BINNENLAND. men de zijnen in de grootste wan orde de vlucht en hij zelf moest, door een veertigtal ruiters gevolgd, een goed heenkomen zoeken. Een 360 gevangenen bleven in handen der overwinnaars, die, door hunne muren beschermd, weinig verliezen hadden geleden. De zoon van Igle- sias, die naast zijn vader streed, werd gekwetst. De Caceristen verloren 300 man aan dooden en gewonden. De overwinning van Iglesias werd vrii algemeen mede toegeschreven aan de omstandigheid, dat hij vele Chileensche soldaten onder zijn troe pen had. Haarlem17 October 1884. Al hebben de weerprofeten nog niet voorspeld of de aanstaande winter al dan niet streng zal zijn; toch meenen wij onze stadgenooten te moeten herinneren, dat dezer da gen, door verschillende commissiën van liefdadige instellingen hier ter stede, even als het vorige jaar, cir culaires zijn rondgezonden, met be roep op de liefdadigheid, om door milde bijdragen in staat te worden gesteld, gedurende de wintermaan den aan hunne behoeftige stadge nooten warme spijzen te kunnen verstrekken. Is kun streven mensch- lievend, 't zal voor de meergegoeden eene aangename herinnering zijn, wanneer zij, aan hun welvoorzienen disch gezeten, die heeren door ruime geldelijke bijdragen hebben in staat gesteld, hunne arme, behoettige me- demenschen ook van flinke, warme spijs te hebben voorzien. De com missiën durven hopen, het wordt in de circulaires te kennen gegeven, «de thans heerschende werkeloos heid» doet het verwachten, op milde bijdragen; de aanvragen om spijs zullen veel grooter zijn dan vorige jaren. Yele behoeftigen en, wie weet, een strenge winter! Daarom, bemiddelden, geeft veel, opdat de commissiën aan hare schoone roeping flink kunnen be antwoorden. Aan de verschillende indus- triëelen te dezer stede is eene cir culaire gezonden, vanwege de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier met bijvoeging van formu lieren voor aanvragen tot inzen'ding en aanhoorige stukken tot drin gende uitnoodiging om door ruime inzendingen bij te dragen en deel te nemen aan de Antwerpsche ten toonstelling 1885, en aldus van de belangstelling in deze onderneming te doen blijken en de Nederland- sche industrie aan te wakkeren. Bovengenoemde formulieren en stuk ken zijn verder verkrijgbaar gesteld bij den secretaris der Kamer. Aan de oproeping, dezer dagen gedaan, tot bijeenkomst van kiezers om eene anti-revolutionaire Kies- vereeniging te stichten, was Woens dagavond in het lokaal, Groot Hei ligland no. 26, door een dertigtal personen gevolg gegeven. Het bestuur werd aldus saamge- steld: de heeren ds. R. Mulder, R. de Jongh en J. Klein als bestuur ders welke hun taak onderling zullen regelen. Als commissarissen werden hun toegevoegd de heeren D. van der Most van Spijk, P. van der Snel, J. F. Elfiers en R. Baas. De heer Ds. Mulder, bracht verslag uit van eene door hem dien dag bijgewoonde vergadering van depu- taten te Amsterdam. koddebeier den stroopers inboezemt, had Caillouët, dit vermeende hij al thans, vele bijzondere oorzaken, om zich zoo onverbiddelijk jegens La Ramée te betoonen. Ten eerste en dit gold als ver zwarende omstandigheid, behoorde de misdadiger, tot het dienstperso neel van graaf de Vezay, op wiens goederen hij met ongehoorde driest heid een stroopjacht hield. Vervolgens kon Caillouët hem nimmer vergeven dat hij zoolang zijn waakzaamheid had verschalkt, dat hij hem zooveel kommervolle dagen en slapelooze nachten had bezorgd. Ten slotte was La Ramée onder de velen, die het dienstpersoneel uitmaakten, juist de man, tegen wien de koddebeier een instinctmatigen afkeer gevoelde. Zooals men zich zal herinneren, had hij van deze gevoelens hem