BINNENLAND. ger en die op de My-Luong, onder bevel van kolonel Maussion, zijn volkomen geslaagd. De Franschen zijn geheel meester van het terrein. Haarlem, 29 September 1884. In antwoord op de aanbieding van het eerelidmaatschap aan den heer Nicolaas Beets, der alhier gevestigde vereeniging «de Kunstenaarskring», bij gelegenheid van de feestviering op 13 Sept. jl., is van genoemden heer het bericht ontvangen, dat hij het volgaarne aanneemt. Zaterdag is in het hotel «Lion d'or» alhier, aanbesteed het bouwen van twee villa's aan den Zijlweg. Ingeschreven hadden de heeren: Peiira f 66,000, Lasschuit f 66,000 v. Velthuvsen f65,000, Visser 64,000, Hetem f 61,539. Reinierse f 60,345, Verhagenvan t Woud f 59,000, Braakenburg f 59.395, Beccari f 58,100. van Es f 55.400, Hagen f 55,100, Raasveld 56.800, Meier f 48,825. In de gewone najaarsvergade ring van commissarissen der Spaar bank alhier, is het volgende verslag •ver den toestand dezer inrichting uitgebracht De rekeningen over de eerste helft van dit jaar werden afgesloten en ie balans voor 1 Juli vastgesteld. Volgens die balans hadden toen 4790 deelhebbers (waaronder gezin nen, vereenigingen enz., zoodat het aantal personen, die aandeel in de spaarbank hebben, veel grooter is) aan kapitaal en interest te vorderen f 749.139.7ld/s- De reserve bedroeg 54.899.661/,; totale kapitaal aldus: f 804.039.38, hetwelk op uitstekende vrijze is belegd. In het personeel der commissa rissen is geene verandering gekomen. Morgen (Dinsdagavond) 8 uur zal in de kerk der Broedergemeente, Parklaan alhier, optreden de WelEd. Achtb. heer Dr. Fliedner uit Madrid, ten einde mededeeling te doen aan gaande de Evangelisatie in Spanje. Naar wij vernemen, is het aan den heer J. C. Jansen door de regee ring niet toegestaan om, te gelijk met zijn betrekking van hoofdinge nieur der Marine, het wethouder schap der gemeente Den Helder te bekleeden. Hen N. Ct De Nederlandsche leder-indus- strie belooft tlink te zullen optreden op de wereldtentoonstelling te Ant werpen in 1885, daar men trachten zal voor gezamenlijke rekening een salon in te richten, waarin de Ned. leerlooiers, riemen- en schoenenfa brikanten en zadelmakers hunne producten kunnen tentoonstellen. De afloop der stemming vooreen lid van den Raad der gemeente Schooten is, dat met 13 stemmen is verkozen de heer H. Blom. De machine van den sneltrein die gisteren morgen om 6.15 van Win terswijk naar Amsterdam vertrok, geraakte te Baarn onklaar. Van Hil versum werd eene andere machine ontboden om den trein naar zijne bestemming te brengen, doch de aansluiting te Amsterdam met den trein naar Haarlem werd gemist. Met het stoomschip Zaandam kapitein E. M. Chevalier, zijn Zater- volgde de Vezay; het zooge naamde Godsgericht is dikwijls een onbillijk oordeel. Ik moet mij er evenwel mee vergenoegen, daar ik u niet terstond volgens wet en recht gedood heb. Voorzeker behoef ik u niet te zeggen, antwoordde de burggraaf, dat ik op elke plaats en ieder oogenblik tot uw dienst ben. Hoe bedoelt gij dit mijnheer? Dat ik mij op het ontmoetings punt zal bevinden, dat gij mij zult aanduiden. Maak u hieromtrent maar niet bezorgd! Wij zullen duelleeren. Op een dergelijk uur en dus danige plaats? Wel degelijk, en nog wel op staanden voet. Te midden der duisternis? De bliksemstralen zullen ons tot fakkels verstrekken. Maar ik heb geen wapens. Ik wel. dag vertrokken van Amsterdam naar New-York 133 volwassen personen, 42 kinderen van 110 jaar en 8 zuigelingen. Er waren voorts 6 pas sagiers le klasse aan boord. Omtrent de verzending van