9 POPULAIR Ml BERICHT. 2e Jaargang. Zaterdag 25 October IN84. No. 400. FEUILLETON. Es Wraak van lei Mieteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgensmen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangére 6. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 uur. Kinderen l»eneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang üreefzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zen- en Feestdagen van 113 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2S unr. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den heer Randoe, Lange "Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, TJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Teng'evoige van bet met de rech terzijde van Kamer en Senaat ge houden overleg zullen in het Bel gische Kabinet de volgende wijzi- giogen plaats hebbende heeren Jacobs en Woeste zullen zich terug trekken, waarschijnlijk óók de heer Malou. De heer Beernaert zou dan het hoofd zijn van het nieuwe Ka binet. De burgemeesters, die bet «Com promis der Gemeenten» hebben ge- Naar liet Eranscli VAN XA.VIER DE MONTÈPIN. Wij kennen bereids het verhaal dat bij den graaf deed, alleen droeg hij zorg een belaagrijke omstandig heid, de gewichtigste, te verzwijgen. Hij verzekerde dat hij onmogelijk bet gelaat vau den nachtelijken be zoeker kon onderscheiden. Toen de koddebeier geëindigd had. was de Vezay in diep gepeins ver zonken. Gij hadt gelijk, zeide hij vervolgens, gij hadt gelijk Cail- louët! Dit alles is zonderling, ern stig, wij moeten licht zoeken in de teekend, vereenigden zich gisteren in de vertrekken van den burge meester van Brussel. Zij besloten, dat ieder hunner aan zijn gemeen teraad het voorstel zou overbrengen, om den wensch tot intrekking der schoolwet uit te spreken, daar de laatste verkiezingen voor den ge meenteraad hadden aangetoond, dat het land deze wet afkeurde. Nadat de koning had aangedron gen op het aftreden der ministers Woeste en Jacobs, heeft ook de miniiter-president hij den koning zijn ontslag gevraagd, als protest tegen de verwijdering zijner ambt- genooten. Malou zeide tot den ko ning: «Sire, sedert veertig jaren strijd ik ter verdediging van het vaderland en het koningschap tegen de ondernemingen van het libera lisme en het radicalisme. Thans trek ik mij terugik heb er genoeg van.» De berichten omtreDt eene kamer ontbinding schijnen onjuist te zijn. De heer Malou en Beernaert zouden gister avond nogmaals door den ko ning worden ontvangen. Gister namiddag waren de onder wijzers bijeen, onder voorzitterschap van Janson, ten einde een bond te vormen om hunne ambtgenooten te ondersteunen, die door de schoolwet getroffen zijn. Het denkbeeld werd aangenomen. Met de benoeming van een definitief bestuur zal men wach ten, totdat de ministerieele crisis is afgeloopen, om te zien, of de schoolwet zal worden gehandhaafd. De wijziging in bet ministerie heeft plaats op uitdrukkelijk ver langen van den koning. De Duitsche keizer heeft gister namiddag een langdurige conferentie met Von Bismarck gehad. De tijding wordt bevestigd, dat de duisternis, onderzoeken en weten, waaraan wij ons te houden hebben. Caillouët antwoordde met een toe stemmend gebaar. De Yezay voer voort: Vannacht zullen wij een oog in het zeil houden, en niet alleen dezen nacht, maar ook later, totdat die man terugkomt. Gij moet u bij bet jachtpaviljoen diep in het park plaatsen, zoodra er iets gaande is, moet gij mij waarschuwen, dan zult gij mij op mijn post vinden. Ja, mijnbeer de graaf. Zeg vooral niemand hier iets van. O, ik kan wel een geheim be