2e Jaargang. Vrijdag 10 October 1884. No. 387. FEUILLETON. Be fraai van Sen KoSSeMer, BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenamen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale da Pui licit Etrangère G. L. BA UBE Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 unrop Zon- cn Feestdagen van I2J- tot. 4 unr. Kinderen tiencden de 8 jaar iebten geen toegang, kinderen i MUSEUMS EN Rijksmuseum -vm Sohilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 unr; op Zon- en Feestdagen van 121- tot. 4 nnr. Kinderen beneden de 8 jaar bebben geen toegang, kinderen van 8 tut 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drcefsrijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Neilerlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben «p vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ien leden der Ncdcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum mor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voqral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel J&ar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 unr tegen bctalisg Taa 25 cents per persoon, alloen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden ie 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopBnd Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 unr. Toegang (denr Ondegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Marchi, de hoofdredacteur van den Nationaldie de vorige week uit België verbannen is, heeft aan de Indêpendance Beige een dépêche gezonden, waarin hij verklaart dat hij de schrijver van het in de Indê pendance verschenen artikel als een lafaard en lasteraar beschouwt, en dien schrijver tot een tweegevecht uitdaagt. Den morgen na het voorval in de kerk Saint Nicolas-des-Champs te Parijs (zie ons aummer van giste ren), was eerst alles rustig en de dienst had als gewoonlijk plaats. Te 11 uur ontstond er weer gewoel en opeenhoopingen; eenige steenen werden tegen het gebouw geslingerd aan de zijde van de straat Cunin- Griiaine, waar de ko6ter woont. De politie liet daarop de deuren sluiten en dreef, geholpen door een stort regen, den volkshoop uiteen. In de eerste vergadering der en quête-commissie, onder voorzitter schap van den heer Spulier weer op het Palais-Bourbon gehouden, is na eene lange discussie op voorstel van den heer Andrieux besloten een delegatie van zeven leden naar Lyon te zenden om er de crisis te bestu- deeren. Eenige bladen wijzen er op, dat het zenden van zulk een dele gatie aan de crisis geen goed zal doen, en integendeel in het huiten- land het crediet van Lyon vermin deren zal. Volgens uit Syhillenort ontvangen berichten ligt de hertog van Bruns- wijk ziek. Een «goed ingelicht Russisch cor respondent» schrijft aan de Poll Mali Naar liet Eranseli VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 15. De koddebeier boog op sombere wijs het hoofd. Een oogenblik later antwoordde hij Ik begrijp u. En vindt gij, dat ik gelijk heb Ja. Derhalve zult gij vertrekken? Ik zal vertrekken. De graaf vatte Caillouët's handen en drukte ze vol teederheid tusschen de zijne. Deze scheen hier slechts matig mede ingenomen te zijn. De Vezay hernam vervolgens Onnoodig u te zeggen, dat mijn belangstelling u overal volgen zal dat het eigenlijk doel der bijeen komst te Skiernievicz was, de handhaving van het statu quo en het beramen van maatregelen tegen den algemeenen revolutiegeest. Tot het statu quo behoort ook, dat Oos tenrijk Servië niet bezet; daaren tegen zou het Bosnië en de Herze- gowina mogen annexeeren. Eene aaneenhechting van Bulgarije en Rumelië onder Russische heerschap pij daarentegen zou niet als eene schending van het statu quo be schouwd worden. Voorts zouden er nog eenige geringere kwestiën zijn, verbetering van de grenzen van Montenegro, enz. Mocht Oostenrijk naar Salonica willen gaan, dan bezet Rusland de Dardanellen, Engeland Egypte en Frankrijk Tripoli. Wat het eerste gedeelte betreft, de verhouding van Oostenrijk tot Bosnië, de Herzegowina en Servië, en die van Rusland tot Bulgarije en Rumelië, is het bericht