BINNENLAND. Haarlem, 26 September 1884. Aan de gemeente alhier is voor hare verzamelingen ten geschenke aangeboden een ijzeren kogel, ter zwaarte van 20 kilogr., gevonden bij het wegbreken van een muur in de Garnizoens-infirmerie, alsmede twee oude aarden kannetjes, gevonden bij het graven van eene sloot op het terrein van de nieuwe kazerne. Naar men verneemt is door den heer F. van Leijen. len Inspec teur der politie alhier, tegen 1 Ja nuari e. k. zijn eervol ontslag inge diend behoudens aanspraak op pensioen. Gisteren had door het prov. bestuur van Noord-Holland alhier, de aanbesteding plaats en wel bij enkele inschrijving vanhet maken en inhangen van twee stel ijzeren buiten vloeddeuren voor de kleine schutsluis en de uitwateringssluis der Noordzee-sluizen te IJrauiden, alsmede het uitlichten, vervoeren, herstellen en opbergen van de te vervaugen deuren. De raming be liep f 29.150. De minste inschrijver (f27.994) was de heer L. Kok, te IJmuiden. Bij Zr. Ms. besluiten van 23 Sept. is aan G. G. Joekes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris alhier, en is benoemd tot notaris binnen het arr. Haarlem, standpl. Haarlem, C. A. Joekes, cand.-notaris aldaar, een en ander met ingang van 1 Oct. 1884. In de jongste vergadering van de afd. «Haarlem en omstreken van den Volksbond ais afgetreden als president de heer A. van der Voort Az. wegens vele bezigheden. De heer W. H. Smit werd tot zijn opvolger benoemd, terwijl mr. Th. de Haan Hugenholtz het voorzitterschap werd opgedragen. In deze vergadering werd ter tafel gebracht een rekest van de leden, gericht aau het hoofd der gemeente politie, waarin werd gewezen op enkele overtredingen der drankwet gedurende de laatste kermis alhier, omtrent welk rekest met algemeene steramen werd besloten, het aan den burgemeester te zenden. Vóór het sluiten der vergadering bracht de heer de Haan Hugenholtz een woord van lof en hulde uit aan den heer van der Voort, hoewel deze niet aanwezig was, en schetste in dankbare bewoordingen wat deze als oprichter en later als voorzitter voor de afdeeling had gedaan, waar door zij een der bloeiendste en werk zaamste van den Bond geworden is. De heer Jacob B. Citroen, te Amsterdam, die zich tot den Minister van financiën wendde met het ver zoek om eene regeling, waardoor de monsters, die hij naar het buiten land zendt, om daar bestellingen op te nemen, vrijelijk en zonder de vele thans vereischte formaliteiten, weder zullen kunnen ingevoerd worden, heeft op dit verzoek eene gunstige beschikking gekregen. De statuten der Eerste Neder- landsche Wereldtaal (Volaptik)ver- eeniging zijn vershenen. Blijkens art. 1 is het doel der vereeniging: het aanleeren, de beoefening en verspreiding der wereldtaal; b. het stichten van vereenigingen in an dere plaatsen van Nederland; c. zich in verbinding stellen met alle bin nen- en buitenlandsche vereenigin gen. lanen deed opstuiven. De graaf voelde zijn hart niet langer kloppen. Hij is het, zeide Caïllouët. Al meer en meer werden de stap pen hoorbaar. Eer een halve minuut is ver- loopen, zal hij hier zijn, hernam de koddebeier. Tegelijkertijd rolde de donder en een bliksemstraal doorkliefde het ge- heele luchtruim om als het ware de woorden van Caillouët te bevesti gen. Bij het voorbijschietende, maar verblindende licht ontwaarde men een persoon van top tot teen in een donkerkleurigen mantel gehuld, die zich naar de kleine parkpoort scheen te begeven. Het licht verdween en alles was weer door duisternis om geven. Maar sedert een uur, dat hij al wachtende doorbracht, waren de Vezay's oogen gewoon geraakt om alle voorwerpen in