2e Jaargang. Woensdag 15 October 1884. No. 391. FEUILLETON. Ds Wraak ra lei Mieteer. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Pnblicité Strangere> G. L. BA TJBK Co., JOH. F. J ONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Monlmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12L tot 4 nnr. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" vn^' diploma vrijen toegang^ donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Mnatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voer kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vqoral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 195 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nnr, van 15 October tot 14 Apjfil op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat! Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag i 12 en Donderdag van 28 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De Chronicpie meldt, dat te Sen- zeilles, in de Belgische provincie Namen, ernstige onlusten zijn voor gevallen. Daar de gemeenteraad aldaar de meisjesschool had afge schaft, drong eene volksmenigte in de vergaderzaal van den Raad bin nen, verjoeg daaruit de gemeente raadsleden en gaf hun een pak slaag. Vervolgens drong de menigte in de pastorie binnen en plunderde die. Onverwijld rukte nu de gendarme rie aan. Men vreest voor nieuwe onlusten. Volgens bet Journal de Bruxelles is weder een van de redacteurs der NationalJacob Bèr genaamd, een Franschman, bet verblijf in België ontzegd. Zondag had te Brussel de re-unie plaats^ van Belgen, die voor 20 jaren den toebt naar Mexico aanvaardden, den tocht waarvan zooveel was ver wacht, waarvan zoo weinig is terecht gekomen. Van de 1400 menschen, die toen vertrokken zijn, blijven er nu nauwelijks 300 over, en daar onder velen die in zulke armoedige omstandigheden verkeeren, datreis- en verblijfkosten hun moesten wor den verstrekt. Gisterenavond hadden te Bir mingham ernstige ongeregeldhe den plaats hij gelegenheid eener demonstratie van conservatieven. Een groot aantal liberalen drong met geweld de vergaderzaal binnen en maakten zich meester van de tribune. De heeren Nortbcote en Churchill, omringd door hun medestanders, wa ren genoodzaakt zich te verwijderen. De demonstratie eindig'de in de groot ste wanorde. Naar liofc Fransck YAN XAVIER DE MONTÉPIN. 19. Nu was Caillouët's denkbeeld, waarvan wij zooeven spraken, om Nicaise in zijn dienst te nemen, ten einde de stroopers op te sporen. Het denkbeeld was lang niet kwaad, zooals uit het vervolg ons zal blijken. Caillouët ging onmiddellijk den knaap opzoeken, hij vond hem uit gestrekt op een hoop mos, diep in het hosch verscholen, waar hij als een ware lazzarone, een dutje deed. Hola Nicaiseriep hij hem toe, terwijl hij met den loop van zijn karabijn hem aanraakte. De berichten omtrent den gezond heidstoestand van den hertog van Brunswijk blijven voortdurend nog ongunstig. Omtrent het tweegevecht tusschen kapitein Fournier en Rochefort wordt nog gemeld, dat de kampioenen zich terstond daarna met elkaar hebben verzoend. Rochefort, zijn tegenstan der de band reikende, verklaarde tegen hem persoonlijk niets te heb ben en alleen tegen den ambtenaar van den heer Ferry te velde te zijn getrokken; waarop de band werd aangenomen. De wederzijds toegebrachte won den schijnen, zooals thans verzekerd wordt, weinig te beduiden te hebben. De heer Grévy heeft het besluit geteekend, waarbij de beer Rouvier tot minister van koophandel wordt benoemd. Volgens den Berlijnschen bericht gever der Indépendance zouden de onderhandelingen betreffende de aan staande conferentie, rakende den Congo, te Berlijn door Duitschland en Frankrijk gezamenlijk met de belanghebbende mogendheden ge voerd zijn. In de nitnoodiging is uitdrukkelijk gezegd, dat