BINNENLAND. ken. Wij zouden dus dwaas doen, als wij de Engelschen aan den Be- neden-Niger banden wilden aanleg gen, die wij aan den Boven-Niger zelf niet zullen dulden.» Naar men verzekert, zal de En- gelsche regeering, behalve Sir Ed ward Malet en den heer Crowe, nog een anderen vertegenwoordiger ter Congo-eonferentie benoemen, wiens taak het zal zijn meer in het bijzon der te waken voor Engeland's ko loniale belangen in West-Afrika. De aftredende president der Ver- eenigde Staten Arthur zal in Jan. met de oudste dochter van den staats secretaris voor buitenlandsche zaken Frelinghuysen in het huwelijk tre den. Te Lima is eene internationale meeting gehouden, ten gevolge van Chili's weigering om recht te laten wedervaren aan de eischen der vreem delingen wegens de verliezen, ge durende den oorlog geleden. Dein-' terventie der groote mogendheden tegen Chili werd per telegraaf ge vraagd. Haarlem, 28 October 1884. Bij de heden gehouden verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn voor de gemeente Haarlem, ingeleverd 816 stembiljetten. Door den heer Hojel zijn dezer dagen de gratificatiën, door Z. M. den Koning toegekend aan de onder officieren, die bij de begrafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje dienst hebben gedaan, aan den Minister van oorlog overgedragen. Elk van die onderofficieren zal f 25 ont vangen. De heer Modderman, Minister van Staat, is thans wederom in zoo ver hersteld dat hij het huis mag verlaten. Aan het Departement van fi nanciën wordt thans druk gearbeid aau een ontwerp tot heffing eener tabaksbelasting. Door liet hoofdbestuur van «Volksonderwijs» is blijkens het Vad., aan den Minister van Justitie een adres gericht waarin het ver klaart met belangstelling te hebben vernomen, dat door den Minister een nadere regeling van den «kin derarbeid» wordt voorbereid. Het bestuur zou het echter ten zeerste betreuren, indien beperking van den veldarbeid van de voorgenomen rege ling werd buitengesloten en dringt er met den meesten ernst op aan dat de Minister dien veldarbeid ook zal regelen. De zoon van den grootvorst Michael van Rusland en zijne zuster de groothertogin van Mecklenburg zijn gisteren uit Amsterdam naar Baden-Baden vertrokken. Het «Nederlandsche Schaat- senrijdersbond» heeft Zaterdag 11. besloten, dat, zoo in den a.s. winter de gelegenheid zich daartoe voor doet, er eene internationale en eene nationale harddraverij op schaatsen zal plaats hebben, en wel te Hee renveen. Gisterenavond te 51/* is een arbei der der Nederlandsche Rhijnspoor- wegmaatschappij, die op het terrein Jeanne bereikte haar achttiende jaar, de notaris en haar voogd leg den een staat van zaken over, zij nam met kinderlijke vreugde bezit van haar fraai domein ThilChatel, dat gedeeltelijk uit een boerderij, deels uit huizinge bestond. Zij ademde met volle teugen de heldere en gezonde lucht van Tou- raine's velden in, waarvan zij zoo lang gescheiden was geweest. Zij gaf zich onbekommerd aan de meest argelooze waagstukken over, haar vurig verlangen, haar geliefkoosd denkbeeld, was immer om eene romanheldin te worden. Zij verzuimde niets, dat haar dit benijdenswaardige doel kon doen bereiken, zij ging op de jacht en reed dikwijls te paard. Men koii haar op veld en wegen met het geweer op schouder ont moeten, zij had een gitzwart, Bre- tagneesch 'paardje, dat ontvlambaar als buskruid was en zijn lange ma- van dien spoorweg te Amsterdam werkzaam was, onder een rangeer- trein geraakt, waardoor hem twee ribben en het rechterbeen op twee plaatsen werden gebroken. Hij is