2e Jaargang Zaterdag 4 October 1884. No. 382. FEUILLETON. De fraai van ien KoËetar. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: t'ompagnie Générale de PubHcité Et ranger e G. L. DAVBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën -worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend «p werkdagen van 10 tot 4 unrop Zon- en Feestdagen Tan 12{ tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen ran 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Tertoon van diploma vrijen toegang, donateurs 'roet gezelschap, leden roet 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuust. en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder vnn het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per. persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel liet toegelaten kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nur. Tm/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend D^T Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop der volgende week over het abonnementsgeld van de maand September per kwitantie zal worden beschikt. Aan onze lezers bui ten de stad wordt medegedeeld, dat in den loop der volgende week per post-kwitantie over de abonnementsgelden van 't 3de kwartaal zal worden be schikt. ALGEMEEN OVERZICHT. De gemeenteraad van Brussel heeft besloten, de twee normaal scholen voor onderwijzers en onder wijzeressen, welke het ministerie Jacobs terstond opgeheven heeft, op stadskosten in stand te houden. De kosten zijn 150,000 francs 'sjaars. Tot pauselijk nuntius te Brussel is benoemd Mgr. Botelli, thans te Constantinopel. Hij zal over Rome naar Brussel vertrekken. Het paleis der nuntiatuur wordt voor den pre laat prachtig gerestaureerd. Naar de World verneemt, heeft zich Koningin Victoria zelve de moeite gegeven te trachten eene verzoening tusschen de Engelsche i Hooger- en Lagerhuizen tot stand te brengen. Met dit doel hield zij met den heer Gladstone gedurende diens verblijf in Schotland verschei dene langdurige gesprekken op het kasteel Balmoral, en daar de heer Gladstone den naam heeft zeer ge voelig te zijn voor beleefdheden van i koninklijke personen, gelukte het haar hem in zoo verzoenende stem- Naar het Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 10. De Vezay ontroerde en keerde zich om. Is alles gereed? herhaalde hij werktuigelijk. Ja, mijnheer de graaf. Caillouët had inderdaad zijn taak voleindigd. Na met zijn mes het hechte, eeuwenoude cement te heb ben losgewerkt, bediende hij zich van den loop van zijn karabijn bij wiize van hefboom om den dek- steen van het graf op te lichten, waarin hij naar wensch slaagde. Bij het ontsluiten van het graf werd de looden doodkist, die hierin ming te brengen, dat hij haar den hertog van Richmond als conserva tief onderhandelaar voorstelde. De hertog heeft meermalen zulk een taak vervuldindertijd, toen een vredebreuk tusschen Northcote en Salisbury onherstelbaar scheen, was hij als hoofd der conservatieve partij aangewezen. De Koningin ontbood den hertog naar Balmoral, waar hij echter vier dagen later eerst aan kwam, te laat om met Gladstone persoonlijk te spreken. De Koningin deelde hem nu alles mede, en naar de World bericht, schikte hij zich naar haar verlangen en beloofde het mogelijke te doen om een modus vivendi tusschen Hooger- en Lager huis te vinden. De heer Grévy zal morgen te Parijs den ministerraad presideeren. De heer Campenon legde gister morgen zijn plan tot reorganisatie van het koloniale leger den Kabinets raad voor. Het totaal-cijfer der credieten die voor China tot het «inde dezes jaars hij de opening der zitting zullen ge vraagd worden, zal niet minder dan 10 millioen bedragen. Een nieuwe aanslag door middel van dynamiet is te Ciry-le-Noble, nabij Macon, gepleegd. De materiëele