twee, doosjes tandpoeder uit Amsterdam naar Staatsvlaanderen, door bezor ging van de firma Van Gend en Loos, waarvan ook wij melding heb ben gemaakt en waarvoor f3.15 vracht gevorderd zou zijn, ontvangt de N. R. Ct. van de firma Van Gend en Loos de mededeeling, dat het be doelde pakje, waarvan de geadres- 1 seerde haar bij onderzoek bekend is geworden, niet door hare tusschen- komst, maar door die van de expe ditie der Ned. Rijnspoorwegmaat schappij verzonden is, en dat onder de f3.15 rembours begrepen was. Zaterdag namiddag ging een man die, te oordeelen naar zijne kleeding, vroeger in goeden doen verkeerde, laags de Prinsengracht te Amster dam. Hij was sedert langen tijd buiten betrekking en broodeloos. Op de Noordermarkt viel hem een bed denwinkel in het oog, en van de buiten staande uitstalling nam hij een kussen weg. De eigenaar zag het en pakte hem beet. In een oog wenk waren een tweetal politie agenten van het nabijzijnd bureau aanwezig om den man te arrestee ren. Dit was 't juist, wat hij volgens zijne verklaring gewenscht had. Zaterdag passeerde door de tour niquet van het Panopticum in de Amstelstraat te Amsterdam de 100,000ste persoon sedert 1 Januari. Het bezoek bedroeg dus gemiddeld 369 personen daags. Binnen den tijd van vier en twin tig uren was de liefde tweemaal oorzaak, dat te Amsterdam iemand den dood zocht. Zaterdagavond sprong een jongeiing in de Vrou- wensteeg, die zijn meisje niet mocht bezoeken, uit het venstergekwetst werd bij naar bet gasthuis gebracht. En gisterenmiddag sprong een man, die twist had met zijne echtgenoote, in de Rozengracht. Een jong mensch wilde hem redden en volgde hem, doch daar hij de zwemkunst niet verstond, zonk ook hij. Toen ging- een derde man in het water, die zwemmen kon, maar niettemin, even als de beide eersten, met een dreg op het droge werd gebracht. De levensmoede echtgenoot herkreeg eerst na een half uur het bewustzijn. De uitslag van den jaarlijkschen schietwedstrijd van het kader der dd. schutterij te Alkmaar was de vol gende a. op 200 pasprijs H. Essen, sergt.; premie D. Harteveld. serg.; b. op 150 pas: prijs N. v. d. Voort, serg.; premie D. Koeman, serg.; c. op 100 pas: prijs J. P. Querelle, korp.; premie A. de Munk, serg. Naar aanleiding van het bericht in de Standaard, omtrent een troep socialisten, die den vorigen Zondag naar Urk geweest zouden zijn met het doel propaganda te maken, wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld: Het pleziertochtje naar Urk ging uit van enkele leden van den Ar- beiter-Bïldungs Verein te Amsterdam. Zij hadden voor eigen rekening en risico eene boot afgehuurd en ieder, die daartoe lust had, kon tegen be taling van slechts 60 ets. het reisje medemaken. Er was muziek aan En de Vezay toonde de twee de gens die hij tot dusverre onder zijn linkerarm had gehouden. Ik ben, zooals gij ziet, op alles voorbereid, vervolgd hij. Maar wij missen iets aller- noodwendigst. Wat dan Getuigen. Waartoe zouden deze moeten dienen? Ten einde te bevestigen, dat er geen moord, maar een gevecht heeft plaats gehad. Welnumijn oude dienaar Caillouët, hier aanwezig, zal den strijd bijwonen, en desgevorderd ge tuigenis afleggen, dat de zaak op eerlijke wijze beslecht is. Aangenomen, mijnheer de graaf, aan uw verlangen zal gevolg ge geven worden, zeide de Villedieu. Gij zult mij ten minste wel vergunnen u te dooden of door u gedood te worden; wanneer mij boord en ook proviand, doch geen sterke drank. Van deze goedkoope gelegenheid tot het doen van een zeetochtje maakten ook vele soeialisten gebruik, doch er waren