mwvMAm 's Hage f 100 daartoe heeft op te brengen en in vele andere flinke] gemeenten het bedragen van den census van f40 tot f70 is? Moet het niet eveneens als onbillijk of liever als onoordeelkundig gebrand merkt worden, dat zoo menige dom- me.maar rijke rentenier kiesbevoegd heid heeft, terwijl zoovelen, ontwik keld op elk gebied,daarvan verstoken zijn? 'Eindelijk, evenals bij vorige stemmingen is gebleken, werd ook nn weer aangetoond, dat de minder heden niet overal tot haar recht kunnen komen, want de liberalen verkregen 37, de anti-liberalen 36 zetels, ofschoon de eersten slechts j 40,857 stemmen uitbrachten en de j laatsten bijna 7000 stemmen meer.' Over de oorzaken, die een minderheid in stemmental de meerderheid in I ledental kunnen verschaffen, daarop zullen we later wel eens terugkomen. Genoeg is het op het feit alleen te J wijzen. Sw. 1 ALGEHEEN OVERZICHT. De Moniteur bevat de benoeming j van baron E. de Pitteurs Hiegaerts, thans Belgisch, gezant te Stockholm j tot vertegenwoordiger van België i bij het Vatikaan. Te Scarborough is tot lid van het j Engelsche Lagerhuis gekozen de liberale candidaat, kolonel Steble, met 300 stemmen meerderheid. Het voorstel betreffende de over- zeesche postvaart werd Maandag door de veri enigde drie afdeelingen van den Duitschen Staat,sr&aa na eene beraadslaging van vier uren, bij welke de Rijkskanselier meer malen bet woord voerde, eenstem mig aangenomen. Het zal dus den Bondsraad en den Rijksdag worden aanbevolen. Aan dr. Miquel is op gedragen een schriftelijk rapport daarover in te dienen. De keizer heeft het plan tot eene jachtpartij naar Wernigerode opge geven, daar hij door het uitglijden in de kamer eene lichte zwelling aan den schouder heeft gekregen. De keizer bracht het middaguur als gewoonlijk in zijn werkkamer door. Gisteren zijn in den Fransehen ministerraad benoemd de leden van de voorbereidende commissie voor de wereldtentoonstelling van 1889. Als president zal optreden de heer Anthonin Proust, als vice-presiden- ten zullen fnngeeren de heeren Teis- serenc de Bort en Spuller. Maandag kwamen te Nantes tien choleragevallen voor: zeven sterf gevallen. Er zijn vijf gevallen van cholera in O ran voorgekomen, en zeven in Italië. De commissie uit de Oostenrijk- sche delegatie nam gisteren de be grooting voor huitenlandsche zaken aan. Graaf Kalnoky gaf een exposé van de Oostenrijksch-IIongaarsche politiek ten opzichte van de Balkan- staten, als zijnde die in het belang van Oostenrijk en van die staten zelf. De vriendschappelijke betrekkin gen met Italië waren onveranderd. De alliantie met Duitschland, de zekerste grondslag voor den vrede, was tegen alle gebeurlijkheden en voor langen tijd verzekerd. De betrekkingen met Rusland wa ren versterkt. Nooit van zen leven. Maar hij is toch met u mee gekomen. Louter toeval; ziehier op welke wijs wij elkander ontmoet hebben. En Nicaise verhaalde aan Tien- nette de bijzonderheden, die wij vroe ger hebben medegedeeld. Welnu, hernam het mooie meisje, toen de marskramer had ge ëindigd, gij hebt daar wat fraais uitgevoerd.! Wat zou dat! De honden hebben meer instinct dan de menschen verstand, gij hadt u op Friso moeten verlaten, die man ziet er uit als een ware struikroo- ver, ik ben zeker dat hij ons alle maal van nacht vermoorden zal, ik vrees het reeds vooruit, dat verze ker ik u. Nicaise lachte. Maar wijl ik u reeds verteld heb, zeide hij vervolgens, dat de arme drommel zoo stijf als een De samenkomst der drie keizers werd gekenschetst als het uitvloeisel van den beslisten wil der keizers en der regeeringen om den Europee- schen vrede te handhaven. De gewenschte oeconomisch-po- litische toenadering tot Griekenland was aangevangen door het openen van onderhandelingen betreffende het sluiten van een tractaat van handel en zeevaart. Met nadruk maakte de minister gewag van de kwestie der aanslui ting' van den Turkschen spoorweg, welke door de Porte op een niette rechtvaardige wijze wordt vertraagd. Hij hoopte op een spoedige oplos sing der kwestie van de Alexandrië- sehadevergoedingen. Er is een depêche van Lord Wol seley aangekomen, om te antwoorden op het verzoek van Baring' om in lichtingen betreffende de geruchten over de beweerde inneming van Khartoem. Lord Wolseley ant woordde dat door den heer Wilson een depêche is ontvangen