deze twee mogendheden het vooraf eens ge worden waren. Naar men verzekert, zegt de In- dépendance, zal de beer Stanley zich in verband met de conferentie eer lang over Dresden naar Berlijn be geven. De bijeenkomst der conferentie over de Congo-kwestie zal in het einde van October of bet begin van November plaats hebben. Met bijzondere ingenomenheid maakt de Kö'lnische Zeitung melding van het oordeel, door twee Kaapsche De knaap werd met een schrik wakker, sprong op, en vertoonde vrij en onbeschroomd zijn bedelaars plunje. Hé, zijt gij het! meneer Cail louët! zeide hij, terwijl hij met beide banden zijn oogen uitwreef. Waarom hebt gij mij wakker gemaakt, ik sliep zoo rustig? Ik heb je gewekt, kleine guit, omdat ik je iets moet zeggen. Misschien is het wel voor de konijnenstrikken die in Bet bosch van Carrière zijn gelegd, viel de knaap hem in de rede, ik weet wel wie het is, maar ik ben het niet. O neen, ik heb noch in strik ken noch konijnen erg. Zoo, zoo, zoowaarover loopt het dan wel? Weet gij wat een vijffrank stuk ik? 01 ik het weet.... maar al te goed, het is honderd sous waard, bladen uitgesproken over Duitsch- land's optreden aan de Westkust van Afrika. De Cape Argus steekt den draak met de vrees derEngel- sche patriotten, dat Duitschland de Transvaal zou annexeeren. Nu liet uitgemaakt is, dat de Engelscbe vlag niet in geheel Zuid-Afrika kan waaien, verheugt bet blad er zich over, dat juist aan Duitschland de taak ten deel is gevallen, om die landen in den zegen der Europee- sche beschaving te doen deelen. De Cape Times erkent het te betreuren, dat Damara-land, met zijne rijke kopermijnen, niet in Engelsche ban den is gekomen. Het heeft daar reeds voor lang op aangedrongen. «Maar wij moeten óók erkennen, dat het niet in hetere handen kon vallen als in die van Duitschland.» Vervolgens krijgt de heer Gladstone van den Cape Times eene afstraffing over zijne «onzinnige neiging voor Frankrijk,» die hem dreef om Duitsch land's vriendschap te minachten, en betuigt het blad nogmaals zich geen aangenamer buren dan de Duit- schers te kunnen denken. De Volksraad te Durban beeft bet besluit van het uitvoerend co mité, tot intrekking der proclamatie waarin bet protectoraat over Mont- sioa werd aangenomen, goedge-, keurd. Een telegram van Brière, gedagteekend uit Phuhant- luan van 11 dezer, meldt, dat de wonde van generaal Négrier wel licht is, doch hem toch tot het ne men van eenige rust noodzaakt. Voorts bericht hij, dat bij het op 8 dezer geleverde gevecht aan de zijde des vijands omstreeks 1000 man zijn gesneuveld, waaronder hunne gene raals en officieren. wit van kleur en rond, er staat een kop op, en het maakt «dring» als het valt. Hebt gij ooit een kroon be zeten, Nicaise? Het kind lachte. Kom, kom, mijnheer! nu houdt gij mij voor het lapje. Waarom dan wel Waar zou ik zoo'n geldstuk vandaan halen? of ik moest bet ge stolen hebben, en een dief ben ik niet. Zoudt gij dan wel een kroon willen bezitten? Of ik....? Ja. Och, ik denk het wel, maar dat kunt gij. niet meenen, eerder valt de hemel op de aarde, dan dat een kroon in mijn zak komt. Dit is nog zoo zeker niet. Wat meent ge dan? Ik zal je, als je het goedvindt, niet één maar drie kronen geven. Naar gemeld wordt, heeft kolonel Mas, getrouw aanhanger van den te Lima meester zijnden generaal Iglesias en van den oud-Dictator Pierola, eene afdeeling troepen in gescheept op pakketbooten der En gelscbe Pacifie-Stoomraart-Maat- scbappij, ten einde zich naar Pisco te begeven en aldaar een veldtocht te beginnen in de provincie Ica. Middelerwijl beeft generaal Iglesias te Lima zeer strenge maatregelen tegen zijne tegenstanders genomen, o. a. de Unie-club, waarvan deleden allen tot de groote wereld behooren, doen sluiten en de voornaamste le den verbannen. Den