2e Jaargang, Vrijdag 31 October 1884. No. 405. FEUILLETON. De Wraak van dei Mieteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor Jiet Buitenland-, Compagnie Generale de Publioité Etrangere G. L. DJ.TJBE Sf Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3'Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per perëoon. Donateurs e leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van liet Haarlemsche Bisdom, Kruisweg.No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnne toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op liet Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 unr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten, kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 nnr. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. Met 1 November i. s. zal in Haarlem's Dagblad worden opgenomen eene lijst van advertentiën voor AANVRAGEN en AANBIE DINGEN van dienstboden. Deze kosten slechts 5 cents (per geheele advertentie van 1 tnt 5 regels). Degenen, die aldus 1 November a. s. wenschen hiervoor eene ad vertentie op te geven, vervoegen zich aan het bureau dezer courant, Kleine Houtstraat No. 9 Haarlem. De advertentie wordt aldaar kos teloos opgesteld. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische clericale pers is nog steeds woedend over het aftre den van de heeren Malou, Woeste en Jacobs, en uit die woede op eene zeer eigenaardige manier. De Bien Public van Gent, herinnert koning Leopold het lot van Lodewijk XVI van Frankrijk; de Patrio te geeft den koning den raad om afstand te doen van de regeering, indien de last hem te zwaar is, en de Escaut het orgaan van den heer Jacobs, zegt, dat de tegenwoordige conser vatieve monarchisten wellicht door de omstandigheden zullen worden genoodzaakt om met het koning schap te breken en conservatieve republikeinen te worden. De te Gent verschijnende Bien Public deelt mede, dat de heer Ma- Naar liet Franscli VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 83. Ook was Nicaise, wat wij reeds lang weten, in weerwil van zijn kleine gestalte niet bang uitgevallen. Hoe is het Friso? vroeg hij lachende, wat is er aan de hand en waarom laat je zoo de tanden zien? Als eenig antwoord begon de hond te kermen. Ben je soms bang? dat zou wat moois zijn, voer de mars kramer voort. Allo, Frisovlug apporte Niettegenstaande zijn inwendigen angst, zette de hond net ras op een lou door den koning is ontboden en met Z. M. een langdurig onderhoud heeft gehad. Tot nu toe zijn de resultaten der verkiezing voor den Diiitschen Rijksdag in 108 kiesdistricten bekend; in 36 districten moet herstemming plaats hebben, en in 15 dezer laat ste districten komen de sociaal-de mocraten in aanmerking. Gekozen zijn 7 conservatieven, 20 candidaten van het Centrum, 7 Duitsch-vrij- zinnigen, één Pool, 17 sociaal-demo craten, 18 nationaal-liberalen, 6 le den der Rijkspartij, één lid der Wel- fenpartij, 2 leden der volkspartij en 2 Elzassers. Omtrent de verkiezingen ontleent men aan de gisteravond ontvangen bladen nog de volgende bijzonder heden: Te Berlijn moet in het tweede district herstemming plaats hebben tnsscben prof. Virchow en den anti- semitiscben hofprediker Stöcker. In het vierde district werd het sociaal democratisch gemeenteraadslid Sin ger gekozen. In het zesde district moet weder herstemming plaats heb ben tusschen den sociaal-democraat Hasenclever en den Doitsch-vrijzin nige Klotz; de eerste verkreeg ruim 24000 stemmen, de tweed» bijna 14000. Te Hagen is de bekende Eugen Richter herkozen; te Danzig Ric- kert. Te Mainz komt de sociaal democraat v. Vollmar in herstem ming met een conservatief. Over het algemeen hebben de sociaal-democraten hij deze verkie zing groote voordeelen behaald, en mag men aanmerkelijke versterking van hunne partij in den Rijksdag verwachten. Baron Reille, de rapporteur der loopenmaar nauwelijks was hij den