van ma joor Kitchener, welke op den datum van 2 November meldt, dat, volgens berichten, door boden uit Shendy gebraclit, de Mahdi met eene groote legerbende te Anderman gekomen is, en Gordon heeft gesommeerd om zich over te geven. Gordon antwoordde, dat hij Khar toem nog twaalf jaren zou kunnen verdedigen. De Mahdi trok toen, zonder te strijden, tot Emmek terug op eene dagreis ten zuiden van Khar toem, en op 12 uren afstands van de rivier. Hij gaf toen te verstaan dat hij niet voor over twee maanden het gevecht zou beginnen. Vele zij ner volgelingen verlieten hem toen. Lord Wolseley heeft met groote plechtigheid den mudir van Don- golo, de isigniën overhandigd van commandeur der orde van St. Mi chel en St. George. De Mudir betuigde zijn grooten dank. Een telegram van Brière de l'Isle van Hanoi, gedateerd van 3 Nov. te negen uur 's avonds, deelt mede dat eene kolonne die naar Yeathe ging, de achterhoede der Cliinee- zen bereikte en haar groote ver liezen toebracht. Eene kolonne is in de omstreken van Thanguyen bezig het land schoon te vegen. Zij heeft eene goede stelling aan de Heldere rivier. Aan de Roode rivier geen nieuws. Haarlem, 5 November 1884. De Nederlanasche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, afd. Haarlem, zal, op Dinsdag 11 Nov. a. s., des avonds ten 8 ure, in de bovenzaal der maatschappij «Tot Nut van 7t Algemeen» alhier, eene openbare vergadering houden; als spreker zal optreden de WelEd. heer dr. H. Fabius, van Amsterdam. In de vergadering van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland zijn gisteren als nieuwe leden toe gelaten de heerenH. Rezelman en mr. J. C. de Koning. Commissoriaal zijn gemaakthet voorstel tot rege ling der rentebetaling en aflossing der nader te sluiten geldleeningde suppletoire begrooting van Meer-en- Bergeveneens een staande de ver gadering gewijzigd voorstel betref fende de verpleging van krankzin nigen en de subsidie-aanvragen paal was, toen hij een half uurtje had uitgerust, en geen vin kon ver roeren. Daar moet je niet op afgaan. Dan zal ik hem 10 sous geven en hem aanraden te vertrekken. Waar moet hij naar toe? Dat is zijn zaak, misschien is hij wel in weerwil van zijn voor komen een fatsoenlijk manmen moet de kans niet loopen een braaf man te vernederen en te bemoei lijken. Wat moet ik dan doen? Daar schiet mij iets te binnen. Laat eens hooren, Tiennette. Hij kan in den stal slapen, die maar één deur heeft, en wan neer hij binnen is zullen wij als per vergissing den sleutel van buiten dichtdraaien, als hij vannacht niet poogt er uit te komen, dan zal hij niet eens merken dat hij opgeslo ten is. Mijn hemel Tiennette, wat zijt voor de machinistenschool, de too- neelschool, de vakschool voor zuivel bereiding, het BUndenleArer-congres en het schoolmuseum. Gerenvooieerd werden: de subsidie-aanvragen van het Nederlandsch conservatorium en voor de verbetering der havens van Enkhuizen. Heden verkiezing van leden der Eerste Kamer. Door den heer mr. Th. H. Klinkhamer te 's-Hage, is aan het Rijk ten behoeve der Koninklijke Bibliotheek aldaar, ten geschenke aangeboden, een door den beeldhou wer Geefs in 1869 gebeiteld horst beeld van wijlen den dichter mr. A. Bogaers, om in de onmiddellijke nabijheid van het gedeelte der boe kerij diens dichters, dat door zijne dochter aan die Koninklijke Biblio theek geschonken is, geplaatst te worden. Aan Hen schenker is de dank der Regeering' betuigd. Het bedrag der inschrijvingen voor de Transvaal-spoor ivegleening is nog niet hekend. Men wil weten, dat de termijn van inschrijving op nieuw zal worden verlengd, en wel tot 10 dezer. Ter uitvoering' van de wet, houdende intrekking der bepalingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voorgebouwde eigen dommen, is o. a. het volgende be paald De wet mag' geen nadeel toe brengen aan hen, die op 1 Januari 1885 aan bouwplannen reeds een begin van uitvoering hebben gege ven. Wie vóór dat tijdstip met stichting, herbouw, bijbouw of ver nieuwing begon, heeft aanspraak op den vrijdom, in de Y de afdeeling der wet van 1870 bepaald. Na de ingebruikstelling dier ge bouwen behoort, op den voet dier afdeeling, vrijdom voorgesteld of wel de verkorte termijn toegekend te worden, onverschillig of die ge bouwen eerst in den loop van 1885 of later in gebruik gesteld zijn. Daar de