consul der Ne derlanden, beschuldigd van te heulen met de rebellen (de aanhangers van generaal Cacéres?) is het exequatur ontnomen. KortomLima zou na de overwinning van den generaal Igle sias geheel onder een despotisch be stuur staan. Volgens een bericht uit Arequipa van 11 dezer, is generaal Cacéres aldaar aangekomen en met groote opgewondenheid ontvangen. Gene raal Carevaro stelde hem 4000 man goed gedrilde troepen ter beschik king. In het zuiden en midden des lands, zegt het bericht, neemt de beweging ten gunste van Cacéres toe. Een Reuter-telegram van gisteren meldt, dat de regeeringstroepen na een ernstig gevecht Trujillo binnen trokken. Haarlem, 14 October 1884. De afdeeling «Haarlem» v.d. Ned. Bond tot bevordering van Zondags- rnst, vergaderde [gisterenavond, on der voorzitterschap van Dr. M. A. N. Rovers,'in «Weten en Werken» Van vijf frank elk? Welzeker. Hoeveel franken is dat samen? Vijftien. En hoeveel sous? Driehonderd. Driehonderd sous, herhaalde de jongen, kan ik dan daarvoor een kasteel koopen, zooals dat van den edelen heer? Bijkansantwoordde de koddebeier, glimlachend. Zal ik, Nicaise, dan zooveel geld krijgen? Ja, Nicaise, jij in eigen per soon. En, meneer Caillouët, wat moet ik doen om die drie kronen te krijgen Ze verdienen. O, dat begrijp ik wel, maar op welke manier Luister, je weet dat er stroopers in onze bosscben zijn? Iedereen zegt het hier in den alhier. De opkomst was, voor het nog betrekkelijk geringe ledental, vrij talrijk, meerendeels handwerks lieden. Uit de gegoede klasse, merk ten wij een tweetal dames op en eenige heeren. De voorzitter opende de vergade ring en verzocht den heer Brutel, secretaris van de Afd., een gedrukt rekest voor te lezen, waarvan eenige exemplaren aan de vergaderden wer den rondgedeeld, welk rekest voor eenigen tijd geleden was gericht geworden aan de directie der Staats spoorwegen, met het doel dat alles in het werk mocht worden gesteld, om voor de beambten der Staats spoorwegen (om alvast mede te be ginnen) des Zondags een minder ingespannen arbeid te verzekeren, ja, zoo mogelijk de werkzaamheden op dien dag zoo te besnoeien, dat ook zij, de beambten, zooveel mo gelijk dien dag voor henzelven zou den hebben. Dit adres was zeer uitvoerig en, daar naar wij meenen de meeste onzer lezers het reeds vroeger in verschillende dagbladen hebben ge lezen, achten wij het hier overbodig er verder op neer te komen. Na lezing van dit adres, ontwik kelde de heer Rovers in een boeiende rede bet ontstaan van den rustdag, dien men tot ook bij de Mahomeda- nen aantreft, welke hem evenwel op Vrijdag vieren, en drukte er ook vooral op, dat men zich geene ver keerde voorstelling van den rustdag make, door er liet denkbeeld van den sabbatdag der Israëliten aan te hechten, doch dien dag als een uit spanningsdag, altijd in denedelsten zin des woords, te beschouwen. Dien dag moest zijn gewijd aan eigen genoegen in huiselijk geluk bij vrouw eu kinddan zou die dag een dag van voorspoed zijn en niet na- omtrek. Men schiet onze reebokken en wilde zwijnen neer. Nicaise knikte toestemmend. Of ik al zoek of niet,voer Caillouët voort, hemel en aarde beweeg, ik vindt niets, en verspil er tijd en moeite mee. O, wat dat betreft, zeide de knaap, moet ik bekennen, dat de stroopers verduiveld uitgeslapen zijn. Ja, maar niet zooals jij Nicaise. Nou, dat kan wel zijn, her nam de jongen, blijkbaar door deze loftuiting gestreeld. Welnu, vervolgde de kod debeier,tracht te doen wat ik niet kan tenuitvoer brengen, blijf dag en nacht in de bosschen, loer, waak, bespied, let op, iedereen weet dat je bij tijd en ontijd rondzwerft, men zal op jou geen vermoeden hebben; kortom, zie iets te ontdek- ken, en zoodra als je me komt zeg-j

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1