werd onder militair geleide, naar zijn korps teruggebracht. Een juffrouw te Amsterdam ge voelde dezer dagen pijn in de vingers der rechterhand, en van dag tot dag werd de pijn heviger. De vingers zwollen op en weldra werd ook de arm dikker. Bij onderzoek is geble ken, dat de opzwelling een gevolg was van arsenicum-vergiftiging, die zij weet aan het gebruik van roode wol. De openbare speeltuinen te Am sterdam zijn op 30 September voor dit seizoen geslotenin 153 speel dagen zijn het volgende getal school kinderen toegelatenSpeeltuin No. 1, Weteringschans, 100.059; speeltuin No. 2, Marnixplein, 80.465. "Wie thans het «Aquarium» te Amsterdam bezoekt, zal in het bas sin van de zeepaardjes, die zich nog in blakenden welstand bevinden daarenboven nog ongeveer negentig andere vischjes waarnemen, die de levendigheid in dat bassin ten. zeerste verhoogen. Sierlijk gekleurde lip- vischjes, nu eens onder het fzand half verscholen, dan weer rond zwemmende om met groote nieuws gierigheid alle voorwerpen in hun bassin te bekijken, kleine zilver kleurige karpers, schep geteekende schriftbaarsjes, zeegrondels en slijm- vissehjes mat groote rugvinnen en dikke koppen, al deze zoo merk waardige zeebewoners kunnen ons een klein denkbeeld geven van den rijkdom aan vischvormen in de Mid- dellandsche zee. Door de groote belangstelling en uitstekende zorgen van den heer J. Bruins, gezagvoerder van het stoom schip Stellais het namelijk mogen gelukkengenoemde vischjes uit verschillende streken van de Mid- dellandsche Zee in voortreffelijken toestand naar het Aquarium over te brengen. {EU.) Aan C. Yisser, gezagvoerder en aan J. Koper en A. Koper, varens lieden van de reddingsboot te Zand- voort, zijn door den president der Fransche Republiek brevetten met daarbij bekoorende zilveren medailles toegekend, ter erkenning van de hulp, door hen verleend bij gelegen heid der op 22 Januari 11. plaats gehad hebbende schipbreuk van den Franschen driemaster Indépendance. Door onderscheidene armbesturen te Leiden werd gisteren aan hare bedeelden eene feestgave uitgereikt, bestaande uit wittebrood en haring. Morgen ochtend zal dit voorbeeld worden gevolgd door de Yereeniging Uit liefde. De 14de algemeene vergadering van het Ned. Tooneelverbond zal den 18en October, 's voormiddags te 11 ure, in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Hage worden gehouden. Bij een der laatst gehouden wed rennen op Clingendaal bij 's-Hage deed een vreemdeling zich voorstel len o. a. aan een ingezetene van Haarlem. Hij deed zich zoo gunstig voor, dat laatstgenoemde niet het minste bezwaar maakte, zijn nieuwen bekende in den loop van den dag voor gemaakte verteringen eenig geld te leenen. Na eenige dagen vervoegde zich de vreemdeling met groote vrijmoedigheid ten huize van van het vreemde tooneel, dat hij in het verschiet zag. Zij die de twee mannen tot dusverre voor een spook hadden aangezien, zij die de graaf Njargaretha had genoemd, zij die Ckillouët als mevrouw de gravin had aangesproken, was inderdaad Margaretha, gravin de Vezay. De jonge vrouw, in een lang ochtend kleed gehuld, overschaduwde door hare ijselijke bleekheid de matte kleur van het gewaad dat zij droeg. Haar lang, blond haar hing achte loos over haar schouders en om lijstte in zware vlechten het gelaat. De jonge vrouw kwam gedurig na der. Men zou haar hebben kunnen houden voor een lijk, in doodsge waad, dat voortliep. Zij scheen haar echtgenoot niet opgemerkt, ja zelfs niet gehoord te hebben. Zij naderde langzaam, regelmatig, in zeker op zicht automatisch de geopende graf tombe en werd door een onweer- taanbare aantrekkingskracht voort den bedoelden ingezetene