laten goede vruchten, zoowel voor lichaam als geest, af te werpen. Na deze rede werd de gelegenheid geopend tot discussie, waarvan eenige personen uit de vergadering gebruik maakten. De gehouden gesprekken bewezen echter, en dit is niet te verwonderen, dat de denkbeelden omtrent «Zondagsrust» nog zeer verbrokkeld waren, en er allerlei zaken in betrokken werden, die min of meer van het doel uitgesloten waren, ja. er zelfs niets mede te maken hadden. Steeds werd echter aangedrongen op eene mogelijke vermindering van gedwongen arbeid op Zondag. Er werden voorbeelden opgenoemd, hoe men door .eendrachtige samenwer king sommige bedrijven op den Zondag rust kon verschaffen, en dit goede doel, dat zich nog eenmaal zal verwezenlijken, kan door toene ming van het ledental van den bond, die er in Haarlem nog slecht vijftig telt, niet ver meer verwijderd zijn. Aldus allengs voortschrijdend, kan men later ook op grootere lichamen, zooals spoorweg-maatschappijen, in richtingen voor publieken dienst enz. invloed uitoefenen, vooral wanneer men alsdan steun van Staat en wet heeft. Nog veel werd er over en weer gesproken, totdat, niemand meer 't woord verlangende, de voorzitter de vergadering sloot met den wensch, dat velen zich bij denjjbond mochten aansluiten, waartoe ook nu de ge legenheid was opengesteld. Daar het hier een zaak van al- gemeenen aard geldt en voor ieder van zeer veel belang is, kunnen wij niet nalaten aan te sporen tot be langstelling in het gewichtige en hoogst nuttige der «Zondagsrust,» waarom wij ieder belangstellende aanraden om eene volgende verga- deringdezer vereeniging te bezoeken. De afdeeling alhier beschikt nog over weinig krachten, en 't is een waarheid, dat nergens meer dan in deze de spreuk: «Eendracht maakt macht,» van toepassing is. Gelijk den meesten onzer lezers wel bekend zal zijn, is door het af keuren van den Schouwburg op den Jansweg, in onze stad eene leemte ontstaan, welke thans het sociëteits gebouw «de Kroon», op de Groote Markt, op geschikte wijze zal aan vullen. Wij komen hier ten zeerste op tegen de bewering, als zou er in onze stad geen goede gelegen heid zijn voor wintervoorstellingen van alhier en elders gevestigde ver- eenigingen of tooneelgezelschappen. Men behoeft slechts de inrichting van de groote zaal in «de Kroon» in oogenschouw te nemen, om ter stond van deze meening terug te komen. De zaal is ruim en voor 't publiek gemakkelijk ingericht, zoo dat ze aan de eischen van een schouw burg zeer goed kan voldoen. Wat de uitgangen der zaal en het gebouw zelve betreft, deze zijn ruim en ge makkelijk te bereiken. De buffetten en de zitplaatsen kunnen den meest- eischenden voldoen en zijn uitermate geschikt om een net publiek te ont vangen. Er zullen dan ook dezen winter tooneeluitvoeringen worden gegeven, waartoe reeds het gezelschap van Rosier Eaassen uit Rotterdam is ge- engageerd, dat Maandag a. s. alhier voor het eerst zal ten tooneele voe ren Mijn naam is Lehman! beroemd blijspel in vier bedrijven. Mochten sommigen nog in den waan verkeeren, dat de inrichting van «de Kroon» te wenschen over laat, dan kunnen wij dit ten stellig ste weerspreken. Wij twijfelen niet of de directie der sociëteit zal met haar plan ten zeerste slagen en daardoor aan Haar lem's ingezetenen een grooten dienst bewijzen. Het terrein aan den Kleinen Houtweg, dat onlangs door den ver- schrikkelijken brand, die aldaar heeft gewoed, in zulk een woestenij werd herschapen, begint allengs weder een beter aanzien te krijgen en wel dra zal er niet veel meer van te bespeuren