2e Jaargang. Woensdag 8 October 1884. No. 385. FEUILLETON. De fraai ra ion MeMer. MXXEXLAXD. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeeae Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Strang ere G. L. BA UBE Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangen«men tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend ep werkdagen van 10 tot 4 unr; op Zon- e» Feestdagen van 12£ tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar kcbbe» geen toegang, kinderen va» 8 tnt 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij.Koloniaal museum op het Paviljoen. Iigang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevnrdering van Nijverheid hebben ep vertoon va» diploma vrijen toegang, donateurs reet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- e* Feestdagen, van 105 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jiiar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De Brusselsche gemeenteraad heeft eene orde van d«n dag aan genomen, waarin hij de ongeregeld heden, die zich Zondag jl. bij de prijsuitdeeling van het middelbaar onderwijs hebben voorgedaan, be treurt. De orde van den dag zegt, dat de persoon van den soeverein huiten den politieken strijd moet blijven; de eerbied voor de consti- tutioneele monarchie is de eerste waarborg voor nationaliteit, onaf hankelijkheid en vrijheid. Volgens het Berliner Tageblatt hebben kooplieden uit Hamburg, bezitters van factorijen in Afrika, tot den rijkekanselier op Friedrichs- ruhe toegelaten, hem verklaard, dat het protectoraat van Duitschland over Angra-Pequena voldoende kan zijn, maar dat zij niet instaan voor de veiligheid van Duitsche kolonis ten in het land van Cameron, en dus het vestigen eener Duitsche ko loniale regeering in die streek niet als wenschelijk beschouwen. De troonrede, waarmede de koning van Denemarken gisteren in de feestzaal van het universiteitsgebouw den Rijksdag geopend heeft, maakt melding van den brand van het slot Christiansborg, waarin de vertegen woordigers der natie hun vergade ringen plachten te houden. Daaraan wordt de uitnoodiging toegevoegd om eendrachtig voor 't welzijn van landen volk te arbeiden. De troonrede drukt den Rijksdag in 't hijzonder op het hart d« zelf standigheid des lands door doelma tige verdedigingsmaatregelen te ver zekeren. Bij de verkiezing van een presi- Naar het Eransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 13. Wij waren getuige van de ramp zalige ontknooping van dit drama. Wij zullen nu als een nachtzwer ver om het kasteel de Villedieu ronddwalen, een uur ongeveer na het overlijden van gravin Marga- retha. De orkaan was bedaard, maar de nacht bleef duister. Ternauwernood deed een vale lichtstreep naar den kant van het oosten, te midden van den zwarten hemel zichtbaar, ver moeden, dat de dageraad weldra de duisternis zou verdrijven. Binnen het kasteel heerschte de diepste rust. De jonge Lucien en dent werd de tegenwoordige func- tionnaris herkozen. De Rijksdag is tot over 4 weken De in Frankrijk zooveel bespro ken kwestie van het luiden der klokken, een voortdurende twistap pel tusschen pastoor en maire, heeft den prefect van Haute-Marne aan leiding gegeven tot het uitvaardigen eener circulaire, waarin hij meer als amendement op de wet op het klok kenluiden van April 1884, dan als interpretatie, voorstelt, de klokken beha.ve voor godsdienstige doelein den, in de volgende gevallen voor wereldlijke doeleinden te doen lui den: om de kinderen naar school te roepen; het uur aantewijzenwaarop de herbergen gesloten moeten wor den; voor de veldarbeiders het uur van het middagmaal en van het hervatten van den arbeid aan te kondigen; het openen van de ver gaderingen van den gemeenteraad, het openen van het stembureau, de aankomst van den ontvanger der belastingen en het begin van den wijnoogst bekend te maken. De maire van Ljon heeft te Parijs aan de ministers eene uitgebreide nota overhandigd, waarin de toe stand der arbeiders en de crisis der industrie uiteengezet worden. De meest lijdende tak van