Dinsdag' 14 October 1884. FEUILLETON. Ds fraai van ilen KoËeMer. 2e Jaargang. No. 390. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgensien Zan- en algemecne Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-Compagnie Générale de Publimté Etrengere S. L. BA TJBE Co., J OIL F. J ONES, Sum-., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. ADYEKTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Gcopeid op werkdagen ram 10 tot 4 unrop Zon- en Feestdagen ran 12£ tot 4 nur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 t»t 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vry. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 26 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents" per persoou. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, r<mnvl van Nedprland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, vnn 1®5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel Jbar jt i golden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 1®4 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleiden Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uar. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De Moniteur Beige bevat de wet, waarbij aan het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken een krediet van 12,918 francs wordt toegekend tot herstel van de diplomatieke betrek kingen met den Heiligen Stoel. De Indépendance meldt dat, nadat Gaston Bérardi aan Wilmart, redac teur van de National, satisfactie door de wapenen had gevraagd, we gens een artikel beleedigend voor de redactie van de Indépendancede getuigen van Wilmart aan die van Bérardi een schrijden ter hand stel den, hetwelk laatstgenoemden als een niet-ontvankelijk verklaring op vatten. Gaston Bérardi heeft daarop een brief aan Wilmart gericht waarin hij hem een lafaard noemt. Eenige Belgen hebben te Parijs eene bijeenkomst gehouden in de Salie Rivoli, teneinde een Belgischen republikeinschen bond op te richten. Er werden heftige redevoeringen gehouden tegen den koning van België, het afgetreden ministerie Frère-Orban, en het kabinet Malou. Sprekers waren Alfred Desfuiss^aux en Marchi.Jj De vergadering be noemde een voorloopig bestuur. Lavier, redacteur van den Belgi sche Nationalheeft een wond in de rechterzijde ontvangen in een tweegevecht met Gautier, redacteur van den Franschen National. Het duel tusschen kapitein Four- nier en Rochefort had Vrijdagmid dag plaats. Een|van Rochefort's ge tuigen was Camille Pelletan. Roche fort werd aan den hals gekwetst; kapitein Fournier ontving eene ern stige wond aan de benedenste ribben der rechterzijde. Naar het Fransc.h VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 17. Nietwaar? zeide eene dame tot haar buurvrouw. Er bestond ook waarlijk geen reden toe, ant woordde de aangesprokene. Maar de graaf heeft hun toch drieduizend francs in klinkende mnnt gegeven, niet waar? Drieduizend francs is een flinke duit, maar het brengt nog geen ge luk aan; ik zou er toch wel in mijn nopjes mee zijn. - Omdat gij een oud besje zijt; maar Suzanna is een jonge deern, en daarom denk ik dat zij liever een jeugdig man dan de driedui- De keizer van Oostenrijk ont ving eergister te Weenen koning Mi lan van Servië.Deze bracht een bezoek bij den koning van Saksen en ont ving bezoeken van den keizer en prins Wilhelm van Pruisen. Aan het galadiner op Schönbrunn namen de koning van Saksen, prins Wilhelm, graaf Kalnoky en de Duitsche ge zant, prins Reusz, met de ledén van het gezantschap deel. Vrijdag kwamen in Napels 120 cholera-gevallen45 sterfgevallen voor; deze vermeerdering wordt vooral aan het misbruik van ver- schen wijn toegeschreven. Zaterdag zijn in Italië 156 per sonen overleden, waaronder 70 te Napels. Omtrent den Cycloon, die op Si cilië gewoed heeft, zijn de berichten zeer niteenloopend. Eenige bericht gevers schattende schade opl millioen andere op vier millioen lire.Het aantal, slachtoffers schijnt 400 te bedragen. Drie wijken van de stad Catani lig gen in puin; in