BINNENLAND. klassen verdeeld, de Madarijnen of aanzienlijken en het volk, waartoe de landbouwers, handwerkslieden, handelaars en industrieelen behooren. Behalre beste thee. die hier te lande veeltijds vervalscht wordt, brengt het iand ook een groote menigte rhabarber en rijst voort, en de grond is zoo vruchtbaar, dat hij in de ge wone behoeften der dichte bevolking voorzien kan. Wie iets merkwaardigs over de Chineezen lezen wil, door een echten Chinees geschreven, hij neme het boek ter hand, getiteldLes Chinois peints par eux-mêmes (de Chineezen beschreven door hen zelve), waarin door een ('hineesch kolonel al de merkwaardigheden van zijn land besproken worden. Dat hij daarin de voortreffelijkheden van het He- melsclie rijk erg ophemelt, valt te begrijpen. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. De Engelsche prinsen Albert, Victor en George, zoons van den prins ran Wales, zullen een ver haal uitgeven van hunne reis om de wereld met de Bacchante in 1879 1882. De Eerw. John Neals Dal ton zal bij het verhaal, uit hun «dagboeken, brieven en notitieboek jes» opgemaakt, eenige «toevoegsels» leveren, en waarschijnlijk het eer lijk verdiend honorarium, dat het boek opbrengt, ontvangen. Het suc ces van koningin Victoria als dag boekschrijfster heeft zeker hare kleinzonen aangemoedigd. De Temps bevat een noodartikel dat een eenigszins gunstiger stem ming jegens Engeland schijnt aan te duiden. Het blad blijft bij zijne meening dat het schorsen der amor tisatie niet een redmiddel tegen het bankroet, maar het bankroet zelf is, althans een begin er van, en dat de politieke zijde der zaak nog verergerd wordt door het feit, dat Engeland, 11a eerst de mogendhe-| den samengeroepen en hunne mach tiging gevraagd, dus hun recht erkend te hebben, daarna, zonder die machtiging verkregen te heb ben, is voortgegaan. Het blad waarschuwt echter te gen voorbarige demonstratiën. De schorsing der amortisatie is slechts op zes weken bepaald, het is mo gelijk dat binnen dien tijd Enge land voor den dag komt met een afgewerkt plan, dat tegelijk eene regeling van het budget, de voor waarden voor eene leening en eene nieuwe overeenkomst tot afdoening der staatsschuld omvat. «Dat alles zonder bevoegdheid om het te doen», haast zich de Temps er bij te voe gen, «dat alles nul en van geener waarde zoolang Europa het niet gesanctionneerd heeft; maar, daar men nu den Khedive twee jaren crediet verleend heeft, kan men nog wel twee maanden er bij toestaan. De mogendheden, die zich,als Frank rijk, gehaast hebben om te protes teeren, hebben wel gedaan; onze naburen moeten niet kunnen meenen hen tot medeplichtigen te hebben; maar de houding die zij na dat protest, waarbij het toch niet blijven kan, zullen aannemen, kan eerst met vrucht worden besproken, wan neer Engeland definitief zijne be doelingen heeft doen kennen.» Ook de Liberie waarschuwt tegen afzonderlijk optreden van Frankrijk tegen Engeland, en gaat zelfs zoo Welzeker, hernam de burg graaf, zoudt gij hieraan nog kunnen twijfelen? Eenigzins, dit wil ik wel be kennen. Hoe zou ik zulk een onge oorloofde hartstocht hebben durven belijden aan de kuische en heilige vrouw, die uw naam voert. Wat zou tot zulk een godvergeten stout moedigheid mij aanleiding hebben gegeven? Ik had dan ook plechtig mij voorgenomen, dat ik deze heil- looze liefde nimmer zou bekennen, eu ik gevoelde de noodige kracht in mij aanwezig om dit woord ge stand te doen. Ja, waarlijk! riep de graaf uit. Gisteren evenwel, vervolgde de Villedieu, zonder dat hij op dezen tusschenzin scheen te letten, op dien noodlottigen dag kwam een booze geesteen kwelduivel, die mijn ondergang had gezworen, mijn ver, de bezetting