daarom tot voortzetting vai.kctou-' derzoek aan en tot voorzichtigheid bij de keuze van cretonnes. Ten einde te voorkomen dat gepasporteerde militairen, die zich opnieuw wenschen te engageeren en afgekeurd worden, zich bij een ander korps aanmelden en daar, ■ooals heeft plaats gehad, worden goedgekeurd, werd op de paspoorten, met rood en inkt, «afgekeurd» ge schreven. Dezer dagen heeft een handige klant zoodanige beschrijving op zijn paspoort doen verdwijnen, zich in een ander garnizoen laten keuren en is daar geschikt bevonden. Daar echter een paspoort eenvou dig een bewijsstuk is dat men vroe ger heeft gediend en het bepaald ook aan de autoriteiten verboden is, zonder autorisatie van den Minis ter van Oorlog daaraan iets te ver- andereu, zal tegen den bedoelden persoon moeilijk kunnen geageerd worden. Gedep. Staten der provinciën zijn door den Miu. van Binnenl. Zaken uitgenoodigd voorstellen te doen ter voorbereiding eeuer even- tueele herziening der regeling van de bestemming en van de sterkte der schutterijen. De geneesk. adjunct-inspecteur voor Noord-Holland heeft verklaard, dat in de gemeente Zandvoort rood vonk epidemisch heerscht. De open bare school is dientengevolge ge sloten. Op de voordracht ter benoeming van een inspecteur van politie te Amsterdam komen voor de heeren C. van Wijnmalen en B. H. van Prooijen, beiden onder-inspecteurs van Politie te Rotterdam. Zondagavond ontstond te Hilver sum een twist tusschen twee man nen, waarbij de een zijne tegen partij met een scherp voorwerp bijna het geheele hoofd heeft verbrijzeld. Men vreest voor het behoud van den getroffene. De dader is in hech tenis genomen. Het minderjarig meisje uit En schedé, wier verdwijning wij heb ben gemeld, is te Hilversum met haren geleider aangehouden en naar de ouderlijke woning teruggebracht. De metselaar B., werkzaam aan de in aanbouw zijnde Passage aan de zijde van het Achterom te 's Hage, viel gistermiddag van eene duize lingwekkende hoogte en kwam te recht in een sousterrain. De onge lukkige gaf kort na het gebeurde den geest. Hij laat eene vrouw en een talrijk gezin na. De schrijver der «Haagsche Kout» in de Prov. Gron. Cl. deelt het vol gende mede: Een Engelschman ontmoet op reis een Haagsche dame en maakt haar het hof. De dame in kwestie heeft eene zaak, die een ruim bestaan op levert, en of nu begeerte naar de winstgevende betrekking dan wel naar 't hart der vrouw de drijfveer was genoeg, dat de Engelschman op zekeren dag naar den Haag trekt en het hart der jonge dame weet te treffen. Eenigen tijd daarna bezegel den stadhuis en kerk die vereeniging, en de gehuwde vrouw gaat, op raad van haar echtgenoot voort met hare winstgevende zaak. tijdingen, beiden even onverwacht. De eerste berichtte het betreurens waardige en vroegtijdige uiteinde van de jonge, schoone gravin de Vezay. De tweede, in de hoogste mate vreemdsoortig en onverklaar baar, behelsde het gerucht van den noodlottigen dood des burggraven Armand de Villedieu, die met zijn vertrouwden knecht in de Loire zijn graf had gevonden. Drie lijken waren door den stroom op den oeverrand geworpen. Het waren die van den knecht en der paarden. Het lijk van de Villedieu kon niet teruggevon den worden. Deze ramp bracht aller gemoederen in opschudding wegens den ondoorbringbaren en geheim- zinnigen nevel, waarin zij gehuld was. Wezenlijk had de burggraaf zijn zoon en diens onderwijzer verlaten, terwijl hij zeide, dat hij naar zijn kamer ging en geen woord geuit, dat op een nachtelijken toclit kon Daar ontvangt zij dezer dagen liet bezoek eener Engelsche dame, die haar vraagt of zij inderdaad met