nijverheid is het zijdeweven; maar het politiek drijven van de vijanden der repu bliek heeft de crisis verergerd. Het aantal werklieden zonder werk be draagt thans 15,000. De nota bevat een beredeneerde studie der middelen tot verbetering. Zij vraagt van de regeering vooreerst ondersteuning in geld voor de nood lijdende gezinnen, vervolgens het on middellijk slechten van een deel der vestingwerken, het afstaan aan de zijn goeverneur sliepen ongestoord in twee aangrenzende vertrekken. De bedienden, die het geratel van den donder bijna den geheelen nacht had wakker gehouden, sliepen nu in de hun aangewezen kamers. Al leen de paarden, door de afwezig heid van twee Dunner makkers ver ontrust, trappelden en hinnikten in de stallen. Op dit oogenblik kwam een menschelijke gedaante te voor schijn en sloeg behoedzaam den weg naar het kasteel in. Deze nachtelijke bezoeker had klaarblijkelijk zeer gewichtige gron den om onbekend te willen blijven. Overigens bestond er niet de minste aanleiding om een ontmoeting te duchten, daar, zooals wij reeds zei den, de bewoners van net kasteel in diepe rust gedompeld lagen. Deze bezoeker, die niemand anders dan Caillouët was, sloop met de uiterste voorzorgsmaatregelen tot nabij een der sierlijke torentjes, die het aloude stad tegen billijken prijs van alle militaire terreinen, het ondernemen door de genie van de werken voor den nieuwen vestingaanleg, het ver lengen van den Cours Gambetta enz. De maire zal nog eenige conferee- tiën houden, beurtelings met den ge meenteraad, de ministers, de afge vaardigden van het dep. du Rhóne en de leden der begrootings-comm. De Parijsche prefectuur der Seine zou gisteren de sacristie der kerk van Saint-Nicolas-des-Champs in be zit nemen wegens verbreeding van straten. Toen de gedelegeerde der prefec tuur zonder de papieren gekomen was, die zijn indentiteit konden be wijzen, weigerde de pastoor hem de sleutels af te geven. Gedurende dit incident drong de menigte in de kerk zong de Marseillaise en beging nog andere onbehoorlijkheden. Zondag kwamen in Italië 126 cholera-sterfgevallen voor, waarvan 25 te Napels en 12 te Genua. Eene dépêche van majoor Kitche ner te Ambukol meldt, dat de stoom boot van kolonel Stewart, van Khartoem komend, op eene rots in den waterval van Wadi-garna schipbreuk geleden heeft. De stoom boot is gezonken. Kolonel Stewart zond eene bode naar Kitchener, die versterkingen uit Dongola gevraagd heeft. Het officiéél rapport van majoor Kitchener meldt, dat na het vergaan van de stoomboot van kolonel Ste wart, een Sheikh heeft aangeboden den kolonel door de woestijn naar Merawi te leiden. Nu loopt het gerucht, dat kolonel Stewart te Berber gedood is; dit bericht wordt echter niet bevestigd. kasteel omgaven. Een kleine deur was in het torentje aangebracht, die Caillouët bijzonder goed scheen te kennen. Dit kan geen verwondering baren, daar de Yezay en de Ville dieu gewoon waren samen jacht partijen aan te leggen, zoodat de bijeenkomsten nu eens in het eene dan weder in het andere kasteel plaats vonden. Tengevolge hiervan waren de bedienden van den graaf zeer bevriend met die van den burg graaf en bezochten elkander dik wijls. Na deze opheldering zal men er niets vreemds in vinden, dat Cail louët zoo goed op de hoogte der inrichting van het kasteel de Vil ledieu was. De koddebeier ontdeed zich van dan tamelijk grooten lin nen zak, dien hij op den schouder droeg en de dievenlantaarn, die hij in de hand hield. Deze zak liet, toen hij op den grond werd neergelegd, een metaalklank hooren. De kodde- Bij de aankomst te Assoean van een infanterie-regiment eergisteren, werd een geval van pokken ont dekt. Het gansche bataljon is in quarantaine geplaatst. De Times ontvangt uit Pekin van 4 October eene dépeche, uit be trouwbare bron meldend, dat China bereid is zich zonder voorwaarden aan eene scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen. De Agence Havas meldt uit Shan ghai van 6 October, dat een tele gram, aldaar aan een particuaer gezonden, het bezetten van Tam- Sin op eergisteren mededeelt. Haarlem, 7 October 1884. Bij den Zondag alhier gehouden Cricket-wedstrijd op het terrein de Koekamptusschen de vereenigingen «Vooruitgang» alhier en «Hollandia» uit Leiden, behaalde eerstgenoemde vereen. 