hoek om, of hij begon weder hevig en woedend te blaffen. Nicaise ging evenzeer de krom ming voorhij; op een twintig passen zag hij een man van hooge gestalte gezeten, of liever gezegd, geleund tegen de helling liggen. Doordien de takken hoven deze plek zeer dik gebladerd waren en het daglicht, dat reeds verflauwde, onderschep ten, kon hij niet duidelijk het voor komen van den man onderscheiden, hij zag alleen, dat deze dreigend met zijn stok zwaaide, waarschijnlijk om den hond schrik aan te jagen, hij miste trouwens geheel en al zijn doel, de bewegingen met den stok brachten het hare toe om de woe dende grimmigheid des honds aan te wakkeren. Hei daar, marskramerriep de onbekende op schrillen toon roep uw hond of ik zal hem afranselen. commissie uit de Fransche Kamer, aan wien het onderzoek van het regeeringsontwerp betreffende het koloniale leger is opgedragen, heeft gisteren een onderhoud gehad met den minister van oorlog, generaal Campenon, om aan dezen de be denkingen van de commissie tegen het ontwerp mede te deelen. Heden zal de beer Reille aan zijne mede leden van de commissie verslag doen van zijn onderhoud met den minister. De commissie voor de Tonkin- credieten heeft een aantal bescheiden aan den minister van marine, admi raal Peyron teruggezonden ten einde te vernemen, welke daaronder van vertrouwelijken aard waren, en welke niet. De regeering heeft ge antwoord, dat de stukken geheim moesten blijven en de beraadslagin gen der commissie eveneens, zoodat het rapport ook niet ter griffie mag worden gedeponeerd. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat de Russische politie een nieuwen nihilistischen aanslag heeft weten te voorkomen en ver scheidene personen in hechtenis ge nomen heeft. Van welken aard die aanslag geweest zou zijn is nog onbekend, maar men verwachtte de laatste dagen een teeken van leven der terroristische partij, die door het ophangen der twee veroordeelde of ficieren in de vorige week zich uit gedaagd gevoelde. De zes tot den strop veroordeelde officieren hadden allen geweigerd gratie te vragen, maar niettemin heeft de Czaar die aan vier hunner verleend. Eén der twee ter dood gebrachten, baron Stromberg, was eerst 25 jaren oud en schijnt door de vrouwelijke leden der nihilistisehe partij overgehaald te zijn tot deelneming aan de mis drijven, die hem het leven gekost Gij zult hem geen letsel doen, mijn goeie man! antwoordde Ni caise, voor dat gij een hand uit gestoken hebt zal hij u oppeuzelen; dreig hem maar niet, hij zal u geen kwaad doen. Roep hem dan terug! Mij wel, als hij u hindert, men ziet wel meer menschen, die honden niet kunnen uitstaan, ik wil u echter doen opmerken, dat deze hond. wit is, met een zwarte vlek op het rech teroor, wat buitengewoon mooi staat. Hier Frisodadelijk hier, je ziet toch wel, dat de menschen bang voor je zijn! Friso gehoorzaamde, en plaatste zich achter zijn meester, maar met vlammende oogeu en opengesperden muil bleef hij ongerust staren. Drommels! zeide Nicaise lachende, als gij niet van honden houdt, dan moet u er wel aan ge woon zijn, dat zij u met gelijke munt betalen; heel aardig, op mijn hebben. Dat is trouwens niet het eerste geval van dien aard; reeds meermalen is gebleken, dat de vrou welijke Nihilisten, meestal jong en van innemend uiterlijk, door het comité gebruikt worden om propa ganda voor zijne partij te maken, vooral onder het leger. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Rohley, ondersecretaris voor koloniën medegedeeld, dat Sir Her cules Robinson, de goeverneur der Kaapkolonie, den 7den October per telegraaf instructie ontving om, zoo dra hij de toestemming van bet Kaapsche ministerie had verkregen, aan de regeering van de Transvaal den eisch te stellen, dat zij de jong ste maatregelen ten opzichte van Montsioa zou afkeuren. Verder was den goeverneur bevel gezonden, om. in overleg met het Kaapsche mini sterie, middelen te beramen tot handhaving der conventie. Bij de hervatting der discussie over het adres van antwoord op de troonrede viel sir Henry Holland de regeering aan wegens hare Zuid- Afrikaansche politiek, welke de Boeren in hunne houding aanmoe digde; eene sterke legermacht aan de grenzen zou aan de geweldda digheden en de onlusten paal en perk hebben gezet. De spreker ver heugt er zich over, dat Sir Charles Warren door eene voldoende krijgs macht zal worden ondersteund. De heer Ashley verdedigde de regiering, wier tegenwoordige poli tiek door alle sprekers was onder steund. De regeering van de Trans vaal en de Volksraad hebben de proclamatie, waarbij het gebied van Montsioa ingelijfd werd, weder in getrokken, maar de Boeren blijven nog steeds in Bechuanaland. Dit kan niet worden geduld. De regee- is vast besloten, om geen oplossing der kwestie goed te keuren, waarbij niet onvoorwaardelijk wordt erkend, dat geen enkele van deze vrijbuiters in bet gebied van Montsioa mag blijven. Eene voldoende legermacht zal worden gesteld ter beschikking van Sir Charles Warren, die binnen veertien dagen naar Zuid-Afrika zal vertrekken, teneinde aan de be doelingen der regeering uitvoering te geven. De Daily Telegraph verneemt dat de Britsche regeering heeft aange boden in het geschil tusschen Frank rijk en China, zoodra de gelegen heid zich daartoe zal voordoen, hare bemiddeling te verleenen. woord Onder het spreken had de mars kramer den afstand doorloopen, die hem nog van den onbekende scheidde en bleef voor hem stilstaan; één blik was Nicaise voldoende om den instinctmatigen afkeer van denver- nuftigen hond te begrijpen: mis schien was de bewuste persoon vijf- of zes eu zestig jaar oud, maar liet was positief onmogelijk om een be paalden leeftijd vau dit verflenste, verwoeste, misvormde, zelfs afgrij selijk vervallen gelaat, toe te ken nen; een bodemlooze hoed, die op het gras lag, diende hem tot hoofd deksel. Op den schedel, die er op som mige plaatsen uitzag als een ver sleten mof, was een vreemdsoortige haargroei waar te nemen, het was een warboel van rood en grijs ste kelig haar, het gezicht was mon sterachtig leelijk. Yroeger moest het zeer sterksprekende trekken hebben BINNENLAW). Haarlem, 30 October 1884. Gisteren werd in de Raadsverga dering dezer gemeente de 6de suppl. begrooting voor 1884 vastgesteld en daarna overgegaan tot de bespre king eener geldleening van f 300,000, waartoe werd besloten. Ten slotte werden door eene com missie de geloofsbrieven der nieuwe raadsleden, de heeren J. J. Sneltjes en F. Bohn onderzocht en in orde bevonden, waarop men tot toelating der benoemden besloot. Op het Museum van Kunst nijverheid alhier, is sedert eenigen tijd de gelegenheid opengesteld om de prachtige bronzen kunstvoorwer pen der beroemde «Compagnie des Bronzes» gevestigd te Brussel, aan te koopen. Deze voorwerpen worden zonder bijbereüening van eenige winst verkocht en tegen zeer laag gestelde prijzen. Al de kunstproduc ten dezer Maatschappij staan bij deskundigen in het buitenland hoog vertoond, maar meu mocht zonder overdrijving zeggeu, dat deze niet meer bestonden, het geleek een on- beschrijvelijke chaos, iets vreemds en verschrikkelijks, waarin men nau welijks een menschelijk gelaat kon herkennen. Wenkbrauwen waren niet aan wezig, inplaats daarvan een rood achtige uitwas, glazige, levenlooze, starre oogen, met bloedroode en om geslagen oogleden. Een gerimpelde en weeke vleesch- massa hing aan beide zijden van het gelaat, een afgrijselijke ziekte had de neusbeenderen verminkt waarvan ook het voorhoofd het schandmerk droeg. Wat den mond betreft, komt bet ons als het verkieslijkst voor, elke beschrijving daar te laten; na al het voorgaande kan men er zich een denkbeeld van vormen. Stip pen wij slechts aan, dat de zwarte steel van den korten pijp, neusbran

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1