BINNENLAND. De Tonkin-commissie zal heden de heeren Ferry, Campenon en Pey- ron hooren. De heer Campenon zal machtiging aanvragen om terstond een zeker aantal bataljons, op de voorwaarden voorkomende in het ontwerp-koloniaal leger,te formeeren. Het agentschap Havas zegt. dat het mogelijk is, (lat eene of andere mogendheid het initiatief neme tot eene bemiddeling, hoewel nog niets dienaangaande bepaald is. Ferry heeft zijn toestemming ge geven dat het volledig proces-ver baal der voormalige Tonkin-com missie, onder het zegel der geheim houding, worde medegedeeld. Admiraal Courbet heeft thans al de havens op Formosa voor geblok keerd verklaard. Aan den Times wordt gemeld, dat eene Fransche korvet te Tai-Wan schoten op de forten heeft gelost en alle schepen, die de kust naderen, aan een onder zoek onderwerpt. De generaal-majoor Scratchley is tot goeverneur van Nieuw-Guinea benoemd. Het schip Silvertown is Woensdag naar Teneriffe vertrokken, om den kabel van Teneriffe naar Dakar en Bathurst aan de westkust van Afrika te plaatsen. Haarlem, 24 October 1884. In de Woensdag jl. gehouden vergadering van de kiesvereeniging aEendraclit» alhier, werd met 11 tegen 7 stemmen besloten, naast den heer de Meijier geen tweeden kan didaat voor de Tweede Kamer te stellen. Door den heer A. van der Maaren Jansen alhier, is aan B. en W. vergunning gevraagd voor het oprichten van eene rookerij in het perceel Kruisstraat 35. Mocht men tegen deze oprichting bezwaren heb ben, zoo kunnen deze tegenover het j gemeentebestuur tenRaadhuize wor- j den ingediend en wel op 16 Nov.! e. k. 's namiddags 2 uur. Gisteren werd door B. en W. de levering gegund van fourages voor de paarden der gemeentereini ging, tijdvak 1 Nov. 1884 uit. Oct. 1885, waarop gisteren voor 8 dagen wa3 ingeschreven, aan de laagste inschrijvers, te weten: van Veen en Co. haver voor f8,70 per 100 KG. en boonen voor f 6,85 per Hectoliterwed. N. Roosekrans, hooi voor f39 en stroo voor f21, per 1000 KG. Bij Kon. besluit van 31 Oct. is o. a. als lid der hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederl. belangen op de internationale ten toonstelling te Antwerpen benoemd, de heer J. J. Beijnes, fabrikant van spoor- en tramwegmaterieel en rij tuigen alhier. Naar men verneemt is bij de verkooping der onroerende goederen nagelaten door jhr. G. van Berestein te Vucht het wapenbord, afkomstig van onzen zeeheld Maarten Har- pertszoon Tromp, aangekocht voor Z. M. den Koning. Een prachtig servies van Japansch porselein heeft f3000 opgebracht. Een der Deensehe leden van de Scandinavische zeewet-commis- siën, dr. H. Matzen, is volgens de Deensehe bladen naar Nederland vertrokken, om aldaar het zeerecht merkt door geweldpleging, misdaad en eerloosheid. De graaf sloofde zich te vergeefs af om dit raadsel op te lossen, toen zijn kamerdienaar hem kwam zeg-1 genMijnheer de graaf, in de keuken staat een boerenknaap, die u volstrekt wil spreken! Wie is hij? Een jongen van omstreeks 12 jaar, een vagebond, een deugniet, men noemt hem in de wandeling Nicaise. Wat wil hij van mij? Ik vroeg hem dit, en hij ant woordde mij, ;dat hij alleen aan den heer graaf mocht zeggen, wat hij te vertellen had. Na eene korte aarzeling antwoord de de Vezay Breng dien jongen hier, maar steek eerst deze kaarsen op. Het was reeds donker geworden, de kamerdienaar voldeed hieraan, vervolgens verliet hij het vertrek, en te bestudeeren. Prof. Matzen zal aich voornamelijk te Amsterd. ophouden. Uit Aden schrijft mr. Broos- hooft aan de Soer. Ct. «Ik lees daar ergens, dat de heer Van Rees wegens kosten van uit