te Haarlem sprak over de genoegelijke uren, welke zij samen hadden doorgebracht en wist nog eene aanmerkelijke som door middel van een wissel, in han den te krijgen. Kort daarop bleek het, dat de wissel valsch en de op lichter onnaspeurlijk verdwenen was. Opnieuw is bij den gemeenteraad te 'sHage een verzoekschrift inge komen van den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente, aandringende op afschaffing der «volkomen overbodig en in meer dan één opzicht schade lijke kermis.» De kerkeraad beroept zich op het voorbeeld van de hoofd stad, en heeft nu reeds zijn adres ingezonden voor het volgend jaar. Door den heer J. H. Müller is een nieuw voorstel aan den raad ingediend tot aankoop van al de nog beschikbare terreinen aan de Paleis- en Oranjestraten aldaar: de nieuwe straten tegenover het koninklijk pa leis. De aanvrager wil zich verbinden prijsvragen uit te schrijven, om iedere villa in een verschillenden stijl te bouwen. Naar men verneemt, is de toestand van den man, wien Woensdagmor gen te Zuijlen op zulk eene nood lottige wijze beide handen werden verbrijzeld, en die thans in het Zie kenhuis te Utrecht verpleegd wordt, naar omstandigheden gunstig. Een wachtmeester en vier stuk rijders te paard, van 't le regement veldartillerie te Utrecht, zijn eergis- terenmiddag onverwijld vertrokken naar Yinkeveen, tot handhaving der orde, die verstoord is, door ontevre denheid over het afschaffen der kermis. Bij G. D. te Yoorthuizen (gem. Barneveld) is, terwijl de man zich op het land bevond en de deuren van zijne woniDg gesloten waren, ingebroken en zijn uit het kabinet ontvreemd eenige voorwerpen, waar onder een zilveren horloge-ketting en eenige kleedingstukken. Een bakje met circa f 40 bleef onaangeroerd. De dader is tot heden niet ontdekt. Aan het station Esschen nabij Rozendaal viel eergisteren een zware pakkist op het hoofd van een ar beider, aan dat station werkzaam. De man bleef op de plaats dood. Op uitnoodiging van generaal Smit zullen binnenkort weder vijf weesjongens, allen timmerlieden, en eenige weesmeisjes uit de Weesin richting te Neerbosch naar Transvaal vertrekken. Dinsdag, middag verbrandde te Lichtenvoorde, door tot nu toe on bekende oorzaak, een huis dat door drie gezinnen werd bewoond. Dit is in dezelfde buurt reeds de derde brand binnen een tijdsverloop van ruim 14 dagen. Naar men verneemt, zal het bou wen van een badhotel op de duinen in de nabijheid der gemeente Vlis- singen aan geen der inschrijvers ge gund worden. Ingrijpende veranderingen, in het plan van het badhotel voorgesteld, zullen de opmaking van een nieuw bestek noodig maken, waaruit eene nieuwe aanbesteding, vermoedelijk onderhands, het onvermijdelijke ge volg zal zijn. gedreven. De graaf stond tusschen haar en dit graf. Een van beiden moest ge schieden, öf de Vezay moest van zijn plaats wijken öf de jonge vrouw moest van richting veranderen. De echtgenoot liet den doortocht aan Margaretha vrij, die het graf be reikte. Zij steunde met beide handen op het deksel van den sarkofaag, en voorovergebogen zag zij in het rond. Een lijk lag naast den looden kist uitgestrekt en ongestoord kon men het bebloede gezicht aanschou wen. Mevrouw de Vezay erkende het, richtte zich onmiddellijk op. terwijl zij de rechterhand aan haren boezem bracht en het hoofd achter over liet vallen. Zij slaakte een hart- verscheurenden kreet, op akelige wijs door de echo der onderaardsche gan gen herhaald. Zij duizelde tweemaal in het rond en viel toen zielloos bij de graftombe neder. Voor eemigen tijd verkochten Wi- brand Bos en kinderen hunne boe renplaats, toen ter tijd bewoond door den landbouwer Elema te