de voorsteden Cibila en Ognina werden vele personen gedood. Eene geheele reeks villa's waarin de Siciliaansehe aanzienlij ken 's zomers wonen, is verwoest. Uit Marokko wordt geschreven dat de goeverneur van Azimour een Fransch onderdaan zonder medewe ten van den consul heeft doen ge vangen zetten. De Franschen in het binnenland van Marokko zijn het voorwerp van allerlei vervolgingen, onder voorwendsel, dat zij de be volking tegen het gezag des Sultans opzetten. Naar uit Berlijn aan de Kö'lnische gemeld wordt, geven de oproepin gen ter Congo-conferentie uitdruk- zend francs zou hebben gekregen. Wat zeg je! Caillouët is im mers ook nog zoo oud niet, maar met dit al, is hij toch reeds even vijf en veertig, bedenk dit wel. Dat noem ik nog niet oud. Voor Suzanna wel, die nog niet eens achttien zomers telt. O, mooi is Caillouët voorzeker niet, hij scheen echter bijzonder in zijn schik te zijn; die oude nacht uilen zijn altijd zoo verzot op jonge torteltjes. Dat is best mogelijk, zeide een derde babbelkous met kwade Maar als de man een uil en de vrouw een torteltje is, weet gij dan ook, welk soort van eieren men in het nest vindt? O neen! Koekoekseieren Een uitbundig gelach begroette dezen koddigen uitval, daar een al gemeen verspreide meening hier- kelijk te verstaan, dat zij na vooraf gaande overeenstemming met Frank rijk zijn rondgezonden. Het tijdstip der bijeenkomst zal waarschijnlijk vroeger zijn, dan in het eerste be richt van den Temps vermeld werd. In het einde van October of het begin van November zou men reeds bijeenkomen. Daar de meeste regee ringen zoo spoedig antwoord gezon den hebben, is er geene vertraging meer noodig. Te Madrid is reeds de uitnoodi- ging ontvangen tot deelneming aan het Congo-congres te Berlijn. De uitnoediging gaat uit van de Fran- sche en Duitsche regeeringen; als doel wordt opgegeven de grenzen der bezittingen en de rechten der respectieve mogendheden aan den Congo em in Midden-Afrika te be palen. De Spaansche regeering zal de uitnoodiging aannemen. Volgens een bericht, door majoor Kitchener uit Amboekol gezonden, liep daar het gerucht, dat 3 Euro peanen met een tolk zich in handen der Soedaneesche volgelingen van den Mahdi zouden bevinden. Indien dit gerucht juist is, zouden de drie Europeanen kolonel Stewart, de En- gelsche consul Power en de Fran- sehe consul Herbin moeten zijn. Men weet dat de inlanders voor «enigen tijd getuigen beweerden te zijn geweest van den moord, op ko lonel Stewart gepleegd. De onder-Mudir van Dongola en de goeverneur van Merawi beves tigen beiden het bericht van den op Stewart gepleegden moord. Lord Wolseley gaf' den Mudir bevel met al de troepen naar Merawi te gaan, de gevangenen te bevrijden en zoo noodig los te koopen. aan een boosaardige beteekenis toe schreef. Ook de pikeur La Ramée stond in deze groep, en had geluisterd, hij juichte het hardst van allen mee en men hoorde hem eenige oogen- blikken luidkeels uitroepen: Koekoekseierenkoekoeks- eieren I Voegen wij er onmiddellijk bij dat, toen La Ramée zich aan deze uitgelaten vroolijkheid overgaf, Cail louët reeds op te grooten afstand was, om het gejubel des pikeurs te kunnen vernemen, anders mogen wij stellig verzekeren, dat La Ramée de grootste voorzichtigheid zou in acht genomen hebben. Voorts werd de dag doorgebracht, met het strikte opvolgen der ge woonten en zedeD hij boerenbrui loften in zwang. De stoet trok statig en langzaam langs velden en wegen met een1 muzikant aan 't hoofd, die op de j Er is thans wel geen twijfel aan, of de aanval der Chineezen in Tonkin is met groot verlies afge slagen, maar ook de Franschen le den aanzienlijke schade. Er is drie maal gevochten, eerst de verken ningstocht met de kanonneerbooten. daarna het gevecht in het dal van den Loch-nan, en ten slotte de be slissende aanval op de verschanste stelling bij Xep, door generaal Né- grier. In het eerste gevecht verlo ren de Fransehen 1 officier en 30 man aan gewonden; in het tweede 1 officier en 4 man gedood, 1 offi cier en 