zijn. Goede woning'en zijn verrezen op de plaatsen waar de vorige stonden, en ook vooral aan de zijde van den Kleinen Houtweg trekken de in aanbouw zijnde huizen ten zeerste de aandacht. Deze zijn aldaar gezet door de heeren J. van Ek, en Zn. en werden wat wel als een bijzonderheid mag gelden, in den tijd van drie 5 vier weken on der den kap gebracht. Het eene per ceel is 12 M. hoog, 8 M. breed en 11 M. diep; het andere is hoogS1/., M., breed 11 M. en diep 12 M. Zaterdag-, 18 Oct. a. s., zal hier ter stede het eerste nummer ver schijnen van een «Christelijk Week blad» eens per week uiikomend, uit gevers de heeren F. I. Frölich en Co. alhier. De drie eerste nummers zullen algemeen gratis worden ver spreid. Het blad zal in anti-revolu tionairen geest werkzaam zijn. Daar morgen de winterdienst der spoorwegen een aanvang neemt, worden onze lezers attent gemaakt op de veranderde dienstregeling in dit nummer voorkomende. Naar wij vernemen, zal Z. M. de Koning de nieuwe zitting der Sta- ten-Generaal op 17 November in persoon openen. (N. R. CL) Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan C. M. G. A. M. Ecoma Verstege, gewezen resident van Banca, thans met verlof hier te lande, met toekenning van pensioen. Door het Groot-Oosten der Nederlanden zal, ter eere van de nagedachtenis van den overleden Groot-NationaalPrins Alexander op den 19den Oct. a. s. te 's Hage eene rouwloge worden gehouden, tot bijwoning waarvan afgevaardig den en deputatiën zijn uitgenoodigd van alle loges enz., waarmede het Groot-Oosten der Nederlanden in betrekking staat. Zij die belang stellen in het lot der Transvaal, en in de hand having der goede loetrekkingen tus- schen die republiek en Nederland, in het tot stand komen van den spoorweg die het hart des lands met de zee moet verbinden, zijn opge roepen tot eene vergadering, door de hh. Maarschalk en A. A. C. van Wertheim van Amsterdam, Dinsdag te Zwolle belegd. Zaterdagavond werd in de Spino- zastraat te Amsterdam een dienst meisje door een man aangerand. Op haar geschreeuw schoten eenige personen toe, die hem op de vlucht joegen. Het meisje miste daarna een gulden met haar boodschapmandje. Te Amsterdam gaat men op draai orgelsadverteeren! Als 't ware ter waarschuwing van anderen heeft weder een juffrouw in de Von Zesenstraat te Amsterdam, die zich bij het wasschen van hand schoenen van naphta bediende, dit vocht doen ontvlammen en zich deer lijk aan handen en lijf gebrand. Het meisje, dat Zaterdag bij den brand in de Dirk van Hasseltsteeg te Amsterdam hevige brandwonden bekwam, is gisternacht in het gast huis aan de gevolgen overleden. Balddadige straatschenders hebben Zaterdagnacht te Amsterdam moed willig de nieuwe hardsteenen leeu wen beschadigd, die vóór eenigen tijd een Amsterdammer ter versie ring van zijn woning in de Plan- tag-e deed aanbrengen. Met een olieachtige vloeistof of verf werden de beesten begoten en alle moge lijke moeite was den volgenden dag vergeefs, om de diep ingetrokken vlekken te verwijdei-en. Nog niet tevreden met hun stuk hebben de deugnieten Zondagnacht hun werk voltooid, door de muilen der dieren met verschillende kleu ren te beschilderen, zoodat ze geheel bedorven zijn. Aan het Centraalstation te Am sterdam kwamen Zondag avond een man, eene vrouw en vijt kleine kin deren, allen zeer schamel gekleed, die een taal spraken waarvan geen der omstanders iets begreep. De man verwijderde zich en kwam niet terug-. Eenige omstanders ontfermden zich over de achterblijvenden, voorzagen hen van brood en geld, en zorg-den voor huisvesting. Zaterdag