van Egypte als een voldongen feit te willen beschou wen, «gelijk die van Algiers of Tu nis.» Het b:ad eischt alleen dat op waarborging der vrijheid van het Suez-kanaal en van de rechten der crediteuren wordt aangedrongen. Ilavas meldt dat een der eerste daden der Fransche Kamer na de heropening der zitting zal zijn eene commissie te benoemen voor het ont werp tot het verhoogen der invoer rechten op het buitenlandsch vee. Voor eenige soorten zal het inko mend recht verdubbeld worden. Men verwacht in de bureau's heftige discussiën, 0. a. is de president der begrootingscommissie Rouvier zeer tegen het ontwerp. Donderdag kwamen in Italië 454 cholera-gevallen voor, waarvan 201 te Napels. 13 te Spezzia en 51 te Genua; 219 met doodelijken afloop, waarvan 95 te Napels en 20 te Genua. Te Rome is geen geval voor gekomen. In Italië maakt men zich mis schien wat voorbarig zeer onge rust over het openen van de Vorarl- berg-lijn. Voor het oogeublik, zal het verkeer over Italië er weinig door lijden. Brindisi blijft nog de bevoorrechte haven, waarop het geheele Oosten rechtstreeks corres pondeert. Over eenige jaren echter zal het Oostenrijksch-Hongaarsche net met de Turksche lijnen verbon den zijn, met Salonika als eindsta tion, en dit zou den transito-handel voor Italië zeer benadeeleu. Nog een ander plan is in bewer king; Athene, met zijn Piraeus, tracht door een spoorweg met Salo nika verbonden te worden, en de Italiaansche bladen zien daarin den rechten weg van Egypte. Indië en China naar West-Europa. Degeheele Levant niet alleenmaar geheel Azië, zou zijn handelsstroom langs de lijn Athene-Salonika, door Oos tenrijk en Zwitserland, naar Parijs, Londen, Antwerpen en Amsterdam richten, en Italië zou feitelijk zeer benadeeld zijn. Hoe dit gevaar af te wenden? De Italiaansche pers stelt de vraag, en vindt het ant woord nog niet. Zij ziet misschien te veel den slechten economischen toestand en de politieke gevaren die de nieuwe route steeds bedreigen, over het hoofdmaar dat deze kor ter en voordeeliger is, valt niet tegen te spreken. Volgens de Gaceta zijn te Madrid Donderdag 7 sterfgevallen aan cho lera voorgekomen. De Imparcial zegt dat te Barce lona eene ^rouw aan Aziatische cholera overleden is. welk sterfge val officiéél geconstateerd is. De Spaansche regeering zendt een nieuwen goeverneur naar de golf van Guinea om er de Spaansche bezittingen te besturen. Hij heeft van den ministerraad zijne instruc- tiën ontvangen; hij is ook gemach tigd om het vestigen van een ko lenstation te Fernando-Po toe te staan. De Pall Mall verneemt uit Chi- neesche bron, dat de Chineezen de zaak der forten van Kelung als een succes voor hen zelf beschouwen. Zij zijn wel uit de forten gevlucht, maar de Franschen hebben deze niet behouden, en naar dit be richt, zouden bij het gevecht op gemoed in verwarring brengen, mijn zinnen in gloed ontsteken, miju ver stand benevelen. Mijn eed werd ik ontrouw, ik werd zinneloos, want ik heb niet vol afgrijzen aan de eerlooze verzoeking, die mij over weldigde, weerstand geboden en niet van mij afgeschud de afschu welijke gedachte om door geweld te verkrijgen wat ik door overtre ding niet vermocht. Andermaal glimlachte de Vezay, en hield met krampachtige bewe ging het gevest zijner degens vast. De burggraaf vervolgdeDer gelijke plannen, door den duivel in gegeven, worden onmiddellijk ten uitvoer gebracht. Geheel en al werd mijne ziel door deze liefde over- heerd. Ik voorzag mij van een touw ladder en liet mijn paarden in ge reedheid houden. Ik ben hier ge komen trots storm en weerlicht, niettegenstaande liemeïsche eu aard- sche stemmen mij toeriepen, dat ik den weg van Tamsin, drie kleine stukken veldgeschut