19 man gewondin het derde 1 officier en 20 man gedood, 9 offi cieren en 50 man gewond. Te zamen werden dus 135 man waarvan 13 officieren, buiten ge vecht gesteld. Het verlies der Chi neezen wordt in het laatste gevecht op 1000 man geschat, nog geen groot cijfer ia vergelijking van Son- Tay en Bac-Ninh. De nederlaag schijnt echter weer beslissend ge weest te zijn, ofschoon de Chinee zen in groote overmacht en uit ver schanste stellingen streden. Het blijkt weder dat aan ernstigen weer stand van een Chineesch leger tegen over Europeesche troepen niet te denken valt. Een dépêche van admiraal Cour bet van 9 October meldt, dat admi raal Lespès te Tam-Sui een detache ment aan wal gezet had, om den post van den torpedodienst te ver kennen. Die post werd verdedigd door een talrijke afdeeling infante rie, welke in een dicht bosch in hin derlaag lag. Het detachement had zes dooden, onder welke een officier. Een telegram uit China, door den Tm&?-correspo'ndent te Port-Arthur gezonden, bevat eenige merkwaar dige woorden. «Er is geen spoor van de Fran- viool kraste. Toen ging men aan den feest- disch, die vijf uur lang duurde; menige flesch werd aangesproken en op het heil der jonggehuwden ge ledigd. Een aantal schoten werden hun ter eere gelost, ten slotte brak de nacht aan. Zeven maanden waren verloopen sinds het huwelijk van den kodde beier en Suzanna had plaats ge vonden. Veertien dagen later zouden de schrikwekkende daadzaken geschie den, die den ijselijken nacht van 20 September 1820 kenmerkten. De tijd, die alle rampen heelt, had ook hier zijn gewone uitwerking niet gemist. Suzanna Guillot, thans jufter Cail louët had, zoo niet haar vroegere sche vloot te zien. Onze plaats is aanzienlijk versterkt door eenige Europeesche artillerie- en genie officieren, die, thans nog door nieuw aangekomenen gesteund, de Chinee- sche troepen commandeeren. Deze zijn goed gewapend met achterlaad- geweren en volkomen geoefend. Als admiraal Courbet Port-Arthur aanviel zou hij zeker worden terug geslagen. Het gegeven woord belet mij verdereonthullingen te doen.» Waarschijnlijk belet ook het be lang van Engeland den correspon dent te zeggen, wie daar de Chinee zen met raad en daad bijstaan. Naar Renter's bureau te Shanghai van 11_ October verzekert, bevindt zich de Engelsche colporteur Bognal ongedeerd te Pang-Schiat-Chuang. De Times verneemt dat de Eugel- sche regeering het voornemen heeft, in de Kaapkolonie eene sterke poli tiemacht te vormen, tot bescherming der inboorlingen tegen vreemde in dringers en tot beveiliging der han delsroute. Zaterdagnamiddag hadden aan de buitenzijde van het Parlementsge bouw te Quebec twee ontploffin gen plaats. Twee personen zijn licht verwond. De instructie heeft aan het licht ge bracht, dat voor de ontploffingen twee kilogram dynamiet is gebruikt. De eerste sloeg een gat van 12 voet hoog en 5 voet breed in den muur op de hoogte der derde verdieping, boven den rechter ingang van de zaal. De tweede beschadigde een hoeksteen, waarop het gebouw aan de noord-oostelijke zijde steunt. Het Parlementsgebouw, het ge vonden ontplofbaar materaal en de magazijnen worden, evenals het Parlementsgebouw te Ottawa, streng opgeruimdheid, toch haar kalmte van geest en gemoed herkregen, een wonde, die zoo lang op den bodem van haar hart had gebloed, was langzamerhand dichtgetrokken, zij had er bijna aan vergeten dat zij voor het huwelijk een misstap had begaan, toen zij zag, hoe volmaakt gelukkig haar echtgenoot was. Zij suste haar geweten met de volgende drogredenen: Een vergrijp kan niet ernstig zijn, dat een dergelijk geluk tengevolge heeft. In Caillouet's gemoed scheen een ongeloofelijke verandering te zijn ontstaan. Evenals de slang, die van huid verwisselt,had hij zijn vroeger norsch humeur en ruwe manieren geheel en al afgelegd; het leven scheen hem bekoorlijk toewat ontbrak ook aan zijn geluk? Had hij niet een jong meisje gehuwd, dat hij 'sedert lang reeds in stilte aanbad,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1