BINNENLAND. delsvloot daarentegen, die onlangs! verkocht is, had op ieder schip, op één na, vreemdelingen tot kapiteins en eerste machinisten. Naar de Standard uit Weenen ver neemt, zou de keizerin van China verklaard hebben, hare juweelen in de rijkskas te willen storten, wanneer de Franschen een inval in China waagden. De National verneemt uit Hong- Kong, dat de Fransche consul en kanselier te Tien-Tsin door de Chi- neesche autoriteiten naar Shanghai gezonden waren, daar te Tien-Tsin hevige onlusten waren uitgebroken. Haarlem, 4 November 1884. Door de nieuwe grensregeling' tusschen Haarlem en Schoten is de bevolking van Haarlem, volgens de op 1 Aug. jl. gedane telling, ver meerderd met 292 m. en 294 vr. te zamen 586 personen. Hieronder zijn begrepen 88 kinderen van 6 tot 12 jaar. Het gedeelte grond, waarmede de gemeente is vergroot, bestaat uit ongeveer 200 kadastrale perceelen, eene oppervlakte uitmakende van ruim 80 hectaren. De bevolking van het garnizoen is hieronder niet begrepen. Dit jaar zal het winter kinder feest, uitgaande van de veieeniging «Door vermaak tot Nut» en 't Haar- lemsch schoolverbond, gegeven wor den op 6 December in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging.» De bovenzaal wordt alsdan beschikbaar gesteld voor heeren contribueerende leden met hunne dames of kinderen. Tot de cursus voor opleiding- van hoofdonderwijzeressen alhier, is, na gehouden examen, toegelaten mej. A. H. Kuipers. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie, alhier 48 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand October van het vorig jaar was dit getal 68 dus 20 meer. In de najaarsvergadering der Staten van Noord-Holland zullen, behalve de verkiezing van zes leden der Eerste Kamer, op Woensdag 5 dezer aan de orde gesteld worden: uitvoerige mededeeling-en van Ged. Staten omtrent de verpleging van krankzinnigen; aanvragen om sub sidie voor de machinisten school te Amsterdam, voor de tooneelschool aldaar, voor eene op te richten vak school voor zuivelbereiding, voor een in 1885 te Amsterdam te houden Blinden-Lehrer-Congres met daaraan verbonden tentoonstelling, voor de Bewaar- en handwerkschool op Ter schelling, voor den aanleg van een harden weg van De Burg naar De Koog op Tessel, en om verhooging van het provinciaal subsidie voor den stoombootdienst Terschelling TliereedeHarlingen; verder een verslag van Ged. Staten over adres sen om wijziging der reglementen op het onderhoud van den Noorder- IJ- en Zeedijk; een voorstel tot wij ziging van het reglement van be stuur voor het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, en een voorstel tot vast stelling van eep gewijzigd bijzonder reglement van bestuur voor den drooggemaakten Veenpolder te As sendelft. Op 71-jarigen leeftijd is te Bloemendaal overleden jhr. M. Sal vador, oud-lid van den gemeente stem, hield onmiddellijk op met blaf fen en ontving de bezoekers al kwis pelstaartende. Hij gedroeg zich ook zeer voorkomend jegens Friso, zijn ouden kameraad. Het sombere hoofdgebouw kwam ternauwernood te midden van den duisteren hemel uit. Een enkel licht brandde aan een venster op de eerste verdieping, maar een heldere glimp was daarentegen door de geopende deur der boeren hoeve waartenemen. Naar dien kant begaf zich Nicaise met zijn makker. De groote zaal, zoo heette het vertrek waar de bedienden van het kasteel en de lieden der boerderij gezamenlijk aten, had niets opmer kenswaardigs dan een reusachtigen schoorsteen, waarin men een os had kunnen braden en een eikenhouten tafel waaraan desvereischt vijftig gasten tegelijk konden