*2e(Jaargang. (Donderdag 16 October 1884. No. 392. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zen- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Sen ér ale de PubKeité Etrangere G. L. DA UBE Sp Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, Slbis Faubourg Mentmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum tan Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen ran 10 tot 4 uur; op Zon- ca Feestdagen Tan 12 V tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen ran 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandscke Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en laden der Ncderlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijkCcudlieid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsciie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van IQ5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een »ehcel jaar 1 1 golden. Museum der stad Haarlem op het RaadhuisGeopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 1®4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 163 nnr tegen betaling Ta* 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos va* 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoo*. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in ie Groote Kerk. Diasdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Huwelijken en Echtscheidingen. (Slot.) In ons vorig- artikel bespraken we het lichtzinnig- aangaan van een huwelijk en noemden dit een hoofd oorzaak van het betrekkelijk groot aantal echtscheidingen. Waar de man toch niet in staat is het brood voor zich en de zijnen te verdienen, waar de vrouw ongeschikt is, haar huishouden wel te besturen, daar vallen in den regel ergerlijke feiten voor en waar gehakt wordt, vallen spaanders; waar man en vrouw, zooals onder de niet beschaafde lie den zoo dikwijls voorkomt, elkander de kracht der vuist of de scherpte der nagels doen gevoelen, daar blij ven zoo licht litteekenen over, en voor den rechter, kunnen die zicht bare liefkozingen de reden zijn om echtscheiding uit te spreken, als die door een der beide partijen verlangd wordt. Maar er zijn nog andere oor zaken, die de gehuwden somtijds vurig naar scheiding doen verlangen. Hoe dikwijls worden er geen huwe lijken gesloten tusschen personen van zeer ongelijken leeftijd. In ons land trouwen de meeste menschen op den leeftijd van 20 tot 30 jaar en waar slechts een verschil bestaat van eenige jaren, zal dit in de toe komst volstrekt geen nadeelige ge volgen hebben. Maar verbeeldt u, waarde lezers, een ouden gek van 50 tot 60 jaar, die verliefd is op een meisje van drie zesjes of op eene, die ten minste even de twintig ach ter den rug heeft. Toch ziet men nog al te veel dergelijke huwelijken sluiten, zij het dan ook niet met dat groote verschil van jaren. Wat. is dan het geval? Onze Geldersche dichter Staring drukt het in «Het mystieke testament» aldus uit: FEUILLETON. De fraai van Sen KoËeMer. Naar liet Transck YAN XAVIER DE MONTÉPIN. 20. Caillouët bleef doorvragen, maar de knaap stond hem niet meer te woord. Meu moet daarbij in aanmerking nemen, dat het pad, waarop zij voort gingen, juist niet tot spreken uit lokte; dit zeer smalle pad, dat aller- wege belemmerd werd door buig zame takkeu, die men moest afwe ren om zich een doorgang te banen, bood geen genoegzame ruimte voor twee personen, die naast elkander liepen. Nicaise, gevoelloos voor smart en vermoeienis gewordendoor deD De Louwmaand had de Mei getrouwd: Een Fransche Markgraaf leelijk, oud, En gierig als het graf, het puikje van de schoonen. De scherts, die op haar lippen placht te wonen, Zwond, voor het jaar ten eind liep, liee-i. Zeker, geen geluk kan er bestaan bij zulk een ongelijke verhouding. Op den leeftijd van twintig jaar is bijna ieder hartstochtelijk en vurig; geeft liefde, maar wenscht ook met dezelfde vurigheid bemind te wor den. Wat is dan een zestiger tegen over zulk een jonge vrouw? Het is de treurwilg met de roos, een stuk ijs en een felle gloed, een nachtpitje bij een helderen gasvlam. Hij be grijpt hare wenschen niet, haar karakter en het zijne zijn de grootste tegenstrijdigheden, en waar hij zijn genegenheid tot haar onder woor den brengt, is het veeleer een lijk rede dan een betuiging van liefde. Geen wonder, dat dergelijke vrou wen in den regel geen hart voor heur man hebben en naar zijn dood verlangen als gevangenen naar de bevrijding uit hun kerker. Het is waar, deugd en plicht kunnen zulke vrouwen