nomen reorganisatie der inlandsche kweekscholen bijzondere bekendheid met de Nederlandsche taal minder noodig is. Prof. Nicolaas Beets plaatst in het U. D. de volgende dankbetuiging. Met dankbare ontroering zie ik terug op den 13en dezer maand, den dag waarop Koning en Volk, Land genoot en Vreemde het er op toe gelegd hadden mij op allerlei wijzen te vereeren, te begiftigen, gelukkig te maken. Hoe gaarne bracht ik elk, die daartoe het zijne heeft bijge dragen, afzonderlijk mijn dank! Wanneer ik echter naar waarheid zeg, dat behalve al wat mij op dien dag in het openbaar is ten deel ge vallen, waarvoor ik in de gelegen heid geweest ben openlijk eenige erkentelijke woorden te uiten, het aantal blijken van belangstelling mij, door post, telegraaf, of op andere wijze, toen en vervolgens toegekomen het duizendtal nog met ettelijke honderden te boven gaatzullen der de gangdeur en sloegdoor de Vezay gevolgd, den weg naar de bibliotheek in. Daar plaatste Caillouët de lamp weder op de tafel waar zij te voren had gestaan, haalde zijn karabijn uit den hoek te voor schijn, waar hij hem had nederge- legd en wachtte. Na eenige minuten een diep stil zwijgen te hebben bewaard, zeide de VezayGa, ik volg u. Waarheen gaan wij? Naar de parkpoort. Caillouët liep voorop. Toen zij, na een langen gang te hebben door- loopen, een geheimen trap afgedaald waren en het kasteel verlieten om het park te bereiken, brak het on- weder met een ongehoorde woede opnieuw los. De eeuwenoude hoo rnen door den storm gebeukt en als rieten heen en weer geslingerd, zwaaiden hunne takken, die ver pletterd neervielen, en den grond met loof en bladeren bezaaiden. Men zelfs zij, die daarop in eene eerste plaats aanspraak hadden, willen be grijpen, dat ik tot nog toe niet in staat geweest ben ook maar de ont vangst er van te erkennen en mij wel willen vergunnen ook hen op te nemen in de algemeene dankbe tuiging, welke ik, langs dezen weg. aan elk en een iegelijk, die mij op] mijn zeventigsten verjaardag zijn vriendelijk hart getoond heeft, van ganscher harte toebreng. Te rekenen van 1 October e.k., kunnen pakketten, zonder aangege ven waarde, het gewicht van 3 ki- logr. niet te boven gaande, per post worden verzonden naar Tonkin. Het port bedraagt voor elk pak ket f2.50. Omtrent de verdere voorwaarden van verzending zijn aan de post kantoren de noodige inlichtingen te verkrijgen. Met het stoomschip Gelderland zal 27 September a.s., 's namiddags te 4 uur eene brievenmail worden verzonden uit Rotterdam naar Pa- dang en Batavia. In de Manchestersche bladen kwam voor eenige dagen het vol gende voor: «Onder de punten van overeen komst met Nederland in de zaak van de Nisero behoort ook het toe kennen van vrijen handel aan Atjeh. Hoe ernstig dit zal worden ten uit voer gelegd, bewijst een telegram dat te Londen is ontvangen en in houdt, dat twee voorname peper havens op de Oostkust van Atjeh weder zijn gesloten voor den handel». Dit geheele bericht toont, merkt het Hbl. op, hoe slecht men in Engeland op de hoogte is. Er is volstrekt g-een vrije handel voor Atjeh bedongen bij de afspraak met Engelandonze Regeering heeft uit drukkelijk haar volkomen vrijheid in dit opzicht voorbehouden. Alleen is aan den radjah van Tenom aan gezegd, dat zijn havens voor den handel zouden worden geopend, in dien hij de gevangenen in vrijheid stelde, 'en dat zij geopend zouden blijven zoolang hij niet weder daden van verzet pleegt. Tenom ligt op x\tjeh's Westkust, en de havens aan de Oostkust, waarvan in het tele gram sprake is, hebben derhalve met Tenom niets te maken. Het is niet overbodig dit te doen uitkomen, omdat de openbare rnee- niug in Engeland niet op een dwaal spoor moet worden gebracht, waar door zij naleving kon vorderen van bepalingen die niet gemaakt zijn. - Bij gelegenheid van het be zoek der Transvaalsche Deputatie aan de weesinrichting te Neerbosch, riep generaal Smit onder meer aan de grootste jongens en meisjes toe: «Komt tot ons over, gij zult