B. en W. vergunning gevraagd tot het oprichten van eene slachterij in de Maartenspiesstraat No. 24 en door H. van Kimmenade tot het oprich ten van eene kleerenwasserij, door stooin gedreven op het perceel Kin- ierhussingel No. 14. Bezwaren te gen het daarstellen dezer inrichtin gen kunnen 20 Nor. a. s., tegen de eerste 's nam. ten 2 ure, tegen de tweede ten 21/4| ure ter gemeente secretarie worden ingebracht. De heer D. Deddens alhier, is benoemd tot hoofd der bijzondere school te Langerak. De comm. der posterijen, 3e kl., G. van Wieringhen Borski is bij be schikking van den Min. van Water staat enz. geplaatst ten postkantore alhier. De terugkeer van HH. MM. den Koning en Koningin in de residentie wordt thans tegemoet gezien Vrijdag 14 dezer ten 51/* ure des avonds. Graaf Kapnist, gezant van Rusland bij ons Hof, is, na het ver trek der Russische Grootvorsten uit Amsterdam, in de residentie terug gekeerd en heeft wederom zijn in trek genomen, in het «Hötel des Indes». Door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant is aan den heer A. L. Testen te Hees wijk concessie ver leend voor den aanleg en de exploi tatie van een stoomtramweg van Oss naar Oijen. Als een bewijs van den invloed van den warmen zomer en 't zachte najaar mag vermeld worden, dat op 5 November op de Bloemendaalsche duinen witte duinrozen (Rosa pim- pinellifolia) voor de tweede maal bloeiende, met talrijke bloemen en knoppen zijn gevonden. De afdeeling Noord-Holland der Nederlandsche j acht ver eeniginNi m- rod» zal ter gelegenheid van de buitengewone algemeene vergade ring der Vereenig'ing, 10 dezer te houden, den dag te voren op de schietbaan in den Amsterdammer Polder de nieuwe tent inwijden en heeft daarbij een wedstiijd uitge schreven op «Ligowski Clay Pige ons,» op glazen ballen en op kunst matige duiven. Woensdag avond ontving me vrouw L., wonende aan den Singel, te Amsterdam, een ongeteekenden brief, inhoudende een bedreiging met dynamiet, zoo zij niet f 150 ter be schikking van den schrijver op eene aangewezen plaats stelde. Tot dusver is het geld niet afgehaald, noch eene dynamietontploffing geschied. De brief is in handen der politie gesteld. (A, C.) Woensdag j. 1. werd de tooneel- wedstrijd, die gedurende den aan staanden winter in de Sociëteit «Ons Genoegen» te Krommenie zal plaats hebben,geopend door de Vereeniging' «Vriendschap» van Purmerend, met de opvoering van het tooneelspel <rt Was maar eens loods», door A. Ruiscli. Vooraf werd door den heer C. van der Zeyde. van Zaandam, lid der commissie van beoordeeling. eene toespraak gehouden, waarbij hij het tooneelspel beschouwde als middel tot bevordering van verlich ting, beschaving en goede zeden. De volgende uitvoering zal ge- vergulde houten stoelen en kanapé's. Al de andere meubels waren van rozehout. Ten slotte moeten wij nog van twee portretten, twee meesterstuk ken. gewag maken. Het eene stelde een vijf en twintig jarig edelman voor, blond en roze- kleurig als een schoone vrouw, ge kleed in een groen fluweel jacht buis, die zwierig den gegallonneer- den hoed op een gepoederde pruik, eenigszins achterover droeg. Deze adellijke jager droeg naar den eiscli een fraaie bloem aan het knoopsgat. In de rechterhand hield hij een sierlijk saletgeweer, dat met zilver was beslagen, en op de kolf met een wapenschild prijkte, met de lin kerhand streelde hij een fraaien vernuftigen jachthond. Het andere portret vertoonde het beeld van een verrukkelijk schoone dame, als amazone gekleed. geven worden door de Vereeniging «J. J. Cremer», van Haarlem. Jan van Werven, te Rotterdam, de gelukkige vader van de in ons blad van gisteren vermelde