rusting naar Indie f 60,000 en voor reis- en verblijfkosten f 20,000 heeft genoten. «Niet ondienstig is het, naar aan leiding daarvan op te merken, dat een goeverneur-generaal door de mailstoomers van de Maatschappij «Nederland» tegen geheel gewoon tarief voor passagiers le kl. wordt overgevoerd. Zulk een hooge heer, die aldus f 1000 in kas brengt, kost de Maatschappij, niet zelden f 10,000 aan het betimmeren van hutten ameublement, extra hofmeester en bediening enz. Het is dus een dure eer, Indie zijn onderkoning te mo gen brengen. Dat deze kosten niet vergoed worden, terwijl de Staat er f 20,000 voor beschikbaar stelt, acht ik een misbruik, zooals er, wat be zoldiging van hooge ambtenaren betreft, zooveel voorkomen." - De eerlang te verwachten nieuwe uitgave der Plarmaeopaea Neerlandica zal, indien daarvoor al thans een geschikt uitgever kan ge vonden worden, ook in het-Vola- \piik worden uitgegeven. De heeren M. Romeyn, militair apotheker te Utrecht,'en J. Schoondermark Jr. te Leiden, zouden dan de bewerking daarvan op zich nemen. LCt.) Het gewijzigde ontwerp voor den aanleg van eene zeehaven te Scheveningen is door den ontwerper, den heer Siccama, aan den Minister van waterstaat aangeboden. Woensdagmorgen ongeveer te 4 uur zijn door de politie op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, twee personen aangehouden, die een kost baren last vervoerden, zonder over de herkomst voldoende inlichtingen te kunnen geven. Zij hadden in eene mand, die op eene kar was geladen, niet minder dan 100 flesschen wijn, die zij, naar hun voorgeven, voor een onbekende naar de Lemster Stoomboot moesten brengen. De ver voerders, van welke een reeds in handen der politie was geweest, kwamen, evenmin als de wijn, dezen nacht verder dan het politiebureau. Gister morgen sprong een man van eene in het Oosterdok te Am sterdam liggende schuit te water. Twee schuitenvoerdersknechts trach ten hem met een touw te redden, doch toen dit niet ging, sprongen beiden gekleed te water en brachten hem op het droge, waarna hij door de politie naar het bureau op de Kalkmarkt werd vervoerd. Gisteren is een werkman van een steiger van het in aanbouw zijnde centraalstation te Amsterdam geval len en zwaar verwond naar het politie-bureau in de Oudebrugsteeg vervoerd. Dit is het 26ste geval dat sedert het bouwen van het station heeft plaats gehad, waarvan 19 met doo- delijken afloop. Uit Enkhuizen wordt gemeld, dat bij het uitdiepen der Buiten- of Rommelhaven aldaar, door den aan nemer F. C. Mantel opgevischt zijn, 14 door ijzeren ankers aan elkander gebonden palen (dukdalven) van 10 M. lang en 40 cM. dik; benevens kwam even later met Nicaise terug; deze draaide met verlegen houding, een spiksplinternieuwe katoenen muts in zijn handen heen en weer. Nicaise had voor dezen schitte-i rende aankoop, die met roode, blauwe1 en witte strepen prijkte, een ge deelte van zijn driehonderd sous be steed. Voegen wij er onmiddellijk bij dat hij ten hoogste verbaasd was, toen hij bespeurde, dat hij voor het overige van zijn geld zich met geen mogelijkheid een mooi geweer kon aanschaffen, in welke meening hij vroeger verkeerde. Wat wilt ge, mijn kind? vroeg de graaf, nadat de knecht zich verwijderd had. Edele heer, antwoordde Ni caise, ik kom u halen. Mij halen hernam de Vezay. Ja edele heer. Waar wilt ge mij heenvoeren? Bij Suzanna, de arme Suzanna, een achterschip, vermoedelijk uit de 16e eeuw. Voor de maskerade, in het volgend jaar te Leiden te houden, hebben zich ter deelneming tot heden slechts 50 studenten aangemeld. Aangezien op minstens 160 hunner