2e Jaargang. Maandag 6 October 1884. No. 383. FEl ILLETON. De fraai van den Mieteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Degelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestiagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor liet Buitenland Compagnie Generale de Publicité Etrangère G. L. J)-A UBE Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Monimartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op kot Paviljoen. Geope»(l op werkdagen ran 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen va» 121 tot 4 uur- Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegaig, ki»dere» van 8 tet 12 jaar alleen onder geleide, ▼rij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceits per persoon. Doiateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijvtrheid hebben op Tertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met- 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, toqjjlI van Nederland cn meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheol jhtar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen vaD 164 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen va» 16-3 unr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos va* 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan o»dcr behoorlijk geleide. Toy Iers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- tn Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (denr Oudegroenmarkt) Trij. DE BURGEMEESTER van Haarlem; Gezien de circulaire van den Com missaris des Konings der provincie van 17 Sept. jl., No. 7%66u leafd. (Verz. No. 39); Vestigt de aandacht van de inge zetenen dezer gemeente, die Krank zinnigen bij zich aan huis verple gen, op art. 2 en 3 der Wet van 27 April 1884 {Staatsblad No. 96), en van hen, die Krankzinnigen in eene buitenlandsche inrichting doen opnemen, op art. 26 van g'e- melde Wet. Voorts maakt hij be langhebbenden opmerkzaam op de Strafbepaling, vervat in art. 38 van genoemde Wet, tegen hen, die mochten in gebreke blijven de bij de Wet gevorderde aangifte te doen. Haarlem, 2 Oct. 1884. De Burgemeester voornoemd E. A. JORDENS. De groote Schoonmaak. Wanneer de tijd daar is, dat er door de huismoeders toebereidselen gemaakt worden, om in hare hui zen den grooten strijd aan te vangen, tegen vuil, stof en spinnewebben, dan wordt menig man gedurende acht of veertien dagen uit zijn hu meur gebracht, omdat al dat gehoen, geschuur, geplas en gepoets hem verschrikkelijk hindert; omdat die vreemde kijk-in-den-pot, de werk ster namelijk, hem door haar aan houdend gesnater nog meer hindert, en de onmogelijkheid, waarin hij verkeert ojn ergens een rustig hoekje te vinden, liem wel het hinderlijkst van alles is! Maar is die schoon maakwoede voorbij, dan verheldert plotseling' zijn gelaat; alle grieven, die hij reeds tegen zijn huisvrouw opgesomd heeft, vergeet hij eens klaps en zelfs gevoelt hij, dat al dat Naai' het Eransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 11. De slaapkamer was geheel en al met zeer licht blauwe zijde behangen op alle plaatsen met zilveren lover tjes bezaaid. Een «grecque», even eens zilver op een blauwen grond, omlijstte dit behangsel, dat strekken moest om het aschblonde haar van Margaretha nog meer te doen uit komen. De meubelen van citroen, met randen van ebbenhout, waren met een soortgelijke stof als het behangsel overtrokken. Een zilveren zwaan, met uitgespreide vleugels, hield in zijn bek een ring vast, waar aan gordijnen van Indisch mousse line bevestigd waren, die in door-j werken toch wel iets gebaat heeft, wat hij vroeger weigerde te geloo- ven. Immers, niet alleen alles is weer helder en friseh, maar veel dingen, die eigenlijk voor sta-in-den-weg speelden, zijn opgeruimd. Alles wat nutteloos was, is verdwenen; alles, wat onbruikbaar geworden was, is door iets nieuws vervangen en daar om getroost hij zich met een diepen zucht de vermindering, die zijn beurs gedurende dien tijd ondergaan heeft. Welnu, niet voor een enkel huis houden, neen voor het geheele land is de tijd van den grooten schoon maak aaDgebroken. Wat toch is het geval? Het wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 198 der Grondwet is aangenomen. Dat artikel schreef voor, dat geen verandering in de Grondwet of in de erfopvolging ge durende een Regentschap mag ge maakt worden en met het oog op moeilijkheden, die zich tijdens een Regentschap na den dood van onzen geeerbiedigden Koning kunnen voor doen, is hierin verandering- gebracht. Nu