2e Jaargang. Zaterdag 27 September 1884. No. 376. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicitc Etrangkre 6. L. DA UBE Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIÉN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groete letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN Schilderijen op het Paviljoen. Geopemd op werkdagen ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum tan Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen Tan 10 tot 4 uur op Zon- en Feestdagen van 12 j tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 iot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vaü diploma vrijen toegang, donateurs inet. gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbeu op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuust en geschiedenis, vooral van Nederlaud en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 unr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jtuir 1 1 guldeu. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, Tan 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten, kinderen vau S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tetflers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen va« 11—3 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag v i 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uun Toegang (denr Oudegroenmarkt) Trij. Zij, die zich op dit 1^* blad vóór 1 Oct., of in 't begin der volgende maand abonneeren,ontvangen de num mers der Courant waarin het begin van de feuilleton, «de Wraak van den Koddebeier», voorkomt gratis. De Administratie van Haa/rlends Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma- gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, henevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De huiszoekingen zijn gisteren te Brussel voortgezet bij personen, die als aanhangers der LigueRépu- blicaine hekend staan. De Echo du Parlement beweert, dat beslag is gelegd op wapenen, ammunitie en anarchistische geschriften. Volgens hetzelfde blad spreekt men van ar- restatiën en zou er kwestie zijn van eene samenzwering tegen de veilig heid van den staat. In het begin van den avond van gisteren was eenige opgewondenheid merkbaarmaar alles is betrekkelijk kalm gebleven. Eene onbeduidende FEU! LLETON. De fraai van dei Koietóer. Naar liet Transch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 4. Van welken aard is dit onge- geluk? vroeg de Vezay. De Loire is steil en diep, de nacht duister, de paarden werden beangst, hernam de koddebeier. Toen hield hij op en luisterde een wijle. Op somberen toon voer hij voort: Geen levend wezen, dat van nacht het kasteel de Vezay heeft verlaten, zal het heden weder betreden. De Vezay loosde een diepen zucht en zweeg. Des te heter, gingdekod- debeier op /achteren toon voort bende doorkruiste het midden der stad, maar ging weldra uiteen. In den omtrek van het paleis en van de ministeriën was volstrekt geen beweging; te elf uur zag de stad er uit als gewoonlijk. De manifestatiën der laatste dagen schijnen geëindigd, ten minste tot de gemeentelijke verkiezingen op 19 Oct. In de vorige maand werden, naar indertijd gemeld is, te Hamburg, aan boord van het van Huil komend stoomschip Elisabethvier matrozen gearresteerd, als beschuldigd van het binnensmokkelen van anarchistische geschriften. Zij werden in Altona preventief gevangen gehouden; twee der ma trozen werden zeer spoedig, en een derde werd veertien dagen later op vrije voeten gesteld. De vierde arrestant, de uit Klein- Reinkendorf afkomstige Friedrich Wilhelm Grützmacher, werd gevan gen gehouden en stond jongstleden Vrijdag terecht; hij vrordt aan het feit schuldig verklaard van tot drie malen toe, exemplaren der verbodtn bladen Freiheit en Rebell naar Ham burg en Holstein te hebben gebracht •n ze verspreid te hebben. Hij werd wegens vergrijp tegen de socialistenwet en op grond van paragraaf 74 van het wetboek van strafrecht tot eene gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld. Het gerucht dat dynamiet en