eens tastbare bewijzen geleverd, door Tijdens de vergadering werd de te volgen gedragslijn besproken, be treffende de a. s. herstemming voor twee leden van den gemeenteraad en verder of men met de R. C. kiesvereeniging zou medewerken. Het antwoord was, dat alleen die kandidaten zouden worden gesteund, die het dichtst bij het bekende «Program» stonden enz. Heden is nog gebleken, dat de gearresteerde inbreker B. H. zich Woensdag avond heeft schuldig ge maakt aan diefstal van twee jassen uit den gang eener tapperij in de Kruisstraat, die beide in beslag zijn genomen. Omtrent de ontworpen tabaks belasting- kunnen wij nogmededee- len, dat de Minister van Financiën aan enkele deskundigen in de ver schillende provinciën zijn ontwerp heeft voorgelegd, ten einde hunne opinie daaromtrent te vernemen. Het is natuurlijk niet mogelijk te weten van welken aard deze vertrouwelijke rapporten zijn geweest; zeker is het echter, dat op het ontwerp niet wei nig aanmerkingen werden gemaakt, vooral schijnt de contröle op inland- sche tabak drukkend voor de cultuur. Op een nader door den Min. van Waterstaat te bepalen tijdstip zullen, naar het Vad. mededeelt, onder de benaming van postbewijzen in gebruik worden gesteld postwis sels in ge wijzigden vorm, tot be dragen door den Min. vast te stellen, maar niet boven de f10. Het te heffen uniform-recht op die postbe wijzen zal bedragen 21/, cents. Yoor 3 cents zullen, met inbegrip van genoemd recht, de formulieren aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn. De verzending van de postbe wijzen wordt aan de belanghebben den zeiven overgelaten. Ten aanzien der uitbetaling worden de postbe wijzen met de gewone postwissels gelijkgesteld, met uitzondering even wel dat die postbewijzen gedurende 6 maanden, te rekenen van het tijd stip waarop zij zijn uitgegeven, ter uitbetaling zijn toegelaten. De SI. Ct. bevat de statuten, waarop de Kon. bewilliging is ver leend, van de navolgende nml. ven nootschappen a. Koffie- en kina-onderneming Tjempacca War na, te Amsterdam, die zich ten doel stelt de exploitatie voor de cultuur van koffie, kina en al zulke andere producten, als waar voor de gronden geschiktheid moch ten bezitten van het perceel Tjem pacca Warna, gelegen in N. O.-I., residentie Preanger Regentschappen, afdeeling Soekapoera Kollot, aan den heer D. A. J. Kessler, vanwege het Goevernement voor 7 5 jaren erfpacht afgestaan. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt f200,000, in 200 aandeelen h f1000, waarvan 150 stuks gemerkt B. 1). De boterfabriek «Holland», te Schiedam. Doel, het vervaardigen van boter en het drijven van den daarmede in verband staanden handel. Kapitaal f20,000, verdeeld in 20 aandeelen op naam, elk van f 1000. c. Stoomvaartmaatschappij «Am- stel en Schelde», te Amsterdam. Doel, de exploitatie van schroef stoomboot-diensten, tot vervoer van passagiers, goederen en vee, bene vens het slepen van schepen op de rivieren van Amsterdam tot Antwer pen en langs den Rijn. Kapitaal f 50,000, verdeeld in 100 hem op een duchtig pak zweepsla gen te onthalen. Zoo weten wij insgelijks dat de pikeur deze tuchtiging niet vergeten was, en hun haat dus wederkeerig even fel was. De koddebeier wenschte spoedig met zijn gevangene voor den graaf te verschijnen, hij wist wel dat het vergrijp den schuldige geen strenge straf zou op den hals halen, geen tuchtiging, ja niet eens een boete. De Vezay zoude het niet gerech telijk vervolgen, maar hij wist even zeer dat La Ramée schandelijk zou weggejaagd, in het bijzijn van allen beschimpt en vernederd worden kortom, dat hij als een dief de deur zou worden uitgezet. Hij wist dat men tot hem zou zeggen: Weg