evenzeer niet-soeia- listen aan boord. De landing te Urk had plaats onder muziek en zang. De Urkers zagen verwonderd open wisten niet wat te denken, zoo op j Zondag een ruim driehonderdtal I menschen hun eilandje te zien be stormen. Aanstonds verscheen de burgemeester, die aan de reizigers verzocht geen muziek te maken,«om dat het de dag des Heeren was.» Aan dit verzoek werd bereidwillig voldaan. Van wanordelijkheden of het maken van propaganda door de socialisten kon geen sprake zijn. De tocht was niets anders dan een goed- J koop plezierreisje. De Urkers onthaalden den bezoe kers op scharretjes en kwamen zelfs bij hen aan boord om bier te drinken. Voor geld" was er op Urk niets te bekomen, omdat het Zondag was. Dat er een Hollandsch lied op de wijze van de Marseillaise gezongen werd, is waar, doch dit geschiedde alleen op de boot. Dat sommigen met revolvers gewapend waren, is eene onwaarheid. De Urkers hebben niets anders gezien, dan een 300tal in vroolijke stemming verkeerende menschen van verschillenden rang en stand. Bij de terugkomst te Am sterdam ontstak men op de boot Bengaalsch vuur. Hetzelfde wilde men doen aan den wal, doch dit werd door de politie belet. Alle pas sagiers, waaronder ook vrouwen, keerden zeer voldaan huiswaarts en waren de leden van den Arbeiter- Bildings Vereindie zoo geheel be langeloos voor een aangenaam en goedkoop uitstapje hadden zorgge dragen, erkentelijk. Aan de Zaterdag te Gouda plaats gehad hebbende vlieger-wedstrijd is door ruim tweehonderd knapen deel genomen. Er waren vliegers in alle afme tingen, een span breed en ook van den omvang van meer dan vier meter, vier- en zeshoekig, rond, ovaal vier kant en hartvormig, maar alle, veel kleurig of met allerlei figuren be plakt, ware kunststukken soms van knip- en plakwerk. Enkele droegen namen. Een groote vlieger noemde zich Goliat. Een ander droeg een Hulde aan de Commissie ten opschrift. Ook was er een Millioene7i-vliegeT. van onder tot boven beplakt met oude Assignaten. De vlieger zal ech ter niet opgaan, om aan dat ^odde- goed uit de eerste Fransche Repu bliek heden ten dage eenige waarde te doen toekennen. Duizenden volwassenen en kinde ren waren opgekomen om van het nieuwe schouwspel getuige te zijn. Zoo'n vlieger-wedstrijd is amusant en leerzaam. De heeren van de Com missie hebben alle eer van hun werk, want men heeft nu proefondervin delijk kunnen zien, dat het zoo ge makkelijk niet gaat, zekere hoogte te bereiken, en dat hij die daarin slaagt, moet toezien niet te vallen. Het spreekt van zelf dat de prijzen niet te winnen waren door het model van den vlieger. Of hij groot of klein was, van gewonen of van gril- ligen vorm hoofdvoorwaarde was, dat hij in het veld het hoogste moest staan, en die hoogte bij het staan werd door de Commissie met behulp van sextanten (hoogtemeter) bepaald. Verscheidene vliegers bereikten zulks behaagt en zonder mijn park te verlaten? Daar de burggraaf niet antwoord de, vervolgde de Vezay, terwijl hij de degens bij de punt en aanvatte en de gevesten aan zijn tegenstander voorhield: Wilt gij zoo vrien delijk zijn een uit te kiezen? Ounoodig. Hoe zoo? Geef mij een der degens, on verschillig welke. O neen! Dit zou niet naar den eisch en onbillijk zijn. Gij moet eigenhandig uw zwaard nemen. Zij zijn trouwens even groot, beiden goed te hanteeren en komen in alle opzichten overeeu. Ik zeg u dus nogmaals, mijnheer de burggraaf, doe een keus. De Villedieu nam een der degens. Laat ons dichter bij den muur gaan om beschut te zijn tegen de kletterende onweersbui en de wind vlagen, die