schade voor de be woners is aanzienlijk. Het bericht omtrent het aftreden van den Franschen minister Hérisson wordt thans weder met aandrang herhaald. Zijn opvolger zou Rouvier zijn, die thans president der begroo- tings commissie is. Routier zou ook de afdeeling koloniën, met den heer Félix Faure als chef, erbij ontvangen; deze afdeeling zou van marine afge scheiden en bij handel worden ge voegd. aanwezig was, zichtbaar. Een groote ledige ruimte onderscheidde men, die vroeger vermoedelijk had gestrekt om het overschot van een broeder of van een echtgenoot in zich te sluiten. Er is plaats voor twee, fluisterde Caillouët binnensmonds. Luide vervolgde hijHelp mij, zoo het u belieft, mijnheer de graaf. Middelerwijl lichtte hij het lijk bij de beenen op. De Vezay bleef roerloos staan. Help mij dan toch, mij'nheer de graaf, herhaalde Caillouët bijna gebiedend. Wat moet ik doen? vroeg de Vezay door zijn gemoedstoestand al meer en meer terneergeslagen. Vat, evenals ik^ het lijk bij de schouders. De graaf gehoorzaamde. Een oogenblik later lag de burggraaf, Arrnand de Villedieu, uitgestrekt in het niet voor hem bestemde graf. In Italië kwamen Woensdag 195 cholera-sterfgevallen voor; daaron der 55 te Napels en 19 te Genua. De Epoca deelt mede, dat de Spaansche schatkist volstrekt geen behoefte heeft aan eene nieuwe lee ning. Alle obligatiën zullen zonder moeite betaald worden, hoewel de genomen gezondheidsmaatregelen eene vermindering van 12 millioen pesetas in de staatsinkomsten ver oorzaakt hebben. Deze vermindering overigens heeft thans opgehouden. In Tunis is een normaalschool, geheel op den voet der Fransche lycea, geopend. Zij is bestemd voor kinderen van Muzelmannen, maar ook Europeanen zullen er worden toegelaten. Een aantal Fransche scholen zullen weldra opgericht worden. De eerste posttrein tusschen Tunis en Bona is vertrokken. De firma Lüderitz heeft kapitein Spencer, die sedert vele jaren de aan de Engelsche en Kaapsche regeering behoorende guano-eilanden in de nabijheid van Angra Pequena in pacht heeft, uitgenoodigd deze eilan den te verlaten. Volgens de Débats zou tusschen Frankrijk en Duitschland eene over eenkomst gesloten zijn om in Afrika als goede buren te leven. De Duit- schers zouden in Ogooné, de Fran schen in Cameroon mogen handel drijven zonder douanerechten te be talen; alleen de loods- kade- en havengelden zonden verschuldigd blijven. Volgens de Daily News overweegt de Engelsche regeering de mogelijk heid, om de orde in Bechuanaland Goed zoo, zeide Caillouët. Vervolgens zeide hijNu rest ons niets anders te doen dan den sluitsteen er weder bovenop te plaat sen en alles is afgeloopen; aan het werk dus. De Vezay zag Caillouët vragend aan. De koddebeier begreep deze stilzwijgende vraag en antwoordde Steun met den schouder tegen den deksteen en buig u langzaam vooroverhij is zwaar, mijnheer de graaf, en als wij hem lieten uit de hoogte neerploffen, zou hij in dui zend stukken breken. Maar in plaats van deze bewe ging te verrichten, verroerde de Vezay zich niet, opende even den mond en spalkte de oogen wijd uit een. Zijn haar scheen plotseling bo ven zijn doodsbleek voorhoofd te berge te rijzen. Wat deert umijnheer de graaf? -riep Caillouët uit, die zijn heer zag wankelen en zijn rade- te doen herstellen door ie plaatse lijke gewapende macht. De National meent te kunnen ver zekeren, dat de Fransche regeering niet ongeneigd is om vrede met China te sluiten, en wel op deze voorwaarden: handhaving van het tractaat van Tien-Tsin, en betaling in tien jaarlijksche termijnen van al de uitgaven door den Tonkin-oorlog en de expeditie naar de kusten van het Hemelsche rijk veroorzaakt. Deze kosten zouden, met het oog op de credieten welke aan de Ka mers gevraagd zullen worden, niet meer dan 87 millioen bedragen. Daar