2e Jaargang. Woensdag 22 October 1884. No. 397. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel bet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de FubUeité Etrangcre G. L. BA VBE Co., J OH. F. J ONES, Suor., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groste letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 nur; op Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 nur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen tacgang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegaat vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot- 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leien der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ceu geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 164 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos vnn 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de 'Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 1—4 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woe as da" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische Echo du Parlement neemt een berichtje uit de Chronicfue over, waarin gezegd wordt, dat de I Koning, terwijl hij te paard, langs den boulevard reed, werd uitgeflo ten. Een van de uitfluiters is door gendarmen in burgerkleeding ge arresteerd. Ernstige wanordelijkheden zijn Zondag te Mechelen voorgevallen. De hulp der garde-civique is in geroepen en deze is tot 3 uur in den morgen onder de wapenen ge bleven. Van verschillende inrichtin gen en kloosters werden de ruiten verbrijzeld; 17 personen werden in I hechtenis genomen. Men zegt, dat te Brussel een der 16 independeuten die den lOden Juni gekozen zijn, van plan is zijn ont slag te nemen, aangezien hij met zijn kiezers niet meer instemt. De Engelsche regeering heeft, I naar de Shipping Gazette meldt, be sloten een twaalftal harer militaire stations in buitenlandsche zeeën te versterken, onder deze Aden, Singa pore, Hong-Kong, Simons-baai, Ta fel-baai, Mauritius en Jamaica. De kosten zullen gedeeltelijk door het departement van koloniën, gedeelte lijk door dat van binnenlandsche zaken gedragen worden. Zij worden geschat op 580,870 pond voor de werken en 331,000 pond voor be wapening. De Fransehe Kamer nam met 318 tegen 37 stemmen het eerste artikel aan van het wetsontwerp be treffende de ongevallen waarvan werklieden de slachtoffers zijn. FEUILLETON. Be fraai van den KoËeMer. Naar liet Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 25. I-IET GRAF IN DEN BOOM. De onbegroeide plek in bet boscb, waar bet door ons beschreven too- neel plaats vond, bad den vorm van een langwerpig vierkant, in een der boeken stond een reusachtige kas tanjeboom, die waarschijnlijk de al leroudste boom van het woud was. Deze boom was van binnen uit gehold. Vaak had Caillouët in zijne prille jeugd, toen hij nog een arm zalig veehoeder was, en uitging om honing te zoeken en nestjes uit te balen, een touw om de kruin van In bet 11de bureau (Couloirs der Kamer) werd een lid der commissie benoemd tot onderzoek van bet ont werp tot verbooging der invoer rechten op buitenlandsch vee. De heer Frédéric Passy, de bekende vrijhandelaar, werd benoemdhier mede is het aantal tegenstanders van het ontwerp der regeering op 4 gebracht. In de Kamer hebben de hh. Bris- son en Ribot gevraagd dat men het benoemen eener nieuwe commissie tot onderzoek van de Tonkincredie- ten zou uitstellen, om eerst den heer Ferry er over te hooreneen voor stel in dien zin, door graaf de Do- ville-Mallefeu gedaanwerd met 210 tegen 196 stemmen verworpen. De commissie zal heden benoemd worden. To Saint-Etienne, te Parijs en te Lyon wordt weder van sociale on lusten vernomen. Te Saint-Etienne barstte Zondagnacht in de gendar merie-kazerne eene bom, die op eene vensterbank gelegd was. Zij kwetste niemand, maar richtte eenige schade aan. Negen anarchisten werden al daar gearresteerd. Te Parijs werd in de Salie Lévis eene demonstratie ten gunste der werklieden van Lyon gehouden, waarin de resolutie werd aangeno men: «De tegenwoordige benarde toestand