an dere ontplofbare stoffen bij Grütz macher gevonden zouden zijn, is gebleken ongegrond te wezen. De quarantaine-maatregelen aan de noordelijke en westelijke grenzen van Spanje zullen weldra worden opgeheven. Langs de geheele grens is het rustig. De gevallen van deser tie, waarover uit Catalonië bericht is gezonden, zijn niet van belang. De Italiaansche dagbladen maak ten gisteren (Donderdag) melding van 60 cholera-gevallen te Genua. Woensdag zijn in het departement der Pyrenées Occidentales vijf sterf gevallen aan cholera voorgekomen, in Spanje 9, in Italië 218, waaron der 5 te Genua, 10 te Spezzia en 121 te Napels. Men ontving van den maire van Nizza, den heer Alfred Borri- glione, het bericht, dat de gezond heidstoestand in die plaats niets t« wensehen overlaat, en dat daar ge durende de cholera - epidemie in Frankrijk en Italië gten enkel ge val van. die gevreesde ziekte is voor gekomen. Het toegezonden stuk bevat tevens eene officiëele verkla ring, onderteekend door de geza menlijke consuls der verschillende mogendheden te Nizza, die het gun stige getuigenis van den maire vol komen bevestigt, en verzekert dat op de geheele Riviera di Ponente, van Hyères tot San-Remo, geenerlei vrees voor besmetting bestaat. Eergisteren is in Kaapstad een vergadering van invloedrijke perso nen gehouden naar aanleiding van den verontrastenden toestand in Be- chuana-land. Eenparig werd besloten te(' protes teeren tegen het schenden der Trans- vaal-conventie door de Boeren, als noolottig voor de Britsche suprema tie in Zuid-Afrika, en aan Engeland de loyauteit te betuigen der kolo nisten en hun steun te verzekeren waar het de handhaving der han delswegen in Binnen-Afrika geldt. Dergelijke vergaderingen worden alom met geestdrift gehouden. Admiraal Courbet heeft aan het Fransche ministerie van marine het rapport van admiraal Lespès over den aanval op de forten van Kelung in China doen toekomen. Hierin komt o. a. voor: «Nadat ik mijne beschikkingen genomen had, zond ik een adjudant naar den bevelhebber der plaats om hem te sommeeren, ons zijne ver dedigingswerken over te leveren; tegelijk verwittigde ik de vreemde lingen en de koopvaardijschepen in de haven van mijne voornemens. De sommatie bleef zonder ant woord, en den volgenden morgen, 5 Augustus te 8 uur, openden wij een hevig vuur, hetwelk door de Chineesche batterijen met deze.fde hevigheid en veel juistheid beant woord werd. Gedurende eenige mi nuten bleef het vurer. even vlug, maar weldra bemerkte ik, dat eenige gelukkige schoten uit onze stukken van 24 eentimeter die van den vij and deden vertragen; ik deed toen ook de onze vertragen om ze juister te makeu; de uitwerking was toen verschrikkelijk. De Villars van zijn kant gaf aan het groote fort de volle laag; ongelukkigerwijze brengen houwitsers van 24 centi meters slechts eene geringe uitwer king te weeg op zoo goed gebouwde forten, als wij voor ons hadden. Te kwart voor negen bemerkten wij in het Noorder fort brandwel dra nam deze toe en tastte het na burig dorp aan. Ik gaf toen bevel de ontschepingscompagnieën aan land te zenden en eenige oogenblikken later waaide de Fransche vlag van de twee Oostelijke forten. Het groote fort echter moesten wij wegens den brand, die het teisterde, laten varen. Weldra werden de hoogten, die den oever beheerschen, met talrijke troe- I pen bedekt, en het bleek noodzake- des te beter, zoodoende zal nie-. mand meer getuige zijn vau wat heden nacht nog moet geschieden. Na aldus te hebben gesproken, drukte Caillouët den vetleereu pet nog dieper in de oogen, leunde op den loop van zijn karabijn en bleef stil en roerloos staan. De Vezay, met den rug naar den j steenen post van het poortje gekeerd, was in een diep en droef gepeins verzonken. Bij het licht van een j voorbijschietenden bliksemstraal gaf zijn voorkomen meer droefheid dan toorn te aanschouwen. Nu en dan gleed een traan ongemerkt langs zijn halfgesloten oogleden en sta melde hij op onbeschrijfelijk wee moedigen toon de woordenAch Margaretha, Margaretha Maar, hoe zacht ook