van hier, schelm! maak voor een rechtschapen mensch plaats en laat je elders opknoopen. Caillouët verheugde zich derhalve op onchristelijke wijze bij de ge- aandeelen, ieder van f 500, op naam, die terstond bij den aanvang dezer vennootschap ten volle zullen zijn gefourneerd. Uit waarnemingen, schrijft de N. R. Ctblijkt, dat het westelijk strand van Rottumeroog in de laatste jaren belangrijk achteruit gaat, welke achteruitgang niet wordt opgewo gen door de uitbreiding van het strand aan de oostzijde. Voorheen was dit eiland veel uitgestrekter en ook tamelijk bevolkt. Het eenige op het eiland gevonden huis moest herhaaldelijk oostwaarts verplaatst worden; het laatst geschiedde dit in 1799, en waar toen het huis stond, is thans eene diepte van 8 M. onder volzee. Men rekent dat jaar lijks 6 bunder grond door die af neming verloren gaat. Gister morgen werd in Amsterdam eene eigenaardige ontdekking ge daan. Een man die sedert tal van jaren het medelijden der burgerij wist optewekken door met eene aankon diging rond te loopen waarop het woord «doofstom» geschreven was, werd om eenige reden door een paar politie-beambten aangehouden. Toen beiden een paar woorden wisselden en een hunner zich de woorden liet ontvallen: «daar staan twee jaren op», bemerkte men eensklaps met verbazing dat de doofstomme de schouders ophaalde alsof hij zeggen wilde: «er is niets aan te doen.» Het vuur werd hem nader aan de schoenen gelegd en al ras bleek, dat de gewaande doofstomme zeer ver staanbaar praten kon en zich in niets van andere menschenkinderen onderscheidde, terwijl zijne doofheid eene Oost-Indische was. Jammer voor den man dat hij de woorden«hooren zien en zwijgen» niet in praktijk wist te brengen en zich door eene schouderophaling die met spreken gelijk stond, ver ried. 'Dv. N Gisterennacht is er te Amsterdam eene poging tot inbraak gedaan aan het perceel Keizersgracht 185 tegen over de Westermarkt, waar ver schillende kantoren gevestigd zijn, o. a. dat der Zuidafrikaansche Han delsmaatschappij. De poging heeft plaats gehad aan het benedenge deelte van het gebouw, dienende tot kantoor van den wijnhandelaar H. W. C. Würdeman. De daders, die blijkbaar door het een of ander ge stoord zijn, hebben een papier ach tergelaten waarin groene zeep; dit ten minste is ter plaatse gevonden, en verraadt genoegzaam de wijze waarop men zich toegang had wil len verschaffen. Eergisteravond voer een schipper met zijn schuit door den Overtoom, waar hij met een houtzaagmolenaars knecht een woordenwisseling kreeg. De twist werd allengs heviger en de houtzaagmolenaar gaf den schip per met een haak zulk een hevigen slag op het hoofd, dat deze bewus teloos nederviel. De schuit moest nu aan den wal gelegd worden en ge neeskundige hulp werd ontboden. Alhoewel de toestand van de ge wonde niet zeer verergerd is, bestaat er eenig levensgevaar. Een ten vorigen jare uit het tucht huis te Hoorn ontslagen gevangene werd Woensdag middag, bij het ple gen van diefstal van geld uit de dachte dat zijn doodsvijand in zijn tegenwoordigheid zoodanig zou ver nederd worden. Daar, zooals wij reeds zeiden, de koddebeier spoedig het kasteel wilde bereiken, ging hij zoo snel mogelijk en sloeg den kortsten weg in, hij lette er niet op dat La Ramée's gang door dronkenschap en angst onze ker en waggelend was geworden. Hij had den kraag des pikeurs niet losgelaten, hij hield hem met zijn ijzeren vuist zoo stevig omklemd, alsof hij een schroef was, minder om elke poging tot ontvluchting te voorkomep, dan wel om den onge- lukkigen La Ramée te steunen, en zelfs voort te slepen. Laatstgenoemde, die door de dam pen van den wijn beneveld en door de open lucht