aanzitten. In September zijn de dagen1 raad van Haarlem en van de prov. Staten van Noord-Holland. In de laatste raadsvergadering dezer gemeente werden omtrent de bezoldigingen en verhoogingen van de politie-agenten de volgende be palingen gemaakt: Den agenten 3de klasse wordt bij de aanstelling een salaris van f 525 en verder eene verkoogiug tot f 550, den agenten 2de klasse wordt f575 en dien van de 1ste klasse f 600 of f625 toegekend. De verhooging der jaarwedde van den commissaris van politie werd mede aangenomen. De Staatscourant behelst thans het koninklijk besluit, waarbij aan Z. M. Humbertus I, Koning van Italië, toegekend wordt de zilveren medaille, ingesteld ter erkenning en belooning van menschlievende daden welke kenmerken dragen van moed, beleid en zelfopoffering. Op Zaterdag 1 November is de Noord-Zuidhollandsche stoom tramweg-maatschappij in handen der heeren Broekman en Handers te Amsterdam overgegaan. De directeur en het overige personeel blijven voor- loopig in functie. Wij hebben dezer dagen vermeld dat aan het tot Onderwijs van Blin den, waarvan de heer J. H. Meijer Directeur isop de International Health Exhibition te Londen een gouden medaille werd toegekend. Wij kunnen thans nog daarbij voe gen, dat door het Bestuur van het Instituut aan die Tentoonstelling is deelg'enomen op bijzonder verzoek van het Comité voor de zaken van het Blinden- en Doofstommen-on derwijs, dat een paar ruime en doel matige zalen daarvoor in een geheel afzonderlijk staand gebouw had be stemd. Door vele inrichtingen uit Amerika, Denemarken, Duitschland, Groot-Britannie en Frankrijk was aan de uitnoodiging gehoor gege ven en vooral uit Parijs was zoo wel door het Nationale instituut, als door de onlangs aldaar gestichte Werkinrichting voör blinden een zeer uitgebreide en keurige verza meling voorwerpen ingezonden. Voor dezen tak van onderwijs waren een gouden, vijf zilveren, be nevens eenige bronzen medailles en getuigschriften beschikbaar. Het is dus voor de Amsterdamsche inrich ting een groote onderscheiding dat haar de gouden medaille werd toe gekend. De geheele Amsterdamsche inzen ding maakte een zeer aangenamen indrukbij ieder voorwerpelke schriftproef enz. was de naam g-e- voegd van den kweekeling, die het ver-vaardigde en zijn ouderdom en was de tijd vermeld, dien hij aan't Instituut heeft doorgebracht. Wat de handwerken der meisjes betreft, deze werden vervaardigd on der toezicht van mej. E. Fasmer, die reeds meer dan 36 jaren met veel toewijding aan 't instituut werk zaam is, terwijl die der jongens grootendeels verricht zijn onder de leiding van den blinden onderwijzer den hr. A. Pomper, voormalig kwee keling en organist in de nieuwe Waalsche Kerk. Vooral ook de zoo volledige ver zameling van leermiddelen en ver schillende hoogdrukproeven en wer ken trokken zeer de aandacht. D-p. N.) Welke vreemde personen in ons leger dienst nemen, zegt het maar de avonden koel. Om aan dit laatste tegemoet te komen, brandde men takkebossen in den monumentalen schoorsteen, en hieruit is de felle lichtglans te ver klaren, die uit de deur der groote zaal zich verspreidde. Toen Nicaise, die vooruit ging, op den drempel verscheen, was men druk aan het eten bezig. Een twaalftal personen zaten om de tafel en deden zich te goed, aan de geurige koolsoep en een scheeps lading spek, aardappelen en gezou ten vleeschalsook een heerlijke lamsrib. in haar eigen kracht ge braden, wat met heerlijken wijn van Anjou werd besproeid. Nicaise bleef aan de deur staan en zeide op jovialen toon Goeden avond, jongelui! Allen keken om naar den persoon, die zich aldus aandiende, herken- 'm hem, en dadelijk werd hij met m kruisvuur van vragen overvallen. D. v. N.