POPULAIR MM1 2e Jaargang. Dinsdag 30 September 1884. No. 378. FEUILLETON. De fraai van Sen Meteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidié Etrangere G. L. DAVBE Co., J01I. F. JONESSncr., Parijs, Sibil Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum rati Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12}- tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen teegan», kinderen S tot 12 jaar alleen onder geleide. rheid hebben op Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering v vertoon vau' diploma vrijen toegang, donateurs "met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ecu geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen ^Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegro ;u markt) ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag is door den minister Beernaert te Brussel liet congres geopend van de Association litéraire et artistique internationale. De mi nister beloofde, dat hij in de aan staande zitting van het Parlement een wetsontwerp zou indienen op het auteursrecht en den letterkundi gen eigendom. Gisteren hield de Association libé rale eene vergadering* om te onder zoeken met welke middelen men tegenstand zou kunnen bieden aan de nieuwe schoolwet. Op de Beurs had te 3 uur eene manifestatie ter eere van den bur gemeester Buis plaats. De directeur van den National Marchi, tegen wien verbanning is uitgesprokenis gisteren morgen vertrokken. Volgens officieuse mededeelingen zal ook in de aanstaande zitting van den Duitschen Rijksdag, een om vangrijk ontwerp voor den aanleg van kanalen worden ingediend. Aan de Norddeutsche wordt uit Hamburg gemeld, dat Vrijdag op uituoodiging vau den Rijkskanselier de voornaamste vertegenwoordigers der Hamburgsche firma's die belang hebben bij den handel in West- Afrikazich naar Friedrichsruhe hebben begeven. De Rijkskanselier moet hen heb ben uitgenoodigd om hun oordeel te vernemen over de toekomstige regeling der toestanden van de ne derzettingen in West-Afrika. De Norddeutsche Allgemeine meldt uit Kiel, dat de vice-admiraal Knorr tot bevelhebber over het eskader, dat uaar West-Afrika bestemd is, benoemd werd. Naar hot Fr arisch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 6. Hoe zou zij zulks kunnen ver moeden. daar zij niet ontwaakte? Aldus he,eft er niets tusschen de gravin en u plaats gevonden, dat mijn liefde en eerbied voor haar, in haat en verachting kan doen ver- keeren Mevrouw de gravin is een hei lige zij kan niet met te groote ach ting en eerbied behandeld worden. De Vezay boog. Een poosje later hernam de graaf: Is al wat gij mij zooeren zeidet, werkelijk de waarheid, mijnheer de Villedieu De schepen waaruit het eskader bestaat, zijn de Bismarckals vlag- geschip, de Gneisenaude Olga en de Ariadne. In den Franschen ministerraad gaf de heer Ferry Vrijdag morgen kennis van de laatste dépêches van admiraal Courbet, waarin werd me degedeeld dat de toebereidselen wa ren afgeloopen en het oogenblik van handelen ophanden was. Het tijdperk gedurende hetwelk in Zwitserland de bezwaren tegen de nieuwe wet op de invoer- en uit voerrechten konden worden inge bracht, is afgeloopen, zonder dat van dit recht gebruik is gemaakt. Men verwacht echter, dat de Bondsraad het nieuwe tarief niet voor 1 Januari s. in werking zal doen treden. Vrijdag kwamen in het departe ment der Pyrenees orientates 15 cho- lcra-sterfgevallen voor, in Spanje 10 en in Italië 105, waarvan 63 te Napels, 22 te Genua en 6 te Spezzia. In de oostelijke Pyreneeën over leed Zaterdag één persoon aan de cholera, in Spabje overleden zeven personen, in Italië twee honderd der tig, waarvan te Genua 27, te Spezzia te Napels 74 en te Venetië 2. Te Rome heeft zich een cholera geval voorgedaan bij een werkman die de stad niet verlaten bad. Hij is met zijn gezin geïsoleerd. Een ge