gerekend is, herinnert de regelingscommissie er aan dat met 1 Nov. a. s. de iD- teekenlijst gesloten wordt. (Zouden de heeren studenten gaan inzien, dat onophoudelijk maskerade houden vervelend wordt De Delftsche Ct. vestigt de aan dacht op eene sluwe bedriegster, die met behulp van verschillende, waar schijnlijk door haar zelf geschreven brieven, en verhalen omtrent een nu eens doodzieken, dan weder reeds gestorven vader te Amsterdam, reeds menigeen te Delft tot dupe heeft gemaakt. Zich voor eene behoeftige weduwe uitgevende, meldde zij zich bij een der^ predikanten aan met verzoek om Zondag jl.. wanneer haar kind zou worden gedoopt, haar be narde omstandigheden in het gebed te gedenken, aan welk verzoek na tuurlijk werd voldaan, terwijl later bleek dat het geheele verhaal een verzinsel was, en de doopplechtigheid moest dienen tot bevestiging van eene andere leugen bij een der an dere predikanten gedaan, die dan ook uit medelijden een rijksdaalder aan de bedriegster schonk. Eenige dagen te voren had zij zich bij een derden predikant aangemeld met het ver zoek om hare kinderen op de cate chisatie te nemen. Zij nam de ge legenheid waar om dominé te vragen of hij eens inzage van een brief wilde nemen; zij zelf kon niet lezen. Die brief bevatte het aandoenlijk verhaal van haar vader, die op het sterfbed lag, maar blijkbaar niet van hier kon gaan voor hij zijn Antje (dat was onze bedroefde weduwe) nog eenmaal had gezien. Door mede lijden getroffen, wachtte dominé niet op een verzoek om hulp, maar gaf haar eenig geld en eene aanbeveling aan eenige milddadige dames, die zich mede niet aan haar onbetuigd lieten. Op deze wijze heeft zij alle predikanten daar ter stede met hare verhalen om den tuin geleid en geld afgezet, telkens met verandering van naam en eene kleine wijziging in de bijkomende omstandigheden van haar gefingeerden toestand. Doch zij be woog zich niet alleen op kerkelijk gebied. Ook bij het gemeentebestuur klaagde zij haar nood en bracht het zoo .ver, dat haar een politie-agent werd medegegeven om een spoor kaartje voor haar naar Amsterdam te nemen. Tot hoever zij deze reis heeft volbracht is niet bekend, maar wel dat zij reeds den volgenden dag weder te Delft is gezien. De vrouw noemde zich nu eens wed. Voermans, dan weder weduwe Dijkstra. Te Nieuwersluis is een haas ge schoten, die bijna 5 kilo woog. Pieter, de gewezen directeur van het post- en telegraaf-kantoor te IJzendijke en als zoodanig wegens I oplichterij gesignaleerd, is in li&n- den der politie te Athene, die daar van aan de Nederlandsche autori teiten heeft kennis gegeven. Op 22 Aug. jl. werd te Utrecht een 13-jarig kind, als kindermeisje, met een wagentje met een jong kind de straat opgezonden. Op het Lu- zij is ernstig ziek en verzoekt u.... -if Suzanna ernstig ziekriep dij? graaf uit, Suzanna de vrouw fhn Caillouët? J Ja, edele heer! ik ging zoo even naar haar toe, om te hooren, of het waar was, dat Caillouët de streek verlaten had, zooals ze overal: vertellen, de arme Suzanna ligt te bed, met de doodskleur op het ge laat zeide ze tot mijNicaise ga bij mijnheer den graaf, en tracht hem alleen te spreken te krijgen. Zeg hem dan dat ik bedlegerig ben, spoedig* zal sterven en hem voor mijn dood wenschte te spreken, fluks ben ik u komen opzoeken, edele heer, moet ik Suzanna nu mede- deelen, dat u bij haar zult komen? Ja, mijn jongen, antwoordde de Vezay ten hoogste ontroerd, ga maar vooruit, ik kom dadelijk. Zooals Nicaise had gezegd, was Suzanna ernstig ziek. Ziehier wat er voorgevallen was. kasbolwerk ging het meisje spelen en liet