Garsthuizen, aan den landbouwer M. Nanninga, mede aldaar woon achtig, voor eene betrekkelijk aan zienlijke som, benevens de verplioh- ting bij dien koop het losse goed als mest enz. over te nemen voor eene som van 1500 galden. M. Nan ninga aanvaardde de plaats niet direct, maar kwam die voor en na bezoeken. Hij meent, dat er van de losse goederen nu en dan iets ver dwijnt en gaat Zondag W. Bos in zeer opgewonden toestand een bezoek brengen, bepaald voor beiden on aangenaam. Yan woorden kwam het echter tot daden. Nanninga, die bo vendien een gespierd man en ietwat ruw is, grijpt Bos aan, werpt hem op den grond en trapt hem herhaal delijk op de borst. Nanninga gaat daarop naar huis en bekommert zich verder niet om Bos. Zondag en Maandag gaan voorbij. Toen Nan ninga echter des Dinsdags bij den bakker te Garsthuizen komt om brooden te halen voor zijn gezin en vee, vraagt de bakker hem of hij wel weet dat Bos overleden is. Nan ninga besterft het bijna van schrik, wordt wit als een doode. laat de brooden bij den bakker staan, ijlt naar huis enhangt zich op. (N. G. Ct.) Maandag avond arriveerde te Ste- dum een reiswagen bespannen met een paard, en vond eene standplaats bij het koffiehuis van den heer Hop- ma. Na hier den nacht doorgebracht te hebben, begonnen de bewoners, twee mannen, twee vrouwen en eene menigte kinderen, hun handwerk, dat schijnt te bestaan om bij nering doende menschen zekere soort dub beltjes, guldens en rijksdaalders in te wisselen. Bij den spekslager J. Z. kreeg eene der vrouwen het zoo ver, dat zij uit eenige guldens en rijksdaalders mocht uitzoeken, maar onder dat uitzoeken verdwenen een paar van de laatste, 't welk eerst na het vertrek bespeurd werd. Da delijk werd hiervan aangifte gedaan, en toen de veldwachter de aange wezen vrouw naar den burgemees ter wilde brengen, kwam groot ver zet van de zijde der wagenbewoners, zoodat, met behulp van eenige om standers, de vrouw, eene rechte furie, bij den burgemeester werd gebracht. Daar het bewijs ontbrak, werd zij weder op vrije voeten ge steld, en kort daarna vertrok de bende in de richting van Bedum. De vrouw van den wisselwachter Br. bij den Centraalspoorw. te Kam pen, wilde onder het rangeeren den weg oversteken, geraakte tusschen 2 wagons bekneld, werd inwendig vreeselijk gekneusd en stierf wei- nigè oogenblikken later. De onge lukkige was moeder van 6 kinderen. Een ernstige brand brak Woens dagnacht onder Borger uit. Eene aanzienlijke som gelds, het vee en eenig goedwerk zijn door de vlam men verteerd. De justitie heeft een onderzoek gelast. Een schipper heeft te Grorrtngen uit het water opgevischt een zak, waarin zich een groote steen en een half vergaan kinderlijke bevonden. De politie doet onderzoek. Wee mij! stamelde wan hopig de Vezay. O wee! zij is dood! Was dan één slachtoffer niet voldoende En aan een aanval van ijlende koorts ten prooi, die als een na tuurlijk gevolg kon beschouwd wor den van de gebeurtenissen, die el kander in zoo kort een tijdsverloop zonder tusschenpoos hadden opge volgd. Hij bukte, nam zijn vrouw in de armen en snelde den onder- aardschen gang door; terwijl hij Margaretha meevoerde als een vurig begeerde prooi of als een slachtoffer, dat men aan den dood wil ontruk ken. Nauwelijks was de graaf ver dwenen of C'aillouët verliet zijn schuilplaats, die nu geen dienst meer kon doen. Alles gaat naar wensch, prevelde hij met een gelaatsuitdruk king vol van grijnzend leedvermaak. God is rechtvaardig, want Hij wreekt mij. 8EMENQD NIEUWS. De handel in levertraan bloeit in Marseille zeer en de coneurrentie in het artikel is er bijzonder groot. Dit feit heeft aanleiding gegeven dat een