rucht, als zou op het Vatikaanzelf een geval plaats gehad hebben, wordt tegengesproken. Een der wet houders van Rome heeft met den lijfarts des Pausen een lokaal on derzocht dat tot cholera-hospitaal voor het Vatikaan bestemd is; het ligt geheel afgescheiden van het apostolisch paleis. Te Napels is de cholera weder Ik verzeker het u. Durft gij het met een eed be vestigen Ja. Op uw eer als edelman? Op mijn eer als edelman. Op uw woord als geloovig Christen Op mijn woord als ge'ioovij Christen. Bij de eer uwer moeder? Nu aarzelde de Villedieu te ant woorden. Doch deze weifeling ging schier ongemerkt voorbij en hij sprak duidelijk deze woordenIk be zweer het, mijnheer de graaf, bij de eer mijner moeder. Ten derden male zweefde een i zonderlinge glimlach op. de Vezay's Ibleeke lippen. Mijnheer Armand de Ville dieu. hernam hij zeer kalmpjes en op afgemeten toon, met diep leedwezen moet ik u zeggen, dat uw eer als edelman, uw woord als een weinig toegenomen, men schrijft dit aan den sirocco toe, die met kracht waait. Te Gunea breidt de ziekte zich uit. De Russische Czaar en zijne ge malin zijn Vrijdag uit de voorstad Prage, waarheen zij zieh dadelijk na hunne aankomst te Warschau hadden begeven, langs den Peters burger spoorweg naar Petersburg teruggekeerd en te Peterhof aange komen. De gewezen Noorweegsche mi nisters Bachke en Holmboe, die bij besluit van het Rijksgerechtshof zijn afgezet en onwaardig verklaard, om ooit weder eene staatsbetrekking te vervullen, zijn toch door het minis terie Sverdrup aangesteld, de een tot raadsheer, de ander tot kanton rechter. Het is de vraag, of de heer Sverdrup zich hierbij niet te veel heeft laten leiden door zijne verge vensgezindheid, en te weinig door den eerbied, aan de uitspraken van het hoogste rechterlijk college ver schuldigd. Op het 6tadhuis te Wiener-Neu- stadt in Oostenrijk, is weder eeue bom gesprongen, welk feit aan de anarchisten wordt toegeschreven. Al de vensters der tweede verdieping zijn verbrijzeld, zoomede dertien ven sters van een hotel er tegenover. Een andere bom, tegen de hoofd kerk geslingerd, heeft geen schade gedaan. De schuldigen zijn niet ont dekt. De burgemeester van Wiener- Neustadt beeft een dreigbrief ont vangen, waarin stond: «Siellmacher en Kammerer zijn gevallen; thans is het uwe beurt, voor hen te boe ten.» De groote jaarmarkt, die anders in September plaats heeft, zal dit Christen en de eer uwer moeder mij toeschijnen bezoedeld te zijn. Bezoedeld! zegt gij, hoe zoo? Wijl gii drie valsche verkla ringen door een drievoudigeu eed kracht van waarheid hebt trachten bij te zetten! wijl ge tot driemaal I toe gelogen hebt I Ik gelogen, mijnheerIn welk opzicht i Gij hebt van begin tot einde gelogen, mijnheer de burggraaf! Gij zijt zinneloos, mijnheer! In geenen deele, mijnheer, en Ihet bewijs is: Ten eerste hebt gij j gelogen toen gij zeidet, dat gij van I nacht voor de eerste maal het park zijt binnengeslopen. Gij bezit een valschen sleutel der deur achter ons waarvan gij u twintig, wellicht hon derd maal hebt bediend. Gij hebt andermaal gelogen door te verkla ren, dat mevrouw de Yezay van uw liefde onkundig eu uw mede- I plichtige niet was. Ten slotte hebt jaar niet gehouden worden. De stad is vol politie en dragonders. De Kamers van koophandel te Madrid en te Barcelona hebben aan den Spaanschen minister van bin- nenlandsche zaken een ernstig# klacht over de overdreven quaran taine, en de schade, daardoor aan den handel veroorzaakt, gericht. Volgens de Madridsche Gaceta be draagt de opbrengst der douanen gedurende Augustus 6,200,000 francs minder dan gedurende Augustus 1883; in Juli was de vermindering 71/9 millioen geweest. De uitvoer was in Juli 17 millioen en de in voer 28 millioen minder dan in 1883. Zes verdachte gevallen en vijf sterfgevallen aan de cholera kwa men te Oran, noordkust