POPULAIR AllllS-1 BERICHT. 2e Jaargang. Zaterdag 8 November 1884. No. 412. FEUILLETON. Be Wraak van den Mieteer. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Ongelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBB Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs31bis Faubourg Montviartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 nur; op Zon- en Feestdagen van 121 t-ot 4 unr. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandscho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knnst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend WoeHsdag en Zaterdag i 2—4 T Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 unr. Toegang (deur Oudegi irkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een ken- rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. In bet Engelsche Lagerhuis deelde Lord Fitzmaurice gisteren mede, dat de ratificatiën van het verdrag met Mexico op 28 October in de hoofdstad van dit land ziin uitgewisseld. Frankrijk's antwoord op de ge vraagde opheldering betreffende de blokkade van Formosa, is eergiste ren aangekomen en zal nu worden onderzocht. Intusscben zullen de be palingen der wet ten opzichte van Naar het Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 40. Zeg ereis, als jij slapen wilt, weet je waar de schuur is, riep Jean Claude hem toe. De suffe antwoordde niet en was weer roerloos als te voren. Als je bij geval liever den nacht doorbrengt aan het hoekje van den baard, ga je gang oude vrind, doe alsof je thuis waart. En al lachende om zijn eigen geestigheid volgde bij den man met bet bandietengezicht. Eenige minuten later kwam bij terug. Dat is ook weer in orde, zeide bij, juffrouw Tiennette zal bet aanwerven van vreemdelingen, zoowel ten opzichte van Frankrijk als van China, gestreng worden ge handhaafd. De beer Gladstone zegt, dat de regeering bet uitvoerig rapport van Lord Northbrook nog niet beeft ont vangen, doch slechts een voorloopig overzicht van de voorstellen, die bij voornemens is te doen. De minister der posterijen, Faw- cett, is na eene kortstondige ziekte, te Cambridge aan pleuro-pneumonie overleden. De National en de Presse verze keren, dat Woensdag in de Rue Coquilliè're te Parijs een persoon aan cholera is overleden. De Temps zegt, dat gisteren nog andere, doch weinig talrijke gevallen, in de hos pitalen en in particuliere woningen zijn geconstateerd. Alle voorzorg maatregelen zijn genomen. Te Nantes zijn Woensdag 5 per sonen aan cholera overleden. Te Oran bad één cholera-sterfge- val plaats. De Pndépendance Beige tracht in bare nieuwe uitgave ook door een overvloed van particuliere telegram men de aandacht te trekken. Het is te vreezen dat bieronder wel eens canards zullen zijn. Thans laat zij zich uit Berlijn melden dat de ko ning van België, met den beroem den Engelscben rechtsgeleerde sir Travers Twiss eene constitutie voor j den Congo-staat beeft opgesteld, en dat hiervan afdrukken zijn gezon den aan alle staten, ook aan Por tugal. De Portugeescbe regeering zou blijven weigeren eenig deel ba rer beweerde soevereiniteit af te staan zij zou alleen vrijen handel en vrije vaart op den beneden-Congo willen toelaten. Keizer Wilhelm zou in persoon de conferentie van Berlijn bij wonen. Bij de gistereD gehouden herkie zingen van den DuitsciLen Rijks dag zijn gekozen: te Frankfort de sociaal-democraat Sabor;te Elberfeld de sociaal-democraat Harm, te Mains de candidaat der elericalen en te Darmstadt die der nationaal-libe- ralen. De Spaanscbe Epoca meldt dat Spanje er nooit aan gedacht beeft, bare legatie te Rome tot den rang van ambassade te verheffen, en dat er dus ook geen reden geweest is voor de moeielijkbedenwaarvan eenige bladen gesproken hebben. De République Francaise spoort weder aan tot krachtig optreden tegen China, en meent dat de open bare meening in Frankrijk bet zen den van nieuwe versterking nood zakelijk acht. De regeering wil slechts een mini mum zenden, 6000 man in Novem ber. Deze troepen zullen samenge steld zijn nit vier bataillons van 1000 man, aan Algerië te ontleenen waar zij door een tweede regiment vreemdelingen en een vierde regi ment inlandscbe tirailleurs, die nog opgericht moeten worden, zullen ver vangen worden. Het effectief der bataillons in Tonkin zou daaren boven op 800 man gebracht wor den, door vrijwilligers aan bet land leger en de marine ontleend. Generaal Brière de l'Isle beeft thans onder zich: drie vierde batail lons linie-infanterie, zes bataillons Algeriscbe troepen, vier en een half bataillon marine-infanterie, zeven en een half bataillon Annamitiscbe ti railleurs. Met acht bataillons artille rie en eenige detachementen van niets hebben aan te merken, de lee- lijke vogel is in den knip, of beter gezegd, in den koestal achter slot en grendel geborgen. Ik denk dat die arme drommel veel moeite zal hebben om zich alleen op te richten, hij zal ons van nacht ten minste den bals niet afsnijden. Een akelig sujet is bij, maar bet is een goede vent. Een van mijn ooms was eens, toen bij 7 jaar en 9 maanden oud was, in bet vuur gevallen, dienten gevolge werd bij bijna even leelijk als bij, en toch belette hem zulks! volstrekt niet een bijzonder goede! man te zijn, die geen bond of kat zou hebben leed gedaan. Je ziet dus welslechtheid zit hem alleen in i het karakter en niet in bet voor-j komen. Wel neen! Na deze logische redeneering