de betrekkingen tusschen den Franschen gezant te Pekin, Patenötre, met het Chineesche hof afgebroken zijn, zou baron de Cour cel te Berlijn de onderhandelin gen met Li-Fong-Pao aanhouden. Duitschland zou bij de Chineesche regeering op toegeven aandringen. De Agence Havas schat de nor male opbrengst der kolenmijnen te Kelung, welke admiraal Courbet thans zal bezetten, op 100,000 ton nen 'sjaars, en zegt dat de mijnen wel twee eeuwen lang op dien voet geëxploiteerd kunnen worden. De Chineesche regeering ontvangt thans als netto-opbrengst voor de schat kist, ruim 2 millioen francs 'sjaars Haarlem, 3 October 1884. De leden van de Eerst* Kamer der Staten-Generaal bieden heden hun medelid den heer Van Tien hoven, burgemeester van Amster dam, en diens echtgenoote, een diner aan in het «Hotel de l'Europe.» Blijkens een van den Goev.- looze en verschrikte blikken be speurde. Doch de koddebeier herhaalde zijn vraag niet, viel op de knieën, ter wijl hij een doffen kreet slaakte. Te midden der dichte duisternis, die de uiteinden der doodenzaal vulde, zag men een witte schim met nevelach tige omtrekken, een spook gelijk, in deze sombere zaal rondwaren. Dit spook schreed langzaam voor waarts in de richting der twee man nen. Naarmate het naderde, deinsde de graaf achterwaarts, en Caillouët, op den steenen vloer geknield, boog al dieper en dieper het hoofd naar den grond. margarbtha's kamer. Ten laatste trad hot «pook uit het halfdonker te voorschijn en bevond zich in den lichtkring, die door de uitstralingen der dievenlantaarn ge vormd werd. Met verwilderden blik Generaal van Nederl.-Indië ontvan gen telegram wordt de goeverne- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 1,031,000 pi- kols. Staats-Cl Het geneeskundig staatstoe zicht heeft verklaard, dat te Helle- voetsluis de mazelen epidemisch heersehen. Do scholen worden dan ook door een 250tal kinderen min der bezocht, 't welk op eene bevol king van pl. m. 4000 zielen aan zienlijk is te noemen. Dinsdag sneed de werkman van W. te Haarlemmerliede, bezig met rietsnijden, zich door het uitschieten van zijn mes in het been en trof daarbij een slagader zóó, dat hij binnen korten tijd doodbloedde. Gedurende het' derde kwartaal 1884 zijn door de Amsterdainsche Omnibus- Maatschappij vervoerd 3,144,381 passagiers, tegen 4,395,458 in hetzelfde tijdvak van 1883. To taal van af 1 Januari 8.239,358 passagiers, tegen 9.358,015 in het vorige jaar. De uitgevers ^an het volksblad De Echo wenschen ook te Amster dam een vliegerwedstrijd te organi- seeren. Daarvoor doen zij een beroep cp de medewerking van alle kinder vrienden. Gisteren nacht is door de politie te Amsterdam aangehouden een per soon di« zich aan diefstal van een jas had schuldig gemaakt. Bij later onderzoek bleek genoemde arrestant te zijn een huzaar, te 's Hage in garnizoen. Behalve aan dezen dief stal had hij zich ook aan desertie en verkoop van zijne militaire klee- dingstukken schuldig gemaakt. Hij en vol schrik had de Vezav elke beweging der fantastische verschij ning gadegeslagen. Eensklaps ver anderde de uitdrukking op zijn ge laat. Stomme ontroering teekende zich op zijne verwrongene trekken, maar de schrik was geweken. Hij bracht de hand aan zijn voorhoofd, als om zich te overtuigen, dat hij waakte en niet aan een zonderling en schrikwekkend droombeeld, ten prooi was. Tegelijkertijd bewogen zich zijn lippen en met een rauwe stem, als die eener somnambule, in den magnetischen slaap, lispte hij tot tweemaal toe: Margaretha! Margaratha Bij deze woorden hief Caillouët het hoofd op. Mevrouw de gravin! riep hij uit. Als een adder 6loop hij achter den grafsteen naast dien, waar hij neergeknield lag. Vermoedelijk wilde hij dus de onzichtbare getuige zijn A

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1