2e Jaargang. Donderdag 6 November 1884. No. 410. BERICHT. Na den strijd, FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitpenemsn Zen- en ïlaeraeese feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor tiet Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Elrangère G. L. BAUBE fr Co., JOII. F. JONES, Stier., Parijs, Slbis Faubourg Mentwartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op liet Paviljoen. Geopend ep werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 nnr. Kinderen beneden <lc 8 jaar Lebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal- museum op het Paviljoen. Ingang Drcefsnjde 2e deur. Geopend dagelijks vun 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cu leden der Neder la ndscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang .Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 rents por persoon. Donateurs 1 .1. Vr,.J~nl.n,ii.n in. ^n'rn.Jnv!nrr .nn Vl (3Ü VCflflnil XTITI A 1 - -1- 1-J 1 1 1 T» - 7 - 1 7 van kunstnijverheid- op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks leden der Ncdorlaudselie Maatschappij ter bevordering" van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijeu tecgang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkenjke'oudhcid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland cn meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gnldcn. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October allo werkdagen van 164 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jnren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vat 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag cn Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gcoacnd - Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneer&en. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den heer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, IJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een hij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. Hoezeer we ons tot plicht gesteld hebben,volkomen neutraal te blijven, meenen wij toch, nu de uitslag* der verkiezingen in alle districten he kend is, onzen lezers geen ondienst te bewijzen door eenige beschouwin gen over de gevallen beslissingen te leveren. Zooals de couranten reeds vermeld hebben, heeft de dag van Dinsdag 28 October geen groote verrassingen bereid en zal eerst na de herstemming op 11 November Naar het F r a n s ch VAN XAVIElt DE MONTÉPIN. 38. De vlam van den haard weerkaat ste als in een spiegel op zijn gladde kruin, waarlangs alleen dicht hij de slapen, eenige vlokjes grijs haar or deloos neerhingen, zijn gelaat had een matten en fletschen tint, zoo wit dat men niet dacht, dat bloed hier onder stroomde, een zilverwitte baard, gelijk aan die van den patriarch te Konstantinopel, bedekte zijn borst, zijn doffe en starre oogen zagen wezenloos in het rond. Wie is die sinjeur? vroeg Nicaise nieuwsgierig op halfluiden toon aan Tiennette? blijken, wie der twee groote par tijen, de liberalen, welke sinds jaren de meerderheid hadden, of de anti liberalen, welke die nog hopen te verkrijgen, ons land zal besturen Bij de opening der verschillende stembussen zijn 37 liberalen geko zen, terwijl 36 leden der verschil lende andere partijen lid der Tweede Kamer gewnrden zijn; hierbij be vonden zich 18 anti-revolutionnairen, 17 katholieken, terwijl de conserva tieven, die vroeger zulk een mach tigen aanhang hadden, slechts 1 zetel konden vermeesteren, zoodat die partij zoo goed als uitgeleefd te beschouwen is. Bij de aanstaande herstemming zal nog om het bezit van 13 districten gestreden worden; en dat het daarbij heet zal toegaan bewijst de onderstaande tabel, waarin het aantal stemmen opgegeven wordt door de candidaten der liberalen en der anti-liberalen, die in herstem ming komen, behaald. District. Lib. Anti-Lib. Almeloo 1093 1084 1018 964 Zutfen 1530 1508 Arnhem 1529 1536 Utrecht 1154 708 Alkmaar 1167 788 Delft 1028 1172 984 728 Brielle 522 353 Middelburg 1128 1156 Men ziet het, het aantal stemmen door de tegenover elkander