BINNENLAND. zoovelen klagen dan later, dat zij I de Nouvelle Presse opgericht, die I Uit de Vereenigde Staten ran Co- een kat in den zak gekocht hebben, j zeker niet over zooveel kapitaal kan lunibia wordt van 30 Aug. 11., vol- waut het mooie vrouwtje weet niets i beschikken als de France van den van het huishouden af, weet geenmillionnair Lalou, maar van talent orde er op te stellen, laat alles ver- j niet ontbloot zal^zijn. De uitdaging door kapitein Tour nier in het algemeen gedaan, is door Rochefort in den Intransigeant zoo spottend opgenomen, dat Fournier zich genoodzaakt heeft gezien hem verklaringen te vragen. Rochefort heeft doen antwoorden, dat hij geen verklaringen gaf, maar de punt van zijn degen ter beschikking van ka pitein Fournier stelde. Wellicht zal men zich herinneren hoe Mevrouw Cailhava te Parijs zich sterk maakte, met een tooverstaf onmetelijke schatten te ontdekken, die in de basiliek van Saint-Dénis zouden liggen. Het eenige wat de wichelroede haar opleverde was een proces tegen het minibterie van financiën, waar- De Eloile Beige heeft eene in-van zij de kosten harer onderzoe- schrijving geopend tot het verleenen j kingstochten terugeischte. De oude van ondersteuning aan de onder-dame is dezer dagen arm gestorven, wijzers en onderwijzeressen in Bel-1 en de schatten zijn nog steeds niet gië die door de nieuwe schoolwet opgegraven, broodeloos geworden zijn. Op haar waarloozeuontvangt haar echt vriend als hij thuiskomt in een huis houden van Jan Steen; het geld, dat hij verdient, smelt weg en altijd is er te kort, nooit vindt hij het thuis, zooals hij het gewenscht had, en zoo ontvlucht hij de woning, waar hij een paradijs dacht te vinden, bitter teleurgesteld; hij wordt uit huizig, maakt grove verteringen en zoo komt de wederzijdsche afkeer, die de baan wordt van allerlei ver driet en op een echtscheiding uit loopt. Sw. Wordt vervolgd.) ALGEMEEN OVERZICHT. gens berichten van Barranquilla, de republiek thans weder door bur geroorlog geteisterd. Twee duizend opstandelingen zijn van Segovia naar Cucuta opgerukt om generaal Wilches, president van den staat Santander, te bevechten; zij eischen het onmiddellijk ontslag van Wilches en zijne vervanging door den heer Ordonez. Een regeeringsdeereet, den 18en Aug. jl. door dr. Rafael Nunez, Bondspresident, uitgevaardigd, be veelt de lichting eener militaire di visie, onder bevel van generaal P. J. Sarmiento, met last de rust in den Staat Santander te gaan herstellen. Nadat de heer J. M. van Dieren Bijvoet, die onlangs als wethouder der gemeente Bloemendaal aftrad, had te kennen gegeven voor eene herbenoeming niet te willen in aan merking komen, hebben reads twee andere raadsleden, die voor die be trekking waren benoemd, daarvoor bedankt. twee eerste lijsten is reeds francs ingeschreven. 5000 Een karavaan, door de Fransche regeering aan den Koning van Clioa gezonden, is den 5den Maart uit Obock vertrokken en den 22sten Mei bij Koning Mehelik II in diens hoofdstad Epheson aangekomen. De gezanten waren kapitein Longbois, die geschenken aan den Koning van Choa moest overhandigen en tevens den loop der rivier de Aouache op nemen, en kapitein Pinot. die een transport koopwaren geleidde. De Temps verklaart dat het ge rucht als zou in het Franscli mi nisterie de heer Rouvier den minis ter Hérisson opvolgen, niet onge grond is. De afdeeling Koloniën zou aan het departement van handel toegevoegd wordennaar Figaro weet te verhalen, was anders de eerzucht van den heer Rouvier met de weinig schitterende erfenis van den heer Hérisson niet tevreden. De gedelegeerden