fabrikant de volgende adver tentie in de wereld heeft gezonden «De kabeljauw behoort tot de klei nere zee-visachen en daarom wordt er onophoudelijk door vijanden, als walvisschen en haaien, jacht opge maakt. Het dier leeft dus voordu rend in angst en vrees en het is een uitgemaakt feit dat vrees bij alle levende schepselen geelzucht en le verkwalen teweegbrengt. Hieruit volgt dat alle kabeljauwen die in open zee gevangen worden, zieke levers hebben. De visch die ik voor het fabri- ceeren van mijn artikel gebruik, wordt echter in veilige haven be waard waarin de zeemonsters niet kunnen doordringen en zij leeft er rustig en in vrede. De levers van al mijne kabeljau wen zijn in volmaakt gezonden toe stand en dat is de oorzaak waarom de levertraan die ik aan de markt breng, de puikste is die men maar ergens vinden kan.» Twee geëmployeerden van het Noord-Amerikaansche Departement van Marine zijn in verzekerde be waring genomen, omdat aij 800 zee kaarten hadden gestolen, die als scheurpapier 2.42 dollars (f 6.05) opbrachten. Bluf boven bluf. «Is dat nu dat mooie land, waar ze zooveel van vertellen?» vraagt een Noord- brabantsche landverhuizer, korten tijd na zijn aankomst in Amerika, aan den agent, bij de bezichtiging van een armzalig «tuk weiland, dat de andere hem te koop aanbiedt, «dan moet je bij ons in Holland komen, als je daar 's avonds een beest het land indrijft, kan je het 's morgens haast niet terugvinden, zoo hoog staat het gras.» «Wat dat betreft», zegt de agent, «kan je gerust wezen, als je dat hier probeert, vindt je het mor gens in 't geheel niet terug.» In Weenen verliet Zaterdag een 21-jarig jongmensch, Rudolph Reich, de ouderlijke woning op den gewonen tijd dat hij gewend was zich naar zijn kantoor te begeven en bracht een bezoek aan in de buurt wonende bloedverwanten waar van hij, na eenigen tijd met hen ge praat te hebben, op zóó hartelijke en plechtige wijze afscheid nam dat dit zeer in het oog viel. Toen men hem hierover onder hield, deelde hij eindelijk mede, dat hij zijne bloedverwanten voor de laatste maal in het leven had gezien, aangezien hij in een Amerikaansch duel den zwarten kogel had getrok ken en nu als man van eer verplicht was om zich het leven te benemen. Men trachtte hem van dit vreeselijke plan terug te brengen en zelfs om hem te verhinderen om de woning te verlaten, maar Reich wist te ont komen en snelde heen. De bloedverwanten wendden vruch- telooze pogingen aan om hem in te halen en deelden aan de ouders van den jongen man de treurige zaak mede. waarna onmiddellijk aangifte bij de politie werd gedaanhoe vlij tig men ook zocht, het gelukte niet om den jongeling op te sporen. Zondag ontvingen de wanhopige ouders een schrijven van hun zoon dat uit Baden gedateerd en waar van de inhoud in zeer verwarde Weder nam hij zijn karabijn en zijn dievenlantaarn ter hand. Zonder zich de moeite te getroosten het graf te sluiten, ging hij weder naar de gangdeur, waardoor hij en de Yezay de grafkelders waren bin nengetreden. Zorgvuldig sloot hij deze deur en evenzeer die aan het andere einde, dicht bij het park, was. Hij nam de sleutels van deze twee deuren uit den bos en stak ze in den zak van zijn jachtbuis en begaf zich vervolgens naar den geheimen trap, die naar de bibliotheek leidde. Deze trouwe dienaar wilde alles opnemen wat er binnen het kasteel voorviel en zich ter beschikking van de Vezay stellen, indien zijne diensten mochten noodig zijn. De twee ver trekken. die wij tot nu toe in de gelegenheid waren te beschrijven, de bibliotheek en de slaapkamer van de Vezay, waren, zooals ons bekend is, in een grootschen en strengen stijl gebouwd. Het