per draagbaar naar het ste delijk ziekenhuis aan den Coolsin- gel overgebracht; alwaar hij een paar uren later is overleden. P. Fayard en E. Caillez, de beide te Amsterdam gearresteerde Fran- schen, zijn als vreemdelingen zon der legitimatie-papieren over de grenzen gebracht. De justitie heeft dus blijkbaar geen termen gevonden hen wegens poging tot inbraak te vervolgen. Eergisteravond omstreeks zes uur werden te Amsterdam door een jongmensch twee revolverschoten op het hoofdbureau van politie in de Spinhuissteeg gelost; gelukkig werd niemand gekwetst en werden slechts eenige vensterruiten verbrijzeld. De dader werd in hechtenis ge nomen; hij bleek tot eene welge stelde familie te behooren en ge krenkt van geestvermogens te zijn. In zijn eigen belang werd de jonge man in verzekerde bewaring ge houden om aan zijne familiebetrek kingen te worden teruggeg-even. Gisteren ochtend is te Alkmaar uit het water aan den Kooltuin op gehaald het lijk van eene vrouw, die waarschijnlijk eergisteren avond door den hevigen wind daarin was geraakt. Te Pernis zijn Zondag door den hoogen vloed en sterken wind alle buitenpolders onder water gezet. Zoowel in het kerkgebouw van het Portugeesch-Israëlitisch kerk genootschap (waartoe de jubilaris behoort), als in dat van het Ned.- Israëlitisch kerkgenootschap, werd gistermorgen te 's Hage bij den och tenddienst de 100ste verjaardag van Sir Mozes Montefiore herdacht. Men maakt zich te Scheveningen zeer ongerust omtrent het lot van de bomschuit Argo van den reeder A. Hoogenraad, stuurman Matthijs Taal. In den storm in het begin dezer maand is de schuit nog nage zien ze had toen eene volle lading haring. Naar men meent, had zij reeds dagen geleden thuis kunnen zijn. Dat er van dit schip netten zijn opgevischt, maakt de ongerust heid nog grooter. Men meldt uit Maassluis De stoomboot, Zondag op Maas vlakte gestrand, is het Engelsche stoomschip Litïlebeckvan de Zwarte Zee met granen naar Rotterdam. Zondagnamiddag trachtten vier man der equipage met eigen boot aan wal te komen, doch die boot sloeg om, en slechts één man kwam behouden aan strand. Het stoomschip zit thans geheel onder water en heeft den schoorsteen reeds verloren, de overige beman ning bevindt zich nog op het wrak of in de masten. Daar het wrak van uit Brielle met de reddingsboot te bereiken konde zijn, indien eene sleepboot adsisteerde, vertrok de Zi&rikzee met de reddingsboot van daar binnendoor derwaarts. Door hooge zee was sleepen of zeilen uit den Nieuwen Waterweg onmogelijk. nen boven een paar schitterende, fonkelende oogen schudde. Black-Nick (de zwarte duivel), aldus was de naam van het paard, kon door niemand bestuurd worden, maar was zoo gedwee als een schaap tegenover Jeanne. Het beest luisterde naar hare woorden en volgde haar overal als een hondje. Zoo zocht de jonge dame op haar rijtoertjes en bij haar jachtvermaak overal den held van haren liefdes roman, zonder hem te vinden. En niettemin was Jeanne jong, schoon en rijk; twintig jongelingen hadden haar hof moeten vormen. Hoe nu hare eenzaamheid te ver klaren? dit willen wij ophelderen. De landedellieden herinnerden zich nog duidelijk, dat de jonge eigena res van Thil-Chatel de dochter was van den spoorloos verdwenen kod debeier Caillouët, maar bovendien hield het geheimzinnige en onbe- Nader verneemt men, dat door de reddingsboot van Brielle 6 man der equipage en de zeeloods zijn gered. De kapitein met vrouw en kind, de machinist en zijne vrouw, benevens de overige bemanning, zijn omge komen. Het lijkje van het kind en van nog een persoon zijn bij den Hoek van Holland aangespoeld. Omtrent de stranding van het stoomschip Litllebeck lezen wij in eene correspondentie aan het v. Ned. uit den Briel, o. a. 