der Fransche enquête-commissie zijn te St. Etienne aangekomen en hebben er vernomen dat de crisis er vooral niet minder is dan te Lyon en de stad evenzeer als dat groote centrum aanspraak maakt op staatshulp. St. Etienne beeft in twee jaar 25,000 arbeiders verlorende eerstvolgende jaren la ten zich niet gunstiger aanzien. Vroeger telde de stad 140.000 ar beiders. Thans heeft zij een millioen deficit op de begrooting én dat ter wijl St. Etienne een der weinige steden is die een vierde harer in komsten aan het onderwijs besteden. De concurrentie met St. Etienne wordt zelfs door de staatsfabrieken j werd afgekondigd, gedreven, die thans eene bestelling] De Grieksehe Kamers zijn tegen 8 November bijeengeroepen. Haarlem, 11 October 1884. De heer C. E. van de Kamer, commies der derde klasse aan het postkantoor alhier, is met ingang van 16 Oct. Benoemd tot directeur aan het postkantoor te Olst. Volgens achterstaande adver tentie, opent het Kleedermagazijn «de Matador», Anegang No. 6 Zon dagavond, 12 Oct., het winterseizoen. Zooals wij ons in dit magazijn heb ben kunnen overtuigen, is de voor raad wiutergoederen ook thans weder kolossaal. Alle kleedingstukken zijn door NederlandsGhe werklieden vervaar- digrd. Wij juichen dit stelsel van de directie, dat ongetwijfeld de natio nale Kleeding-Industrie niet weinig aanmoedigt en steunt, ten zeerste toe, omdat daardoor aan tal van Aan de grens van Choa werden Nederl. werklieden volop werk wordt zij opgewacht door den Hazage Ould-Tadek en den reiziger Paul Soleillet. De Koning was zeer vrien delijk, schonk kapitein Longbois een eereschild en eerelansen en bekleedde hem met zijne ordeteekenen. Weldra zal een gezantschap Choa- nen den president der Republiek komen begroeten. Uit Durban wordt van 10 Octo ber geseind, dat het uitvoerend co mité in Transvaal besloten heeft tot intrekking der proclamatie, waar bij het protectoraat over Montsioa van 37,000 geweren voor Grieken land uitvoeren; in de lintfabrieken werken 30,000 arbeiders tegen ver laagd loon of hebben geen werk. In het departement der Loire zijn Het rapport van generaal Brière de l'Isle bevestigt de bijzonderheden, door Ravas gegeven, omtrent het gevecht van Lang-xep. Het deelt mede, dat in het dorp alleen 640 van de 65,000 werklieden 10,0001 lijken van Chi neezen gevonden zonder werk, 5000 tegen vol loon zijn. Generaal Négrier werd aan het aan het werk, 50,000 tegen half been gekwetst, loon of voor half werk aangenomen. De Cote Ewopéenne bevat het be richt dat te Parijs eene maatschappij is opgericht tot oprichting en ex ploitatie van een nieuw blad, de Nouvelle Presse. Als redacteuren treden op de afgevaardigde Felix Granet, en de letterkundigen Ernest Judet, Marius Vachon en Auguste Thomas. Dezen maakten deel uit van de redactie der Franceplotse ling zagen zij in de zaak Saint-Elme, hunne artikelen door den directeur Lalou geweigerd. Zij protesteerden, namen en corps ontslag, schreven over het feit, omgeven door insinu- atiën en smaadredenen, artikelen in de Justice en andere bladen, en trachtten een blad op te richten, La nouvelle France. Misschien is deze titel hun betwist, thans hebben zij uithuw, zal ik u haar tot vrouw schenken, is dat naar uw zin? Voor de eerste maal in zijn leven gevoelde de koddebeier een grenze- looze dankbaarheid, in zijn gemoed plaats vinden. Door eene zonderlinge ontroering, die men nimmer te voren bij een dergelijk hardvochtigen woest mensch zoude opgemerkt hebben, vatte hij plotseling de Vezay's han den en drukte deze aan zijne lippen. Alzoo, mijheer de graaf, riep hij in