staande candidaten behaald, verschilt slechts weinig, althans in de meeste distric ten. Maar hoezeer die cijfers ook doen zien, dat die candidaten bijna tegen elkander opwegen, kan men hieruit nog volstrekt geen gevolg trekking maken omtrent den uitslag op Dinsdag 11 November. In vele districten toch zijn de stemmen ver- Let maar niet op hem, het is de malle, antwoordde het meisje. De malle? Ja, dat zal ik u wel later op klein geld geven, mooi is hij niet, die simpele vent! Ach ja, zoo'n arme drommel met den persoon, dien ik meebreng, kan hij een goed paar vormen. Brengt g*ij dan iemand mee? meneer Nicaise? Een ongelikten heer, daar' kan je op aan. Waar is hij? Achter mij, gij zult hem wel te zien krijgen, en de marskra mer trad de groote zaal binnen, om zijn gezel op diens beurt den drem pel te laten overschrijden. het avondeten. Toen Nicaise den doortocht onbe lemmerd had gelateD, kon de grijs aard, die hem vergezelde, binnen- suipperd op de candidaten der ver schillende partijen en het is nu de vraag, aan welke zijde iedere partij zich scharen zal. Nog eens zullen de kiezers in die districten moeten opkomen, om uit te spreken, door wie zij vertegenwoordigdwillenwor- den. Indien de katholieken met de anti-revolutionnairen samengaan, zal het te bezien staan of de liberalen de meerderheid zullen behouden. Yan katholieke zijde zal er meestal .,een bezwaar gemaakt worden als bondgenooten op te tredenwèl zal de standaardpartij er tegen opzien de katholieken te steunen, Wat even eens nog veel gewicht in de schaal kan leggen is het trouwe opkomen van alle kiezers. Er zijn districten onder de bovengenoemde waarhij eenige honderden, ja soms zelfs meer dan duizend kiezers bij de vorige stemming afwezig gebleven zijn en die nu waarschijnlijk opgewekt zul len worden hun stem uit te brengen en aldus de schaal naar links of rechts te doen overslaan. Wat Ze venbergen betreft, er moet daar in dat district herstemd worden tusschen een anti-revolutionnair en een katho liek, zoodat de uitslag daar in elk geval ten goede van de anti-libera len komt. Hier in Haarlem echter staan twee liberalen tegenover elkander en wel de heer W. de Meijier, die 863 en de heer A. J. Rethaan Macaré, die 550 stemmen verkreeg en door de verkiezing van een dezer heeren wordt de liberale partij weder met een lid in de Kamer versterkt. Er blijven dus 11 districten over, en hoezeer het gemakkelijk is. omtrent den afloop allerlei gissingen te maken en vele voorspellingen te doen, valt de werkelijkheid dikwijls zoo geheel anders uit, dan men zich voorgesteld had, dat we evenmin raden willen komen, hij maakte een diepe bui ging vol gehuichelde onderdanig heid. Toen zij hem zagen, heerschte er onder de gasten een gevoel van af schuw, ja vau schrik, een gevoel dat wel spoedig onderdrukt werd, maar niettemin duidelijk viel op te merken, en den grijsaard volstrekt niet ontging. Ik verlangde niet hier te ko men, prevelde hij op rauwen toon en de marskramer zal het be vestigen. Als ik u, brave lieden, schrik aanjaag, hebt gij maar één j woord te zeggen en ik vertrek op staanden voet. Neen! neen! antwoordden eeuigen, Nicaise brengt u mee, gij zijt dus welkom, de vrienden van Nicaise zijn ook onze vrienden. Tegelijkertijd plaatste een dienst maagd een schaal soep aan het einde der tafel, daarna een hórd met. spek en aardappeleneen kroes wijn als profeteeren. Men wachte liever den uitslag af. Nu we eenige bijzondere beschou wingen gegeven hebben, weDschen we in het algemeen nog het een en ander over de verkiezingen te zeggen. Allereerst drukken we onze ingenomendheid er mee uit, dat de toestand in ons land g-elukkig niet zoo is als in België. Van straat schandalen heeft men niets verno men. Al mocht ook hier of daar een enkele kiezer zijn, die in het ver vullen van zijn plichten als staats burger, een schoone gelegenheid zag aan Bacchus te offeren en dienten gevolge beschonken huiswaarts keerde, wat 'op het platteland veel vuldig plaats heeft, ongeregeldhe den zijn nergens gebeurt en noch beleedige..d geroep, noch aanvallen op de woningen