ons al tijd welkom zijn. Wij hebben be hoefte aan flinke werkkrachten.» Die uitnoodiging is niet vergeefs geschied; al aanstonds waren er jongens, die lust gevoelden naar Transvaal te trekken, en ouder dezen drie, die hun verlangen aan de De putatie bekend maakten. Het bestuur der weesinrichting keurde dit voor nemen goed, ook met het oog op de schaarschte aan werk, die in ons land tegenwoordig bestaat, vooral voor timmerlieden en metselaars, en stelde zich over deze zaak in nadere betrekking met de leden der deputatie en andere personen in Transvaal. Het gevolg is geweest, dat de drie jongelingen, die bij hun voornemen bleven, deze week de reis aanvaardden. Hunne namen zijn: hoorde de populieren en berken kraken en knakken onder het ge bulder van den storm. Zelfs kon men het geraas van denhemelhoo- gen val hunner takken en bladeren op den vochtigen grond te midden van de angstkreten der natuur on derscheiden. Onophoudelijk rolde de donder en doorkliefden bliksemflit sen voortdurend de wolken. Het ge heele uitspansel, aan een gloeiend heeten oven gelijk, bood het too- verachtige en tevens ontzettende schouwspel aan van een reusacliti- gen brand. Welk een verschrikkelijken nacht! riep de graaf onwillekeu rig uit. De booze geest heerscht als oppermachtig meester in den storm— antwoordde op luiden toon de kod debeier. En voor zichzelf voegde hij er bijJa, de nacht is verschrik kelijk, vreeselijk, maar gunstig ge kozen voor de geheimenissen, wier Steven Evert KIuvers uit Zutfen, timmerman; Lambertus Scholten uit Gendringen, metselaar; Rink Pijp- stra uit Hantum fFr.), timmerman. De beide eerstgenoemden, die reeds voor eenige jaren de weesinrichting verlaten en zich te Hees gevestigd hadden, zijn verloofd met twee wees meisjes, die in de inrichting als help sters dienstbaar zijn. Gaat alles naar Iwensch, dan zullen deze meisjes 1 spoedig heu volgen om met heu in den echt verbonden te worden. Het bestuur der weesinrichting hoopt in hunne gezinnen plaatsen te vinden, waar weezen, die later volgen moch ten, een voorloopig tehuis kunnen vinden. Voor alle drie heeft het be stuur de overtochtskosten betaald tot Durban, doch onder voorwaarde dat dit geld door hen zal terugge geven worden zoodra zij in staat daartoe zullen zijn. Te Assendelft-is veel gebrek aan werk. In de afgeloopen week is daar door den burgemeester in het huis «Assemburg» eene vergadering bij eengeroepen, om hierin zooveel mo gelijk te voorzien. Een honderd- dertig arbeiders, waaronder een der tig hoofden van gezinnen, zijn zonder werkde oorzaak ligt in den kwij nenden toestand der zeildoekfabrie- ken te Krommenie. Terwijl de familie O. te Amster dam Zaterdagavond in diepe rust lag, werd er hevig met steenen tegen de deur gebombardeerd, zoodanig, dat een der paneelen bezweek. Toen de bewoners opstonden, bemerkten ze, dat het hun eigen neef was, die al dat lawaai maakte. Er ontstond een gevecht, waarbij men elkaar bloedende wonden toebracht. De bu ren, die inmiddels ook naar buiten gekomen waren, waarschuwden de politie. Toen een paar politieagen ten aankwamen, nam de neef-rust verstoorder de vlucht. Dit belette echter niet, dat tegen hem proces verbaal is opgemaakt. De aanleiding tot deze balddadig- heid berustte op een misverstand. Neef verkeerde nl. in de dwaling, dat zijn vrouw zich bij deze familie, waarmede hij op gespannen voet leefde, in huis bevond. Het driemastschip Thorbecke is gisteren middag van de werf der heeren Meursing te Nieuwendam met het beste gevolg te water ge laten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot aankoop van 19,570 vierkante meter grond, tegen f 7.20 per vierkanten meter, in den Stads- en Gasthuispolder, met bij betaling van f12,700 voor gedane ophooging. De gedachte, die aan deze voordracht ten grondslag heeft •gelegen, was, alhier een nieuw gasthuis te bouwen. Tegen een drogist te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens eene te zijnen huize ontdekte ge heime zeepziederij, voor