haar wagentje alleen, dat nu door een ander kind in het water werd geduwd, waardoor het wicht in het wagentje verdronk. Maandag stond het 13-jarig meisje voor de rechtbank te Utrecht.De eisch was 45 dagen celstraf wegens manslag door onvoorzichtigheid. Op den huize Eideweerd te Ro- derwolde, waar men jl. Maandag bezig was met het graven van een put, is op een meter beneden den beganen grond eene zware zilveren munt gevonden met het volgend op schrift, even duidelijk of het pas gegraveerd was; «Als Bommen Be- rent deed voor Groningen de Mis, Men deze munte sloegh tot een Gedachtenis. Belegert den 9 Julij, Verlaten den 17 Augustus 1672. Aan de keerzijde bevindt zich een wapen met het jaartal 1672, om ringd door eene rij letters. Het stuk is in bezit van den bewoner van Eideweerd, den heer Jan Tjemmes. Eergisteren is Jannetje Schot, geb. Van den Peppel, te Barneveld, haar 104de jaar ingetreden. Het werk voor het maken van een scheepvaartkanaal vanAlmeloo naar de Pruisische grens in de rich ting vak Nordhorn, hetwelk op Vrij dag 17 October jl. is aanbesteed, is naar men verneemt, gegund aan den laagsten inschrijver P. van de Kool wijk te Heerde voor f 764,600. Men rekent dat dit aanzienlijke werk, waarvoor de provincie van rijkswege gesubsidieerd is, en waar voor de onteigening, die gedeeltelijk gerechtelijk is geschied, eerst in deze maand is afgeloopen, in den loop van 1888 voltooid zal kunnen wezen. Naar men verneemt zal spoedig 'worden begonnen met den aanvoer van het materiaal, benoodigd tot j den aanleg van hulpspoorbanen waarmede het vervoer der grond- specie zal plaats hebben. Het kantoor van inklaring voor buitenlandsche postpakketten te Ven- loo zal opgeheven en naar Maastricht overgebracht worden. De bank van leening te Venloo, i die drie jaar geleden een pachtsom van f 500 jaarlijks opbracht, is nu door den gemeenteraad aan denzelf den houder afgestaan voor de jaar lij ksche pachtsom vanéén gulden. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Meppel is besloten te ondersteunen de aan den Minister van waterstaat enz. gezonden adres sen der Kamers te Haarlem en te Assen, houdende het verzoek dat: a. wijziging, in den daarbij aan gegeven zin, worde gebracht in het reglement van de Kamer van koop handel; b. aan de enkele op de Drentsche hoofdvaart nog te vernieuwen kunst werken dezelfde doorvaartswijdte van 6 meter worde gegeven, als de met opoffering van groote sommen ge maakte kunstwerken reeds bezitten. Door de heeren Dooijes en Schol- tens zal met 1 Nov. a.s. te Gronin gen eene docoratie -schilderschool geopend worden, waar onderwijs j zal gegeven worden in dit vak, volgens Fransche en Duitsche me thode. Eenige uren geledenhad een dorpeling, zonder kwaad oogmerk, doch op onhandige wijze, haar on verholen te kennen gegeven, dat haar man voor goed was wegge gaan. Om de schrikkelijke tijding- geloof te doen vinden, had hij het antwoord herhaald door Caillouët den vorigen dag op den weg naar Nantes aan den bediende gegeven. Suzanna was verpletterd. Wel is waar, gevoelde de jeug dige vrouw geen liefde voor haar echtgenoot, maar sedert het huwe lijk had haar man haar een hoewel niet innige, toch kalme toegenegen heid weten in te boezemen. Bovendien wist Suzanna, dat Cail louët haar hartstochtelijk beminde, wanneer haar man derhalve op zulk een wijs haar verliet, moesten haat en verachting voor de liefde hebben plaats gemaakt, hij moest aldus de volle waarheid zijn te weten geko men. Door den heer Wemekes te Joure eigenaar van een groote uitgestrekt heid poelen en plassen te Oudehaske, is een schoon