drieling, voelt zich wel wat gekrenkt door de mededeeling van de N. R. Ct. dat zijn gezin «behoeftig» is. Hij is een hink timmerman, sedert jaren in dienst van de firma J. J. van Hattem Zn., die hem op prijs stelt en dus ook een behoorlijk week geld betaalt. De politie te Tiel heeft Woensdag aangehouden en gevankelijk naar Arnhem overgebracht J. v. d. B., uit Middelburg, laatstelijk gewoond hebbende te Weel. tegen wien door de arrondissements-rechtbank te Arn hem rechtsingang is verleend met bevel van gevangenneming, wegens bedriegelijke oplichting. Als een bewijs dat men in Zee land oud kan worden, mag wel worden gemeld, dat in de gemeen ten Renesse, Noordwelle en Seroos- kerke samen pl. m. 2000 zielen tel lende, in de laatste drie maanden drie personen hoven de negentig jaar zijn overleden. De oudste was 931/2 en de jongste 9lYs jaar oud. Het gisteren te Ylissingen afge leverde stoomschip Stad Nieuport is het laatste aanzienlijke stuk werk der koninklijke maatschappij «De Schelde» aldaar, zoodat morgen een 50 personen uit de afd. scheepsbouw hun ontslag zullen hekomen. Van tijd tot tijd werden in de laatste 3 maanden ongeveer 200 man ont slagen. Er blijven thans ongeveer 250 man overig en in de verschil lende afdeelingen gezamenlijk werk zaam. Uit Athene zendt men ons be richt, dat Pieteruit IJzendijke, reeds buiten het rechtsgebied der Atheensche politie is gebracht en zich naar Kalamakion heeft begeven. Eenige gelden, aan zijn valsch adres gericht, zijn nog in beslag genomen, en wat de ontvreemde sommen aan gaat, die moeten niet bij één, maar bij verschillende Hollandsche ban kiers gedeponeerd zijn. (N. v. d. D. Aan den hoofdconducteur G. Wes- ter te Tilburg, is eene gratificatie toegekend, omdat hij op 26 Sept. jl. aan het station Oss door zand op de rails te werpen eenige wagens trachtte tegen te houden, die in volle vaart kwamen aanrijden en onvermijdelijk op een binnenkomen den trein zouden zijn geloopen. Onder de zinspreuk «Wij blijven» hebben een twintigtal personen te Iieusden zich vereenigd om tweemaal 's weeks in de Korenbeurs aldaar eene bijeenkomst te houden, bij welke gelegenheid niet anders dan uit lange pijpen mag gerookt worden. De gemeenteraad te Waspik heeft aan M. Schenkels c. s., schoenen en schachtenfabrikanten, een subsi die verleend van f100. als tegemoet koming in de kosten, verbonden aan het exposeeren van hun fabrikaat op de algemeene tentoonstelling te Antwerpen. Aan het station te Venloo had gis teren morgen de wisselwachter Peitser het ongeluk, bij het aan- Een heerenhoed bedekte een fijn, guitig- en aristocratisch gelaat, het gepoederde haar verhoogde nog den indruk, teweeggebracht door twee bruine wenkbrauwen boven een paar fonkelende zwarte oogen met flu weelzachte wimpers, die vlammende blikken schoten. Een moesje aan den linkerkant 'van den mond geplaatst, gaf een buitengewoon bekoorlijke uitdruk king aan de halfgeopende kersroode. glimlachende lippen, die een dub-, bele rij paarlwitte tanden lieten zien. Deze amazone, gekleed in een grenaatfiuweel kamizool met gou den galon bezet boven een breeden, wit satijnen rok met zilveren stree- pen, hield in de eene hand een rij zweep, in de andere een ontzag lijk groeten ruiker van mosrozen. In het verschiet der pastclteeke- ning ontwaarde men van Thil-Cha- tel, met de roode baksteenen, de witte omlijstingen en het hooge haken van wagens tusschen de buffers te geraken, waardoor hij zwaar gekwetst werd. In het «Hötel du Limbourg» te Sittard had Dinsdag jl. zeker iemand onder den naam van Verhoeven, reiziger in naaimachines, zijn intrek genomen. Onder voorwendsel zijne koffers wachtende