is te Blarikum, ten huize van een dame, die met een dienst bode alleen woonde, door het om vallen van een petroleumtoestel een hevige brand ontstaan, waarbij de dienstbode zulke zware brandwon den heeft bekomen, dat ze in een bedenkelijken toestand verkeert. Ze is te Amsterdam in het gasthuis opgenomen. Uit Scheveningen wordt gemeld. Langs de kust heeft men gisteren een groot wrak zien drijven. Er was geen mogelijkheid om er bij te ko men. Het dreef steeds noordwaarts. Ook is voorbij het Badhuis eene scheepsboot komen aandrijvendoor de duisternis kon men geen merken ontdekken. Bij het binnenkomen eener Sche- veningsche schuit van den reeder G. den Duik aldaar is de schipper over boord geslagen en verdronken. Het kind dat sedert Donderdag middag uit de ouderlijke woning te Delftshaven werd vermist, is gister middag uit de Oude Haven leven loos opgehaald. De trein van den Rijnspoor, die te 9.50 uit Rotterdam vertrekt, is Zondagavond op de hoogte van Moor drecht door eene nog onbekende oorzaak ontspoord. Niet een enkele wagen maar de geheele trein ge raakte uit de rails, werd over den weg gesleurd en over een houten brugje dat, gelukkig eerst nadat de laatste wagen gepasseerd was, be zweek en in splinters naar beneden viel. Hoe de trein is gestopt valt eveneens nog moeilijk te zeggen; het schijnt dat een rail, die opge sprongen is, de laatste wagen, een goederenwagen, heeft gepakt, door Eensklaps maakte zich een rilling van hem meester, ter linkerzijde van het woud op een grooten afstand hoorde men een geweerschot knal len. O, die vermaledijde roo- vers, riep hij met een krachtigen vloek uit, zijn weer aan het plun deren; als het geluk nu maar wilde, dat Nicaise aan dien kant is, en door deze zeer twijfelachtige hoop ge sterkt, bleef Caillouët na het ont bijt in de hut, nog wachten. Een uur verstreek, toen twee, ten slotte drie uur. De koddebeier wilde reeds, daar hij de hoop had laten varen, en het waohten moede werd, naar het woud gaan, reeds gespte hij zijn leeren slob kousen vast, reeds stak hij de hand naar den karabijn uit. Plotseling ver nam hij het geluid van snelle schre den op het pad dat naar zijn wo ning leidde. Hij trad op de deur toe om te zien waar dit geluid vandaan kwam, toen Nicaise hijgende, uit- deze is heengedrongen en tot ver traging van de vaart heeft bijge dragen. De passagiers werden tegen elk ander geworpen, doch verwondingen kwamen niet voor, hoewel de schok hevig moet zijn geweest; een reiziger die zijn hoed in het net had gelegd boven zijn hoofd, vond zijn hoofd deksel in 't net tegenover hem terug. Het was ruim 10 uur toen de trein tot staan kwamde conducteurs waren niet te zien, de portieren wer den niet g-eopend en de reizigers moesten dus zich zelf helpengeluk kig dat er geen gewonden waren, want tot kwart over twaalven liet men de reizigers rondloopen zonder dat er hulp opdaagde. Eindelijk kwam een trein aanrijden, die op weg was naar Rotterdam, maar door het materieel dat dwars over den weg lag de reis niet kon voortzetten. Deze trein werd nu gerequireerd om de reizigers, die aan den dijk stonden, naar Gouda te brengen, van waar zij hoopten spoedig naar Am sterdam te zullen komen. In die ver wachting- werden zij teleurgesteld, want hoewel èn van Amsterdam, èn van Utrecht telegrafisch een trein had ontboden kunnen worden, kwam deze eerst bij half twee aanzetten. De stationschef te Gouda was, even als de conducteurs van den veron gelukten trein, geheel van streek en blijkbaar niet bij machte om door tastende maatregelen te nemen. De reizigers