kan alleen worden verhol pen door het uitplunderen der onbe schaamde burgers.» Eenige perso nen, die het met^dit besluit niet eens waren, werden de zaal uitgeworpen. Te Lyon vond men Zondag op de muren in de buurt der fabrieken groote biljetten aangeplakt: «Aan de hongerlijdenden». De werklieden werden daarin uitgenoodigd om bet geen zij nooaig hebben, te nemen, waar zij bet vinden. Een groot pak ket dezer biljetten werd over den den boom geslagen, en bad bij bet naar beneden glijden, bet inwen dige van den knoestigen stam in oogenscbouw genomen, iietzij om honigraat van wilde bijen bijeen- tegaren, of om er jonge uilen, die pas veeren hadden, uit te balen. Van buiten deed geen barst de holte vermoeden, waarvan bier sprake is; om baar te ontdekken, moest men baar betasten, met andere woor den, bovenop de kruin klimmen. Caillouët bad eens als kind toe valligerwijze deze holte ontdekt, bij bad langen tijd zonder er veelwaarde aan te hechten, bet geheim van deze ontdekking voor zich gehouden; thans was bet oogenblik nabij, dat hem bet gewicht van dit stilzwijgen zou te stade komen, dat voorbeen doel loos was. Wat zal ik met dit lijk uitrich ten? bad de koddebeier zich afge vraagd, en bet scheen dat bij met zijn verwilderde blikken van de hem muur op de binnenplaats der kazerne geworpen. Zaterdagavond is in de in het middelpunt van Moskou, gelegen gebouwen van Solodownikoff, die uitsluitend winkels en magazijnen bevatten, brand ontstaan. Zondagavond hebben in de keizer lijke theaters, den grooten en den kleinen schouwburg, die niet ver van bet brandende gebouw staan, geen voorstellingen plaats gevonden. De brand is gistermorgen ge- bluscht. Behalve de 67 winkels in de passage Solodownikoff zijn nog bet Duitsche theater, 9 winkels en 2 kantoren afgebrand. De schade wordt op 3 miljoen begroot. De Brunswijksche Landsver gadering is tegen 23 dezer tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen. In den verkiezingsstrijd in Elzas- Lotharingen doet de Franschge- zinde partij zich nog steeds verte genwoordigen. Kablé te Straatsburg en Jean Dollfus te Mulhouse heb ben verklaard, dat veertien jaren annexatie niets aan hunne gevoelens, wenscben en hoop veranderd hadden, en dat thans, als op den eersten dag, bun eenig mogelijke politiek die van bet protest zou zijn. Ten gevolge van de tegenwerpin gen der Egyptische regeering, is het plan van Lord Northbrook, tot gebeele afschaffing van het Egyp tische leger, opgegeven, en thans besloten tot eene vermindering van het leger tot 3000 man. Deze maatregel zal de begrooting van oorlog tot op 150,000 pd. st. verminderen; de begrooting van de politie wordt op 200,000 pd. st. ver minderd, ondanks eene vermeerde- omringende voorwerpen bet ant woord verlangde. Plotseling viel zijn oog op den reusaebtigen kastanjeboom. Hij ontstelde. De boom bad deze vraag beslist. Een licht ging voor hem op, en hij dacht, dit graf moet ik hebben. Men begrijpt licht, welk plan de koddebeier nu beraamde. Hij kwam op de gedachte, om La Ramée in den stam van den kastanjeboom te begraven. Het denkbeeld was zeker voor treffelijk, doch de uitvoering stuitte op onoverkomelijke bezwaren. Hoe zou hij, immers zonder lad der en zonder hulp, een lijk kunnen ophijschen meer dan twintig voet van den grond. De zaak geleek bij den eersten aanblik onuitvoerbaar te zijn; de koddebeier liet zich door deze schijn bare belemmeringen niet van zijn stuk brengen, bij ging den stam ring van 1200 man in bet effectief die voorbereid wordt. Het proces van de scbuldkas te gen de Egyptische regeering is uit gesteld tot 17 November. De Mobachir ontvangt uit Cairo bericht, dat de Engelscben den spoor weg CairoDongolaKartboem, de zoogenaamde Soedanlijn, reeds door den Khedive Ismaël begonnen, tot Wady-Halfa willen voltooien. Zij loopt reeds tot op 50 5, 60 kilom. van die stad en is alleen uit geldgebrek gestaakt. De lijn kostte de laatste jaren 12 miljoen francs 'sjaars, nog een 25 miljoen zullen noodig zijn om baar tot Wady-Halfa te verlen gen, waar Engeland dan zijn uiter ste garnizoensplaats