uitgesproken, had Caillouët dezen naam hooren noemen. Hij hief het hoofd opj spalkte de neusgaten wijd open en een woeste uitdrukking teekende! zich op zijne trekken. Hij beet zich zijne lippen ten bloede met zijne witte, spitse tanden, die wijd uit elka&r stonden als die een wolfs. Zijne blikken schoten vlammen in het nachtelijk floers. Op onheilspel lende wijze schudde liii het hoofd eu mompelde zacht en onverstaan baar: Margaretha en Suzanna! Vezay en Caillouët! twee minna- rijen! tweewerf verraad! aan beide zijden de wraak! Zoo verstreek een uur, dat wel een jaar, zelfs een eeuw scheen aau te houden. De Vezay onderging ge durende deze zestig eindelooze mi nuten alle folteringen, die een men- schelijke ziel kan gevoelen. Voor de eerste maal van zijn leven ouder- vond hij edurende dit uur, dat de duivel van den minnenijd zijn bran dende, gloeiende en giftige tong in zijn smartelijk aangedaan hart zette. In een helschen en wanhopigen droom van waanzin zag hij zijne innig geliefde Margaretha, die hij een dag te voren nog als de reinste en trouwste gade had beschouwd, dronken van liefdevuur, in de ar men van een ander zich werpen en haren frisschen rozenmond met de gloeiende lippen van een minnaar samensmelten. Het scheen ongeloo- felijk. en toch stond het als een ver pletterend juiste waarheid voor zij nen geest. Zij, Margaretha, eene boeleer ster Margaretha zou onder het hart een kind dragen door een heillooze liefde verwekt! Zij, de blondharige, de blauwoogige Margaretha met het schuldelooze gelaat, met den maag delijken blikOogen, mond, gelaat, alles was dus valsch, logenachtig! Kwelduivel in stede van eeu engel Zoo peinsde de Vezay en naar mate die gedachten zijn hoofd als eeu dwarrelwind doorkruisten, werd zijn gelaat door een pijnlijke bleek heid overtogeuomklemden zijne lijk, dat wij ons van de toppen meester maakten. Ik zond bevel, de compagnie van den Villars in het fort waar onze vlag woei, te laten, en zich met de compagnie van den Bayard van het groote fort meester te maken. Deze operatie, door eenige gelukkige ka nonschoten ondersteund, werd met warmte uitgevoerd. Op d« hoogte rond men 2 k 3000 Chineezen, die reeds aan den aftocht waren, en uit de verte nog geweerschoten zonden; onze kogels, goed gericht, versnel den hunne beweging. De troepen des vijands trokken zich op Tam-Sin terug, en ontvingen nog in een défilé uit de verte de houwitsers van den Villars. Den volgenden dag werd het ver nielen der vijandelijke batterijen voltooid, de stukken onbruikbaar gemaakt en het kleine ontschepings corps weer aan boord gebracht. On ze verliezen bedroegen 2 dooden en 10 gekwetsten. De schepen heb ben eenige schade geleden, de La Galissonnière ontving drie kanons kogels die zijne pantsering door boorden, en waarvan een de drijf- kruk van een kanon onbruikbaar maakte.» De Times ontvangt uit Shanghai van 24 Sept. bericht, dat de Duit- sche consuls en scheepskapiteins in- struetiën hebben ontvangen om eene onafhankelijke positie te behouden, met het oog op de te verwachten verwikkelingen. De Washington Republican kon digt aan, dat de heer Gresham, di recteur-generaal der posterijen der Vereenigde Staten ziin ontslag heeft ingediend; hij zal den heer Folger als secretaris der schatkist opvolgen. handen met krampachtige bewe ging de gevesten der degens en werd zijn gemoed hoe langer hoe meer door een onleschbaren dorst naar wraak bezield. Plotseling na derde Caillouët zijnen heer en raakte zachtkens zijn elleboog aan. In zijne smartelijke mijmeringen aldus ge stoord beving de Vezay een rilling. Wat wilt gij? Wat is er? vroeg hij. Caillouët legde den vinger op zijn mond en om door den graaf duidelijker verstaan te worden voegde hij er zeer zacht bijStil De Vezay naderde vlak bij het oor van den koddebeier en vroeg op zachten toonWat is er dan toch Luister De Vezay deed aldus. Toen het loeien van den storm eenige oogenblikken had opgehou den, vernam men het gedruisch van een lichten tred, die het zand der

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1