bijzonder ver taal geschreven was, en onmiddellijk reisde men naar die plaats. Bij aankomst bleek het dat d« jonge man naar Reichenau was ver trokken en Zondagavond ontvingen de ouders de telegrafische mededee- ling dat hun zoon door een revol verschot een einde aan zijn leven had gemaakt. Men weet niet wat tot dit Amerik. duel aanleiding heeft gegeven, maar vermoedt dat eene dame de oorzaak der treurige gebeurtenis is. Naar men zegt, is de tegenpartij van Reich een tot den gegoeden stand behoorend jongmensch. In Amerika is een nieuwe tak van verzekering in 't leven getreden, nl. eene maatschappij waarbij allen, die personen van vertrouwen in hun dienst moeten hebben, zich kunnen verzekeren tegen de nadeelen, die het gevolg zijn, wanneer die perso nen dat vertrouwen schenden en zich aan oneerlijkheden schuldig maken. In onzen tijd zeker geen overbodige zaak, maar wel een treurig ver schijnsel, dat zulk eene onderneming levensvatbaarheid schijnt te hebben. Theodor Weiss, uit Dresden, te gelijk met Zwitsers te Zurich tot gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan anarchistische woe lingen, heeft hij het verhoor ver klaard, dat hij van de Duitsche politie maandelijks 100 k 120 mark heeft ontvangen voor spionnendienst. Poolsche smokkelaars hebben zich onlangs op eene eigenaardige wijze op een spion, den Pool Schwiginski gewroken. De man had herhaaldelijk benden smokkelaars aan de Russen in han den gespeeld en werd, toen hij in de vorige week in de nabijheid van Suchowolla de sporen van smokke laars volgde, door twee onbekende mannen aangegrepen. Zij stopten hem eene prop in den mond, brachten hem naar het dich- ste gedeelte van het bosch en sta ken toen eene stang op zoodanige wijze door de mouwen van zijn jas, dat hij slechts langzaam met'uitge strekte armen uit zijne boschgevan genis kon komen. De ongelukkige werd eerst den vierden dag, in geheel hopeloozen toestand en nagenoeg stervende, door een boschwachter gevonden; deze bracht hem naar een nabijgelegen dorp, waar hij thans zwaar ziek ligt. De daders zijn onbekend gebleven. Een vreeselijk avontuur. Eenige Fransche familiën hadden zich neergezet bij een stadje in Amerika, dat nu en dan door zwer vende Indianen bedreigd werd. Vroolijk zaten zij op een avond in de maand Juni bij elkander, vóór het woonhuis der familie Louis Dubois. Eensklaps kwam een knecht aan- loopen met den uitroep: De Indianen! De Indianen! Plotselinge verwarring. Mevrouw Dubois en haar beide kinderen wa ren toch achter het huis in 't park, dat aan een groot bosch grensde. Men doorzocht 't huis, 't park, een gedeelte van 't bosch, zenuwachtig, gejaagd met een angstig voorgevoel. Smartelijk klonken de kreten van Dubois den vrienden in de ooren Lucie! Lucie! Antoine! Paul! Men floot, men schreeuwde, men schoot. Alles te vergeefsgeen ant woord. De droeve werkelijkheid was al te duidelijk te gissenmevrouw Dubois en de kinderen waren ver dwenen, ontvoerd! De Indianen hebben haar ge trek van gravin Margaretha, waar wij onze lezers nu zullen binnen- I leiden, had een geheel ander voor komen. De Vezay had, ten tijde van I zijn huwelijk, vier jaar ongeveer al vorens de gebeurtenissen, door ons geboekt plaats hadden, met liefde volle zorg in de drie vertrekken, die de particuliere woning zijner vrouw uitmaakten, alles vereenigd wat verfijnde smaak en schitterende weelde toentertijde konden uitden ken. Men houde hierbij in het oog, dat dit geschiedde in 1816 of 1817 en dat het ornamentwerk en de stoffeering waarvan hier sprake is, toen het hoogste vertegenwoordigde op het gebied van smaak en comfort. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2