vestigen zal. Het bevestigt zich, dat Engeland in beginsel de uitnoodiging tot de Congo-conferentie beeft aangeno men, Engeland wensebt echter na dere inlichtingen omtrent verschei dene punten. De berichten omtrent bet bijeen komen eener vóór-conferentie voor de eigenlijke conferentie, zijn on juist. De Vereenigde Staten hebben inmiddels ook de uitnoodiging tot de conferentie aangenomen. Turkije zal op de conferentie niet vertegen woordigd zijn. In den Spaanscben ministerraad is sprake geweest van Spanje's hou ding op de Congo-conferentie. De koning en verscheidene ministers hadden Spanje's aanspraken in de golf van Guinea en op Marokko willen doen erkennende beer Ca- novas del Castillo meende dat. den tegenwoordigen toestand van Span je's financiën, leger en vloot, in aanmerking genomen, bet land zich in zijne buitenlandsche positie zeer ingetogen moest betoonen. De Daily News verneemt, dat de Engelsche regeering totnogtoe geen besluit genomen heeft omtrent bet zenden van een commissaris naar Zuid-Afrika om in Bechuanaland de rust te herstellen. Het gerucht loopt, dat eene overeenkomst tus- scben de regeering en de Boeren waarschijnlijk is, waardoor de in standhouding der bij de conventie bepaalde grenslijn zou verzekerd worden. De generaal-agent der Kaapscbe regeering beeft bet volgende tele gram ontvangen van den president van bet kabinet: «Kaapstad 18 Oct. Het ministerie beeft bij de regeering een voor stel ingediend, om de Bechuana- kwestie te regelen, op den grond slag der handhaving van bet En- gelscb gezag bij minnelijke schik king, dus zonder een beroep te doen op de wapenen. De Times verneemt uit Birma, dat bet uitmoorden der gevangenis te Mandalay op last der Birmaan- scbe ministers geschied is, met bet doel zich van een aantal hunner eigene aanhangers, die zij aan prins Mengoon hadden gezonden, en die daarna gearresteerd waren, te ont slaan. Verscheidene Engelsche on derdanen zijn verdwenennaar men meent, zijn zij in den moord of bij bet verbranden der gevangenis om gekomen. De toestand in Birmab wordt er niet beter op. Men verzekert dat 20,000 Birmanen op Engelsch grond gebied geweken zijn. Koning Thee- ban is zoo verschrikt, dat bij alles in gereedheid beeft doen brengen om bij bet minste alarm te kannen vluchten. Een telegram uit China van ge- van den boom onderzoeken, teneinde zich te vergewissen of er eenige kans bestond de kruin te bereiken. Een kat of eekhoorn of een boerenknaap, die den eekhoorn in lenigheid, en de kat in vlugheid evenaarde, zou den alleen langs dien bijna gladden stam kunnen opklauteren, des te eerder moest een man, die nog zwaar beladen was, er niet aan denken, om deze dwaze poging te onderne men, maar op een vijftien voet af- stands stond een dunne en slanke beuk, die door zijn stevige takken met den eikeboom saamgegroeid een bladergewelf vormde. Langs dien weg zal ik hem be reiken, dacht Caillouët; hij ging onmiddellijk aan bet werk, lichtte eerst bet lijk van den ongelukki- gen La Ramée op, gebruikte de ban- delieren van zijn jachtmes als koor- den, hechtte bet lijk van den pikeur aan zijn schouders en bond hem met deze riemen stevig aan zijn eigen lichaam vast. Vervolgens omstren gelde bij met beide armen den boom, zonder door dezen last te buigen, die hem met afgrijzen moest vervullen j en zijn krachten verlammen, en be- igon den boom te beklimmen; bij I vorderde langzaam, daar bij in zijne bewegingen belemmerd werd, maar Ikwam toch vooruit. Na talrijke pogingen, die een bo- venmenscbelijke volharding ver- eisebten, bereikte Caillouët een plaats waar de takken zeer dicht in elkaar gegroeid warendaar werd zijn taak nog onuitvoerbaarder, nu moest I bij niet meer booger klimmen, bij moest een horizontalen tak als over- gangsbrug bezigen, om van den beuk I op den kastanjeboom te komen. Hij koos den tak uit, die hem het sterkste voorkwam en legde zich I plat op den buik neer. Toen kroop bij zooals de scheeps jongens doen, die, niettegenstaande i de hooge zee en het beijen van het

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1