en den snellen loop van den koddebeier verdoofd was, volgde hem als een levenloos voor werp, nu eens loopende, dan weder op sleeptouw meegevoerd. toonbanklade van een kruideniers winkel op de Brouwersgracht te Amsterdam, door een klein meisje cp heeterdaad betrapt. Met bewonde renswaardige vastberadenheid werd de dief door de kleine meid achter volgd, zoolang totdat zij een poli tieagent zag, aan wien zij van het gebeurde kennis gaf. Door schipper S. v. d. Zwan, van den reeder J. den Duik te Scheve- ningen, is aangifte gedaan, dat een Vlaardinger logger, die zeilende was, 20 netten van hem heeft afgekapt. De zaak wordt onderzocht. Schipper W. Pronk, van den ree der A. Jol te Scheveningen, die bij zijne vorige reis nagenoeg 60 netten verloor met toebehooren, is gisteren aangekomen met verlies van 30 netten. De schade, door de mailboot Prins Hendrik der Maatschappij Zeeland voor eenige dagen beloopen, tenge volge der aanvaring met het stoom schip Lord John Russellis thans in zóóver hersteld, dat de boot reeds morgen weder in geregelde vaart zal worden gebracht. In den nacht van 14 op 15 dezer is uit het land van den veehouder C. Hoogenboezem, te Schiedam in de Konijnenbuurtgelegen,een schaap gestolen. De politie heeft dit schaap in stukken gehakt, verborgen op den zolder van eene branderij aldaar teruggevonden, alsmede de vacht enz. in de vuurhaarden. Dien tengevolge zijn door de politie aan gehouden G. K., meesterknecht en H. B., pomper in die branderij, als mede een oude bekende der justitie J. W. Gisteravond te half 6 brak een hevige brand uit in de vernisfabriek van de firma v. d. Hoop, Fauchey en Co., gelegen aan het einde van de Coolschestraat te Rotterdam. Niet tegenstaande tal van spuiten zeer spoedig aanwezig waren, viel aan blusschen niet te denken, en brandde de fabriek geheel uit. C. v. L., te Wijk bij Duurstede woonachtig, is eergisterenavond op de terugreis van Amersfoort naar zijne woonplaais, op de hoogte van Haarn aangerand en van zijn geld beroofdmet een wond aan het hoofd is hij 's nachts thuisgekomen. Sedert eenigen tijd werden door den buffethouder in het station van den spoorweg* te Assen enkele kist jes sigaren vermist. Terwijl een agent van politie zich tot de ontdekking van den dief ver scholen had, kwam eergisteravond iemand weder een kistje wegkapen. Het bleek de machinist te zijn van een der treinen. Uit Wijhe meldt men: Over 't geheel worden er in deze streek weinig hazen en veel patrij zen geschoten. Er is, vooral voor Holland, veel vraag naar wild. Men besteedt thans voor de hazen f 1.75 5, 2, en voor de patrijzen 80 5, 90 c." per stuk. De koopman S. te Steensel (N.-B.) die veel last van «schadelijke dieren» heeft, spande dezer dagen in zijn stal eene bunsingklem. Toen hij den volgenden avond van de reis terug keerde was zijn eerste gang naar de DE ONBEGROEIDE PLEK IN HET WOUD. Caillouët liep nog altijd voort, doch, daar bij g'evoelde, dat zijn hand moede werd, en zijn arm ver stijfde, en daar hij begreep, dat hij niettegenstaande zijne krachtigen lichaamsbouw weldra uitgeput zou raken, versnelde hij zijn gang, ten einde niet genoopt te zijn in het midden van den weg, te blijven steken. La Ramée hief een dof gekerm aan, verscheidene malen hadden de takken, door den onstuimigen loop des koddebeiers terzijde geworpen, hem in het gezicht gesneden. Hij was geheel buiten adem. Zijn borst hijgde alsof zij zou bersten. Langzamerhand week de dron kenschap om voor hevige smart plaats te maken. Er bestaat een oogenblik dat de weekste inborst tegen de folterin gen die haar zijn opgelegd, in ver stal Pm te zien of hij iets gevangen had. Tot zijn schrik zag hij de geit