ons in het aangezicht een zóó aanzienlijke hoogte, dat zij I ten laatste geheel uit het oog waren verdwenen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt I. Hoogst staande vlieger, gewoon model, prijzen: C. Prince, J. Kerk-j lioff, H. Voss, L. de Vrind en H. i C. Kwakernaat. PremiënJ. de Bruin, F. Maas, J. Frie, J. van Vlaardingen, D. Don kerman en C. Nieveld. II. Hoogst staande vlieger, bui tengewoon model. Prijs: J. van der Sanden. Premiën: Fred. A. de Jong en W. de Bruyn Jr. III. Grootste vlieger. Prijs: J. Kerkhoff. PremiënJ. de Gruijl, H. B. Lam bert. A. C. van Doornik en de jon gens uit het weeshuis. Vrijdagnacht is uit eene weide onder de gemeente Vrijenban eene koe ontvreemd, toebehoorende aan P. Langelaan Jz., onder Rijswijk. De vermoedelijke dader, zekere G. W., arbeider te Delft, die de koe te Leiden had verkocht, is door de poli tie aangehouden. Vrijdagnamiddag is op het terrein van den Rijnspoorweg te Rotterdam een werkman dier Maatschappij on der een rangeertrein geraakt en zoo danig verwond, dat hij onmiddellijk daarna is overleden. De trein voor Antwerpen, welke te Rotterdam van de Delftschepoort Zaterdag namiddag te 1 uur 40 m. aan de halte Beurs aankwam, is door het zware aanzetten der Wes- tinghouse-rem van elkander gespron gen. Een der wagens heeft daarbij nog al aanzienlijke schade gehad. Persoonlijke ongelukken zijn niet betreuren. De passagiers, die door elkander werden geworpen, zijn met den schrik vrij gekomen. Het bestaande kantoor tot huur en verhuur van dienstboden Je Main- tiendrai te Arnhem, directeur F. W. v. d. Kerkhof, zal weldra opgehou den hebben te bestaan. De justitie toch meende eens nader met dien directeur te moeten kennis maken. Zij kwamen te laat want de vogel was reeds gevlogen. In eene Vrijdag te Arnhem ge houden vergadering van steenfabri kanten is besloten, geen collectieve tentoonstelling te Antwerpen te hou den, wegens gebrek aan deelneming. Toen de vrouw V. d. K., te Die- ver, eenige werkzaamheden zou ver richten, nadat ze koffie had gezet, maakte haar dochtertje, een lief, aanvallig meisje van vier jaar, van moeders afwezigheid gebruik om zich aan de koffie te vergasten. Het lieve kind dronk uit het tuitje de kokende koffie, met het gevolg dat ze mond en keel erbarmelijk brandde. Het arme kind is aan de gevolgen overleden. Men schrijft uit Tilburg Over het ontstaan van den Vrij- dagnacht plaats gehad hebbenden brand valt weinig met zekerheid te zeggen. Men vermoedt echter, dat er kwaadwilligheid in het spel is geweest, daar de brand begonnen is in de alleenstaande schuur, waarin nooit vuur of licht kwam, en welke den vorigen dag zelfs gesloten was gebleven. Alles was verzekerd, be snijden, zeide de graaf. Bij deze woorden richtte zich de Vezav, door den burggraaf gevolgd, naar den ringmuur. Caillouët had de plaats, eenmaal door hem inge nomen, niet weder verlaten, en was tegenwoordig geweest brj het ge sprek, dat wij den lezers hebben medegedeeld. De twee strijders stel den zich in positie. De Vezay ont deed zich van zijn jachtbuis, dat hij een eindweeg* van zich wierp. De burggraaf trok zijn jas uit. Toen kruisten zij den degen. Maar even daarna het de Vezay zijn zwaard zakken. Wat doet gij toch? riep de graaf uit. Wat gij ook zeggen moogt, antwoordde de burggraaf, God is rechtvaardig, en ik ben vast over tuigd, dat het vonnis reeds bij voor baat geveld is. Een onbetwistbaar voorgevoel fluistert mij in, dat ik zal sterven. halve de inboedels der behoeftige gezinnen, bewoners der twee mede verbrande woningen, zoodat die men schen