-I. kan alweder uit het volgende blijken. In het begin van dit jaar stierven in het hospitaal te Semarang twee Europeesche mili tairen. Bij de bereddering hunner boedels bleek dat de een ongeveer f3 en de ander f10 had nagelaten. Deze gelden werden toen in beheer genomen door de Weeskamer te Semarang, die den Duitschen con sul verzocht het noodige te verrich ten om de bloedverwanten van be doelde militairen met het een en ander in wetenschap te stellen, op dat zij de nalatenschap zouden kun nen reclameeren. Uit daarop uit Europa ontvangen berichten, bleek evenwel dat in Brandwijk de wettige eigenaren van de namen, waaronder bovenbedoelde militairen in dienst getreden zijn, nog in leven zijn. Een hiervan had in 1880 aan de politie gerapporteerd dat hem zijne papieren waren ontstolen en eischt ze nu op, als ze nog in den boedel aanwezig zijn. In de maand October 1883 zijn te IJmuiden geschut: Naar zee: 32 schepen en barken, 13 brikken, 14 schooners, 3 kofschepen, 94 stoom schepen, 78 vissehersvaartuig'en en 2 pleiziervaartuigen. Totaal 236 sche pen. Uit zee38 schepen en barken, 5 brikken, 14 schooners, 1 kofschip, 92 stoomschepen en 50 visschers- vaartuigen. Totaal 200 schepen. [n de maand October 1884: Naar zee18 schepen en barken, 6 brik ken, 13 schooners, 1 kofschip, 113 stoombooten en 41 visschersvaartui- geu. Totaal 192 schepen. Uit zee: 25 schepen en barken, 5 brikken, 16 schooners, 112 stoomschepen, 1 zeetjalk en 55 visschersvaartuigen. Totaal 217 schepen. Op eene kamer in de Bethaniën- straat te Amsterdam zijn Zondag een kellner en een kanonnier uit minnenijd handgemeen geraakt. De kellner heeft daarbij een pot met kokende koffie opgenomen en die zijne tegenpartij op het hoofd stuk geslagen, waardoor deze ernstig aan het hoofd verwond isde kanonnier moest naar het militaire hospitaal vervoerd worden. De dader is in hechtenis. De gemeenteraad van Alkmaar, heeft aan de heeren D. de Leeuw, te Amsterdam, en P, Langeveid, te Hardingsveld, toegestaan het maken en exploiteeren eener drinkwater leiding binnen de gemeente Alkmaar. Art. 14 der hierbij geldende voor waarden luidt aldus: «Degemeente Alkmaar verbindt zich, om gedu rende vijf jaren, aanvangende met den dag, waarop de waterleiding voor het algemeen g'ebruik wordt opengesteld, aan de cencessionarissen of hunne rechtverkrijgenden te ver goeden zoodanige som als het wa tergebruik in de gemeenten Alk maar en Bergen zal blijken per jaar minder bruto opgebracht te hebben dan f 14,000. In geval de bruto-op- brengst in deze vijf of volgende jaren meer dan f 18000 'sjaars be draagt, geniet de gemeente van het meerdere 20 pCt. Deze bruto-op- brengst wordt volgens de te num meren contracten nagegaan door Burg. en Weth. of hun gemachtigde. De kleine badplaats Kallantsoog heeft zich gedurende dit jaar in een vrij druk bezoek mogen verheugen. Het aantal baden, dat verleden jaar Het is Nicaise! Dag Nicaise! Die goede Nicaise! Welkom marskramertje Marskramer hier is een schaal en een bord, vlug aan tafel! Komaan Nicaise! laat ons een glaasje ledigen. Wat heeft men u hierin lang nie£ gezien! Daar is hij dan eindelijk terug en dit is goed ook! Al de meisjes in het dorp kwijnden weg van verdriet over de afwezigheid van Nicaise! Geen gestreepte fichutjes meer. Geen nieuwe lintjesdit alles, dat wij niet noodig achten te her halen, werd alom besproken. Middelerwijl stond een jong mooi meisje op, wier brir.ne wangen de kleur van appelwijn hadden, ging naar Nicaise toe en zeide met een