Mr.gehuwd is. Zeker, ant woordt de gelukkige echtgenoote, sedert een paar maanden zijn wij gehuwd. U is zeker eene bloedver wante van mijn man? Neengeen bloedverwante maar Eene vriendin? Meer dan dat! Meer? Ja, ik ben zijne vrouw. De odtrouwe heeft mij en zijne twee kinderen schandelijk verlaten en u bedrogen Door de politie te Delft is een werkvrouw aangehouden wegens diefstal van eene menigte goederen afkomstig uit verschillende huizen waarin zij voor loon werkte. Sedert eenigen tijd vertoont zich in verschillende steden en dorpen van ons land een jongmensch, om streeks 28 jaren, donker vau uitzicht met donker haar en donkere oogen, forsch van gestalte, den naam van eene geachte familie dragende. Die persoon is door eigen schuld en zijne verkwistende levenswijze aan lager wal geraakt. Nu hij niets meer be zit, bezoekt hij overal de bekenden vaa zijne familie, die om zijn on gunstig gedrag niets meer van hem wil weten. Hij leent, onder allerlei leugenachtige voorgevens overal geld, onder belofte van dadelijke teruggave, die echter nooit volgt. Ook doet hij bestellingen van wijn, enz., te zenden aan eenig adres, dat niet bestaat, om 't zoo aan de stations meester te worden, koopt goederen zonder betaling, om die beneden de waarde van de hand te zetten en zoodoende aan geld te komen. Hij snoeft daarbij op zijn familie betrekkingen niet geaccrediteerde personen, hetgeen vertrouwen inboe zemt en draagt ook een O. I. expe- ditiekruis, waartoe hij niet gerech tigd is, alles om zich krediet te doen geven. Bedoelde persoon heeft de Neder- landsche marine op niet eervolle wijze moeten verlaten. (N. R. Cl.) Te Amerongen is een horlogema ker met de hem toevertrouwde hor loges op den loop gegaan. Naar wij vernemen, zijn de eige naars der suikerfabriek te Lemele, wegens de dalende prijzen der sui ker voorhands niet voornemens nieuwe contracten omtrent het hu ren van gronden voor 't verbouwen van suikerbieten te sluiten. Het rooien en verschepen van 't gewas, dat dit jaar zeer rijk aan suiker moet zijn, verschaft thans aan vele handen werk. (U. D.) In een der privaattonnen van de gemeente-reiniging is Maandag te Arnhem het lijkje van een pasge boren kind gevonden. Eergisteravond is te Arnhem een geheim pandjeshuis ontdekt in de Nieuwstraat, bij een manufacturier, gewezen politie-agent. Tallooze goe deren zijn in beslag genomen. Als comble van naïveteit, deelt men mede, dat 11. Zaterdag 's Bosch werd bezocht door een paar luidjes uit de gemeente T., die daar kwa men omde maansverduistering betrekking hebben. Den stalknecht was buitendien niet gelast, dat hij twee paarden zou zadelen, en eerst den volgenden morgen bespeurde hij, dat twee hokken ledig waren. Waaraan dit geheimzinnig verdwij nen gedurende zulk een schrikke- lijken, stormachtigen nacht toe te schrijven? "Vanwaar kwam de Vil ledieu, toen de dood hem den ver deren weg afsneed en op onverbid delijke wijs toeriep: Tot hiertoe en niet verder. Zeer velen op perden deze vragen, maar niemand wist een afdoend antwoord te vinden. De begrafenis van gravin Mar- garetha de Vezay had twee dagen later met groote plechtigheid plaats. Een talrijke menigte van vrienden en verwanten waren ter bijwoning hiervan uit alle deelen der provincie samengestroomd. Men trof onder hen trouwens geen onverschilligen aan. Om aan een der laatste wenschen, te zien, welke de Prov. s Bossche Ct. had aangekondigd! Eergisteren werd te Kuilenburg een nieuwe markt gehouden. Om den lust tot het aanvoeren van paar den op te wekken, werden prijzen uitgeloofd, o. a. ook een paard. Zoo doende kreeg men 483 van deze viervoeters aan de