het weinige dat zij bezaten bij de ramp hebben verloren. Een schoon jong paard van Pigmans, dat men had losgesneden en uit den stal had gejaagd, liep weder het brandende gebouw binnen en be kwam zulke brandwonden, dat het moest worden afgemaakt. Te Deurne ging voor eenige dagen een persoon met zijn geweer op een strooptocht uit. Op den weg zag hij iemand naderen en meende daarin een oppasser te herkennen, waarop hij zijn wapen wilde verbergen en met den tromp onder den arm plaat ste, mei het noodlottig gevolg, dat het sGhot afging en zijn schouder verbrijzelde, terwijl hij aan de borst zware kneuzingen bekwam. Naar men verneemt is zijn toe stand zorgwekkend. Naar de Asser Ct. vertelt, had Vrijdagmiddag op den straatweg van Assen naar Groningen, in de nabijheid van eerstgenoemde stad, een ergerlijk tooneel plaats. Een Friesch kaaskoopman, met zijn wagen op de brug over hetN. Willemskanaal staande, gelastte zijn zoontje van pl.m. 12 jaren daarop nog eenige kazen van 15 5 20 kilo uit een naastbijstaande handkar te laden, maar dit werk was den knaap te zwaar. De vader, die niet heel nuchter scheen, werd hierover drif tig en ranselde en schopte dat kind op onbarmhartige wijze. Door een schipper hierover onderhouden, die zich daarop naar de politie begaf, achtte de koopman het raadzaam zich met wagen en kind te ver wijderen, maar het duurde niet lang toen hij zijn zoontje opnieuw sloeg en van den wagen duwde, en in een drogen sloot wierp, met het voornemen alleen weg te rijden. Op het schreien van het mishan delde kind schoten echter eenige werklieden, die naar hun werk te rugkeerden, toe en gaven den vader op goed verstaanbare en voelbare wijze te kennen dat hij zijn zoontje niet langer had te mishandelen en mede te nemen. De vader scheen hiervan nu zoo goed overtuigd, dat hij dadelijk aan deze opdracht ge volg gaf, en reeds over alle bergen was. toen de politie ter plaatse ar riveerde. Herhaaldelijk werd in den laat- sten tijd de offerbus in de Groote Kerk te Sittard bestolen, zonder dat men den dader kon ontdekken. Ein delijk is het thans den zoon van den koster dier kerk, die zich in den preekstoel had verborgen, gelukt zekeren T., een jeugdigen knaap, op heeterdaad te betrappen. Donderdag ochtend ruim 9 uur ontving een bewoner van de IJsel- kade te Zutfen een brief, met het bevel 's middags precies 5 uur eene som van honderd gulden te bezor gen aan den onderteekenaar A. Bos, ten huize van D. de Groote in de Turfstraat. Bij weigering zouden de gevolgen vreeselijk zijn, daar schrij ver tot alles in staat was. De brief werd onmiddellijk in handen gesteld van de politie, en de inspecteur Lenderink mocht nog binnen het Och komprevelde de Vezay het verraadt zwakheid of bekrom pen geestvermogens om aan een voorgevoel te hechten. Geen van beiden, mijnheer de graaf, en gij' zult het weldra on dervinden. Binnen enkele oogen- blikken zal ik zielloos den zeilden plek beslaan waarop ik nu nog sta. Een vergrijp drukt loodzwaar op mijn gemoed. Angst en ontzetting vervullen mij bij den aanblik van dezen dood, waarop ik niet was voorbereid. Indien gij, mijnheer de graaf, wien ik zoo grievend heb beleedigd, mij vergiffenis wildet schenken, zou ik nog durven hopen op de barmhartigheid van God, voor wiens rechterstoel ik welda zal ver schijnen en zou nog genade in Zijne oogen kunnen vinden, daar ook gij u mijner ontfermd hadt. Ik voel be rouw en ben den dood nabij. Schenk mij dus vergevingmijnheer de graaf. Ootmoedig, ja zelfs geknield vraag ik u zulks. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2