waren, en mijnheer de graaf kan gerust zijn Caillouët bedroog zich niet, toen hij zeide dat hij goed gemikt eu zijn schot doel had getroffen, inderdaad was dit eerste schrikwekkend ver moeden den graaf ingegeven, deze eerste wonde aan zijn hart toege- hertog van Cumberland een manifest heeft uitgevaardigd, waarin hij ver klaart, dat hij de regeering van het hem ten deel gevallen hertogdom Brunswïjk op zich neemt, en zich voorbehoudt de noodige maatregelen voor de inhuldiging te nemen. De Weser Zeitung maakt dit ma nifest openbaar, door den hertog van Cumberland, onder den naam Ernst August, op 18 Oetober te Gmiinden uitgevaardigd. De hertog wil door dit, thans openbaar gemaakte stuk, reeds de regeering van Brunswijk aanvaarden na het land in bezit genomen te hebben. Hij verklaart te zullen regeeren in overeenstem ming met de constitutie van bet Rijk en de Brunswijksche grondwet. Het manifest is aan alle Duitsche vorsten en vrije steden toegezonden. Jules Ferry ontvangt telkens de- putatien van landbouwers uit ver schillende deelen van Frankrijk. Aan die uit Pas-de-Calais, die be schermende rechten vroegen op den invoer van Duitsche alcoholen Spaansche en Italiaansche wijnen en buitenlandsch koren, antwoordde hij, dat de regeering nu reeds de suiker beschermd had en het vee zou beschermen, en eens wilde af wachten wat daarvan de resultaten zouden zijn. Te Yport heeft geen enkel nieuw sterfgeval plaat» gehad. Te Oran overleden zes personen aan cholera. In Italië bedroeg het aantal sterfge vallen 35, waaronder 18 te Napels. Lord Northbrook heeft gisteren, zooals uit Caïro wordt gemeld, bij gelegenheid van zijn afscheidsbe zoek, bij den Khedive een lunch ge bruikt. Hij deelde den Khedive mede, dat bij aan de Engelsche regeeriDg bracht, pijnlijk en snerpend, zooals de verfoeilijkste wraak het alleen kon uitdenken. Drie nachten werden in angst( vrees en folteringen doorgebracht, zonder het minste gevolg van goe den uitslag voor de Yezay. Eindelijk brak de vierde nacht aan. Het was die van den 20en Sep tember. Het sloeg twee uur, de stormwind loeide in den donkeren hemel, die door gloeiende bliksemstralen door kliefd werd. Caillouët kwam den graaf opzoe ken; wij hebben vroeger de geschie denis van dezen keilloozen nacht be schreven en onze lezers kunnen nog geen tijd gehad hebben om de ake lige bijzonderheden te zijn vergeten. Wij hebben misschien op het ge bied van het verledene al te lang vertoefd. Laten wij zooveel mogelijk deze onwillekeurige fout herstellen, door eenige voorstellen wilde doen, die ongetwijfeld aan Egypte hoogst welkom zouden zijn. Hij beval ver der onmiddellijke betaling der we gens de brand Te Alexandrië ver schuldigde schadeloosstellingen aan. Verder hoopt hij zijn rapport tij dig genoeg opgesteld te hebben om hedenavond naar Engeland scheep te gaan. Hij zal aan boord van het adviesjacht Iris naar Marseille gaan, en daarna naar Parijs vertrekken, ten einde een samenkomst met den heer Ferry te hebben. Indien het Egyptische leger, zoo als door Lord Northbrook is voor gesteld, tot op 3000 man wordt ver minderd, zullen alle daarbij dienende Engelsche officieren, op tien na, hun ontslag nemen. Het Wiener IremdenUatt bevat eene belangrijke mededeeling om-, trent de Congo-conferentie. Italië heeft, aan de stem der pers gehoor gevend, den wensch te kennen ge- geren, ook bij de eerste serie uit- noodigingen, dus bij het eerste ge deelte der conferentie, ontvangen te worden. Bismarck beeft daaraan terstond toegegeven, maar noodigt nu ook Oostenrijk-Hongarije en Rus land onder de eerste