boosaardigen en uitdagenden glim lach: ruim 150 bedroeg, is dit jaar ge klommen tot boven de 300. De pachtsom betaald voor het hou den van een buffet op de Ruïne bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van Leiden's ont zet op 3 October jl., bedraag't f 112. Door den pachter wordt restitutie gevraagd, daar zijn geheele ont vangst op genoemden dag slechts f160 bedroeg, terwijl hij bovendien ongeveer f 35 kosten heeft moeten maken voor versiering der tent als anderszins, ongerekend de uitgaven voor het personeel, een twaalftal personen bedragende. Daar hij het weer geheel tegen had, was het pu bliek 's avonds zeer vroeg van de Ruïne verdwenen. Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld afwijzend te beschikken op dit verzoek, op grond dat door de pachtsom geheel of gedeeltelijk te restitueeren, inbreuk zou worden ge maakt op het beginsel van openbare aanbesteding, aangezien van even- tueele teruggave in de voorwaarden van verpachting geen sprake is ge weest. Zondag nacht is ten huize van den Bleeker De B. op de Bleekers- kade te Utrecht, door het openschui- veu van een raam en het verbreken van het slot eener ouderwetsche linnenkast, eene som van pi. m. f 200 ontvreemd. Door de politie is zekere L., als de vermoedelijke dader, te Amers- aangehouden, zijnde deze een sedert dien morgen heimelijk vertrokken knecht van den bestolene. (V. D.) De justitie te Arnhem heeft zich gisteren begeven naar de gemeente Bergh, om een onderzoek te doen naar het sterven van een kleinen jongen, die volgens gerucht, ernstig mishandeld zou zijn door zijn stief vader. Uit Den Bosch wordt in de P. Nb. Ct. gemeld: Gedurende de beide feestdagen heeft 't minder fatsoenlijke publick weer, meestal ten gevolge van over matig gebruik van sterken draulc, der politie heel wat werk gegeven. Op verschillende plaatsen kwamen grootere of kleinere botsingen voor; vooral Zaterdagavond was het op de Groote Markt zeer woelig en werd daartoe aanleiding gegeven niet door lieden uit de volksklasse maar door mannen, wier rang en stand ver verheven is boven derge lijke handelingen. Zaterdag namiddag had een vecht partij met messen plaats in de Tol- brugstraat tusschen eene vrouw en twee mannen, die beiden werden gewond; eergisteren verwondde op de Hofstad een persoon een ander, die rustig stond te kijken; gisteren nacht had in de Tolbrugstraat eene vechtpartij plaats tusschen twee hu zaren en een vrouwspersoondie aan 't hoofd werd gewond. Nog hebben dien nacht een tiental liederlijke brooddronken kerels aan de woning des heeren Wansink, Ververstraat, schandelijke baldadig heden aangericht en o. a. een spie gelruit stukgeslagen, 't geen de ge stationeerde politiebeambte niet kon belettentoen hij weldra versterking ontving, eindigde 't schandaal met de arrestatie van twee der belhamels. Men bericht ons dat de heer Braaf Uw dienares, meneer de mars kramer, wat brengt gij voor nieuws mee? Lintjes, lieve Tiennette, antwoordde Nicaise luid, terwijl hij voorover boog om de jonge deern te omhelzen, die zich levendig* en niet zonder coquetterie terugtrok, de mooiste linten die er bestaan. En zeer zacht voegde hij er achter En mijn hart is tot in den dood aan u gewijd! Tiennette lachte hardop. Dat is zoo'n g'oede waar niet, zeide zij vervolgens, als gij, zoo als men zegt, het dikwijls aanbiedt, vermindert de waarde, meneer de marskramer, ik ben er bang voor, of gij haar goed zult kunnen plaat sen, zoo sprak Tiennette op schert senden en spottenden toon. Deugniet! antwoordde Ni caise, haar dreigende met opgehe ven vinger. Maar kom toch binnen, van