niet on waarschijnlijk; minder denkelijk is het dat, indien eene geheele ver deeling van het Oosten te Skiernie vicz zou afgesproken zijn, een cor respondent dit aan de Pall Mall zou mogen mededeelen. In Italië kwamen Dinsdag 108 sterfgevallen aan de eholera voor, waarvan 8 te Napels en 10 te Genua. In de provincie Alicante in Spanje kwamen 4 sterfgevallen aan cholera voor; in Catalonië geen. De laatste telegrammen der En- gelsehe bladen omtrent generaal Gordon loopen zeer uiteen. Zij stem men allen toe, dat hij Berber ge bombardeerd heeft, dat de schat van daar vervoerd is, en dat hij naar Khartoem is teruggekeerd. Omtrent de vraag echter of hij de stad met en dat ik u steeds ruimschoots van de noodige gelden denk te voorzien. Ik hen van plan u een som gelds ter hand te stellen, die toereikend zal zijn om een winstgevende zaak te beginnen. Waar wenscht gij, dat ik mij vestige? vroeg Caillouët. Waar gij wilt; in Amerika bijvoorbeeld of in Brazilië of in Oost- Indië. Gij schijnt er op gesteld te zijnprevelde de koddebeier dat de groote Oceaan ons scheide. Het zou waarschijnlijk het beste zijn. Het zij zoo. Wat kan een paar duizend mijlen meer of minder scha den. Wanneer moet ik vertrekken? De graaf aarzelde. Is misschien de ziekte-toestand van Suzanna, uwe vrouw, nog niet genoeg gebeterd om haar het rei zen te beletten? vroeg hij ver volgens. zijn troepen bezet heeft, zijn zij het niet eens. Sommigen bevestigen het, anderen ontkennen heteen beweert dat hij niet alleen de stad bezet heeft, maar zelfs op zijn terugkeer langs den oever door vijandige stam men achtervolgd is. Voor Lord Wol- seley maakt het een groot verschil of Berber in handen der rebellen of van generaal Gordon is. Het gerucht van den moord op den Franschen consul Herbin be rust slechts op een vermoeden. Ge neraal Gordon had namelijk het voornemen te kennen gegeven, met kolonel Stewart de Fransche, En- gelsch» en Oostenrijksche consuls naar Berber te zenden. Omtrent het lot van kolonel Stewart zijn geen latere berichten ontvangen. De Cbineescbe regeering heeft 1000 man troepen uit Kiron naar Pekin ontboden. Li-Hung-Chang gaf den raad, het verminderen van de soldij der soldaten nog uit te stellen. Een corps van 600 Franschen met artillerie en de medewerking van drie Kanonneerbooten heeft de Chineezen langs den Lochnan vol komen verslagen, na een gevecht dat zes uren duurde. De Franschen hebben 4 dooden, onder welke een kapitein, en 20 ge kwetsten, onder welke een luitenant. Zij trekken nog steeds vooruit. Kelung en Tam-Sui, die nu hei den door de Franschen genomen zijn, liggen op 40 kilometers van elkaar. Met het in bezit nemen dezer twee punten is op het rijkste gedeelte van Formosa beslag gelegd. De kolenmijnen liggen op 3 mijlen zuid westelijk van de stad, aan een on diep kanaal. De steenkool is uit muntend, en de gemiddelde opbrengst 60,000 ton 's jaars. Zij zou veel groo- ter zijn zonder de afpersingen der Weder straalde dat onheilspel lende vuur in Caillouët's oogen waarop wij reeds dikwijs de aan dacht hebben gevestigd. Mijnheer de graaf, ant woordde hij plotseling. Suzanna zal doen wat ik hegeer; stel u hier omtrent gerust. De Vezay, verbaasd over den toon, waarop deze woorden werden uit gesproken, sloeg Caillouët met on- rustigen blik gade. Maar diens ge laat had weer de gewone onver stoorbaar kalme uitdrukking aan genomen. Welnu, hernam de graaf, niets belet u, naar het mij voor komt, reeds heden te vertrekken. Niets hoegenaamd. Hebt gij niets voor de reis in gereedheid te brengen? Volstrekt niets. Ik zal u vijftig louis d'or geven om de reis naar Nancy te bekosti gen §n bovendien een mandaat van Chineesche administratie die de ex ploitatie zeer belemmeren. Ook zwa vel en petroleum zou dicht bij de stad in groote hoeveelheid te ver krijgen zijn, maar men exploiteert die niet. Zwavelhoudende bronnen, op 15 kilometers westelijk van de stad, worden door de inlanders veel bezocht. De scheepvaartbeweging in de twee havens bedraagt 300 schepen, metende 90,000 ton. De waarde van den in- en uitvoer wordt op 30 milli- oen