vervoering uit, gij staat mij dus toe met Suzan na te trou wen? En daarenboven geef ik u nog duizend kroonen, om u de huiselijke benoodigdheden te verschaffen en een uitrusting voor Suzanna te koopen; ik verdubbel uw inkomen en beloof u. indien uw echt met kinderen mocht gezegend worden, ze voor mijn kosten te laten opvoeden. Ziezoo, dacht Caillouët, In overeenstemming met de me- dedeeling, door Gladstone aan het einde der laatste zitting in het Huis der Gemeenten gedaan, zijn maat regelen genomen om het Britsch protectoraat te proclameeren over de geheele zuidkust van Nieuw- Guinea oostelijk van de 141 graad oosterlengte. Telegraphische instruc- tien zijn aan den bevelhebber van het eskader in de Australische wa teren gezonden om zich naar Nieuw- Guinea te begeven en het protec toraat daar af te kondigen, hetwelk ook de eilanden zal omvatten welke zich aan het zuidelijk deel van Nieuw-Guinea aansluiten. In deze zal voorloopig het vestigen van een protectoraat niet toegestaan worden. verschaft. Het ware te wenschen, dat vele magazijnen dit besluit ook namen en dit voorbeeld volgden. De groote invoer van gemaakte kleedingstuk ken uit Duitschland, brengt aanzien lijke schade teweeg aan de Neder- landsche kleedermakers, die de klee dingstukken op degelijker en solieder wijze kunnen maken, dan dit met 't buitenland machinaal vervaar digde kleedingstukken het geval is. Een druk bezoek is dus hetklee- dingmagazijn «de Matador» over waard. Naar men verneemt is de sub sidie, door de Regeering ten behoeve van onze vertegenwoordiging ter In ternationale tentoonstelling te Ant werpen bij afzonderlijk wetsontwerp aan de Staten-Generaal aan te vra- Bij de Donderdag te Hoofddorp gehouden harddraverij met paard en chais, door paarden uit de gemeente, is de prijs Behaald door Crommelin met het paard Pollamay, de 1ste mineur. wagens, waaronder eenige pracht exemplaren, die worden getrokken door 94 paarden, benevens olifanten, kameelen, drommedarissen enz. «Een man uit het volk» te Utrecht, werd Donderdag aldaar ter aarde besteld. Van zijn woning in de Oran jestraat was, langs de straten, die de lijkstoet moest passeeren, het volk in twee rijen geschaard. Die belangstelling gold den algemeen bekenden «held van de hot- en vischmarkt,» zoogenaamd «Piet de Niet slechts één meuschen- premie door H. Schoo met het paard j leven heeft hij uit het water gered, Gerriten de 2de premie door A. maar al wat van mensch of kind Stroothof met het paard Jet. Des namiddags werd eene harddraverij gehouden met paarden van zessen klaar, waaraan 10 paarden deelna men. De prijs werd behaald door D. J. Florijn van Rotterdam met: het paard Koninginde premie door i A. C. v. d. Akker van Hazerswoude met het paard de Vogel. De prijzen zijn uitgereikt door den burgemeester. te water viel, vooral aan de visch markt, redde hij meermalen. De lijkkoets was met een menigte kran sen versierd en hield eenige minu ten aan de visohmarkt stil. De vliegerwedstrijden komen in de mode. Zondag 19 October, of, bij ongunstig weder op dien dag, op Woensdag daaropvolgend, zal er een plaats hebben op het ter rein achter het School teIJmuiden. De deelneming wordt opengesteld voor jongens, den leeftijd van 15 jaar niet te Boven gaande en inwo ners zijnde van de gemeente Velsen. Verschillende prijzen zijn er uit geloofd. Naar men verneemt, verkeert sinds eenige dagen Mgr. H. van Beek bisschop van Breda, in een gevaar vollen toestand. Reeds werden hem de genademiddelen toegediend. De heer Van Beek zal eene moeilijke operatie moeten ondergaan. Naar wij vernemen schrijft De