het donker te onderscheiden. De halve minuut was verstreken. De graaf vatte de twee De Willem Bar&ntz is gister] ochtend te acht uren te Hammerfest binnengekomen. Thans kan worden medege deeld, dat de onderhandelingen om- i trent het verkrijgen van een col lectieve plaatsruimte voor de Ned. afdeeling op de internationale ten toonstelling te Antwerpen zoover zijn gevorderd, dat de Nederland- sche hoofdcommissie verzekerd is van een gunstige plaats, onmiddel-i lijk grenzende aan de galérie d' en tree van het gebouw en aan de Bel gische afdeeling. Een circulaire van genoemde commissie wacht slechts op de ontvangst van enkele nadere inlichtingen. Daarbij zal, onder voor behoud der inwilliging van de door de regeering toegezegderijkssubsidie, een aanzienlijke verlaging op de plaatshuur worden verleend en de termijnen voor de inzending der aan vragen tot uiterlijk 1 November a. s. worden verlengd. Tegen den sergeant J. K. van het 7e regement infanterie, te Am sterdam in garnizoen, die zich in kwaliteit van menagemeester aan het maken vaD valsche handteekeningeu heeft schuldig gemaakt, is eene aan klacht ingediend. Woensdag namiddag kwamen in het (Amstel-Hótel) te Amsterdam twee Engelschen aan, die den weg van Rotterdam daarheen in onge veer 5 uren per rijwiel afgelegd hadden. Zij zijn voornemens hun reis naar Berlijn op die wijze voort te zetten, en zullen daartoe aller eerst naar Utrecht en Arnhem rijden. Tegen een onlangs te Amsterdam gevestigden goud- en zilver-repara teur is proces-verbaal opgemaakt wegens het vervaardigen van gou den ringen, die met koper-soldeer zijn opgevuld, terwijl hij zich te vens bediende van twee meester- teekens. In de eerste dagen van de vol gende maand komt te Amsterdam Sarah Bernhardt in den Parkschouw burg Lady Macbeth spelen. Het tweespan paarden, dat door de commissie voor de loterij der landbouwtentoonstelling te Amster dam voor f1900 was aangekocht, is voor rekening van den winner van dien prijs verkocht voor f 1500. Zondag middag te een uur werd de bevolking te Urk zeer onaange naam in haar Zondagsrust gestoord door de aankomst van eene stoom boot, volgepropt met leden der so ciaal democraten-club te Amster dam. Een troep van meer dan 300 trok, Marseillaise uitgillende en tierende, met muziek voorop eeni- gen zelfs met revolvers gewapend het dorp binnen tot voor het huis van den burgemeester, die inmid dels gewaarschuwd zijnde, zich da delijk op straat vertoonde en in naam des Konings alle verdere ma- nifestiën verbood. Dat dit niet erg in den smaak viel, bleek maar al te zeer uit de uitdagende houding het schelden, de vloeken enz. die daarop volgden. Door de waardige houding en krachtige taal van den burgemeester, gesteund door de in gezetenen, werd hun eindelijk ver gund in het hooiland eenige num mers van hun program uit te voe ren, waaraan door een gedeelte van degens, die hij nog altijd in zijne linkerhand omklemd hield, en ging rechtstreeks tot den nieuwaangeko- mene, die hem niet opgemerkt bad. Juist toen zij elkander zouden ont moeten hield hij stand en legde zijne rechterhand op den schouder des vreemdelings. Deze waande zoo stel lig op een dergelijk uur van den nacht daar alleen te zijn, dat hij bij dit onverhoedsch samentreffen een kreet van verrassing niet kon be dwingen. Maar aldra was hij zijne verbazing te boven gekomen. Hij stak zijne hand onder zijnrokspan- den, en haalde een geladen pistooltje te voorschijn. Terwijl hij den loop op de Vezay richtte zeide hij met dreigend gebaar: Uit den weg! of gij zijt een kind des doods! De graaf had de beweging van den nachtelijken bezoeker bespeurd en