lijn. Jammer dat de ruimte wel wat te wenschen over liet en er daardoor drie menschen door paarden geslagen werdeneen tegen den buik, een tegen 't hoofd en een derde tegen een zijner bee- nen. Eerstgenoemde heeft eenigen tijd bewusteloos gelegen en de tweede werd zoo gevoelig geraakt, dat men hem eerst dood waande. Te Kampenneen te Vlissingen is in den loop van dit jaar aanbe steed het maken van een ijskelder, aangezien bij de daar nog als voor komende ongelukken dikwijls be hoefte aan ijs werd gevoeld. De kelder werd, toen hij gereed was, met ongeveer 600 kilo Noorsch ijs gevuld. Toen acht dagen na die vul ling ijs noodig was bleekdat het ijs in lauw water was veran derd. GEMENGD NIEUWS. Omtrent de Tilly, het vaartuigje dat in het eind van Augustus te Batavia is aangekomen en waarvan wij in de laatste mail-berichten mel ding maakten, deelt de Java Bode nog eeiiige bijzonderheden mede. Het is door eenige Bataviasche heeren besteld en werd gebouwd in Schotland, aan de werf van de firma Hanna Donald Wilson te Paisley. Het heeft eene grootte van 120 ton en met zijn twee masten, zijn flinke schoorsteen, zijn min of meer scherpe voorsteven en zijn afgerond achter schip ziet het vaartuigje er mooi uit en maakt den indruk van het vlugge en ranke jacht der Ameri kanen. Maar zoodra men er inkomt valt elke vergelijking met jachten enz. weg, want er is geen plekje aan boord, of 't verraadt dat de Tilly niet g*ehouwd werd voor pleizier- vaartuig maar dat zij eene degelijker bestemming heeft. Een koestel aan boord wekt elec- triciteit ^op en voert deze naar een lamp, die uit een glazen cylinder bestaat van een halven meter lengte van onderen en van boven met ijze ren platen gesloten. De lamp zelve is bevestigd aan een koord en kan door middel van een katrol in zee afdalen. Tot hoever dit gebeuren kan, is niet met zekerheid te zeggen, daar dit afhankelijk is van de hoeveel heid electriciteit, die opgewekt kan worden. Aan den anderen kant van het schip wordt het net bevestigd. Het uitbrengen en ophalen hiervan ge schiedt door middel van stoom. De visch wordt naar het vaartuig ge lokt door het schitterend electrisch licht en men stelt zich voor op deze wijze een ongewone vangst te hebben. Tot bergiDg van de visch heeft men twee groote rechthoekige, ijze ren hakken, in het middenschip aan gebracht, die met water gevuld kup- nen worden en waarin de visch in 't leven blijft. Het bootje voert eene machine van 40 paardenkracht; het geheele vis- scherspersoneel bestaat uit 10 man. door de stervende aan haren echt genoot opgedragen, te voldoen, werd de gravin in plaats van in een der grafkelders van het kasteel, op het dorpskerkhof bijgezet, dat met ne derige grafzerken en zwarte, houten kruisjes overdekt was. Alle omstan ders voelden tranen in de oogen opwellen, toen zij de eerste schoppen aarde hoorden neerploffen op de kist, waarin nu voor immer zou sluime ren deze jonge, schoone vrouw, die weinige dagen vroeger nog levens lustig en vol blijde verwachtingen was, en die aan hare bevalligheid, naar men zeide, een even groote deugdzaamheid paarde. De wijsgee- rige betweters pastten bij deze ge legenheid tal van zeer verstandige en onwederlegbure spreuken toe op de ongewisheid ran 's menschen leven en streven. Deze schenen wel het minst van allen bedroefd te zijn. De bewustheid hunner wijsgeerige kracht schonk hun troost. Zoodra men tocht op het hoofd vat, en gevoelt dat er een verkoud heid in aantocht is, moet men zich het voorhoofd boven den neus een paar maal flink inwrijven met een sponsje met kamfer-spiritus,en tevens ruiken aan een fleschje vliegenden