vraag of een bouw vóór 2 Januari 1885 is begonnen, later hij de uitvoering der wet soms niet met zekerheid zou te beantwoorden zijn, dienen de controleurs der directe belasting-en en van het kadaster tijdig te onderzoeken en aan te teekenen voor welke gehouwen nog aanspraak kan worden gemaakt op de gunstige bepalingen die bij de wet van 1884 zijn ingetrokken. Eene portefeuille met ongeveer f 2600 geldswaarde, welke Yrijdag jl. in het Amstelhötel te Amsterdam door den Russisehen generaal Peters werd verloren, is hem gisteren met den onaangeroerden inhoud door eene behoeftige vrouw teruggebracht, waarvoor de eigenaar haar beloonde met een geschenk van f 250. De in binnen- en buitenland wel bekende stearin e-kaarsenfabriek te Goudaeen gedeelte waarvan in Januari van dit jaar, eene prooi der vlammen werd, is thans weder her bouwd en men heeft deze gelegen heid aangegrepen om een nieuw gebouw op te richten, dat aan alle eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet. Nu de herhouw der fabriek vol tooid is, wordt door velen opnieuw een belangstellende blik geslagen op deze nijverheidsonderneming van zoo kolossalen omvang. In 1858 op- gij toch verstandig! mijn dotje! Deze vleierij kleurde het rood ha- rer wangen nog sterker, dan te voren. Met dit al, zeide zij ver volgens, blijft gij daar met uw mars op den rug staan en eet niet eens. Ik spreek liever met u. Hebt gij misschien geen hon ger? O, wel zekerdat zou ik denken. Haast u dan om de anderen in te halen. De marskramer ontdeed zich van zijn last, dien hij in een hoek der zaal plaatste, ging' aan tafel en was ijverig in de weer om zich voor den verzuimden tijd schadeloos te stellen. Van zijn honger een weinig her steld, sloeg Nicaise zich op het voor hoofd. Ik kan mij er waarlijk op be roemen dat ik heel beleefd ben, riep hij uit. gericht op zeer bescheiden voet, is zij jaarlijks uitgebreid en verspreidt zij eene welvaart rondom zich, die voor de plaats waar zij gevestigd is, van "groot belang moet worden geacht. Om een klein denkbeeld te geven van hare uitbreiding diene, dat men bij den aanvang rekende op eene productie van 1 miljoen pakken kaarsen 'sjaars, welke be rekening men echter vreesde dat door de werkelijkheid als overdre ven zou worden uitgemaakt en thans? Thans worden jaarlijks 12 h 14 miljoen pakken kaarsen ver vaardigd. De fabriek staat onder directie der heeren G. J. Steens Zijnen en dr. H. IJssel de Schepper, die ook, zooals hij den brand in Januari jl. bleek, in kritieke oogenblikken we ten te handelen. Gisterennamiddag is er brand ont staan in de mouterij van de firma Henkes te Delftshaven, welke zich dreigend liet aanzien. De brandweer werkte ruim 2 uren, De mouterij is ten deele uitgebrand. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werden gisteren een aantal personen veroordeeld, omdat zij binnen die gemeente verhuisd waren, zonder daarvan binnen acht dagen na de verhuizing aangifte te doen bij den commissaris van de af deeling, binnen welke zij waren verhuisd, of die zij hadden verlaten. Het grootste gedeelte der deswege veroordeelden waren dienstboden. Aangezien de cholera te Marseille als g'eweken kan worden beschouwd, zullen de stoomschepen van de Rot- térdamscke Lloydte beginnen met de Zuid-Holland8 November e. k. van Rotterdam vertrekkende, ge noemde haven, als vroeger, op de uitreis weder aandoen. Er heerscht te Oud-Beierland concurrentie onder de slagers, waar van het publiek profiteert; gister liet een der slagers bij bekkenslag bekend maken dat hij hetrundvleesch verkoopt voor 421/2 cent per half kilo, zonder been. Gisteren is te Utrecht ter beschik king der justitie gesteld en naar het huis van ariest en bewaring overgebracht de bleekersknecht v. d. L., als verdacht van den diefstal van circa f 200, ten nadeele van zijn patroon, in den nacht van 1 op 2 dezer gepleegd. De grijze Kees Sas, een van Mont- foort's oudste ingezetenen, die zich bijna nooit met iemand bemoeide en wiens eenig gezelschap een kleine hond 'was. werd de vorige week dood in zijne woning gevonden.. Te Maarsbergen is eene tabaks bergplaats van A. v. d. W. met een groote hoeveelheid koren een prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Ter gelegenheid van het herstel van den heer Jongkindt Coninck directeur van de Rijkslandbouwschool te Wageningen