deinsde achterwaarts. Maar weldra wist hij op koene hen werd voldaan; anderen versprei den zich als gejaagden door het dorp, terwijl eenigen. die zeker ge noeg van de pret hadden, stilletjes hier en daar op het gras bleven wachten op het vertrek der boot, dat te vier uur zou plaats hebben. m De Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te 'sHage heeft zich tot den gemeenteraad gericht met het vernieuwd verzoek, dat nu in tijds maatregelen worden genomen om de z. i. volkomen overbodige en in meer dan in één opzicht schadelij ke kermis af te schaffen. Het sloopen van het badhuis te Scheveningen is in vollen gang. De materialen zullen met eene lo comobile van de losplaats aan het Kanaal naar het bouwterrein ver voerd worden. Zoodra men met bouwen begint, zal ook een ploeg arbeiders na zonsondergang met be hulp van electrisch licht werken. Woensdagavond zijn, bij het ein digen der werkzaamheden aan de spoorbaan DordrechtGorinchem, onder de gemeente Hardingsveld twee locomotieven tegen elkaar ge reden hoewel de ééne eenige zand- wagens, waarop zich werklieden bevonden, achter zich had, zijn allen er gelukkig zonder kwetsuren afge komen. Alleen het materiaal is erg beschadigd. Eergistermorgen vond men tus- schen de rijksgrens en Oldenzaal, op eenigen afstand van de rails aan den Staatsspoorweg, 't lijk van een daar gestationneerd baanwachter. Waarschijnlijk is de ongelukkige den avond te voren in aanraking geweest met de locomotief van den sneltrein naar Duitschland. Sedert eenigen tijd werden eruit den tuin van den heer J. v. H., steenfabrikant te Krimpen a/d IJsel, boomvruchten vermist. Nadat de ge meente-veldwachter te Kapelle a/d IJsel, C. J. Laman, en de rijksveld wachter C. Heijberg drie nachten op het erf van genoemden heer had den gewaakt, gelukte het hun een der daders, zekere P. v. d. D., scheep maker aldaar, op heeterdaad te be trappen en in hechtenis te nemen. Op de Beek (onder Prinsenhage) had Dinsdag het meisje V. W. wat te veel kermis gehouden, waardoor ze in een toestand verkeerde, dat de landbouwer, bij wien ze dienstbaar was, haar niet in huis wilde nemen. Dit schijnt haar er toegebracht te hebben, dat ze zich tegen den avond tusschen de spoorwegrails te slapen heeft gelegd. De trein is toen over haar heengegaan, doch als door een wonder heeft ze daarbij niet het leven verloren, maar is ze alleen aan het hoofd gekwetst geraakt. Door spoedig ingeroepen geneeskun dige hulp mag men hopen, dat dit voor haar geen schadelijke gevolgen zal hebben. Bij den bakker Jansen te Wehr bij Sittard brak Woensdag middag, vermoedelijk door vonken uit den oven. een brand uit, die in minder dan 2 uren tijds drie huizen en twee met graan gevulde schuren geheel in asch legde. Niets kon worden gered. Het verbrande is grootendeels verzekerd. wijs zijn ontroering zoodanig te be- heerschen, dat hij zeer koeltjes en op kalmen en rustigen toon zeide: Ik geloof niet, mijnheer de burg graaf, dat deze bedreiging ernstig gemeend is. Immers een pistoolschot zou mij van het innige genoegen berooven u welkom te heeten. De Villedieu herkende terstond de stem van den graaf en deinsde terug alsof hij op een adder had getrapt. Hoe, mijnheer de graaf! gij hier? zeide hij werktuigelijk. Is het dan zoo vreemd, dat ik hier ben, daar ook gij hier zijt? antwoordde de Vezay. De burggraaf had geheel en al zijne kordaatheid verloren. Tever geefs trachtte hij zijn denkbeel den te verzamelen en zich den toe stand duidelijk voor oogen te stel len. Hij verkeerde, het valt niet te loochenen, in een zeer hachelijke en netelige positie. Zijn hoofd duizelde Uit de rivier de