136, tegen laatstgenoemde 19 punten. Uit 's-Hage wordt gemeld: Tengevolge der inwerkingtreding der wet betreffende art. 198 der Grondwet en de daaruit ontstaande ontbinding der Kamers heeft de Re geering de sluiting der tegenwoor dige zitting bepaald op Zaterdag 11 October en de verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer op 28 October, en die voor de nieuwe Eerste Kamer op 5 November. De herstemmingen voor de Tweede Kamer zijn vastgesteld op 11 No vember en de opening der nieuwe zitting op 17 November. Nauwelijks zijn de geruchten omtrent eene verplaatsing van graaf beier maakte het koordje los, dat den zak omsloot. Hij haalde er ver scheidene voorwerpen uit te voor schijn, onder anderen een ijzeren staaf van drie voet lengte en van een duim middellijn. Hij schoof het uiteinde tusschen den drempel en het torenpoortje. Door er zich hij wijze van hefboom van te bedienen, lichtte hij met athletenkracht de deur uit hare hengsels. Hierna stak hij den staaf weder in den zak, nam zijn lantaarn op en voorzag zich van de weinige voorwerpen, die wij reeds hebben opgesomd en beklom den wenteltrap, die aan beide zijden door de muren van het torentje om geven werd. Ter hoogte van de eer ste verdieping bevond zich een ge sloten deur. Caillouët deed uit zijn lantaarn een lichtstraal schieten en met een schroevendraaier verbrak hij het slot en opende de deur. Hij ging nog twee of drie kamers door en kwam eindelijk in het vertrek Herbert von Bismarck als gezant van 's-Hage naar Londen gelogenstraft, of thans melden de Duitsche bladen, dat de zoon van den Duitschen Rijkskanselier bestemd is tot het vervullen van een gewichtigen post aan het ministerie van buitenland- sche zaken te Berlijn. Intusschen is het zeker, dat hij vermoedelijk vóór of op 8 October op zijn post te 's-Hage wordt terug verwacht, ten einde zich voor goed in het huis zijns voorgangers, aan de Prinsessegracht, te vestigen. (D. v. N.) In de maand September 1883 zijn te IJmuiden geschutNaar zee52 schepen en barken, 16 brikken, 19 sehooners, 1 kofschip, 86 stoomsche pen, 124 vissehersvaartuigen en 11 pleiziervaartuigen. Totaal 309 sche pen. Uit zee: 61 schepen en barken, 17 brikken, 22 sehooners, 1 kofschip, 87 stoomschepen, 108 vissehersvaar tuigen en 10 pleiziervaartuigen. To taal 306 schepen. In de maand September 1884Naar zee38 sche pen en barken, 9 brikken, 14 schoo ners, 1 kofschip, 1 Fransch oorlogs schip, 109 stoomschepen, 2 zeetjal ken, 56 vissehersvaartuigen en 4 pleiziervaartuigen. Totaal 234 sche pen. Uit zee: 20 schepen en barken, 12 brikken, 10 sehooners, 5 oorlogs schepen, 105 stoomschepen, 1 zee tjalk, 62 vissehersvaartuigen en 2 pleiziervaartuigen. Totaal 217 sche pen. Gisteren ochtend vertrokken van Amsterdam drie Engelsche jonge lieden, die eene voetreis door een groot deel van Europa maken. On geveer vier weken geleden vertrok ken zij per stoomboot van Londen naar Galais. Vandaar ging de wan- van burggraaf Armand. In de slaapkamer stond een les senaartje met hoeken en papieren overdekt. Caillouët nam plaats aan den lessenaar en haalde een zwart marokijnleeren portefeuille te voor schijn, die hij op zich had genomen naar het kasteel de Villedieu terug te brengen. Hij vond spoedig het geheime slot en onderzocht den in houd der portefeuille. Zooals de burggraaf gezegd had, bevatte deze slechts familiepapieren. Caillouët legde ze weder in de portefeuille, die hij op deu lessenaar plaatste, en hield er zich niet langer mee bezig. Maar de taak, die hij wilde vol brengen, was nog niet ten einde: Door een beweegreden, die wij nog niet kennen, aangespoord, begon hij de laden van den lessenaar te door snuffelen. Met een tang en een kou beitel brak hij de eerste dezer laden open. Toevalligerwijs lagen hierin

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1