der tegenstanders of op hun persoon zeiven, heeft men op den gewichtigen dag behoeven te betreuren en daardoor bewijst ons volk, dat het niet zoo vol hartstocht is, waar het de politiek geldt als in België, maar ook dat het zedelijk hooger staat en geen behoefte ge voelt zijn goed- of afkeuring door allerlei ongeoorloofde, soms zelfs lage middelen te doen blijken. Hier en daar hebben de kiezers van alle partijen een prijzenswaardigen ijver aan den dag gelegd om trouw ter stembus te komen, vooral daar waar men onzeker was omtrent den uit slag. In den Haag b. v. hebben de hoofden der liberalen stipt nagegaan, wie van hunne partijgenooten aan hun kiezersplicht kwamen voldoen en alvorens het te laat werd, gin gen zij de achterblijvenden opwek ken te verschijnen. Het herinnert ons aan de Jeune Garde in België, jongelieden, die de stemgerechtigden bij wijze van eere- wacht per rijtuig gingen afhalen en waarhij een groot stuk roggebrood lag. De tafel is voor u gereed, zeide zij, indien gij honger en dorst hebt, tast dan maar toe, beste man. De grijsaard liet zich dit geen tweemaal zeggen, hij zette zich op de aangewezen plaats en begon er dapper op los te eten of liever ge zegd, gulzig te verslinden, zonder een woord te spreken. Hemel en aardezeide Tien- nette halfluid, zoodat alleen de mars kramer het hoorde, gij hadt gelijk Nicaise, uw metgezel is een afschu welijke nachtuil. Dat is de waarheid, hij hem vergeleken is de malle beeldschoon! Stel je nu eens voor Tiennette, dat Friso hem wilde opslokken. Arm beest! hier Friso, kom me eens goeden avond zeggen! De hond liet volgaarne een aarden sehotel in den steek, dien men voor later weder terugbrachten. In Sit— tard kwamen de kiezers zoo traag, dat de Burgemeester met bekken slagen liet aankondigen, dat er ver kiezing was voor leden der Tweede Kamer. Die lieden moeten daar wel zeker van de overwinning geweest zijntoch is en blijft dat wegblijven een schromelijke onverschilligheid. Wat onze verkiezingen evenzeer ken merkt, in vergelijking met andere landen, is de waardigheid, waarmede over het algemeen bij het stellen der candidaten gehandeld wordt. Hoe hatelijk en vinnig sommige strooibiljetten ook kunnen zijn. hoe bitter soms de toon is, daarin vervat, het particuliere leven van den ean- didaat blijft grootendeels onaange tast. Al heeft de tegenstander ook nog zooveel op zijn geweten, men laat daarover wel niet den mantel der liefde, maar toch den sluier der vergetelheid rusten, om het te be dekken. Van kiesknoeierijen en kwa de praktijken hoort men eveneens niet veel. ofschoon op de handelin gen van sommigen in dit district wel wat valt af te dingen. De wijze, waarop vele li berale kiezers in Haar lem om den tuin zijn geleid, ver dient geen goedkeuring, veel minder lof. Minstens gezegd, was het ver spreiden van het bericht omtrent den heer Rethaan Macaré,oude koeien uit de sloot halen, als men aan die manier van doen geen anderen naam wil geven. Ten slotte, hij iedere verkiezing ontwaart men duidelijk, dat in de bestaande kieswet groote leemten niet alleen, maar ook groote gebre ken zijn. Want is het geen onbil lijkheid, dat men op het platteland kiezer voor de Tweede Kamer kan zijn, als men slechts f20 aan Rijks belasting betaalt, terwijl men in Amsterdam f112, iu Rotterdam en hem op den grond had gezet, en waarvan hij den inhoud met alle gretigheid opslurpte, hij legde de 'oeide voorpooten op den arm van Tiennette, en likte vol vervoering de bruinroode wangen van het mooie meisje. Wat is die lieve poedel nu ge lukkig, prevelde Nicaise op spij- tigen toon. Goed zoo, nu wordt hij nog jaloersch op dien armen Friso, riep Tiennette lachende uit. maar I niettemin kreeg de poedel verlof om i weer te gaan eten en Nicaise her- I kreeg zijn bedaardheid. Ik blijf bij mijn vroegere mee- ning, hernam de jonge kamenier van Jeanne Caillouët, hoe komt het toch, meneer Nicaise, dat gij er kameraden van zulk gemeen allooi op nahoudt? Maar voor den drommelhij is geen kameraad van me! Gij kent hem toch?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1