geschat. Op het internationaal congres dat te Washington gehouden wordt tot het bepalen van een eersten meridiaan, zijn de meeste gedele geerden het er over eens, dat de meridiaan van Greenwich daartoe moet worden aangewezen. De meeste zeekaarten, berekeningen en waar nemingen zijn op dien meridiaan ge grond. Alleen de Fransche gedele geerden strijden voor Parijs en ach ten, wanneer de meridiaan van het observatorium aldaar niet gekozen wordt, eenvormigheid volstrekt niet noodzakelijk. Er is tot heden wei nig uitzicht dat zij deze, missehien eenigszins kinderachtige stijfhoof digheid, zullen laten varen. Engeland intusschen is op het punt Frankrijk in een dergelijk op zicht te wille te zijn. Het zal het metriek stelsel misschien nog niet terstond invoeren, maar toch erken nen, en zich voorzien van een stel standaardmaten en gewichten, waar van de iridium-meter te Parijs de grondslag is. De invoering van het stelsel zal dan niet lang uitblijven. Reeds hebben een en twintig staten zich van deze standaardmaten voor zien. Te Washington komt nog een ander internationaal congres bijeen, twintig duizend francs bij mijn ban kier te Nantes op zicht betaalbaar. Is dat voldoende? Rijkelijk. Gij kunt u te Nantes of te Paimbeuf inschepen. Indien gij ove rigens in het land waar gij u zult vestigen, nog meer geld mocht noo- dig hebben, dan kunt gij mij het melden en ik zal u de verlangde sommen doen toekomen. Het is wel, mijnheer de graaf. De Vezay opende een lade en gaf aan Caillouët een rol gouds. Vervolgens schreef en onderteekende hij een mandaat van twintig duizend francs, dat de koddebeier in zijn portefeuille stak. Ik bedank u hier niet voor, mijnheer de graaf, zeide hij ver volgens, want ik had liever in dit land armoede willen lijden dan elders van uw geld gebruik te ma ken, doch dewijl het voor uw ge moedsrust noodzakelijk is, vertrek dat tot vereenvoudiging van het post verkeer; het zal weer nieuwe maat regelen nemen ^oor brief-kaarten met antwoord, postpakketten, geld- verzendingen, enz. voor internatio naal verkeer. Haarlem, 9 Oetober 1884. Naar men verneemt, zal, op ver zoek, ter gelegenheid van Sarah Bernhardt's optreden in den Park schouwburg te Amsterdam, Vrijdag nacht e. k. een extra-trein loopen van Amsterdam naar Haarlem. Prinses Hendrik woonde giste ren avond de voorstelling bij van de Macbeth in den schouwburg in den Haag, waarin Sarah Bernhardt op trad. De kunstenares werd herhaal delijk warm toegejuicht. Haar werd een korf met bloemen aangeboden bij haar optreden, en verder ontving zij een lauwerkrans. Staatsblad no. 205 behelst het besluit van den 25en Sept. 1884, bepalende de plaatsing in het Staats blad van de door de wederzrjdsche gevolmachtigden van Nederland en België den 9en Mei 1884 te Brussel onderteekende verklaring, tot vast stelling van een uniform tarief voor bergloon van vischnetten. Daar personen, slapende in ledikanten voorzien van cretonne bedgordijnen, ziek geworden zijn, zoo deelt de heer Opwyrda in het Pharmaceutisch Weekblad van 5 Oct. mede, dat door hem andermaal een onderzoek naar de bestanddeelen der kleurstoffen van de cretonnes is in gesteld, en daarbij is hem gebleken, dat deze wederom sterk arsenicliou- dend waren. De heer Opwyrda spoort ik. Binnen het uur zal ik het kas teel verlaten hebben en zult gij mij nooit wederzien. Toen namen heer en knecht af scheid, een afscheid, dat liefdevol van den kant des eersten, koud en somber vanwege den laatste was. Nauwelijks had Caillouët de Ve- zay's vertrek verlaten en de deur gesloten, of hij bromde op een toon, waarin een onbeschrijfelijk bittere haat lag opgeslotenIkvertrek, maar alles is daarom nog niet tus schen ons afgeloopen, mijnheer de graaf. Wij zullen elkander weer zien; ik weet wel niet wanneer, maar in elk geval voor u veel te vroeg. Een uur later verliet Caillouët inderdaad het kasteel en het land, maar hij ging alleen, zonder zijn vrouw mede te nemen. In den ochtend van dienzelfden dag verspreidden zich bliksemsnel in den omtrek twee verpletterende

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1