serie. Kolonel Warren, die aangesteld is om de zaken in Beclmanaland te regelen, is gisteren naar het mi nisterie van koloniën gegaan om zijne instructiën te ontvangen. Hij zal zoo spoedig mogelijk vertrekken. In de couloirs der Fransche Kamer wordt verzekerd, dat volgens parti culiere berichten uit Madagascar, gedagteekend 1 October, verscheiden vorsten op dit eiland gezind zijn, om de Franscheu te ondersteunen. Een Fransche post, bestaande uit in een kort bestek gelijken tred met de gebeurtenissen te houden. Acht en veertig uur waren er sinds het onderhoud tusschen de Vezay en den koddebeier verloopen. Gedurende dit gesprek had de graaf vau Caillouët weten gedaan te krij gen, dat bij nog dienzelfden dag het oord zou verlaten, om zich met zijne vrouw naar Nantes te bege ven, teneinde op een of ander vaar tuig, dat naar Amerika ging, zich in te schepen. Caillouët had van den graat twee duizend franks in goudgeld ontvan gen en een wissel van twintigdui zend francs, betaalbaar aan toonder, bij een der voornaamste bankiers te Nantes, een paar dagen later ver nam de Yezay tot zijn verbazing, dat de koddebeier inderdaad de streek had verlaten, maar dat hij vertrok ken was zonder zijne vrouw mede te nemen; dit was zooveel te vreem der, wijl °uzanna op het punt stond een officier en twaalf manschappen, heeft een aanval van 300 Hovas af geslagen in de nabijheid der Pas- sandova-baai. De vrijwilligers van het eiland Réunion zijn georgani seerd. De begrotingscommissie, onbe kend met de bijzonderheden van bet voorstel der regeering om de begroo ting met 3,500,000 francs te ver minderen, beeft bare zitting ver daagd tot zij de ministers zal heb ben gehoord. De Fransche ministerraad is bet eens geworden, dat er belangrijke versterkingen naar Tonkin zullen gezonden worden, vooral nu de com missie uit de Kamer eer tot grooter dan tot kleiner credieten adviseert. Ferry en generaal Campenon zijn bet niet geheel eens over den aard der te zenden troepen. De generaal zou een legerkorps mobiel willen maken, Ferry wensebt hoogstens eene divisie naar Tonkin te zenden, samengesteld uit eene brigade Afri- kaanscbe troepen en eene brigade vrijwilligers van bet landleger. Hij vreest den slechten indruk, dien bet wegzenden van een geheel Fransch legerkorps op de bevolking maken zal. De berichten uit Tonkin melden, dat generaal Brière de l'Isle weer te Hai-Phong is; men maakt eruit op, dat hij op dit punt een aanval van Chineesche troepen en Zwarte Vlaggen verwacht. De Franschen denken er over, de haven Pak-Hoi te blokkeeren, ten einde de Chinee sche troepen van den aanvoer van ammunitie en levensmiddelen af te snijdenbet bergachtig deel van Boven-Tonkin toch kan geen leger voeden. Er is ook Europeescbe han del op Pak-Hoi, zoodat nieuwe moei lijkbeden zullen ontstaan. hem een kind te schenken, derhalve had Caillouët het niet eens de moeite waardig geacht om tot Suzanna in de hut terug te keeren, ten einde haar een tot weerzien of een vaar wel toe te roepen. Aan een bediende van het kasteel, die hem op een afstand van tien mijlen ontmoette op den weg naar Bretagne, had hij kortaf gezegd: Ik ga heen, en men zal mij nimmer in dit oord terugzien. Hoe! nooit? Nooit! En je vrouw dan? Daarop had hij niet geantwoord, en zijn weg vervolgd. Wat kon de oorzaak van dit min achtend verlaten zijner vrouw zijn? van dit geringschattend stilzwijgen? Er bestond wel een enkele reden, jen die kende de Vezay beter dan iemand ter wereld. Het was het geheim van een ze keren nacht, van een nacht, geken-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1