te zijn, begaf hij zich Woensdagnamiddag naar het station, doch had te voren den huis knecht van het hötel den weg naar Roermond gevraagd. Dit, zoomede zijn lang uitblijven, wekte het ver moeden, dat men met een oplichter te doen had. De wachtmeester der maréchaussée liet onverwijld twee manschappen te paard in de rich ting van Roermond vertrekken, die den reiziger op een half uur afstand van de stad in handen kregen. Op 't politiebureau gebracht zijnde, bleek het inderdaad dat men niet had mis getast. Dè aangehoudene was name lijk zekere Thomas Hart, van beroep goochelaar, en wonende te Leiden. Bij zijne arrestatie was Hart van alle middelen ontbloot. TeMaastrieht zou hij dezer dagen in een hotel denzelfden goocheltoer, maar met beter succes, hebben uitgevoerd. Daar had hij voorgegeven zaakge lastigde van het Nederlandsch Too- neel te zijn. Gisterenmorgen is Hart naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Uit hetgeen wij nog in de Zwol- sche en de Middelhurgsche couran ten lezen over de loopende verhalen betreffende treurige gevolgen van de ontgroening te Leiden, en uit het geen ons van elders ter ooren kwam, schijnt het volgende als zeker te kunnen worden aangenomen. Het jonge mensch, dat aan eene maag'- ziekte lijdt, moet zich deze door eigen onvoorzichtigheid berokkend hebben. Het is waar, dat een ander in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd, maar hij behoort tot eene familie, waarin verschillende geval len van krankzinnigheid voorkomen en toonde reeds vóór zijne komst te Leiden sporen van geestverwarring. Wat eindelijk den student betreft, die overleden is, volgens een door den heer Van Berlekom uit Leiden aan de Midd. Ct. ingezonden schrij ven, moet deswege een onderzoek door de justitie zijn ingesteld. (Vad) Te Kampen vielen eergisteren in handen der polotie een zevental knapen, die zich bezig hielden met in onderscheiden winkels eieren, si garen, suikergoed, enz. weg te nemen. De machinist van eene papier fabriek te Oude Pekela is ongelukkig zoodanig met de machine in aanra king gekorneu, dat hij onmiddellijk dood wras. Hij laat zes kinderen onverzorgd achter. Een meisje uit Stratum, dienstbaar te Antwerpen, zond voor ruim drie weken een koffer met lijfgoed aan bare betrekkingen. Zij liet daarbij een brief volgen, met het bericht, dat zij nog een som van 500 ff., hare spaarpenningen, van de bank had te haleu, waarna zij onmiddel lijk te Stratum zou terugkeeren. Ondanks alle nasporingen heeft men sedert dien tijd niets meer van haar vernomen. leien dak. Deze portretten vormden, derwijze tegenover elkander geplaatst, een pendant. Dit bekoorlijke verblijf diende de blonde Jeanne tot kamer. Op het oogenblik dat wij binnen treden, brandden er slechts twee was kaarsen. Het zwakke schijnsel der kaarsen verlichtte de slaapkamer niet vol doende en liet slechts hier en daar een lichtpunt vallen op het dikke glas der Venetiaansche spiegels, op de halfvlakken der vergulde lijsten. De liefdegodjes van liet plafond en bijna al de "bijzonderheden van het ameublement waren in het half- duister niet zichtbaar. Bij den eersten aanblik scheen het dat er niemand in de kamer was, maar wanneer men nauwlettender rondkeek, kon men een donkere ge stalte onderscheiden, half op de sofa in het verwijderdste gedeelte der GEMENGD NIEUWS. Het reisbureau van Karl Stan gen te Berlijn heeft zijne prospec tussen voor de eerstvolgende groo- tere reizen uitgegeven. Deze gaan naar het Oosten tot aan de water vallen naar den Nijl, naar den Sinaï naar Palestina, Syrië (Palmyra), Griekenland en Europeesch Turkije, wijders naar Italië, Frankrijk, Spanje enz. Ook