geest. Als men dit eenvoudig middel dadelijk te baat neemt, behoeft men niet, zooals zoovele Nederlanders, aan chronische verkoudheden te lijden. Huisvrouw Te Milaan had dezer dagen een duel tusschen twee kellners plaats, waarvan de uitslag veel stof tot lachen heeft gegeven. Twee kell- ners uit een bekend bierhuis ge raakten met elkander in twist, welke tot handtastelijkheden overging, zoo dat men ten slotte eindigde met een uitdaging tot een tweegevecht op pistolen. De afstand was op tien passen bepaald. Op den bepaalden dag verschenen de partijen op de strijdplaats. De wapens werden ge laden, de partijen tegenover elkan der geplaatst en op het gegeven teeken knalden twee schoten met het gevolg, dat een der kellners i nederstortte terwijl uit zijn borst een rood vocht vloeide, dat bloed scheen te zijn. De andere snelde grootmoedig tot den verslagene, ter wijl hij tot zijne secondanten zeide «Wanneer aan de eer is voldaan, kan men den ongelukkige te hulp ko men.» Maar ziet, eensklaps richt de bloedende zich lachende op en reikte zijn bekommerden tegenstander de hand met de woorden«Het gaat mij heter dan u.» De pistolen wa ren met los kruid geladen, en het vocht, dat uit de borst scheen te stroomen, was ossenbloed uit een blaas, welke op een gegeven teeken opengestoken was. De gefopte wilde eerst deze daad kwalijk nemen, doch ten slotte moest hij er zelf om' lachen en de vrede werd met een diner voor zes personen bezegeld. Een staart opgeofferd voor de negotie. Men weet hoe heilig den iChineezen hun staart is. Dat zij er echter afstand van kunnen doen, wanneer er een strijd komt tusschen hun liefde voor den nationalen haar tooi en de zucht naar winst, bewijst het volgende voorval, waarvan de Java-Bode melding maakt. Een Chinees in Gang Kemajoran te Batavia kreeg aanzegging om binnen een door de politie bepaal den termijn te verhuizen, naar de voor zijn landaard aangewezen stadswijk. Toen die termijn verstreken was, zond de schout van Weltevreden een zijner oppassers, om te zien of die Chinees aldaar niet verhuisd was. De oppasser kwam met het be richt terug, dat dezelfde Chinees nu geen staart meer had en in de plaats daarvan een hoofddoek droeg. De Chinees meende, door zoo te handelen, in Gang Kemajoran te mogen blijven wonen, maar hij had huiten de politie gerekend, die hem nu wegens verzet tegen hare heve len en wegens vermomming ver volgde. Evenals bij de studenten, be- staat ook bij de arbeiders in de steenkolenmijnen het gebruik om nieuwelingen te ontgroenen. De wij- ze, waarop dit bij de laatsten ge- schiedt, is verre van kiesch. Het j lichaam van den groen wordt eerst I met olie ingewreven en daarna met eene stoflaag van steenkolen over dekt, zoodat soms weken noodig zijn om de sporen van die ontgroening te doen verdwijnea. De Vezay was aan een sprake- looze en innige smart ten prooi. Een min, die aan het kasteel ont boden was, zoogde het arme weesje. bene opheldering. Wij zijn den lezer, nu wij aan dit gedeelte van. het verhaal geko men zijn, eene verklaring schuldig. Wij moeten ophelderenhoe het kwam, dat mevrouw de Vezay den grafkelder was binnengetreden, juist op het gegeven oogenblik om het lijk van Armand de Villedieu in een ongesloten graf te zien liggen, dat ongetwijfeld even later voor immer door een zwaren steen zou overdekt worden. Gedurende de laatste samenkomst met de Villedieu had Margaretha de Vezay zich aangegrepen gevoeld door een ongerustheid zonder be paalde oorzaak, maar die haar grie vend kwelde en de doornenkroon Een jeugdige mijnwerker, die in een der mijnen te Kerkrade deze kuur heeft ondergaan en daarbij wat