bepaalt artikel 197 echter uit drukkelijk, dat de Kamers bij Grond wetswijziging ontbonden moeten worden. Een groote drukte is voor het geheele laüd aanstaande. Overal moeten nieuwe leden voor de Tweede Kamer gekozen worden; voor de Eer ste Kamer geschiedt dat, zooals ieder weet, door de Provinciale Staten en daarop hebben de kiezers recht streeks minder invloed. Maar de ver kiezingen voor de Tweede Kamer zijn voor velen uwer van het meeste belang, en daarom wenschen we er het een en ander over in het midden te brengen. Slechts zelden gebeurt het, dat de geheele Tweede Kamer moet aftreden; al valt de helft der leden ook om de twee jaar uit, vol gens een daarvan op te maken roos ter. Allen nu, die deel uitmaken van schijnende plooien langs het ledikant neervielen. Een zilververgulde, drie voudige keten hechtte aan de zol dering een breede en diepe albasten coupe, van Romeinschen vorm. Een licht,hierin geplaatst, wierp 's nachts een zwak en getemperd schijnsel af, te zwak om het slapen te beletten, voldoende om de duisternis te ver drijven. Den schoorsteen sierde een kostbare pendule van antiek brons, bij de opdelvingen van Herculanum gevonden. Zij was op een wit mar meren voetstuk geplaatst. Het brons stelde een nymph voor, die de fris- sche, pas geplukte bloemen in tuil tjes samengaarde. Het tapijt met af beeldingen uit de mythologie prij kende, en dat uit de werkplaatsen van Aubusson herkomstig was scheen in zachtheid een schapenvacht gelijk. Deze sierlijke en coquette kamer stormde de graaf binnen, terwijl hij in de armen zijn bewustelooze vrouw de beide Kamers, zullen zich aan de stemming moeten onderwerpeden dus zal het bij de aanstaande ver kiezingen blijken of het Nederland sche volk, of liever de kiezers, onze huisvrouwen in gezond verstand evenaren. Zoo veel is er schoon te maken in onze maatschappelijke huis houding, en daartoe is nu de tijd gekomen. Zullen wij de leden der Tweede Kamer, wie zij ook zijn, weder her kiezen, gelijk door eenige bladen aangeraden wordt? Zullen we alles hij het oude laten, opdat er in de toekomst weder zoo lichtvaardig met den nationalen tijd worde omge sprongen, opdat er nogmaals zooveel geld roekeloos verspild wordt; geld, waartoe ge allen, wie ge ook zijn moogt, het uwe bijbrengt? Neen, driewerf neen, er moet verandering komen in den ziekelijken toestand, waarin onze Regeering helaas zoo lang reeds verkeert, eensdeels door het getwist der verschillende par tijen onderling en in eigen boezem, anderdeels door de vele nulliteiten, die de laatste jaren in de Tweede Kamer gebracht zijn met voorbijgang uit partijbelang van mannen, die hun sporen op het gebied van wet geving en staathuishoudkunde meer dan verdiend hebben. Alle vuil, alle stof, alle spinnewebben worden in den schoonmaaktijd uit het huis ver wijderd; onbruikbare dingen door nieuwe vervangen en dit moet ook bij den grooten staatkundigen schoon maak door ons gedaan worden. Nie mand moet herkozen worden, die zich dit niet door zijn gedrag in de Kamer waardig gemaakt heeftnie mand zijn vroegeren zetel innemen, als hij daartoe onbekwaam gebleken is. Alle ja-broers moeten het eerst opgeruimd worden; want dezulken, die niet op grond van hun beginselen omstrengeld hield. Op dit bed, onder het mousseline als bedolven, legde hij haar neer, wier levensvonk mis schien reeds uitgedoofd was. Op dit oogenblik voorzeker was niet de minste gedachte aan wraakneming in de Yezay's gemoed meer aan wezig. Men zon haast kunnen zeg gen, dat hij geen zweem van wrok over de aangedane beleediging meer gevoelde. Zijn hart was toen slechts vatbaar voor de wroeging van ver giffenis te hebben geweigerd, voor het schrikbeeld van het vergoten bloed, voor de wanhoop ten op zichte van het nieuwe, dreigende onheil, dat misschien reeds had plaats Margaretha, nog altoos buiten kennis, lag verstijfd terneer. De Ve- zay overdekte haar met al de klee deren, die hier en daar in de kamer verspreid lagen. Vervolgens knielde hij voor het ledikant neder; zijne bevende hand rustte op de borst en die hunner kiezers vóór of tegen een wet stemmen, maar alleen han - delen uit berekening, om aldus hun eereplaats te behouden, behooren in zulk een hooge vergadering niet te huis, die geroepen is om over de voornaamste belangen des lands te beraadslagen en te waken. In de tweede plaats moeten alle middel matigheden opgeruimd worden. Of die er zijn in de tegenwoordige Tweede Kamer? Men leze maar ge regeld de verslagen der zittingen, of de Handelingen der Kamer en men