't volgende: Ik heb alle geredden gesproken. Zondagmorgen om 4 uur was de stoomboot voor den Waterweg, na den vorigen middag te 1 uur bij Dungeness te zijn geloodst. De zee- loods Adelquant was aan boord. Het was dik van regen; en geen vuren te zien. De loods heeft voortdurend doen looden, en die opgaven moeten foutief zijn geweest, want de laatste roep was nog 9 vaam, toen het schip na een paar minuten stootte en muurvast aan den grond zat. Zondagmorgen om 9 uur kwam het eerste bericht. De Brielsche red dingsboot vertrok onmiddellijk even als schipper Lau Spuy met zijn bla zer. Beide hebben toen het onmo gelijke beproefd. De reddingsboot is, toen zij overstag ging om de boot te bereiken, er voorbij gestormd en kon toen tegen vloed en storm niet meer opschipper Spuy was er nog dichter bij, doch toen ook deze door den wind ging brak het blok, waar aan de schoot bevestigd is, vierkant af en daar lag zij reddeloos. De schipbreukelingen, die reeds juichten van vreugde, zagen plotseling hun hoop vervliegen. Om 4 uur hebben 5 man beproefd in een jol het schip te verlaten. Men zegt, dat deze is omgeslagen, doch één man levend den Rozenburgschen wal heeft bereikt. Een uur later kwam een stortzee over, die de kombuis meenam. Daar in zaten de kapitein met vrouw en kind en nog 7 ongelukkigen die allen te gelijk in zee werden geslingerd en waarvan men niets meer heeft gezien. De zeven geredden zaten in het want en waren met het aanbreken van den dag nog van Zeeburg te zien. De commandant Dinaux van het korps torpedisten heeft toen met zijn stoomboot Den Briel de red dingsboot opnieuw buitengebracht, die het uiterste heeft beproefd en het geluk had de zeven overgeble venen te redden. De Maassluische reddingsboot is Zondagmorgen met een sleepboot buiten geweest. Volgens het oordeel der geredden had die de redding van de geheele ekwipage in de hand, als zij maar had durven doortasten. Zij was zoover dat zij vóór den wind de stoomboot kon oploopen en de menschen afhalen. Maar zij keerde terug, en kwam gisterenmorgen bin nendoor met een sleepboot. De Brielsche reddingsboot was echter voor. De gelegenheid was gisteren nog slechter dan eergisteren. Ik deel dit laatste mee, omdat de geredden het mij zeiden en het dan beter is, dat dit ook in 't publiek geschreven dan dat er in 't geniep over gemokt wordt. Natuurlijk kan ik niet beoordeelen, waarom de Maassluizers terug zijn gegaanzeer zeker hadden ook zij daarvoor hun redenen, want de lui zijn daar niet bang. Maar laten zij daarvoor die redenen ook publiek mededeelen, want de mannen van de Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij zijn grijpelijke vermogen hen nog meer terug dan haar burgelijke afkomst. Wat de zonen uit den rijken stand betreft, hun zouden de schoon heid en de 25000 franks rente wel aanlokkelijk hebben toegeschenen, maar de vrijmoedige manieren en avontuurlijke geest der jonge dame, schrikten hen af, zoodoende bleef Jeanne in eenzaamheid en verlaten heid achter. Het romantische meisje begon zich erg te vervelen en vroeg zich moe deloos af, of de liefde ook ergens anders was te vinden, dan in de boeken die zij had gelezen; helaas, het oogenblik zou weldra genaken, waarop de liefde, evenals in over oude tijden aan een godloochenaar overkwam, met een donderslag zou antwoorden, maar nu is het oogen- Jblik nog niet daar om te verhalen wien Jeanne moest