is het bureau voornemens in Mei van het volgende jaar eene derde reis om de wereld te organi- seeren, die negen maanden zal duren. Uit eene bij het prospectus gevoegde statitiek blijkt, dat van deze onder neming tot dusverre 205 groote rei zen zijn uitgegaan, waarvan twee om de wereld, eene naar Indië, twee naar Noord-Amerika en acht en veertig naar het Oosten. Het pro spectus bevat nadere bijzonderheden omtrent toeren, die gedurende de reis te maken zijn, duur der reizen, oponthoud onderweg en het bedrag der prijzen. Ingevolge tijdens de laatste manoeuvres genomen proeven is in het Duitsche leger ter vervanging van het salicylstrooipoeder, om bij groote marschen het doorloopen der voeten tegen te g-aan, thans salicylvet algemeen bij alle legerkorpsen in gevoerd. Dit bestaat uit 2 deelen zuiver salicylzuur en 98 deelen schapenvet, en is in platte blikken bussen verpakt, waarvan elk soldaat er eene moet meevoeren. Zij worden in het groot vervaardigd tegen 3.50 de duizend stuks bij de firma Dieterich te Helferberg bij Dresden. De Marseiller Messagerieboot Salazie heeft onlangs 20.000 levende slakken meegenomen, die voor een restaurant te Noumea (Nieuw- Caledonië) bestemd zijn, waar zij voor 25 centimes het stuk verkocht worden. Een jong paartje te Antwerpen heeft zijn huwelijksverbintenis zoo krachtig' met heildronken ingeze gend, dat alle bruiloftsgasten ein digden met elkander de glazen naar het hoofd te werpen. De jongge huwde vrouw heeft een bierkruik op het hoofd van haar echtgenoot stuk geslagen en is naar de gevan- g-enis vervoerd, waar zij den nacht heeft doorgebracht. Een treurig geval van bloed vergiftiging deelen wij hier ter waarschuwing mede. De kashouder van een mijn te Wanne had eene puistje op den neus en kwam daar herhaaldelijk met de ving'ers aan, terwijl hij het geld voor de uitbe ltaling der loonen aftelde. Weldra zwol zijn neus op, spoedig zijnge- heele gelaat, zijn armen en borst, en binnen een paar dagen was de krachtige gezonde man gestorven. Naar aanleiding van het bericht uit New-York, dat de Duitsche goe- let Carl Augustaop weg van Ham burg naar Vera-Cruz, door dynamiet in de lucht gevlogen is, deelt de Bö'rsenhalle mede, dat het genoemde schip niet onderweg' is van Hamburg naar Vera-Cruz. Volgens de Seculo liet de pre fect van een der grootste steden van Italië, een rijk grondbezitterde werklieden in zijn wijnbergen bij het druivenlezen, van ijzeren muil korven voorzien, ten einde hen te verhinderen van de druiven te snoe pen. Deze handelwijze kwam ter kennis van de regeering, doch de prefect bleef zijn ambt ongestoord behouden. Tengevolge van overstroomin- kamer uitgestrekt. Dit was Jeanne, in de bruine japon gekleed, die op de witte stof feering' afstak, het meisje lag roeg- loos terneer,' haar hoofd achterover geworpen en tusschen het golvende blonde haar verward, zonk in de kussens. Haar linkerhand hing- slap langs den stoel neer, haar rechterarm rustte op het bed en haar hand steunde op de horst, op de plek van het hart, dat zij met zenuwachtige span ning drukte. Jeanne Oaillouët scheen kalm te zijn. alsof zij sliep, en toch waren kalmte en rust verre van haar ver- wijderd, elke klopping van haar hij genden boezem brachten haar han den in een trillende beweging. Haar starre blik onderscheidde nietsen heete tranen biggelden lang's haar wangen. Wordt vervolgd.) gen in het zuiden van Spanje is gisteren de dienst op de lijn Ma dridMurcia (Spanje) gestaakt. Op enkele punten is de weg ver nield. Vele huizen zijn ingestort. De oogst heeft groote schade geleden. ZUID-AFRIKA. Den 24n en 25n September is in den Oranje-Vrijstaat het vijftigjarig