Maas, nabij Maas tricht, is opgehaald het lijk van een zekeren Charles Reich, oud 49 ja ren, werkman, geboren te Dam- brick (Pruisen). Het lijk droeg aan het hoofd sporen van verwonding en had om den hals een doek met steenen geknoopt. Men vermoedt eene misdaad; de justitie te Maas tricht heeft een onderzoek ingesteld. In de raadszitting van 11 Sept. jl. vrerd den gemeenteraad van Lei den, voor het collage van zetters, een drietal dubbeltallen ter benoe ming voorgedragen. Onder de daarop geplaatste personen kwamen voor de directeur van het brandwezen, een opperbrandmeester en twee rooi meesters. De raad ging, niettegenstaande twee der aanbevolen personen sedert lang tot het college van zetters be noorden, niet tot hunne herbenoe ming over, op grond dat sommige zijner leden zulks strijdig achtten met de wet. Dientengevolge besloot men, over de door deze leden ge opperde bezwaren het gevoelen van den Commissaris des Konings in te winnen. Uit het van dezen beko men antwoord blijkt, dat de betrek kingen, welke door eenige der aan bevolen personen bekleed worden, hen wel degelijk tot gemeente-amb tenaren maken, en dat derhalve hunne benoeming tot het college van zetters in strijd is met art. 5 der wet van 5 April 1870 {Stbl. no. 63). Toorts is door den Commissaris des Konings verzocht te willen be vorderen, dat door de personen, die als strijdig met de wet in het colle ge van zetters zitting hebben, ont slag worde gevraagd, en tevens om bij den raad eene nieuwe voordracht ter benoeming in te dienen, waar aan door het dagelijksch bestuur voldaan is. Een kruidenier, lid der Kamer van Koophandel te Leeuwarden heeft de, verontwaardiging van zijn collega's - concurrenten aldaar in hooge mate opgewekt door onder scheiden artikelen op eens voor 5 5. 71/» cent beneden den gewonen winkelprijs te gaan verkoopen. Zij noemen dit kruideniers-politiek. Het publiek is er echter wel mee inge nomen. GEMENGD NIEUWS. Een verschrikkelijke crisis drukt thans op de arbeidersbevolking van Lyon.(Zie het algem. overzicht in ons vorig no.) De oorzaken der crisis zijn: lo. de ongelukkige toestand van het kapitaal, den handel en de nij verheid; 2o. de schrik voor cholera; 3o. de mededinging van Duitsch land. Het gevolg van dit alles was het wegzenden van vele werklieden. Veertien dagen geleden was dit ge tal 5000, thans loopen 20,000 ar beiders zonder werk op straat. Een vergadering van werklieden werd gehouden en dezen begaven zich tot den maire, die antwoordde, dat er voor de noodlijdenden zou gezorgd wordenmaar sedert is de toestand nog verergerd. Er worden onlusten gevreesd. Dinsdagmorgen heeft een groote bijeenkomst van 10,000 ar beiders plaats gehad, waarbij de socialisten ongelukkig den hoogen toon voerden. Na eenige heftige redevoeringen werd een besluit ge nomen, waarbij aan minister Ferry een petitie zou gezonden worden, door de verlegenheid en verwarring waaraan hij ten prooi was. Ternau wernood kon hij met onvaste stem deze woorden uitbrengen van wier zin hij zich zeker niet bewust was: Ik rekende er ook volstrekt niet op. Mij op uwen weg te vinden voleindigde de Vezay op een toon waarin een bittere scherts duidelijk doorstraalde. Ja, mijnheer de graaf, pre velde de Villedieu. Waarlijk, maar wat is ook natuurlijker dan dat, en waarom zou mijn tegenwoordigheid uwe verwon dering opwekken? De Vezay zweeg alsof hij een antwoord hierop verwachtte. De burggraaf bewaarde het stilzwijgen. De Vezay vervolgde: Toevallig kwam ik te weten dat gij u hier bevondt, en ik zegende het oogen- blik, dat plotseling mij uw onver wachte komst meldde. Mijnheer de om aanstonds met