werd Maandagavond door de leerlingen aan den heer Coninck en den heer Andreae, een serenade gebracht, welke laatste het bestuur der school tijdens de onge steldheid van den directeur waarnam. Yoor het schoolgebouw werd de directeur door een der oudste leer- Wat hebt gij dan gedaan? vroeg Tiennette. Ik eet het brood, ik drink den wijn van vreemden en vraag niet eens naar hun welstand, hoe vaart juffrouw Jeanne? Tiennette's lief gelaat betrok een weinig, zij schudde droevig het hoofd. Ik hoop tenminste dat zij niet ziek is, hernam de jongeling. Neen ziek is zij niet, ant woordde zij, maar.... Maar? Dat is tot daar aan toe! Gij zult onze juffrouw danig veranderd vinden, arme Nicaise, ze lacht niet meer zooals vroeger. Is ze soms boos op mij? Zou ik haar onwillekeurig beleedigd hebben? O, neen 1 maar zij is tegenover niemand meer hartelijk. Dan is zij bedroefd? Ja zeer bedroefd. Waarom? lingen geluk gewenscht met zijn herstel, terwijl de hoop werd geuit, dat hij nog tal van jaren als direc teur aan deze inrichting werkzaam zal mogen zijn. Blijkbaar aangedaan bracht de heer Jongkindt Coninck zijn innigen dank voor deze hulde. Onder de tonen der muziek weer galmde eenLeve de directeur! over het schoolplein. Vervolgens trok men naar de wo ning van den heer Andreae; ook hier voerde de vorige spreker na mens zijne medeleerlingen het woord en uitte o. a. den wensch, dat de heer Andreae nevens den directeur, nog lang een sieraad zou zijn van de Rijkslandbouwschool. De heer Andreae prees de leer lingen, die hun herstelden directeur' heden zulk eene hulde hadden ge bracht, en eindigde met een «leve de directeur» «leve de Rijksland bouwschool» en «leve de jongelui.» De heer Jongkindt Coninck ont ving een prachtig album, inhoudende de namen van al de leerling'en, die aan de serenade hebben deelgenomen. Te Vaassen werd dezer dagen door den heer A. Wag'enaar een visch- otrer bemachtigd, die ruim 9 kilo gram woog. Aan de calamiteusen Nieuwe Neu- zenpolder ontstond Maandag mor gen langs de Wester-Schelde eene afschuiving in den oever, gelegen vóór de dijkpalen 2325, dus op betrekkelijk grooten afstand uit de bestaande oeververdedigingswerken, terwijl de laagwaterlijn nog verre uit den dijksteeu blijft. Vooralsnog levert deze afschuiving' dus voor den polder geen bezwaar op. De lengte der afschuiving bedraagt ongeveer 150 M. en de grootste breedte ongeveer 50 M. De Raad der gemeente Beugen heeft besloten, de gewone wekelijk- sche botermijn, die tot dusver werd gehouden op Yrijdag, voortaan te doen plaats heb oen op Maandag van iedere week. Zekere Theod. S., die den 25sten October jl. van het le escadron 2e reg. huzaren te Yenloo deserteerde, is gisteren nacht door de politie te Sittard aangehouden en heden naar 's Bosch overgebracht, om aldaar ter beschikking van den auditeur-mili tair te worden gesteld. Doordien de gemeenteraad te De venter aan den schuttersraad, in plaats van f300, slechts f100 als toelage voor den majoor en den len luitenant-adjudant heeft toegestaan, heeft de majoor zijn ontslag geno men, en daarop hebben de overige officieren op enkelen na zijn voor beeld gevolgd. Te Meppel zijn valsche guldens in omloop. In het begin van dit jaar werd te Echt eene ernstige mishandeling gepleegd op den gemeenteveldwach ter Graus, door onbekende daders. Het is der justitie nu gelukt aldaar twee personen aan te houden als vermoedelijke daders. Een hunner heeft reeds hekendbeiden zijn naar de gevangenis te Roermond overge bracht. GE mm® NIEUWS. Sir Moses Montefiore is ernstig ziek. Koningin Victoria liet naar zijn toestand vragen, en de genees heer Woodman antwoordde haar dat de grijsaard zeer zwak is. Onlangs, vertelt een Fransch blad, stond dokter P., dien men uit Ja, er zijn zekere redenen voor, maar het is niet noodig om alles over te klappen! Nicaise begreep dat Tiennette, zich niet in aller hijzijn wilde uitlaten en drong dus niet verder aan. De maaltijd werd stilzwijgend voortgezet; de malle nog altijd on bewegelijk, die er met zijn witten kiel en mat gelaat als een steenen beeld uitzag, hield de handen voor het vuur. Plotseling ontstond er een zekere drukte in de groote zaal, alle gasten stonden tegelijkertijd op eneenigen fluisterden onder elkander: Daar is de juffrouw! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2