der Franschen en een gevangene den Chineezen in handen gevallen zijn. De Times bevat een fantastische verdeeliug van China, die men in een zoo ernstig blad niet zoeken zou. «EenFransch-Russisch verbond beteekent de verscheuring van China. Frankrijk zou tot aandeel hebben de drie zuidelijke provinciën. In plaats van de Mandschoe-dynastie zou te Peking een Russisch groot vorst troonen, en Rusland zou dan in China een nieuw gebied vinden om troepen te werven, aan het eind van een spoorweg, die ze naar het westen kan overbrengen. Zulk een bond zou een Fransch-Russisch over wicht in Europa scheppen, dus een gevaar voor Duitschland. Het zou ook de vernietiging van China's handel, dus een gevaar voor onze Indische bezittingen medebrengen.» Volggns den Tèlégraphe zou ad miraal Peyron zoowel van generaal Brière de l'Isle in Tonkin, als van admiraal Courbet het verzoek ont vangen hebben om doortastend te mogen handelen, daar anders de vruchten der geleverde wapenfeiten verloren gaan. Aan beiden zou hij geantwoord hebben, te blijven waar zij zijn, en af te wachten. Men meent, dat de heer Gresham den post van secretaris der schatkist van de Vereenigde Staten slechts tot 1 October behouden zaldan zal hij zijn ontslag indienen en tot opperrechter benoemd worden. Volgens een bericht uit Mexico heeft het congres Diaz tegen 1 Dec. tot president benoemd. De Council of foreign bondholders zoo seint Reuter uit Londen, heeft bericht ontvangen, dat 6728 pond sterling voor den coupon der ge consolideerde schuld van Venezuela waren afgezonden. Haarlem, 26 September 1884. In het Museum van Kunstnijver heid op den Dreef is eene verzame ling van waterverf-schetsen ter be zichtiging gesteld, voorstellende de wijze waarop de heer Baes, decoratie schilder te Brussel, eenige zalen en kamers in openbare en particuliere gebouwen, zoowel ter plaatse zijner inwoning als te Boitsfort en te Antwerpen, gedecoreerd heeft. Wij kunnen mannen van het vak en een ieder, die belang stelt in het artis tiek versiereu van kamers, salons enz. een bezoek in het Museum zeer aanbevalen; zooals men weet, is de entrée des Zondags geheel vrij. Door den Commissaris des Ko- niDgs in N.-Holland zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe be lastingen. alhier de heeren J. Sabe- lis, E. J. Westervelden J.H. Kool hoven; te Amsterdam W. D. Prins, A. L. Krook van Harpen en J. van Someren brand, en te Alkmaar W. Helling, T. L. Koorn en P. B. de Lange. Met de Ilaarl-. Zand voort spoor weg Mij. zijn in de maand Juli 1884 vervoerd: 78167 passagiers waarvan de opbrengst was f 19.369.87Y2 van goederen - 977.71 van diversen - 770.95 TotaaTT2!Tll8.531/o Uitmakende per dag en per kilo meter f 80.14Vï- een misdaad tegemoet liep, aan wier taal mijn verblind gemoed geen ge hoor gaf. Ik wist waar in het kas teel het vertrek van mevrouw de gravin zich bevond. Door den boozen geest aangevuurd richtte ik mij naar het balkon van dit vertrek. Ik ben als een ellendeling, als een laaghar tige, als een eerroover doorgedron gen tot de kamer uwer vrouw. Gedurende een oogenblik werd de Vezay's gelaat door een zenuwach tige trilling beroerd. Hij zeide ech ter niets. De burggraaf vervolgde: Ik kwam het einddoel mijner wenschen nabij, mijnheer de graaf, en stond op het punt een eerloosheid te be gaan. Gelukkigerwijs had God me delijden met mij. Het scheen mij toedat de dichte sluier mijner oogen ontviel. Als door een toover- slag was mijn zedelijke verblinding gebroken. Ik huiverde voor de daad die ik reeds volvoerd had en d Het wetsvoorstel betreffende art. 198 der Grondwet is gisteren door de Tweede Kamer onveranderd aangenomen, met 68 tegen 14 st. De Kamer is daarop uiteengegaan. De