Tijd is het bestuur der Katholieke Vereeniging te Amsterdam voorne mens dezen winter in het gebouw dier Vereeniging Muller's Weik- nachts- Oratorium en Die H. Drei- könige met levende beelden en mu ziekbegeleiding uit te voeren. De burgemeester van Edam bevond zich eergisteren met den wethou der Tuijn voor ambtszaken te Vo- leadam. Op het onverwachtst werd de heer Calkoen door een beschon ken visscher aangegrepen en mis handeld, zoodat hij een paar ver wondingen kreeg aan hoofd en han den. De visscher meende in zijn dronkenschap, dat een zijner broe ders in hechtenis was genomen, wat volstrekt het geval niet was. (D. v. N.) Aan de te Westwoud gehoudene harddraverij werd door 16 paarden deelgenomen. De eerste prijs werd gewonnen door Aafkevan S. Vis- gen. vastgesteld op een bedrag vanier> te Beemster en de premie door f75 000 Helena, van Dalenberg te Schoorl. De heer P. A. van der Muelen, j m le luit. bij' de grenadiers en jagersI ,Te Delftshaven wordt uit de ouder en dr. J. 'S. Snellen van Vollen- j '>Jke wonln« 7ermlst An"® Lmde' hoven te Naaldwijk zijn door den j mans: ,ou^ jaren, tamelijk groot, -XTA;i. a_i. I aangezicht rond, oogen blauw, neus en mond klein, kin rond, haar blond en krullend, gekleed in een bruin jurkje, bont schort, zwarten hoed met groen lint, hooge laarsjes waar onder hoefijzers. Inlichtingen worden bij den com missaris van politie te Delfshaven ingewacht. President van Venezuela tot ridders 4e klasse der orde van Simon Boli var benoemd. Door het vertrek naar Gronin gen van den heer mr. J. Domela Nieuwenhuis (niet de leider der soci aal-democraten) heeft deze heer op gehouden ingezetene van Amster dam, dus ook van Noord-Holland te zijn en daarmede heeft tevens zijn lidmaatschap der Staten dezer pro vincie opgehouden. De verkiezing der daardoor ont stane vacature is door Ged. Staten op Dinsdag 28 dezer bepaald; eene mogelijke herstemming op 11 Nov. aanstaande. wiens gemoed teeder gestemd werd, ik heb toch een braven meester en ben zedelijk verplicht hem lief te hebben. Over veertien dagen zal de bruiloft plaats hebben, hernam de Vezav, ik zal alleen terug- keeren; gij kunt mij verlaten, zoo gij wilt, en uw teergeliefde deze goede tijding mededeelen. De koddebeier liet zich dit geen tweemaal zeggen, hij dankte nog maals zijnen heer en begaf zich ijlings naar Suzanna Guillot's wo ning. Zooals bepaald was, had de inze gening van het huwelijk tusschen den koddebeier en het boerenmeisje veertien dag'en later in de parochie kerk van het dorp plaats. De Vczay had al de bedienden van het kasteel derwaarts gezon-' den. deze waren geheel en al in hun i feestkleederen gedosten droegen j aan het knoopsgat een overdadig j aantal witte linten, vooral de pikeur La Ramée soheen in dit opzicht allen anderen den loef te willen afsteken, allerlei lintjes en strikjes fladderden aan de kokarde van zijn pet, aan zijn vest, aan de knoopen van zijn rok, tot zelfs om den rechter en linkerarm, wij zouden gaarne ge- looven dat hij aan zijn schoenen witte linten had willen vasthechten. Leve de bruid en bruidegom! riep hij met luider stem, terwijl hij links en rechts een pistool deed knallen, die met los kruid was ge laden. Leve Caillouët en Suzanna! dat het hun immer welga! De bruid was allerbekoorlijkst in haar wit kleed met den krans van oranjebloesems getooid, maar zij scheen diep bedrukt bijna be droefd te zijn, terwijl haar bleek heid alle aanwezigen verbaasde. Sommigen vonden dat zij roode gezwollen oogen had, het waar- GEMENGQ NIEUWS. Een zeer gunstig bekend Noord- Brabantsch geneesheer ontving dezer dagen