plan op touw gezet, nl. om al dat water geleidelijk in land te veranderen. Den vorigen winter waren reeds 60 h 70 perso nen met de voorbereidende werk zaamheden bezig en thans na de droogmaking wordt het aangevan gen werk met kracht voortgezet. Ook dezen winter zullen vele ar beiders daar werk en brood kunnen vinden. GEMENGD NIEUWS. Onlangs, vertelt de Java Bode stierf in de beneden stad van Ba tavia een inlander met name Da- aman bapa Dai-nan, die nog bijge woond heeft het Engelsche tusschen- bestuur te Batavia en de Eng*elsche troepen naar Mr. Cornelis heeft zien opmacheeren. Ook heeft hij de ter aardebestelling bijgewoond van Sir Raffles echtgenoote, die, zooals men weet, in den tuin te Buitenzorg ligt begraven, 't Was grappig om den ouden man over de Engelschen te hooren uitvaren. Hij schold en schimpte, wanneer men er met hem over sprak, onophoudelijk op de zonen van Groot-Brittannië. Ook ver klaarde hij het nooit te hebben kun nen begrijpen, dat de Hollanders zich niet beter tegen de Engelschen hadden kunnen verdedigen. De man had altijd een kort eindje pijp in den mond, misschien wel om er zijn Hollandsche gezindheid door te be wijzen. Hij belette zijn zoon om bij een Engelsch handelshuis mandoer te worden. Indien we goed onder richt zijn, moet hij aan contanten hebben nagelaten ongeveer zeven duizend gulden, welk geld voor het grootste gedeelte bestaat uit oude pasmunt. Volgens de Stoomposl heeft men in het Théatre de la Monnaie, te Brussel, een thermometer geplaatst, bestemd om in een centraal bureau de temperatuur van de verschillende deelen van het gebouw aan te tee kenen. De toestel bestaat uit ver scheidene thermometers, in die loca- liteiten van het theater geplaatst, waarvan mende temperatuur wenscht te kennen, verder uit een ontvanger in het centraal bureau die de warm tegraden aardwijst en uit eene elee- trische batterij. De toestel werkt door middel van de uilzetting van een' spiraalveer, die eene electrische geleiding vormt, gevoed door acht Léclanohé-elementen. Het uitzetten en het inkrimpen van de veer, doet een naald bewegen langs een ge gradueerde schaalbij de verschil lende graden sluit de punt van de naald achtereenvolgens de overeen stemmende stroomgeleidingen die in verbinding staan met den centralen ontvanger. Twee in Warschau wonende Pruisen gingen, naar de Ruryer Warschawski mededeelt, eene wed denschap aan over het vraagstuk welken drank vorst Bismarck bij voorkeur gebruikt, wijn of bier. Men had om honderd roebels gewed en er zat, om inlichting te verkrijgen, niet anders op dan den Duitschen rijkskanselier de vraag voor te leg gen. De secretaris van den vorst zond het volgende antwoord«zijne Door luchtigheid heeft mij opgedragen om u te melden dat gij beiden ge lijk hebt, daar hij evenveel van goeden wijn als van goed bier houdt en dat hij, met uitzondering van die dagen dat hij ongesteld is, iederen dag van beide dranken gebruik maakt. Hieraan twijfelde SuzanDa geen oogenblik, zij zeide bij zichzelf dat Caillouët het noodlottige g*eheim kende, dat zij ten koste van haar leven voor hem had willen verbor gen houden, zij begreep dat zij voort aan alleen op de wereld stond, zij gevoelde een nijpende smart en viel stijf en bewusteloos op den harden grond neder, zij kon er niet aan denken, zich tot het dorp voort te slepen, om geneeskundige hulp in te roepen, ter nauwernood had zij de kracht om zich te ontkleeden en naar bed te gaan, daar wachtte zij af, wat er verder komen zou, zij dacht dat haar levensdraad was af gesneden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2