Eerste Kamer is bijeengeroe pen tegen Woensdagavond 8 uur. De Kamer van koophandel te Amsterdam heeft van den Commis saris des Konings in de provincie Noord-Holland eene missive ontvan gen, houdende een nader verzoek namens den Minister van waterstaat enz. om zich alsnog te constitueeren als plaatselijke commissie voor de internationale tentoonstelling te Ant werpen. In antwoord hierop heeft de Kamer te kennen gegeven, dat zij geen aanleidiug kan vinden om op haar vroeger te dier zake genomen besluit terug te komen. Immers tot den werkkring der Kamers behoort deze taak niet; zij kent zich daar voor de geschiktheid niet toe en ge looft dat het noch tot aanmoediging, noch tot bespoediging van aanvragen tot plaatsing noodig is dat de Ka mer als zoodanig zich als plaatse lijke commissie constitueere. Ook levert de verrekening der kosten, uit deze bemoeiingen voortvloeiende, voor de Kamer eenige moeilijk heid op. Het komt de Kamer hierom raad zamer voorde haar aangeboden taak ook nu weder af te wijzen. Zij verklaart zich echter volkomen be reid door het geven van inlichtin gen tot het welslagen der Antwerp- sche tentoonstelling mede te wer ken. Wendt de Hoofdcommissie zich tot dat einde met een of ander ver zoek tot de Kamer, gaarne zal zij daaraan voldoen. In den nacht van 25 Sept.jl. werd aan boord van het stoomschip Prins Hendrik van de Maatschappij «Zeeland», onder leiding van den heer L. J. Lefébre, eene hoogst be langrijke proef geleverd met Holmes Patent Lifebuoy Rescue Signal («Fla mes in the Sea»). In tegenwoordig heid van den gezagvoerder van dien bodem, den lieer A. L. Stasse, en meerdere gezaghebbendën, werd voornoemd apparaat van de brug ter hoogte van ongeveer 30 Engel sche voet uit de waterlijn aan bak boordzijde in zee geworpen (het was toen 1 ure in den nacht), waarop blik semsnel de ontbranding volgde, en het stoomschip en de zee te dier zijde helder verlicht werd, zijnde een wit licht. De lichtcirkel was in diameter ruim 100 Engelsche voet, terwijl de voort branding «in rechte lijn achter hec schip» gedurende den tijd van 14 minuten helder zichtbaar bleef. Daar de boot eene vaart had van circa 16 Eugelsche mijl, kon men dus tot op een afstand van circa 21/8 Eng. mijl het licht duidelijk zien. De ge zagvoerder en de overige autoritei ten verklaarden dan ook eenparig, dat het apparaat Holmes bij ver schillende omstandigheden aan de zeevarenden ongetwijfeld belang rijke diensten zou kunnen bewijzen. Donderdag is te Amsterdam op het IJ aangekomen het Fransche stoomschip Commerin, het grootste dat ooit het Noordzeekanaal heeft bevaren. Wegens zijn diepgang en lengte moest een gedeelte der lading, bestaande in rijst uit Engelsch- Indië, reeds te IJmuiden gelost wor den, alvorens geschut en naar Am sterdam te kunnen opstoomen. mij afgrijselijk toescheen. Ik deinsde verschrikt terug voor het misdrijf dat ik voornemens was te plegen en gevoelde ontzag voor de kalme en kuische rust van haar, die ik tot slachtoffer had bestemd. Uit den grond mijns harten dankte ik God, die beschikt had, dat ik niet red deloos verloren ging. Zonder een woord te uiten verliet ik bevende deze kamer, die altijd rein was ge bleven, liet uwe slapende gade in de hoede achter harer schutsenge len die haar in hare droomen vriendelijk toelachten. Na deze woorden hield hij op. De graaf scheen even te wachten, en vroeg, toen hij zag', dat zijn tegen stander bleef zwijzen: Is dat alles, mijnheer? Ja, mijnheer de graaf, ant woordde de Villedieu. Hebt gij niets hieraan toe te voegen Geen enkel woord. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een voormalig kantoorbediende van eene te dier stede bestaande fabriek, die ten bii- reele van Heineken's Bierbrouwerij- Maatschappij eene valsche quitantie ten bedrage van ruim f 960 had aangeboden, en het daarvoor ont vangen geld ten eigen bate had aangewend. Voor de vacante betreking van vader en moeder in het weeshuis der Friesch Doopsgezinde gemeente te Zaandam (de man .moet tevens als koster fungeeren) zijn ruim 230 sollicitanten opgekomem Hettracte- ment bedraagt, behalve kost, inwo ning en geneeskundige behande ling, f 400 's jaars. Te Alkmaar werd een achtjarig knaapje, dat met zijn vader van de kermis te De Rijp huiswaarts keerde, overreden, met het droevig gevolg, dat hij na een paar dagen overleed. Het programma voor de feestelijke ont hulling op 3 Oct. a. s. te Leiden van het gedenkteeken van Leiden's ontzet is thans definitief vastgesteld als volgt: Des voormiddag te half acht: inwijding van den feestdag door salvo's van geschut en klokkengelui. Te acht ure; koraalmuzick van koper instrumenten op den toren van het Raad huis. Dank- eu bedestond in ouderscheidene kerken. Te twaalf ure: Gekostumeerde optocht door werkliedenvereenigingeu, voorstellen de Leiden's wörding en vergrooting, be staande in zes groepen, begeleid door drie muziekkorpsen, en vertrekkende van het schuttersveld aan den Rijnsburgersingel naar de Ruïne. Des namiddags te half één onthullings plechtigheid op de Ruïne: a. Uitvoering van „de Oranjevaan" van R. IIol, door Leiden's Mannenkoor met begeleiding van koper-instrumenten, onder leiding van den heer B. 14. Taylor. B. Feestrede (eerste gedeelte) te houden door den lioogleera ar dr. M. do Vries, voor zitter der commissie tot oprichting van het gedenkteeken. c. Onthulling van het mo nument. d. Uitvoering der Kindercantate van' .T. N. W. C. A. Ruvgrok, door onge veer 1000 kinderen, leerlingen van open bare en bijzondere scholenen van zangscho len, onder leiding van den heer B. H. Taylor, met begeleiding der schutterij-mu- ziek. e. Feestrede (2de gedeelte) eu aan bieding van het gedenkteeken aan de ge meente door den feestredenaar; f. aan vaarding van het monument door de ge meente, bij monde van den burgemeester, den heer L. M. de Laat de Kanter; g. uitvoering van de Hymne van F. Kiicken, door Leiden's Mannenkoor ou het Kinder koor, met begeleiding van koper-instru menten, onder leiding van den heer B. H. Taylor. Optocht van de kinderen, die aan de uit voering van de cantate hebben medege werkt, met de schutterij-muziek, naar de Gehoorzaal, waar zij op vorverschingen worden onthaald. Voortzetting van den gekostumeerden optocht. Te half zes -. Feestmaaltijd door den Ge meenteraad aan de commissie voor de op richting van het gedenkteeken en vorderen genoodigden aangeboden. Te zeven ure: Concert door den ge meenteraad aangeboden aan de deelnemers van den optocht met hunne dames in de Gehoorzaal. Des avonds: Verlichting van het Raad huis met gastoestellen. Te half acht-. Muziekuitvoeringen op de Beestenmarkt door de jagers- en op de Ruïne door de infanterie-kapel. .Verlichting van de Ruïne met eorepoor- ten en electrische verlichting van het ge denkteeken. Te tien ure: Vuurwerk op de Ruïne, vervaardigd door den heer A. Gall te Rotterdam. (L. D.) Twee visschers te Pernis, die nog al eens misbruik van sterken drank maken, hebben Maandag 11. hunne Niets in uw verhaal te wij zigen? Niets. Gij zijt alzoo de eenige schul dige? Ja. Aldus is de gravinmijne vrouw, en hij sprak dit laatste woord met klem uit, van uw liefde onkundig. Zij weet er niets van. Derhalve deelt zij niet in de hartstocht, die men haar niet heeft geopenbaard? Neen. Dan weet zij ook niet, dat gij, terwijl zij sliep, in haar kamer ge slopen zijt? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2