in de klem zitten. Het arme dier, was losgebroken en had een poot gebroken. In het zuiden van Limburg zijn gedurende de laatste dagen verschei dene gevallen van abdomaal typhus voorgekomen, zoo te Heelerheide als te Bocholtz. De noodige maatregelen ter afzondering en ontsmetting zijn genomen. GEMENGD NIEUWS. Een onlangs uit Marseille ver trokken lid van het Japansche ge zantschap te Berlijn, de heer Kido, heeft aan boord van het schip bij zijn koffers ook eenfraai be werkte doodkist meegenomen. Hij is zeer welvarend, maar hij nam, doordrongen van de broosheid van het menschelijk leven, dit sombere stuk mede om niet, als hij onder weg stierf, in zee gegooid en een prooi der visschen te worden. Een aantal doozen met kruiden en alles wat verder noodig is tot balseming van zijn stoffelijk overschot is er bijgevoegd. Een vissckers buitenkansje. Uit Lebach wordt bericht dat onlangs een jongen in die plaats een even belangrijk als voordeelige vangst deed. Tot uitspanning ging hij in de Dulbeek visschen. Als lokaas had hij een klein baarsje aan den angel gestoken; weldra is daar een baars van ongeveer twee pond aanzwem men en hapt naar 't kleine vischje en terwijl hij aan den angel zwalkte werpt een snoek van 8 pond zich op hem en slokt in een ommezien den baars in. De jongen ziet de groote visch en wilde, daar hij er bang voor werd, wegloopen. De snoek evenwel bleef heel rustig liggen. De moed van den knaap herleefde. Daar de snoek te zwak was om de vangst in veiligheid te brengen, pakte de jongen den snoek heel stevig achter den kop vast en smeet hem op het land. Zoo had hij drie eetbare visschen tegelijk. Een baarsje, de baars en tevens nog een snoek van 1 pond. Dit was geen jagers buitenkansje, maar een visschers buitenkansje. Wat wordt er tegenwoordig niet al van de electriciteit gevergd Zoo wordt zij nu door een bewoner van San Francisco, Tichenor ge naamd, in dienst der boterbereiding geprest. Dat gaat zeer eenvoudig. Door het botervat wordt een elec- trische stroom zoolang geleid totdat de afscheiding der boterbolletjes van de vloeibare massa begonnen is. Daardoor vervalt het oude karnen van den melk. Evenzoo worden tegenwoordig de draadnagels in de sigarenkistjes magnetisch ingeslagen. Daartoe ge bruikt men een sterk magnetischen hamer, aan welker vlakke zijde de nagel, die ingeslagen moet worden, zich vasthecht zoodra de hamer er dicht bij komt. Eén slag is dan ge noeg om den nagel in te slaan, en men behoeft dien niet met de hand vats te houden. De Technische Commissie voor zaken van zeevaart is tegen 30 dezer te Berlijn bijeengeroepen, onder an deren om te beraadslagen over voe- dings- en geneesmiddelen aan boord van schepen. Dit onderwerp is in de punten van beschrijving opge nomen wegens de talrijke gevallen van scheurbuik op de Duitsche koop vaardijschepen, welke gevallen be paaldelijk worden toegeschreven zoo wel aan gebreken in het proviand, als aan het gemis der verplichting om bijzondere geneesmiddelen tegen het scheurbuik aan boord te hebben. zet komt, deze lage karakters sprei den dan een zonderlinge geestkracht ten toon, waarover men verbaasd staat. Zij geven bewijzen van on- versaagden moed of liever van koorts achtige stoutmoedigheid, die tot zin neloosheid overslaat. Deze schijnbare moed, die bedrie- gelijke vermetelheid, duren slechts zoolang als een bliksemstraal, maar evenals deze kunnen zij verpletteren. Dit bewuste oogenblik brak voor La Ramée aan; Caillouët had een uitgestrekte, onbegroeide vlakte in het woud bereikt, die hij juist wilde doorloopen, en die omgeven werd door eeuwenoude eiken, olmen en kastanjeboomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2