bestaan van het aldaar gevestigde Berlijnsche zendingshnis «Bethanie» feestelijk herdacht. Nadat in den avond van den 23sten de Staatspre sident, verschillende leeraren en vrienden aangekomen waren, nam het feest een aanvang op den 24sten in de kerk, die door de jonge dames zeer schoon versierd was. De ver gadering werd bij het binnentreden in de kerk begroet door het Betha- nisch gemengd koor, dat den 147en Psalm vierstemmig ten gehoore bracht, waarna de gemeente zong: Een vaste burg is onze God. De litur gie werd gehouden door den super intendent H. Grützner, en daarop beklom de superintendent A.Schmidt uit de Kaapkolonie den kansel en hield eene leerrede naar aanleiding van Psalm 81 vers 14 en 15. Des middags werd een feestmaal gehou den, waaraan de president met zijne familie, predikanten, afgevaardigden en talrijke vrienden deelnamen. Al len moesten met dankbaarheid hun ne verwondering te kennen geven over de voortreffelijke wijze waarop de zendelings-familie van Bethanie alles had toebereid. Later werd eene bijeenkomst in de kerk gehouden onder voorzitterschap van den pre sident. Bij het binnenkomen zong het koor: De Heer bouwt Jeruzalem, waarna de president het woord nam. Hij richtte zich tot den zendings- director en betuigde zijne vreugde over de groote dingen die aan deze plaats gebeurd zijn. Vervolgens wendde hij zich tot den ouden Wuras dien hij reeds bij zijne aankomst heeft leeren kennen, en zeide, dat hij zich wel kan voorstellen, welke gedachten hij den ouden dienaar omgingen, daar hij met tranen ge zaaid heeft en nu met vreugde kan oogsten. Voor al die moeite en arbeid is hein door den director de eere-titel Ehren-senior geschonken. Vervol gens werd nog door eenige predi kanten en de superintendenten het woord gevoerd. Den volgenden dag werden nog verschillende aanspraken op eene bijeenkomst in de open lucht gehouden door leeraars, hel pers en leden van Bethanie en an dere gemeenten. Onder den titel Looverhransen der Transvaal gevlochten en der Trans- vaalsche Deputatie in Holland aan geboden tijdens haar bezoek in Europa, heeft ds. S. J. du Toit, lid der Deputatie, in een net boekje al die dichterlijke ontboezemingen in het licht gegeven. De nieuwe Staatsprocureur der Transvaalsche Republiek, de heer Leijds, is aldaar aangekomen en heeft zijne opwachting gemaakt aan den Volksraad, alwaar hij door den voorzitter met eenige hartelijke woorden werd ontvangen en welkom geheeten. De he eren D. P. Taljaard en en A. L. Pretorius hebben in den Transvaalschen Volksraad eene motie aangekondigd, ten doel hebbende, den Staatspresident een geschenk van 1000 pond sterl. aan te bieden, als een blijk van oprechte dank baarheid voor de vele goedgeslaagde en voordeelige diensten voor de Re publiek verricht, vooral met de laatste zending naar Europa. Omtrent de goudvelden meldt de Graaff-RcincUerHet blijkt dat er op de verschillende goudvelden misschien een paar duizend mensch en aan het werk zijn, doch het is nog altijd de kwestie of die velden be talen zullen. Niettegenstaande alle fraaie beschrijvingen van den rijk dom dier velden is het zeker, dat 'elk pond goud, dat tot hiertoe verkre gen is, 20 shillings of meer gekost heeft aan moeite om het uit de aarde 1 voort te brengen. In de kolonie van Natal, die het dichtst bij de goud velden is gelegen, is de goudkoorts dan ook aanmerkelijk afgenomen, hoewel er van tijd tot tijd nog per sonen derwaarts gaan, doch meer om te zien of er nog iets te halen is, dan in de verwachting dat zij er eenig voordeel zullen maken. Slechts met een klein gedeelte van de per-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2