het fabri- ceeren van harde zeep. Een kellner, onder den valschen naam van Jansen in dienst gekomen bij Krasnapolsky, heeft zich aan misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt en is spoorloos verdwenen. Hij moet eigenlijk heeten B. en zich vroeger in een hotel te Schevenin- gen, waar hij als kellner in dienst, heilloosheid hij niet ruchtbaar zal maken. Middelerwijl had de Vezay den drempel van het kasteelpoortje over schreden, en trachtte hij het open voorplein over te steken, terwijl hij alle krachten inspande om den storm weerstand te bieden. Maar het woei zoo hevig en onstuimigdat hij slechts zeer langzaam en voetje voor voetje kon voortschrijden. Eindelijk bereikten de graaf en de koddebeier het struikgewasvervolgens den ringmuur. Door liet hooge metsel werk tegen den loeienden storm be schut, bereikten zij het jachtpavil- joen, dicht bij het poortje waardoor de Villedieu zich den toegang had verschaft. Op dit oogenblik boorde een vervaarlijke bliksemstraal door het luchtruim als het zwaard van den verderfengel, en een donderslag weerklonk alsof twintig vuurmon den tegelijk losbrandden. Een vuur zuil scheen op het park neer te da was, onder zijn waren naam van B. eveneens aan misbruik van ver trouwen hebben schuldig gemaakt, waarvoor hij thans èn door de po litie van Amsterdam èn door de po litie te 's-Hage opgespoord wordt. Zaterdagavond zat in de opera te 's Hage een dame aldus geliee- ten omdat zij fraai gekleed was die de orde verstoorde en verwijderd moest worden, maar niet kon gaan, zoodat zij huiswaarts werd gereden. Dat was wel een damel Zondag en Maandag a. s. zullen te 's-Hage op een ruim terrein ach ter de gasfabriek wedrennen worden gehouden, georganiseerd door eene Belgische maatschappij, die o. a. ook de wedrennen in het Bois de la Chambre te Brussel bestuurt. Voor Zondag zijn o. a. uitgeschreven: 1. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen, prijs f 300. 2. Officieren-wedren voor paarden die nooit een prijs be haald hebben, prijs f 200. 3. Wed ren met hindernissen, prijs f 1700, premie f 200. 4. Wedren voor hee- ren-rijders, prijs f 500. 5. Hurdle race handicap, prijs f700. Als rech ter zal optreden baron de Blondel. In Maassluis zoo schrijft men is men niet tevreden over den uit slag der verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad. Er waren 70 stemmen uitgebracht op A. Luyendijk, maar omdat er niet uit bleek, welke van de twee personen van dien naam, bedoeld was, verklaarde het stembureau die stemmen van onwaarde, zoodat nu S. Uitdenboogaardt met 5 stemmen in herstemming, en A. Luyendijk niet in aanmerking komt. De heer Joh. van der Spek bracht bij het opmaken van het proces verbaal van stemopneming bezwaar in: «als zoude door het stembureau de biljetten met aanduiding van A. Luyendijk noch aan den vader Ary, noch aan den zoon Adriaan Luyen dijk zijn toegewezen.» Men ziet in spanning den afloop tegemoet. Door de politie te Delftshaven is, op vermoeden van valschheid, in beslag genomen een Nederlandsche gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1880. Het gebruikelijke randschrift ontbreekt er aan. Te Oud-Beierland en ook te Sueek is de prijs van het vleesch 10 cent per Kg. afgeslagen. De vliegerwedstrijd te Gouda be looft bij gunstig weder een onge kend succes te zullen hebben. De deelneming zal zóó groot zijn, dat de commissie zich reeds van ver scheidene bunders land meer heeft verzekerd, om al de deelnemers te kunnen toelaten. Men kan het getal nu reeds op honderden schatten. Zondag waren de proefnemingen overal om de stad in vollen gang, en men zag tal van vliegers op eene duizelingwekkende hoogte staan. Door verscheidene figuurvliegers af gewisseld, leverde het geheel een levendig en vermakelijk schouw spel op. De groote vliegers bleven nog achterwege, maar men kan verze kerd zijn, dat op den dag van den wedstrijd vliegers van 4 en 5 meter len en de bliksen sloeg in, tien pas sen verwijderd van den graaf