beminnen. Mejuffrouw Caillouët werd niet op het kasteel de Vezay ontvangen; te kloek, dan dat er op hen verden king zou mogen blijven kleven. De heer Hofland heeft de schip breukelingen dadelijk van alles voor zien en laat hen heden naar Am sterdam vertrekken. Een s.chare menschen was voortdurend bij de geredden, maar het aandoenlijkst tooneel vond ik toch ten huize van den broeder van den geredden loods. Niemand wist dat hij aan boord was, en zietdaar fwordt hij in eens uit de klauwen van den dood hun in de armen gevoerd. Op de laatste reis van Rotterd.naar Vlaardingen is bij de haven aldaar de stoomboot Vlaardingen I zooda nig door een rukwind tegen het Westerhoofd geworpen, dat de boot is gezonken. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Salomon Haas, oud-strijder van Waterloo, is te Rotterdam op 94- jarigen leeftijd overleden. De overledene is 40 jaar ambte naar bij den postdienst geweest. Iu het Invaliden-huis «Bronbeek» bij Arnhem stal een invalide eene portemonnaie met g-eld van een zijner kameraden. Nadat hij uit het gesticht ontslagen was, werd er eene ver volging tegen hem ingesteld en is hij naar het huis van arrest over gebracht. De gemeenteraad van Arnhem heeft aan het nieuw opg'ericht mu ziekkorps der schutterij eene subsi die verleend van f5000. Als eene herinnering aan de afge schafte kermis te Baarn, heeft men Zondag avond aldaar eens duchtig huis gehouden. Een vijftigtal inge zetenen waren nog laat in den avond met de politie in aanraking. Er werd duchtig gevochten. Eenige belhamels zijn in hechtenis genomen, doch wisten zich weder vrij te vechten en te ontvluchten. Te Wommels leeft een echtpaar, dat zich verheugen mag in eene meer dan 67-jarige echtvereeniging. Man en vrouw zijn 90 en 89 jaar oud. Uit Bergen-op-Zoom wordt mede gedeeld Onder de vele verbeteringen ten behoeve der militairen aldaar aan gebracht, mag voorzeker de inrich ting genoemd worden, waar op groote schaal voor de cantines van het gar nizoen het bier wordt getapt. In een der kelders van de Oude Mar kiezenhof is eene inrichting gemaakt waar langs machinalen weg het bier wordt getapt, de flesschen worden gekurkt en schoon gemaakt. Hier door is het aan de directie der can tines mogelijk, bier te leveren voor 3 cents per halve flesch af. Zondag avond had er ten huize van den heer mr. J. H. van Mierlo, president bij de arr.-rechtbank te Breda, eene vrij hevige gasontplof fing plaats. Reeds sinds eenige da gen werd er eene sterke gaslucht waargenomen, zonder dat men ver moeden kon, dat er een lek in de leiding was ontstaan. Toen nu Zon dagavond de gaslucht sterker werd en de heer Yan Mierlo, bijgelicht door zijn zoon, een onderzoek ging instellen, had er eensklaps zulk eene ontploffing plaats, dat ieder met schrik en ontsteltenis werd vervuld. Aan de kamer werd veel schade de graaf meende terecht, dat hij te- genover Jeanne zijn plicht had ver vuld door haar het erfdeel barer moeder toe te kennen, maar hij kon het niet lijdelijk toezien dat Marga- retha's dochter en Jeanne vriendin nen werden. Buitendien zou de treffende ge lijkenis van Jeanne en de gravin al te smartelijke herinneringen bij hem opwekken. Nicaise, dien wij als zwervenden knaap het laatst gezien hebben, was sinds niet veel grooter, maar wel ouder geworden, het dolende bede- laarsberoep begon hem tegen te staan, en hij was vast besloten zijn aangeboren luiheid at te leggen. Men zei de algemeen, dat hij lang- [zamerhand geld overgaarde, zeven maal per jaar kwam hij als mars kramer het kasteel de Vezay be zoeken. In zijn mars