den volgenden brief: «H 1884. amen Heer De rede Dat ik niet «sturen kan is Dat ik Het niet be- «talen kan, Daar het anders Goed «met mij Gaat en nog al winnende blijft waar ook alle mensen ver- wondert van staan en ik al Door «twee Dokters was opgegeven en «zelfs ook zeker Dagt, te zullen «sterven. Heeft Het Hooge wezen u aDaartoe kunde geschonken, en ook «u prijktijd komt te zegen, zoo Dat «ik wel merkt Dat er Door mij vele «tot u komen, nu ik Hoop, Dat god «uwe kunde en prijktijd Dat gij van «Hem ontvangen Heb, nog veel zal «Diensbaar maken tot Heil en zegen «van vele mensen en uwe arme «ziele eenmaal Door Het bloed Des «verbonds als u ijende Daar zal zijn «in De eeuwige Heerlijkheid zal «worden opgenomen waar «geen middelen meer noodig zullen «zijn maar verzadiging van vreugde «zal zijn en lieflijkheid aan gods- «regterhand eeuwiglijk en altoos «Dat gunne u god om zijnszoons wille «is mijn Herte wens voor u edele «na Hertelijke Groetenis van mij (get.) «ik heb nog al wat pijn. in Delende.» Het Duitscne humoristische blad Schalk bevatte eenige maanden geleden eene parodieerende beschou wing over het huwelijk van den groothertog van Hessen, en 't ge schriftje werd later onder den titel «een zomernachtsdroom» als bro chure uitgegeven en vond veel bijval. De groothertog heeft indertijd, naar aanleiding daarvan, eene aan klacht tegen den verantwoordelijken redacteur van Schalk ingediend. Thans heeft nok de gravin Hut- Wanneer het gemeentebestuur van Amersfoort daartoe vergunning ver leent, zal, volgens het U. DPin- der Vrijdag 31 Oct. met zijn groot Engelsch en Amerikaansch circus die gemeente bezoeken, om er een voorstelling te geven. Bij dat gezelschap, behooren 24 schijnlijke gevolg van zooeven ge storte tranen. Caillouët's gelaat daarentegen glom en straalde evenzoo van ge noegen, als hij gewoonlijk gemelijk en somber washij vermoedde vol strekt niet, dat zijn bruid naar het altaar schreed als een lam, dat ten offer wordt gebracht; in haar lot berustende, maar met de wanhoop in het hart. Zijn bovenmatige vreug de benevelde zijne geest, hij was zwijmeldronken. Toen de oude pas toor van den graaf hem vroeg of hij Suzanna Guillot tot gade en wettige echtgenoote wilde nemen, antwoordde hij ja met een luide, doordringende stem, die de kerk- bogen krachtig deed dreunen, ter nauwernood vernam men het ant woord van Suzanna tot wie dusda nige vraag gericht werd. Daar bovendien dit antwoord niet twijfelachtig kon zijn. vatre de grijze j pastoor het in bevestigenden zin op# ten-Czapskïi naar aanlei 0 in het boek gericht werd zaakgelast e i ner te Bei om ook na: geding op De beha i waarschijn] i rouw i de u Kolemine) len, die ersoon haren Biirk- geven, straf- dezer zaak zal edig plaats vinden. RECHTSZAKEN. Het Gerecht-hof s-Hage hervatte giste ren wederom tril - Iioore van een talrijk publiek, waaronder .Minister van Justitie en onderscheiden.' I rgeplaatsie reoliterlijke ambtenaren zich bevonden, de behandeling Vervolgens hield hij eene korte, tref fende toespraak. Hij vermaande Su zanna een deugdzame vrouw en goede moeder te zijn, daar zij als meisje rein en vlekkeloos was, hij hoopte dat zij zich in hare keus niet Be drogen mocht vinden, daar zij nooit jegens iemand bedrog had gepleegd. Eindelijk was de plechtigheid af- geloopen en verliet het jonge paar de kerk. Dit huwelijk .ui indrukken van allerlei aaiv rggebracht op de inwoners van 'j lorp en omstreken, die in menigte waren opgekomen, om de plechtigheid bij te wonen zij zag er niet zeer vergenoegd uit. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2