al te ruw naar 't schijnt, be handeld werd, heeft eene klacht bij de rechtbank te Maastricht inge diend. Onderscheidene mijnwerkers zijn ook gedagvaard om zich over deze wijze van ontgroenen te ver antwoorden. Zóó zeker niet bedoeld. De koetsiers te Parijs beginnen weer hooge eischen te stellen; zij vorde ren nl. het recht zelf hun tarief te bepalen. Dat hunne eischen in dat geval wel eens zeer hoog' zouden kunnen zijn, kan het volgende be wijzen. Een heer, met zijne dochter uit eene provinciestad gekomen, roept een huurrijtuig aan. Naar het Palais de l'lndustrie zegt hij tot den koetsier. Dat is heel ver, antwoordt deze. Toch niet meer dan een half uur. Dat is mogelijk, maar het regent. Kom, als het eene geldkwes tie is, zal ik u geven wat ge verlangt. Op die voorwaarde vooruit dan maar! Op de plaats van bestemming gekomen, vraagt de passagier: Welnu, wat ben ik u schuldig? De koetsier klimt van den bok, neemt zijn hoed af. maakt eene buiging en zegt op deftigen toon. Mijnheer, ik heb de eer u de i hand uwer dochter te vragen. Kinderroof. Eene vrouw uit Vlaanderen eene zekeren Jean- nette De Busschere, is den 16 Aug. uit Roubaix verdwenen, 4700 frs. meenemende. Een meisje van 9 jaar, Alfonsine Lecipier, is door de vrouw meege sleept, en ondanks de aankondigin gen (vier in den Journal de Roubaim en den Progrès du Nord van den 27) is dit meisje onvindbaar gebleven. Men heeft bewijzen dat deze vrouw zich in Vlaanderen verborgen heeft. Eene misdaad is moeten gepleegd zijn om het kind, getuige der ont vreemding, het stilzwijgen op te I leggen. Volgens de Paris denkt Bis- i marck over een wereldtentoonstel ling te Berlijn in 1886. Een treurig tooneel. In de laatste dagen heeft de cholera zich zeer uitgebreid te Genua, waar zeer veel slachtoffers gemaakt worden door de verschrikkelijke ziekte. Za terdag waren eenige jonge lieden zoo brooddronken, om, met het doel de angstige bevolking wat op te vroolljken, een fakkel-optocht te hou den voortdurend schreeuwend,gillend «Weg met de cholera.» Elk welden kend menscli neemt het der over heid kwalijk, dat zij zulk een too neel niet te keer ging. Te Glasgow is men bezig met een groote stoomboot te bouwen, bestemd voor het kunstmatig maken I van ijs. Daardoor zal het mogelijk worden, op alle aan zee gelegen plaatsen, waar behoefte aan ijs is in die behoefte te voorzien. Deze drijvende ijsfabriek zal zeker aan vele plaatsen welkom zijn. Het schip zal tevens als gewoon koorvaardij- schip kunnen dienen, daar de in richting voor het maken van ijs niet veei plaats wegneemt. Rijke weeuivljes. In New-York wonen dertig weduwen, die ieder een vermogen van meer dan een i millioen dollars bezitten. Mevrouw A. T. Stewart, de weduwe van den koning op handelsgebied, is de rijk ste, maar de dames Stevens en Tay lor hebben elk ook een vermogen van ongeveer dertig millioen dollars en een tiental der overige dames zijn ieder een kapitaal van meer dan vijf millioen rijk. u De allerriikste ongehuwde dame in Amerika is mejuffrouw Catherine L. Wolfe, die een vermogen van twintig millioen dollars bezit. der eerloosheid zon kunnen genoemd worden. De ongelukkige.jonge vrouw scheen te midden van het ontzag- j lijke stormgeluid de bedreiging van God in toorn ontstoken, te ver nemen. Toen haar minuaar haar verliet, om naar het kasteel de Vil ledieu terug te keeren, toen hij ver trok te midden van bliksemschich ten en den ratelenden donder, maakte zich een allerakeligst voorgevoel al meer en meer van de gravin mees ter, dat hij elke minuut, bij elke seconde schrikbarender werd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2