bevond zich een uit- toegebrachthet plafond stortte naar beneden, doch het ergste was, dat de heereh Van Mierlo belangrijke brand wonden bekwamen, die den indruk van het ongeval niet zoo spoedig zullen uitwisschen. Men schrijft uit Vlissingen: De alhier gestationneerde reddings boot der Zuid-Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreu kelingen, bemand met vrijwillige roeiers (sloeproeiers der Nederland sche en Belgische loodswezens aldaar) onder commando van den Neder- landschen loodst loepschipper J. van Hoepen is naar het in den afgeloo- pen nacht op de Spijkerplaat ge strande Russische barkschip Angila (van Antwerpen naar Abo bestemd) vertrokken, cm te trachten de op varenden over te nemen. Het schip zit hoog op de plaat en heeft veel van de golven te lijden. De storm van gister nacht heeft te Giessendam het water dermate opgestuwd, dat bijna alle wei- en hooi polders in den Biesbosch zijn overstroomd, en de beesten zich met den vloed slechts op enkele hooger gelegen plaatsen en vluchtheuvels konden bergen. Aan de verwach tingen van den bouwman om het vee nog eenigen tijd in de grasrijke weiden te doen grazen, is mitsdien de bodem ingeslagen, daar het vee, eenmaal op stal gehaald, niet meer naar de polders kan worden gebracht. Alweder zijn van het, garnizoen te Venloo twee huzaren gedeserteerd. In de afgeloopen week zijn twee andere aangehouden. Blijkens het door het bestuur der Coöperatieve Zwolsche Winkelver- eeniging uitgebracht verslag van het boekjaar 1 October 1883—30 Sept. 1884, is in dat tijdperk aan de leden verkocht voor f29,705.80; daardoor is een saldowinst behaald van f2298.081/3, waarvan volgens de sta tuten in de reservekas 10 pCt., zijnde f 229.80, is gestort, zoodat aan de 239 leden een bedrag van f 2068.27 of 7 pCt. van het door hen gekochte bedrag wordt uitgekeerd. Van het ledental op 1 October 1883, bedra gende 223, bedankten er 3 voor hun lidmaatschap, aan welke f 69.09 is uitgekeerd. Het bezit der vereeniging was op 1 October jl. f3180.55 aan winkel goederen f373.33, aan winkel- en kantoor-in ventarisstukken,f 2 7 7 6625 aan belegde gelden in het winkel huis en f 1321.88 aan contanten. Te Lemmer steeg gisteren nacht onder een zwaar onweder het zee- gezochte sorteering van allerlei wa ren, die den kooplust der dorpelin gen kon gaande maken en bevre digen. Zoo had hij voor pronkzieke juf fertjes: wol en katoen kantwerk, mooie gestreepte halsdoeken, zilve ren. koperen en looden ringen, zeer aardige spiegeltjes en hoornen kam men. Voor grijsaards en oudgedienden: glimmende ijzeren snuifdoozen met een voorstelling van Napoleon op de Vendöme-kolomlilhographieën met allerlei bekende liedjes opge smukt. Voor jongelieden: zakdoeken van zeer schreeuwende kleur, dasspel den, prachtige mesjes,, en de liedjes van Béranger. Voor kinderen: fluitjes, zakmessen, tollen, prentjes, van drie om een stuiver. Voor het algemeen publiek: allerlei 1 soort van weerkundige almanakken, die, behalve opmerkingen over het getij, ook een nauwkeurige opgaaf bevatten van de markten, die, door geheel Frankrijk, tot in de kleinste dorpen gehouden werden. Uit het vorenstaande kan men opmaken, dat Nicaise met zijn mars vol ongeduld op Vezay verwacht en met geestdrift ontvangen werd. Voegen wij dadelijk hier bij, dat Nicaise uit dankbaarheid tegenover het dorp Vezay, dat hem vroeger had opgenomen en het bedelbrood had verschaft, zijn tarief aanmer kelijk voor de inwoners verlaagde, zoodat zijn waren binnen ieders be reik vielen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2