en Caillouët, buiten den ringmuur. DE WELKOMSTGROET. Deze donderslag deed de paarden van schrik hinneken en fluks renden er twee in volle vaart de lande rijen op. Verneemt gij dit geluid, Cail louët? vroeg de graaf. Zeer duidelijk, antwoordde de koddebeier. Wat beteekent dit toch? De paarden van de Villedieu zijn, door vrees bevangen, op hol gegaan. Caillouët had zich niet bedrogen. De paarden van den burggraaf wa ren, toen de bliksem vlak voor hen insloeg, door schrik en suizing aan gegrepen, op den loop gegaan, den knecht meeslepende, die op een ge zeten was en het andere bij den niet tot de zeldzaamheden zullen behooren. De heer B. Visser, onderofficier bij het 5e reg. infanterie, vroeger te 's Bosch thans te Utrecht in garni zoen, heeft van den Koning en de Koningin eene dankbetuiging ont vangen voor de toegezonden com positie, Prinsessenwals, bij gelegen heid van den jongsten verjaardag van de jeugdige prinses Wilhelmina. De heer Visser werd kort geleden benoemd tot eerelid van de Maat schappij voor Kunsten en Weten schappen te Evaux in Frankrijken zulks naar aanleiding eener toege zonden Cantate, vervaardigd bij ge legenheid van het 25-jarig bestaan dier vereeniging. Schrikkende voor een velocipède, sprongen de jonge paarden van den landbouwer v. L., wonende onder Lunteren, op den straatweg tusschen Amersfoort en Hoevelaken, eergis terenavond plotseling op zijde, waar door een der op den wagen zittende personen, een jeugdige vrouw, er afviel, met het treurig gevolg, dat haar een der raderen over de borst ging. Hoewel nog teekenen van leven gevend, werd zij in hoogst beden- kelijken toestand naar haar woning vervoerd. De landbouwer H. v. IL te Weert, ruim 70 jaren oud, heeft het ongeluk gehad, toen hij Dinsdag ochtend met zijne kar, bespannen met een os, naar zijn huis reed, van de kar te vallen. Hij kwam onder het wiel, met het ongelukkig gevolg dat hij terstond den geest gaf. Naar men verneemt, zal nabij Helmond eene fabriek worden ge plaatst tot het vervaardigen van kunstijs op groote schaal. Voor de daar in den omtrek ge legen boterfabriek zal dit van het grootste belang zijn, aangezien de meeste fabrieken het ijs tot heden van verre ontvangen, waardoor zeer veel verlies ontstaat. Door eenige slagers te 's-Bosch is de prijs van het rundvleesch tot 35 ct. per 5 ons verlaagd. Te 's-Bosch worden 28 en 29 dezer feesten gegeven ter gelegen heid van de Provinciale Landbouw tentoonstelling, uitgeschreven door de afdeeling 's-Hertogenbosch der Noordbrabantsche Maatschappij van landbouw. De tentoonstelling is in 't Plantsoen; de feestlijklieden be staan uit muziek- en zanguitvoe ringen, feestmaaltijd, volksvermaken, optocht enz. Onlangs is te Breda zekere Her tog noodlottig om het leven geko men bij zijn pogingen tot redding van zijn trouwen hond. De Vereeni ging tot Bescherming van dieren trekt zich nu het lot van de weduwe en kinderen bijzonder aan. Nadat reeds eenmaal eene gift bij de plaat selijke commissie tot het inzamelen van gelden voor vrouw Hertog was ingekomen, is thans van jhr. mr. R. A. Klerck uit 's-IIage, wederom f 60 ontvangen voor dat doel. Maandag avond werd aan den brigadier der rijksveldwacht te Zaam- slag kennis gegeven, dat er zich aan de Kraag (gem. Zaamslag) een ver dacht persoon ophield. De brigadier verzocht hem, met hem mee te gaan, teugel hield. Nog een oogenblik kon men te midden van den woedenden storm het geluid van hun onstui- migen galop waarnemen. Toen weer klonk een gil door de lucht vree selijk als een laatste stervenskreet vol wanhoop. Daarna hoorde men niets anders dan de geweldige ruk winden, het neerplompen van ver brijzelde boomen en het oorverdoo- vend geratel van den donder. O hemel! riep Caillouët uit. Wat gebeurd er toch? vroeg de graaf. Er heeft een ongeluk plaats gehad. Zoudt gij denken? Ik ben er zeker van. Waar? Ginds. En Caillouët wees in de richting vanwaar men den angstkreet had vernomen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2