zal zien, welk een onzin er, niet een enkelen keer, maar telkens en telkens uitgekraamd wordt met een zekerheid en overtuiging alsof in den persoon des sprekers het Orakel van Delphi huisvestte. Ge lukkig zijn er genoeg bekwame mannen in ons land om de verschil lende partijen met eer te vertegen woordigen, zoodat men gerust alle nulliteiten of middelmatige personen uit de nieuwe Kamer kan weren; voor dezulken zijn er nog postjes genoeg, die hun eerzucht kunnen bevredigen en waarbij de hoogste belangen des Rijke niet op het spel staan. Maar ook die leden moeten van hun zetels verdreven worden, die wel is waar bekwaam genoeg zijn, maar door partijbelang verblind, niet denken aan de algemeene belangen, en slechts voor of tegen stemmen om van hun ingenomenheid mèt of van hun af keer tegen sommige mi nisters blijk te geven; die stelsel matig het goede in een wetsontwerp afkeuren of het verkeerde in een ander ontwerp niet willen zien, om dat het ran hun staatkundige tegen partij uitgaat of hun eigen partij be voordeelt. Eindelijk zou het niet kwaad zijn, dat er eens opruiming gehouden werd onder de vele ad- zijner vrouw. Hij onderzocht of het hart nog klopte. Dit was het geval, maar het sloeg zoo zwak en slechts bij tusschenpoozendat men elk oogenblik meenen kon, dat het wel dra geheel en al zou ophouden. De levensvonk was ovenwei nog aan wezig en dit was reeds veel gewon nen. De Vezay snelde naar de toi letkamer, nam welriekende waters, flesschen vol met vlugzout en de door dringendste geuren. Hiermede be sprenkelde hij Margaretha's aange zicht en liet haar deze krachtige zouten opsnuiven. Deze handelwijs bleef niet zonder gevolg. De jonge vrouw bewoog zich even. De Vezay ging nog ijveriger aan het werk. De gravin opende flauw de oogen, richtte zich halverwege op en zag verwilderd in het rond. Op dit oogenblik kerkreeg zij on getwijfeld haar denkvermogen en tegelijkertijd de herinnering en het gevoel van smart. Zij slaakte een vokaten en meesters in de rechten, die er in 's lands vergaderzaal zetelen. Immers, die heeren zijn zoo breed sprakig en zoo gewoon op spitsvon digheden te azen, dat zij de hoofd zaak dikwijls voorbijzien, en over kleinigheden harrewarren, evenals of ze voor de balie staan. Zie, als dit alles eens hij de aanstaande ver kiezingen mocht gebeurenwat zou Nederland er veel bij winnen! Zoo veel staat er nog te wachten op af doening zoo veel wetsontwerpen moeten nog in behandeling genomen worden; zoo veel nog hervormd wor den op het gebied van oorlog, marine, rechtswezen, onderwijs en wat niet al meer. En dit kan geschieden, aoo- dra verscheidene van de tegenwoor dige leden door nieuwe vervangen worden; zoodra naast de vele ach tenswaardige en bekwame leden, die er thans van iedere richting zitting hebben, even rechtschapen en wijze personen plaats nemen. Gelijk een lijder, die aan over matige bloedarmoede lijdt en op het pnnt staat te bezwijken, door over name van krachtig bloed soms ge red wordt, zoo kan het ook onze Kamer gaan. Zij is een lijderes, met wie niets meer te beginnen valt, die machteloos' is nog iets uit te voeren. Welnu, brengen we er nieuw leven in; kiezen we ons mannen, die waardig de zetels daar zullen bezet ten, en een nieuwe dageraad zal voor ons land aanbreken; een tijd, waarin niet meer in de Kamer zelve gezegd zal worden, dat zij te lamlendig is om er iets mee te beginnen. Gewis, dan zal het de moeite looneu, die er gedaan moet worden binnen eenige weken. Het is waar, die verkiezingen zullen weder duizenden guldens kos ten, zullen weder vele pennen en monden in beweging brengen en menig eerzuchtig hoofd slapelooze zwakken kreet, haar hoofd viel ach terover, haar oogen sloten zich op nieuw en ten tweeden male scheen het leven, dat een wijle was opge flikkerd, dit lichaam te ontvlieden. De Vezay beproefde nogmaal de zelfde middelen, die hem reeds ge baat hadden en zag zijn volhar dende pogingen weder met goeden uitslag bekroond. De gravin herkreeg haar bewust zijn en veranderde van positie. Nu kromp zij op het bed ineen, ver borg haar gelaat in beide handen en begon hevig; te snikken, terwijl een zenuwachtige rilling haar be roerde; uit haar hijgenden boezem kwam een rochel te voorschijn. De Vezay woonde dit vreeselijkeschouw spel bij met strakken blik en door- priemd hart, terwijl hij op deze schrikkelijke waDhoop staarde. Eensklaps hield het snikken op. Margaretha richtte haar ontsteld gelaat tot haar echtgenoot op en

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1