van Afrika, voor; twee sterfgevallen aan boord van het stoomschip Abd-el-Kader dat te Bona in quarantaine ligt. De Abd- el-Kader kwam uit Cochin- China. Nu de leening tot conversie der Tunische schuld gesloten is, zal de internationale financiëele com missie ontbonden worden, en daar mede het Fransch protectoraat over Tunis zonder eenige inmengingge- vestigd zijn. Den 13en Oct., op den Mohame- daanschen Nieuwjaarsdag, zal een Fransch belastingstelsel, waarvoor de Regeering deze week nog de hoofdambtenaren, ontvangers, enz. benoemen moet, beginnen te werken. De Madridsche regeeringsbladen bevatten een berichtje, meldend dat de Spaansche regeering zich zeer ernstig met de Marokko-kwestie bezig houdt, benevens met de uit legging die de Fransche regeering gij gelogen, toen gij verteldet, dat gij gedurende haren slaap en buiten haar medeweten in hare kamer zijt j doorgedrongen. Mevrouw de Vezay j verwachtte u reeds twee uur lang. Zij en niemand anders heeft u van het balkon den touwladder toege- I worpen, die u tot haar moest voe- jren. Kortom, gij zijt haar minnaar in den volsten zin des woords. Gij ziet dus, mijnheer de burggraaf, dat gij even zooveel logens hebt ver kondigd, als gij woorden gesproken 1 liebt. j De Vezay zweeg. Ternauwernood I kenmerkte eeu gramstorige stem- buiging de woorden der lange ti rade, die hij zooeven had ten beste gegeven. Zijn buitengewone bleek heid en het onwillekeurige trillen I zijner handen alleen, deden de bo- venmensclielijke krachtsinspanning vermoeden, die hij zich getroostte om bedaard te blijven. De Villedieu 1 scheen vernietigd te zijn. Zelfs had denkt te geven aan de artikelen van het handelstractaat, die de Andalu- sische wijnen betreffen. Wolseley is met den staf naar Wady-Halfa vertrokken. Een con ferentie over de financiëele aange legenheden is in liet Engelsch con sulaat-generaal gehouden. Lord Northbrook, Sir Evelyn Ba ring, Nubar-pacha, Mustapha-pacha, Fekmy-pacha, de min. van financiën en Blum-pacha woonden haar bij. De Romeinsche Stampa bevat een brief uit Lissabon over den Congo, waarin gezegd wordt, da: niet alleen een staat, zooals Stanley dieu wenscht onmogelijk is, maar dat hij ook hoe genaamd niets nog tot stand gebracht heeft. Alles is terstond na zijn ver trek ingestort; alle kleine vorsten zijn opgestaan en beschouwen de hun afgeperste tractaten als nietig. Stanley's personeel daarenboven heeft den slechtsteu indruk gemaakt. Hij heette tegen den slavenhandel te strijden en zijne agenten kochten vrouwen in menigte. Zijn gedrag heeft, naar deze correspond, schrijft, alleen den haat der negers tegen de Europeanen vermeerderd. Volgens berichten uit de Kaapstad hebben de Zoeloe's aan de Boeren die hen geholpen hadden om Zibe- boe te bedwingen, een gebied van 22/< millioen hectare afgestaan. Dinizoeloe (de zoon en erfgenaam van Cetewayo) heeft eene overeen komst daaromtrent geteekend. Zulk een overeenkomst behoeft echter de goedkeuring der Britsche regeering, tenzij partijen goedvinden om deze te ontberen. De operaties in China op de Phung, onder bevel van kolonel Ber- hij door een afschuwelijken logen om bestwil, de vrouw niet kunnen redden, die hij liefhad. Hij had bij de zaligheid zijner moeder een mein eed gezworen, zonder door deze hei ligschennis zijn doel te hebben be reikt. Gravin de Vezay zou dus door hem en ter wille van hem te gronde worden gericht. Gij had mij zooeven gezegd, hernam de graaf. dat gij na op heldering van uw gedrag u ter mijner beschikking zoudt stellen, niet waar? Ja, mijnheer de graaf, zulks heb ik gezegd. Welnu, uw gedrag is mij dui delijk geworden. Ik stel mij ter uwer beschik king. Hierop reken ik. Ik ben tot alles bereid en wacht uw beslissing af. Ik weet wel, dat het een pover middel tot eerherstelling is, ver

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1