zekere beloofde werken te Lyon te beginnen. Dit is reeds gebeurd, en ook het ant woord is al ontvangenzeer beleefd heeft de minister-president te ken nen gegeven, dat de zaak niet tot zijn bevoegdheid behoorde, daar de uit te voeren werken rechtstreeks van den gemeenteraad afhangen. Alles wat hij vermocht, was het verzoek aan den minister van bin- nenlandsche zaken over te leggen, wat hij zich dan ook gehaast heeft te doen. Vermoedelijk zullen de werklieden over dit antwoord wel niet tevreden zijn. 3065 kinderen zijn ingeschre ven voor de tentoonstelling van kin deren, die den 3n October te Parijs zal gehouden worden. De tentoon stelling heeft plaats in het pavil joen van de stad Parijs. Sedert men in Frankrijk en Engeland door goed gelukte proef nemingen heeft bevonden, dat men den appelboom ook door stekken kan vermenigvuldigen, komt deze wijze van kweeking aldaar hoe lan ger zoo meer in gebruik. Men wil, dat de aldus gekweekte boompjes zeer geschikt voor kleine tuinen zijn en dat zij, vooral wanneer de stekken van een goed dragenden moederstam zijn genomen, alle jaren overvloedig vruchten opleveren. Het kweeken vordert evenwel nog al eenige ondervinding, vooral wat de keuze der stekken betreft. Zij moeten niet te jong zijn en kunnen een lengte hebben van ruim Vs tot 1 meter. Men zaagt ze, liefst onder een knobbel, af en plant ze een ^oet diep, op een beschaduwde of half beschaduwde plek, in goede losse, aarde. Zij moeten goed aange drukt en aan palen bevestigd wor den, zoodat zij door den wind niet heen en weer kunnen worden be wogen. Om het uitdrogen te voorkomen, bedekt men den bodem met wat verdorde bladeren, mest of stroo en bij droog weder mag het begieten volstrekt niet worden verzuimd. Vele soorten maken veel spoediger wor- tels dan andere. Tot de eersten be- hooren o. a. die, welke aan de tak ken dikwijls knobbels hebben. Het crimineel gerechtshof te Londen heeft het doodvonnis uitge sproken over een man, die een treu rig voorbeeld is der gevolgen van het misbruik van sterken drank. Hij is een metselaar, Sullivan genaamd, die in dronkenschap een zijner kin deren gedood en een ander ernstig gewond heeft. De man, die dol veel van zijne kinderen hield, gaf zichzelven aan na het plegen van de misdaad. Maar toen hij weer nuchter was, kon hij zich niets van het gebeurde herin neren. Men had algemeen medelij den met den beschuldigde; de ge zworenen bevalen hem in de genade der justitie aan, maar men kou hem niet wegens zijn dronkenschap on toerekenbaar achten voor zijn mis daad en het recht moest zijn loop I hebben. Dat hij gratie zal krijgen van de doodstraf is wel waarschijn lijk. In geheel anderen geest dan deze Engelsche jury, oordeelde dezer da gen een Fransche rechtbank te Moulins, over een aan den drank verslaafden koffiehuishouder, die in dronkenschap twee bedienden ern stig gewond had. Zij verklaarde den man, na ingewonnen genees kundig advies, op grond van zijn dronkenschaponverantwoordelijk voor zijn daad en sprak hem van alle rechtsvervolging vrij. Uit Calcutta wordt van 25 September door Reuter bericht, dat een ernstige opstand in de gevan- burggraaf, gij hebt het met de wel- voegelijkheid kunnen overeenbren gen mijn'huis onaangediend te be treden. Als fatsoenlijk man? heb ik gemeend de geheimzinnigheid waarin gij u hult te moeten eerbiedigen, zonder naar de oorzaak een onder zoek in te stellen. Maar ik heb u evenwel niet willen laten vertrek ken zonder u de vreugde te betui gen om u mijn opwachting te ma ken. De graaf sprak de laatste woor den met bijzondere klem uit. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2