toch waardige echtgenoo- ten doen zijn en in hun hart het verdriet doen smoren, waaronder zij gebukt gaan: maar zoovelen bezwij ken voor de bekoring en doen daden, die geen man zich van zijn vrouw kan laten welgevallen, en ziedaar wederom reden tot echtscheiding. Bij deze soort van huwelijken sluiten zich gevoeglijk die aan waarbij niet de genegenheid, maar de overeenkomst van stand de be weegreden voor het sluiten van dien band geweest is. Voornamelijk on der de aanzienlijke standen komen dergelijke verbintenissen voor. Hoe weinige der gekroonde hoofden van Europa zouden er zijn, bij wier hu welijk de staatkunde niet den groot sten rol gespeeld heeft? Daalt men ijzeren wil en de stellige verwach ting om in het bezit te komen van de drie kronen, die voor hem een onmetelijk vermogen waren. Nicaisezeggen wijgetroostte zich niet eens de moeite om de ne tels te verwijderen, die hem in het gezicht snedeu, en Caillouët in de beenen prikten. Eindelijk kwamen heiden aan het einde van het pad, dat in een bree- de kruislaan uitliephier belette hun niets, naast elkander te loopen. Caillouët herhaalde zijne vragen, die Nicaise nu wel beantwoordde. Verbeeld u eens, meneer Cail louët, zeide hij, dat ik in het hout verscholen, op den loer lag, toen ik een schot hoorde knallen, op een kwartier afstands ongeveer van de plaats waar ik mij toen be vond, ik wist bijster goed waar het schot was gevallen. Aan het geluid had ik opgemerkt dat het ter hoogte van de «Geitenberg» was, ik liep lager af, ook daar werken weer allerlei beweegredenen mede, om de huwelijken uit liefde zooveel moge lijk tegen te gaan. Dadelijk wordt er gesproken van mésalliance, zoo dra een der partijen een sport lager op den maatschappelijken ladder staat. Geen huwelijken tusschen ouden en nieuwen adel, tusschen adellijken en onadellijken, tusschen rijken en armen schijnt ook thans nog de leus te zijn, waarnaar het meest geluisterd wordt. Vallen ook al huwelijken tusschen prinsen en paardrijdsters, tusschen hertogen en tooneelspeelsters, tusschen barones sen en hare koetsiers af te keuren; als de liefde spreekt, als weder- zijdsche genegenheid een waarborg is voor toekomstig geluk, is verschil van stand een vooroordeel, dat nog te veel gewicht in de schaal legt. Bij vele huwelijken om overeen komst van stand en niet uit liefde gesloten, ziet men al te vaak, dat de echtgenooten elkander vreemd en onverschillig blijven, dat de verwij dering allengs grooter wordt en ieder er ten laatste een eigen huis houden opna gaat houden. Tal van geruchtmakende processen hebben dit helaas maar al te zeer bewezen, en de schrijvers van den laatsten tijd hebben dit thema in treur- en blijspelen, in proza eu poezie op allerlei wijzen behandeld. Wat hier te lande weinig voorvalt, maar in Frankrijk en andere landen schering en inslag is: het uithuwelijken door de ouders namelijk, levert ook veel gevaar op, dat de banden niet hecht genoeg zullen zijn. Wel hoort men niet meer, dat kinderen in de wieg aan elkander hij voorbaat tot man en vrouw aangewezen worden, zoo als zelfs wel in de geschiedenis van ons vaderland te lezen is, maar ge lijk het in die landen gaat is het uit alle macht, en begon dien kant uit te gaan even snel als een haas, die door de honden achternagezet wordt, kippenvel krijgt; maar hoe ik ook rende, ik kwam nog te laat. Niemand was te zien, ik liep naar alle kanten, terwijl ik overal in het rond tuurde, ik zag dat ik mij even wel niet vergist had, meneer Cail louët, daar moest de strooper heb ben gevuurd en wei op een reebok op een zekere plek lag bloed op den grondhet was maar een klein plasje, en ook haar van het arme dier, maar van wilddief of reebok niet het minste spoor.Dit alles maakte mij erg ongerust, en ik was zeer bevreesd voor mijn driehonderd sous; ik dacht bij mijzelf, die lui moeten toch verduiveld slim zijn om zich zoo te kunnen schuilhouden, toen ging ik met een langen neus terug, terwijl ik recht doorliep zonder te weten waarheen, en naar den grond keek zonder te weten wat ik zag, nog erg genoeg. Jonge meisjes van 17, 18 jaar, die tot dien leeftijd niets van de wereld gezien hebben dan de muren van het pensionnaat, waar ze in strenge afzondering van alles.den tijd doorgebracht hebben, worden daar eensklaps geplaatst in de wereld der vermaken, doen heur intrede in de schitterende salons van de Fransche hoofdstad of elders, worden voorge steld aan jongelingen uit denzelfden grooten kring, maken dien avond