Woensel de Militaire Willems orde gekocht heefthaasten we ons er bij te voegen, dat het niet de orde zelve is, maar het onderschei- dingsteeken, dat door iemand in deze omstreken op den openbaren weg is gevonden. Mocht dit bericht onder de oog'en komen van hem, wiens knoopsgat door dit verlies eensklaps ontsierd is, dan kan hij tevens ver nemen dat dit ridderkruis bij den heer Braaf en dat is zeer braaf van hem terug is te bekomen. {Meier. Cl.) De heer Boelken te Roswinkel (Dr.J heeft het ijzeroer, dat in één bunder grond, hem toebehoorende aanwezig is, voor de kolossale som van f 3600 verkocht. Dit is f 36 per are, Bedoelde grond ligt in de nabijheid van Roswinkel, en bevat de oer ter diepte van 1 meter. De smelterij «die Gute Hofmmg» bij Oberhausen is de koopster. Aan den agent van politie 1ste klasse Van Maane te 's Bosch die zijn 25-jarig jubileum vierde, zijn zoowel door den commissaris van politie, den inspecteur, den adj.-in specteur als door zijne kameraden prachtige cadeau's aang-eboden, ter wijl de burgemeester hem mede deelde dat de raad had besloten zijn jaarwedde jaarlijks met f 25 te ver- hoog'en. In den nacht van Vrijdag op Za terdag onstond te Roermond twist tusschen twee smidsknechts, van de fabriek van den heer H. Een hunner trok het mes en bracht zijne tegen stander daarmede verschillende ste ken toe. De gewonde verkeert in levensgevaar; de dader is aange houden. Te Geldermalsen zijn door een Duitsch koopman 2000 hectoliter aardappelen ingekocht tegen f 1.30 per hectoliter. Een Atheensch dagblad bevestigt het bericht, dat Pieters, de voort vluchtige directeur van het post-en telegraafkantoor te IJzendijke, die zich te Athene ophield onder den valschen naam Willem Mayer, aldaar is gevangen genomen. De consul van Nederland, heeft de identiteit van den voortvluchtige bevestigd, en zijne photographie naar Nederland gezonden. Omtrent Pieters' arrestatie te Athene vernam het N. v. d. I). de 'volgende bijzonderhedenZoodra bekend was, dat Pieters zijn land verlaten had, heeft de Hollandsche politie overal in Europa zijn portret verspreid, en na voortdurend onderzoek kwam men ten laatste, uit de brieven aan zijne echtgenoote geadresseerd, tot de over tuiging, dat hij zich waarschijnlijk te Athene moest bevinden. Van dit vermoeden werd kennis gegeven aan den heer v. Lennep, consul-generaal der Nederlanden te Piraeus, die er de politie van verwittigde onder over legging van Pieters' photographie. Al zeer spoedig vernam de politie, dat bedoelde persoon eenigen tijd onder den naam van Johannes Meyer in het «Hótel d'Athéne» verblijf had gehouden en nu aandePlaka woonde doch nog geregeld in het hotel kwam dineeren. Tegen 12 ure 's middags verzocht men den heer Van Lennep mede te gaan en gelukte het dezen den beruchten oplichter te arres teeren, juist op het oogenblik dat hij het hotel verliet. Bij hem werd slechts 600 5 700 frank gevonden, doch bij de daarop gevolgde huis zoeking heeft men ook ontdekt aan welk bankiershuis een Hol- zeide het meisje, waarom blijft gij op den drempel, half in de deur, staan Juist wilde de marskramer bet gesprek voortzetten, toen hij een zonderling personaadje ge waar'werd, dien hij eerst niet had. opgemerkt. Het was een grijsaard op een krukje aan den hoek van den haard ge zeten, die zijne handen voor het vuur hield, en niet de minste be weging maakte; hij was in een ge- scheurden wit linnen kiel gekleed en droeg een soortgelijken broek, in denzelfden staat verkeerende, zijn voeten staken in ruwe klompen, ten halve met stroo gevuld. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2