ging I Jean Claude op zijn beurt bet bed opzoeken. Laten wij nu eens Tiennette vol-1 gen, die zich naar Jeanne Caillouët, begaf. Het paviljoen Tbil-Cbatel was i eenvoudig en comfortabel ingericht; vlak aan de straat was een groote bestekkamer aangebrachtwaarin twee glazen openingen, die bet uit- zicht op de boerderij en den Fran- scben tuin verschaften. In deze vestibule bevonden zich een trap en vier deuren, die naar de volgende vertrekken leiden. Een ruim salon, waarachter zich een klein boudoir bevond, een bil- lardzaal, een eetzaal, een dienstbo denkamer, een badkamer, een gang leidde van de eetzaal naar de keu ken. Op de eerste verdieping was een vertrek voor den beer des bui zes ingericht, dat zeer sierlijk was, en door niemand werd betrokken; boven waren vier logeerkamers, vlie ringkamertjes en een zolder, die voor allerlei doeleinden gebezigd werd. Toen de Vezay bet kasteel voor andere wapens, vormen deze troe pen een effectief van 15,000 man. De République acht dit veel te wei nig; bet zenden van een veel ster ker getal zou noodzakelijk zijn om ee% einde te maken aan den weer stand der Cbineescbe onderkoningen. Uit Noord-Ajnerika (V. S.) komen thans weer de volgende Reuter-telegrammen omtrent de pre sidentskeuze New-York, 6 Nov. (Negen uur des voor middags). De staten Virginia en Indiana geven eene meerderheid aan de democra ten, Michigan en Illinois aan de republikeinen. De democraten geven toe, dat de republikeinen de over winning behaalden in Californië, Nevada en Oregon. 6 November. De uitslag der verkiezing is nog steeds onzeker. Elk der partijen schrijft zich de overwinning toe. De laatste rapporten echter maken bet zoo goed als zeker, dat Cleveland te New-York zal zegevieren en tot president zal worden verkozen. De Nero-York Times, de Herald en de World beweren dat Cleveland is verkozen, terwijl de Tribune vol houdt, dat Blaine gekozen is. 7 November. De uitslag der verkiezing is nog altijd niet bekend. Men houdt bet er voor dat Blaine zal verkozen worden. D eStandard verneemt uitDurban dat Kruger aan den Volksraad de ontvangst mededeelde van eene dépêche, welke de hoop rechtvaar digde dat de Regeering der Kaap en bet Bewind van Transvaal zullen kunnen samenwerken om de zaak van Becbuanenland op vredelievende wijze op te lossen. Margaretha's dochter bad aange kocht, was bet geheel en al ge stoffeerd. Het ameublement was een waar dige staalkaart van den stijl, die heden zoozeer in den smaak valt, gewoonlijk stijf pompadour g'eheeten. Jeanne bad, toen zij bet kasteel in bezit nam, niet de minste wijzi ging in bet ameublement laten aan brengen; de slaapkamer, waar bin nen wij den lezer thans voeren, was een juweeltje, de witte lambrisee ringen eenigszins door den tijd geel geworden, waren met biezen en ara besken van matgoud versierd, deze hadden hier en daar een rossigen tint, maar harmonieerden bij den toon van bet geheel. Niets kon ver geleken worden met het fijn afge werkte en grillige snijwerk der pa- neelen. Vier schuine Venetiaanscbe spie gels vertoonden de bevallige kron kelingen hunner lijsten, wier ver- Aan de Times wordt uit Durban geseind, dat volgens een aldaar om loopend gerucht dragonders uit Natal bevel hebben gekregen naar Becbu anenland te gaan. De President van Oranje Vrijstaat waarschuwde her haaldelijk Robinson tegen gevaren, welke dreigden voort te spruiten uit de afwezigheid van Engelsche troe pen in Basoetoland, maar de Brit- scbe resident aldaar loochent dat er voor den Vrijstaat gevaren bestaan. In Zoeloeland wordt voortdurend gevochten. Het beet dat de partij van Obam over die van Dinizoeloe zegepraalde. Haarlem, 7 November 1884. Gisteren is de 21-jarige vrouw van verdachte zeden, sedert 24 Oct. jl. in hechtenis ter zake van dief stal van een gouden horloge op straat ten nadeele van een jongeling, die in beschonken toestand verkeerde, door de arr.-rechtbank alhier ver oordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Voor de gisteren door Burgem. en Weth. dezer gemeente gehouden inschrijving voor eenige gemeente werken, zijnde het leggen van bij de gemeente voorhanden riolen met putten van portland-cement, het ma ken van bestratingen, het zetten van koplagen en kantdeelen in de Ken- nemer- en Schoterstraten en langs den Alkmaarsehen straatweg tot aan de uitwateringssloot alhier, waren van verschillende zijden ingekomen 13 biljetten. Het laagste was f6487.69, het hoogste f8849. De raming be droeg f8170. Over 8 dagen zal de uitspraak omtrent de gunning plaats hebben. Door F. Voorderhaake is aan guldsel, dat een weinig dof was ge worden, den blik niet te snel aan deed. Deze hooge kamer was langwer pig" vierkant, in het midden van het plafond was een ovale roset, als fresco geschilderd. Eenige minnegodjes fladderden in deze roset te midden van rozen kleurige en lichtblauwe wolken. Een kunstenaar die bijna met Watteau om den eerepalm kondin gen. bad de deuren en den schoor steenmuur met luchtige tafereelen uit het herdersleven versierd. Op den wit marmeren schoorsteen stond een verguld koperen pendule met een witblauwen, geëmailieerden wijzerplaat, tusschen twee prachtige vazen van Saksisch porselein. De gordijnen van het ledikant waren evenals die der vensters van lichtgeel satiju, met bloemen en veelkleurige vogels opgewerkt. Een soortgelijke stof bedekte de

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1