die te 9.50 Rotterdam ver laten hadden, stoomden te half drie het station te Amsterdam binnen. Het gebeurde geeft aanleiding tot de veronderstelling dat de autori teiten niet voldoende onderricht zijn, hoe zij in gevallen als het onder havige moeten optredeneene klacht te uiten niet over het ongeluk, maar over hetgeen daarna geschied beter gezegd niet geschied is is zeker niet onbillijk. De zangvereeniging «Crescendo», te Montfoort, zal op Zondag 7 Dec. a. s. een St. Nicolaasfeest inrichten. Op de rondgezonden lijsten tot deel neming wordt fiink geteekend. Het zal een muzikaal soiréetje worden door kinderen aan kinderen gegeven, waaraan eene tombola verbonden is. Zekere vrouw Donkermante Heeswijk bij Montfoort, werd Za terdag dood in hare woning gevon den. Vermoedens, dat hier aan een misdaad moest gedacht worden, heb ben zich niet nader bevestigd. Dezer dagen bleek te Reenenbij eene begrafenis, toen men op het kerkhof kwam, dat men verzuimd had een graf te delven, zoodat on verrichter zake moest worden terug gekeerd. Eergisterenmiddag reed een rij tuig, met twee paarden bespannen en waarop twee mannen zaten, in teugellooze vaart langs de tram bij Doetinchem. Plotseling viel een der berijders, een jongman van 20 jaren, van den bok af met het hoofd op de straat. Zwaar gewond werd hij in een naburig huis gedragen en verkeert thans |in bedenkelijken toe stand. Op den Rijn bij Eist is een schip, geladen met lijnzaad, komende van Rotterdam en bestemd naar Arnhem, op een anker van de baggermachine geput van vermoeienis op den drem pel, met het zweet op het g-elaat, verscheen. Hij kon geen woord uitbrengen. Caillouët begreep terstond, dat de knaap een gewichtige tijding kwam breng-en, hij bood Nicaise een kom helder water aan wier inhoud deze gretig opslurpte. Dit had onmiddel lijk een krachtige uitwerking; de jongeling stamelde, met een onvaste en gebroken stem, die toch duide lijk kon genoemd worden, dit en kele woord: kom. "Wat! je weet het dus. Alles, viel Nicaise hem in de rede. Hel en duivel! Welk een ge luk! riep de koddebeier uit. Kom, herhaalde de knaap, ga schielijk mee en neem de drie kronen bij u. Caillouët liet zich niet lang bid den, en vertrok, zijn geleider rende hij na, en kwam met hem op een gestoten. Het schip bekwam leken zonk. De opvarenden zijn allen gered. Twee wapenbroeders, een artille rist en een mineur zijn Zondag-avond te Arnhem aan het vechten geweest. De laatste sloeg daarbij zijnen krijgs makker met zijn sabel' een zijner beenen stuk. De verwonde moest naar het hospitaal vervoerd worden. Vriidagnacht heeft te Wagenin- gen, in de christelijke school, gren zende aan het evangelisatielokaal, een brutale diefstal plaats gehad. Eenige aanwezig'e bussen, waarin giften, bij verschillende gelegen heden gecollecteerd, bewaard wer den, zijn geledigd. De sloten van de bussen waren doorgevijld en al het zilver- en kopergeld was verdwenen. Daar de deuren steeds goed ge sloten worden, vermoedt men dat de dief zich 's avonds heeft doen in sluiten. De politie heeft onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Het water op den Gelderschen IJsel is tot zulk eene laagte g-edaald, dat er van scheepvaart bijna geen sprake meer is. Op verschillende plaatsen beneden en boven Does burg zitten schepen aan den grond. Eene stoomboot met vrachtgoederen naar Doesburg kan het niet verder dan tot Arnhem brengen en zal van daar uit hare goederen per as moe ten doen vervoeren. Ook de lage waterstand op de Waal berokkent den schippers veel ongerief. Even beneden Ochten zijn