en misschien nog een paar keer later kennis met elkander en of er gene genheid is of niet, de ouders met de notarissen maken kort daarop de contracten, welke hoofdzakelijk op de bruidskorf of het vermogen be trekking hebben enkeurig uit- gedoseht treden die jonge lieden het huwelijksbootje in, zonder elkander te beminnen, zonder zelfs elkander anders te kennen dan uit een paar beleefdheidswoorden, tusschen een paar dansen elkander in het oor ge fluisterd! Bij al de bovenstaande ver bintenissen is de minste aanleiding voldoende om de echtgenooten van elkander te vervreemden en tegen elkander in het harnas te jagen, en dat hieruit echtscheidingen voort vloeien, zal ieder toegeven; want waar de liefde wijkt, treedt de felste haat in de plaats. Wij Hollanders, of liever Nederlanders, zijn echte duitendievenom de dubbeltjes doen we veel; zelfs zijn er jongelingen en meisjes die, zoo ze willen trouwen of als er om hun hand gevraagd wordt, het eerst onderzoeken of er geld, veel geld bij deze partij te verkrijgen is. Geld maakt dan recht, wat krom is, maakt wijs, wat dom jong, wat oud; mooi, wat leelijk is en is er geld, dan wordt er naar het overige niet gezien; maar wat be- teekent een handvol, wat stapels doch daar zie ik op eens roode bloedvlekjes op het mos, dan w«er geen, en verderop waren er weer andere, toen zag ik met meer op lettendheid. de roode vlekjes waren bloed, hierlangs waren zij voorbij gekomen, toen zij den reebok mee namen; ik kon even gemakkelijk dit spoor volgen, alsof ik den man voor mij zag met het beest op den rug, toen begon ik weer gerust te wor den voor mijn driehonderd sous en dacht bij mijzelf: Nicaise, volhard tot het uiterste, alsdan zult gij wel zien, hoe de zaak in elkander zit. HET ROODE HUIS. De jongeling hield een oogenblik op met spreken, terwijl hij een hij zonder behagen scheeu te scheppen in de redeneering, die hij zooeven ten beste had gegeven. Vervolgens her nam hij, gestreeld door de ernstige aandacht, waarmede de koddebeier daarvan bij een verwoest levensge luk, bij een leven zonder hoop, zon der liefde, zonder vreugde? Gij, jongelieden, die dan een verkeering wilt aangaan, bedenkt u eerst goed alvorens dien stap te doen; hebt ge reeds banden aangeknoopt, over weegt dan wel of ge een goede keus gedaan hebt en breekt liever uwe verbintenis af dan uw levenlang ongelukkig te zijn. Jongelingen, kiest u slechts een vrouw, die ver standig en daarbij deugdzaam is, die een huishouden goed weet te be sturen en zich door hare zachtaar digheid onderscheidt. Schoonheid verwelkt, met geld is niet alles te koop; maar een vrouw, die u lief heeft, al verschilt ze met u in stand of rijkdom, zal u gelukkig maken. En u, waarde lezeressen, die u een gids wilt kiezen op den hobbeligen baan des levens, ziet niet alleen naar een mooi voorkomen, naar deftige afkomst, naar beschaafde manieren en een flinke maatschappelijke po sitie maar ziet ook voornamelijk naar het gedrag, naar het karakter van uw aanstaanden echtgenoot. Doch, wat praat ik? De liefde maakt de menschen blind, eu ziet ge ook anders zoo spoedig den splinter in het oog eens anders, als die andere uw uitverkorene is, al had hij of zij ook een balk in het oog als de wiek van een molen, gij zoudt dien niet zien en zoolang er huwelijken ge sloten zullen worden, zullen er ook zijn die zingen of althans zuchten «Och, was ik maar niei getrouwd!» Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. De minister Jacobs heeft 't noodig geacht den ijver van de besturen der Belgische plattelandsgemeen- naar zijn verhaal geluisterd had: Ik volgde gedurig de roode vlekken op de bladeren, op den grond en het mos, zoolang ik vlekken zag, liep ik maar door, zoo kwam ik bij de sloot aan het einde van het Bois de la Carrière, terzijde van het Roode Huis, ik sprong over de sloot en keek rond in het spurrieveld om de roode vlekken daar terug te vinden maar niets.... volstrekt niets, was er meer aanwezig, ik sprong weer over de sloot terug, trok diep het bosch in, en kroop op handen en voeten om beter te kunnen onderscheiden. Tot aan den grooten eik, die aan den anderen kant van het woud stond, waren sporen zichtbaar, aan de tegenovergestelde zijde niet een enkele, nn dacht ik dat de duivel werkelijk de hand in het spel had om mij de driehonderd sous te laten terliezen en daar dit mij erg ver droot, legde ik mij languit bij een boom neer, ik wilde slapen om he

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1