waterstaatsbeambten met rijkspolitie gestationneerd, die de afkomende sGhepen meten. Liggen ze dieper dan zes voet 2 h 3 duim, dan mo gen ze de droogte niet passeeren, en moeten blijven liggen ot zich doen lichten. Eergisterenavond te 9ys ure is te 's Bosch brand ontstaan in de wo ning van den landbouwer en hove nier M. Zwanenberg. Ofschoon vijf brandspuiten, waaronder die van de artillerie en infanterie, spoedig ter plaatse waren, duurde het bijna een uur voor men water geven kon. Door de ijverige bemoeiingen der brandweermannen en van eenige buren, waren intusschen de kinderen die reeds ter ruste lagen, in veilig heid gebracht en al de meubelen gered. De brand, die men te 11 uur meester was, heeft zich tot één pand bepaald, wat zeer gelukkig mag heeten, aangezien in de onmiddel lijke nabijheid daarvan zich bevin den aan de eene zijde het genees kundig gesticht van krankzinnigen en aan den anderen kant de St. Jacobskazerne. Naar men zegt, is het huis ver zekerd in de 's-Hertogenbossche brandwaarborg-maatschappij. Uit Oss wordt aan de N. R. CL gemeld Zondagavond is hier een moord gepleegd. Eenige jongelieden, die een bezoek hadden ge bi-acht aan het naburige Heesch, werden even bui ten de gemeente zonder eenige aan leiding- door enkele personen, met knuppels gewapend, aangevallen. Twee der aangevallenen wisten, of schoon gekwetst, te ontkomen; maar de derde, die bij den eersten slag ineenzakte, is gisterenochtend niet ver van zijne woning bewusteloos g-evonden en heeft eenige uren daar na den geest gegeven. De versla- gene, P. C., was een jongeling van 23 jaren, werkzaam bij de reg-istratie alhier, zeer gezien bij zijne superi euren, en de zoon eener achtens waardige familie. zeer smal pad, dat tusschen hees ters verscholen lag. Caillouët had eenige moeite om Nicaise te volgen, die met een bui tengewone snelheid begon te loopen. Waar voer je me heen? vroeg hij ten laatste. Naar het Roode Huis, ant woordde Nicaise. Och kom! riep de kodde beier uit, naar het Roode Huis! wat moet ik daar uitrichten? Dat zult gij zien. Spreek duidelijker. Straks. {Wordt vervolgd.) gen: de strooper is die en die, dan krijg je de drie kronen. Heusch waar? Op mijn eerewoord, zoowaar mijn naam Caillouët is. De knaap reikte den koddebeier de hand. Top! zeide hij, is de koop gesloten? Ja. Zult gij de schelmen beetkrij gen? Ik zal doen wat ik maar eenigs- zins kan. Wanneer ga je aan den slag? Ik ga maar het liefst dadelijk aan het werk. Vervolgens keerde de knaap zich om, zonder een enkel woord meer te zeggen, omhulde zich fier als een Spaansche hidalgo in zijn alma viva uit lompen saamg-esteld, en gleed als een adder door het kreupelhout, dieper het bosch in. Gedurende een oogenblik, zag men eene beweging in de takken, die hem den doorgang verschaften, maar al ras hield het ruischen te midden van het loof op: Nicaise was reeds ver van daar. Drie dagen verliepen, gedurende welken tijd Caillouët slechts twee maal den kleinen landlooper ont moette; telkens zeide hij tot hem: Welnu? en dan antwoordde Nicaise onveranderlijk, terwijl hij met het hoofd schuddeNog niet. Vervolgens verdween hij weder in het dichte struikgewas. Op den vierden dag, om tien uur 's morgens, wachtte Caillouët, die, na afloop zijner eerste ronde in de huiselijke woning trad, tot Suzanna met het ontbijt kant en klaar was; dit bestond uit een reep geroosterd spek met aardappelen in de asch gebraden. Terwijl hij zoo wachtte, poetste hij, voor tijdverdrijf, den loop van zijn blinkenden karabijn op.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2